Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galėsite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
El. paštas
Prenumeruoti
Dėkojame. Jūsų registracija išsaugota.
Nemokamas naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Kadangi prenumeratorių yra daug, jeigu naudojatės Gmail paštu, patikrinkite katalogą Šlamštas (Spam) ir paspauskite Pranešti, kad tai ne šlamštas. Taip įtrauksite Infolex į patikimų siuntėjų sąrašą ir nepraleisite savaitinių teisės apžvalgų.
Jei oficialiuose dokumentuose pvz. protokole pamini tokį žodį, ar tai skaitosi pakankamas pareigūno įžeidimo faktas ir už jį bus taikoma atsakomybė?
1. feu
2005-07-07 17:02
cia yra tox MJ
jis, tiksliau jie, labai issamiai isaiskino savoka "mentas" kazkurioje is savo temu ne taip seniai
galetumet paieskoti, nore turbut ir patys ateis i sita diskusija :)
manyciau, jeigu kas nors isizeide, tai galima bandyti spresti atsakomybes klausima, aisku dar ir nuo konteksto priklauso
2. MJ copy
2005-07-09 22:48
MJ 2003.01.10 22:05
POLICIJOS PATARNAUTOJŲ TARPTAUTINIAI PAVADINIMAI
TIKSLU, KAD POLICIJA NEBENAUDOTŲ REPRESINIŲ (PRIEVARTINIŲ) PRIEMONIŲ IR NETRAUKTŲ ATSAKOMYBĖN ŽMONES VIEN TODĖL, KAD JIE PAREIGŪNUS PAVADINA MENTAIS ARBA PARAZITAIS.
MENTAS sutrumpintas žodis Mentor senoviškas graikų vardas, visiškai legalus tarptautiniu tapęs žodis reiškiantis maždaug įkyriai draudžiantis auklėtojas. Toks žodis gali būti vertintinas net kaip komplimentas (pranc.įsiteikiantis pagyrimas). Manau, kad mentais drąsiai galima vadinti bet kokio rango policijos pareigūnus ir ne tiktai policijos. Jei žmogus taip vadina tai dažnai įrodo, ne kad žmogus blogai elgiasi, bet, kad jis nėra patenkintas negerais mento veiksmais, t.r. kad pats mentu vadinamas netinkamai tarnauja (gal grubiai, gal nepaaiškina, gal niekieno neprašomas, gal per daug aktyviai ar neteisėtais būdais ir t.t.).
Žodžio prasmės istorija - Graikų mituose Odisėjas ir Penelopė turėjo sunų Telemachos. Kai jis buvo mažas pasižymėjo domėjimusi, judrumu, išradingumu, aktyvumu, todėl jį prižiūrėjo labai griežtas, įkyrus ir vaikui daugybę visko draudžiantis auklėtojas-mokytojas MENTOR.
PARAZITAS (graik.parasitos) veltėdis žmogus, dykaduonis. Manau, kad jei žmogus (užsakovas, kartais per atstovus LRS) galvoja, kad jo mokesčių (pvz.neišvengiamų PVM) dalį gaunantis policininkas blogai tarnauja žmonėms ir pastatąjį pavadina veltėdžiu ar dykaduoniu - nėra jokio įžeidimo sudėties. Kai kurie pareigūnai, gal net didžiuojasi gerai įsitaisę.
Kadangi patarnautojai save linkę vadinti užsieniniais tarptautiniais pavadinimais, manau, kad žmonėms nepatinkančiai tarnaujantį ministrą, komisarą, inspektorių, patrulį labiau tinka vadinti ne lietuvišku, bet tarptautiniu žodžiu - parazitas.
FARAS nuo (graik. Pharao didelis namas) > vėliau įgyjo reikšmę didelis ūkis, dar vėliau valdovas, o pastaruoju metu įprasta prasmė Egipto valdovas.
Ne policijos diktatorių valdomoje šalyje taip vadinti pareigūnams absoliučiai netinka. Policininkas valdytojas (teikia LRS nustatytus žmonių tarpusavio santykių valdymo patarnavimus, t.r. TARNAS - VALDYTOJAS), bet NE VALDOVAS, kadangi pagrindinė pareigūnų atstovaujamos įstaigos pareiga nustatyta LRK 5 str. Valdžios įstaigos tarnauja žmonėms, Valdžios galias riboja Konstitucija.
Manau, kad FARAS - greičiau jau didelį ūkį turintis ar šiaip turtingas ir laisvas minimaliai nuo kitų asmenų priklausantis vairuotojas. Pastebėta, kad Lietuvos policija propagandinės savigyros TV laidose mėgsta vadintis farais gal dėl nežinojimo, gal dėl įsivaizduojamos ar svajojamos valdovų galios.
VIRŠININKU manau, kad taip vadinti pareigūną tiktų tiktai jo tiesioginiams pavaldiniams. Žmogui tarno įgaliotinio pavaldinį (pvz.policininką) vadinti viršininku nelogiška, nebent tikslas jį paveikti gerumu, apgauti ar papirkti, sumokėti už nepriekabiavimą ir pan.
POLICIJA (graik. politcia) valdymas (manau, kad žmonių tarpusavio santykių pagal žmonių atstovų LRS nustatytas Konstitucines teises bei LRS priimtus įstatymus).
PREMJERAS (pranc. premier) pirmasis.
MINISTRAS (lotyn. minister) tarnas.
GENERALINIS (lotyn.generalis) bendras, visuotinis, svarbiausias.
KOMISARAS (lotyn. commissarius) - įgaliotinis.
INSPEKTORIUS (lotyn. inspector) stebėtojas, prižiūrėtojas.
PATRULIS (pranc. patrouille) apėjikas, apvažiuotojas, apeinantysis, apvažiuojantysis ir pan.
BIURAS (pranc. bureau) gyventojus aptarnaujanti įstaiga.
FINANSAI (pranc. finances, lotyn. financia) pinigai, pajamos.
Lietuvos administracinėje teisėje bei policijoje naudojami įvairūs užsieniniai bei sutarptautinti pareigūnų pavadinimai aiškiai parodo valdymo piramidės logiką ir principą žmonės išsirenka atstovus, atstovai skiria tarnus, tarnai įgaliotinius, įgaliotiniai prižiūrėtojus, prižiūrėtojai apėjikus-apvažiuotojus, kurie tinkamai nebeauklėjami ir nebesistengia tarnauti žmonės, bet už pastarųjų pinigus dar gi mėgina Jiems nurodynėti bei be jokių žmonių prašymo už jų pačių policijai skiriamus pinigus taikyti Jiems (paslaugų užsakovams) represines priemones bei skirti nuobaudas kankina aštriabriauniais antrakiais, dusina nepaskelbtos sudėties dujomis, be žmonių prašymų trukdo vairuotojams važinėti tuščiose kelių atkarpose ir t.t.
Prezidentas (priešakinis) nuolankiai ir įtaigiai atsiskaito tautai, o visokie komisarėliai bendrai ir organizuotai veikdami tebeužsidirbinėja atlyginimus bei ankstesnes pensijas tarybų valdžios diktatūros paliktais metodais - žmonėms neatsiskaitydami, viešai nerodydami jiems patikėto turto apskaitos bei išlaidų, pasiskiria vieni kitus neapklausę žmonių nuomonių, pastoviai dejuoja kaip priverstiniai rekrūtai, bet neišeina iš savanoriškai užimtų pareigų tarnauti žmonėms, nekoreguoja savo veiksmus pagal daugelio žmonių nuomonę ir t.t. patys žinote.
Kadangi dauguma mūsų tarnų bei jų įgaliotinių kažkodėl tai mėgsta vadintis užsieniniais pavadinimais, tai adekvačiai gal reikėtų policijai prisistatyti ne paprastu VAIRUOTOJU, bet prancūziškai - ŠOFERIU (chauffeur).
Atsiprašau, jei nuomonė neatitiks kitų asmenų nuomonės ar kur nors rasite šiek tiek kitokias žodžių reikšmes - tam ir šios diskusijos.
Sėkmės, kad administracinės teisės patarnautojai Jūms nebūtų mentais ir parazitais.
M.Juškauskas
1. MJ 2003.01.26 18:00
PAPILDOMAS ĮRODYMAS, KAD BET KOKIO RANGO POLICIJOS PAREIGŪNAS ŽMONĖMS, t.sk. EISMO DALYVIAMS - ĮGALIOTAS "TARNAUTOJAS", BET NE FARAS (VALDOVAS) AR VIRŠININKAS.
LIETUVOS RESPUBLIKOS POLICIJOS VEIKLOS ĮSTATYMAS
2 str. 2. Policijos įstaiga šio bei kitų įstatymų nustatyta tvarka įsteigtas juridinis asmuo, vykdantis įstatymais, steigimo bei kitais teisės aktais jam pavestus policijos uždavinius.
3. Policijos pareigūnas Lietuvos Respublikos pilietis, priimtas statutiniu valstybės TARNAUTOJU į policijos įstaigą ir turintis viešojo administravimo įgaliojimus nepavaldiems asmenims.
Valstybė - matyt 3,5 mln.žmonių ir apie 65 tūkst.kv.km teritorija, o t.sk. ir tai valdančios struktūros.
2. MJ 2003.03.01 14:37
Patruliai klausia apie:
INSTRUKCIJA - lotyn. instructio - PAMOKYMAS (pavaldiems, paklusniems ir pan. asmenims)
1. nurodymas kaip atlikti tam tikrą darbą.
2. nustato aukštesnio lygio norminių aktų vykdymo tvarką.
3. MJ 2003.07.23 20:36
ŠAIJKA - arab. žodžio "šajkh" (parašyto lietuviškomis raidėmis), viena iš prasmių TEISININKAS.
Kitos prasmės SENIŪNAS, VADOVAS, GARBINGAS ŽMOGUS, DVASININKAS.
3. DG
2005-07-10 23:28
Na o kaip butu pvz su "Lipo mentas kopeciom ir nukrito netyciom, imkit vaikai pagaliuka ir primuskit ta mentuka"?
4. MJ 3. DG
2005-07-12 18:32
Lietuvių liaudies išminties tautosakoje yra ir daugelio žmonių atžvilgiu dar žiauriau kviečiančių pasielgti tekstų :
"Žirgelius balnosim...
Į Marienburgą josim...
Kryžiuočius kaposim...
DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį ir svetainės funkcionalumą, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Prašome pasirinkti, kokius slapukus sutinkate priimti. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.