Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galėsite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
El. paštas
Prenumeruoti
Dėkojame. Jūsų registracija išsaugota.
Nemokamas naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Kadangi prenumeratorių yra daug, jeigu naudojatės Gmail paštu, patikrinkite katalogą Šlamštas (Spam) ir paspauskite Pranešti, kad tai ne šlamštas. Taip įtrauksite Infolex į patikimų siuntėjų sąrašą ir nepraleisite savaitinių teisės apžvalgų.
Situacija tokia: Vienas asmuo dirbo vienoje darbovietėje 10 metų. Po 10 metų tam darbuotojui įteikiamas įspėjimo lapelis pagal 129str. dėl atleidimo ir pasiūloma tam darbuotojui 3 metams sudaryti nauja darbo sutartį, tačiau terminuotą iš esmės panašiam darbui (asmuo vidurinės mokyklos mokytojas). Asmuo tą darbo sutartį sudaro ir dabar, likus metams iki tos darbo sutarties pasibaigimo, tam asmeniu vėl teikiamas lapelis pagal 129str. dėl atleidimo arba galima rinktis dirbti tą patį darbą tik mažesniu krūviu iki darbo sutarties pabaigos. Tai va klausimai būtų keli. 1. Ar prieš du metus darbdavys turėjo teisę pasiūlyti sudaryti terminuotą darbo sutartį iš esmės tam pačiam darbui , kai įteikė lapelį apie atleidimą iš darbo pagal 129str. ? mano subjektyvia nuomone turėjo likti galioti ta pati darbo sutartis (neterminuota) tik su pakeistomis darbo sąlygomis (mažesnis darbo krūvis). 2. Jei ta darbo sutartis sudaryta teisėtai (terminuota iš neterminuotos), tai ar darbdavys sumanęs ją nutraukti pagal 129str. 5d. privalo išmokėti darbo užmokestį už likusį sutarties laiką ar ne ? (darbdavys žiūri kreivom akim užsiminus, kad turės sumokėti VDU už likusį sutarties laiką. 3 Kokios yra teisinės pasekmės atsisakius dirbti kitą pasiūlytą darbą, kai atleidžiama pagal 129str. 5d. ? (Ar darbuotojui atsisakius to pasiūlyto darbo (nesant darbuotojo sutikimo ) darbuotojui vis tiek priklauso vidutinis darbo užmokestis už likusį darbo laiką pagal sutartį ar ne ? )
Ačiū už protingas mintis.
1. as
2011-09-20 09:18
Pirma - nuolatiniam darbui terminuota sutartis negali buti sudaroma :
Darbo kodekso 109 straipsnis. Terminuota darbo sutartis
2. Neleidžiama sudaryti terminuotos darbo sutarties, jeigu darbas yra nuolatinio pobūdžio, išskyrus atvejus, kai tai nustato įstatymai ar kolektyvinės sutartys arba kai darbuotojas priimamas į naujai steigiamą darbo vietą.
Siulyti darbdavys gali daug ka, bet jums neprivaloma su tais siulymais sutikti..
Pries nutraukiant sutarti jums turi pasiulyti kita darba. Nesutikus, darbdavys ko gero turetu ismoketi vidutini darbo uzmokesti uz likusi laika. Panasu kad siuo atveju gincai teisme neisvengiami.
Beje, terminuota sutartis taip pat gali buti keiciama, todel darbdavys mazesni darbo kruvi gali pasiulyti (zinoma atsizvelgiant i realiai sumazejusi darbo kruvi o ne siaip sau).
2. Kazusas
2011-09-20 16:24
1. darbdavys pasielge kaip ir neteisetai pagal darbo kodeksa, nes tokia gudrybe kaip darbo sutarties nutraukikmas ir sudarymas naujos tam paciam darbui- reiskia kad darbo sutartis tebegalioja. manau teismo keliu galima pripazinti kad darbo sutartis yra galiojanti ta pati nuolatine.-analogija su dk111str.
taciau siekti pripazinti sutarti neterminuota-gal jau nelabai svarbu ir nedaug ka pakeis.
zinoma ,galiojancias darbo sutartis galima keisti,kaip ir terminuota
2. Darbdavys turi teisę nutraukti terminuotą darbo sutartį iki jos termino pabaigos, laikydamasis 129 ir 130 straipsnio nuostatų, tik YPATINGAIS atvejais, jei negalima darbuotojo perkelti jo sutikimu į kitą darbą, ARBA sumokėjęs darbuotojui už likusį darbo sutarties galiojimo laiką vidutinį darbo užmokestį.
taigi darbdavys siaip sau nenutrauks terminuotos sutarties, nebent su kompensacija.
del terminuotos sutarties pakeitimo-butinas jusu sutikimas. jums nesutikus darbdavys gales bandyt atleist pagal ta pati 129 straipsni arba bandys jus ismesti isdarbo bloguoju keliu-per drausmines nuobaudas.
mano manymu,geriau nesutikit nutraukti terminuotos sutarties be kompsensacijos; geriau pakeist sutartyje nurodyta kruvi(valandas) . nebent noresit kovoti teismuose.
3. KestasG
2011-09-20 17:32
Na, kaip aš suprantu, darbuotojui nesutikus su mažesniu krūviu darbdaviui ir nelieka nieko kito kaip nutraukti DS ir išmokėti atlyginimą už likusį terminuotos darbo sutarties laiką. jik nesvarbu spyriojasi ar ne darbdavys vis tiek tie pinigėliai už likusį laiką priklauso. ? Kad prieš du metus ten sudarė tokią sutartį iš neterminuotos į terminuotą, tai čia išvis jau kita kalba. Esmė tokia, kad vadovas kaip išmanydamas sukasi, kad nereikėtų mokėti jokių išeitinių ir panašiai. Dabar sutikti su mažesniu krūviu darbuotojui neapsimoka, nes išmokėjus dabartinį darbo užmokestį už likusį laiką darbuotojas gauna žymiai daugiau (2x), nei gautų sutikęs dirbti pagal sumažintą darbo krūvį. Beto jau įvykęs ir pirmasis konfliktas su vadovu :) darbuotojas perspėtas elgtis taip, kad "blizgėtų", nes laukiama susidorojimo. Beto, paaiškėjo, kad toje įstaigoje daugumos darbuotojų sutartys "saugomos" pas vadovą :) ir darbuotojai jų nėra matę. minėtas konfliktas turbūt ir kilo pareikalavus tos sutarties ir užsiminus apie darbuotojo teisę reikalauti likusio darbo užmokesčio už sutarties galiojimo laiką. kadangi pranešimas apie atleidimą jau įteiktas (tik darbuotojas bijojo jį pasirašyti dėl jame esančių pasiūlymų dirbti mažiau, o ne sutikus dirbti nieko neužsiminta ir apie VDU už likusį laiką išmokėjimą), tai darbuotojas, mano manymu, turi atidirbti tai, kas jam priklauso iki įspėjimo termino pabaigos, o paskutinę įspėjimo termino dieną darbdavys privalės atsiskaityti su darbuotoju išmokant jam, tai ką jis būtų gavęs, jei ten pat būtų dirbęs iki DS pabaigos. Juk norma dėl to likusio darbo užmokesčio imperatyvi ? ar čia tik aš nematau tos normos apėjimo kelių ?
4. as 3. KestasG
2011-09-20 17:38
Jus teisus. Taciau labai abejoju ar vadovas ismokes DU uz likusi laikotarpi, vadinasi reikes kreiptis i teisma ir prisiteisti. Del to ir svarstomi variantai kaip apsieiti be teismo ir likti darbe su tuo paciu darbo kruviu.
5. KestasG
2011-09-20 18:14
Likti darbe su tuo pačiu darbo krūviu pagal esamą situaciją taip pat galima nebent teismo pagalba :) žodžiu reikia saugotis tų drausminių, kad apskritai išliktų teisė į tą VDU už likusį laikotarpį ir neišmestų prieš laiką.
6. Ekamas
2011-09-22 17:24
Manau, kad duotoje situacijoje nereikėtų sutikti dirbti su mažesniu darbo krūviu ir laukti, kada pasibaigs sudaryta terminuoto darbo sutartis ir darbuotojas bus atleistas iš darbo pagal DK 126 str. 1 dalį. Tuomet galima būtų per vieną mėnesį kreiptis teisman dėl neteisėto atleidimo iš darbo tuo motyvu, kad nuolatinio darbo sutartis neteisėtai buvo pakeista laikina darbo sutartimi. Kreiptis teisman, kad darbdavys atleistų darbuotoją iš darbo pagal DK 129 str, 5 dalį su atlyginimo išmokėjimu už visą term. darbo sutarties galiojimo laiką, negalima, nes šiuo atveju teismas negali įpareigoti darbdavį atleisti darbuotoją pagal DK 129 str. 5 dalį, jeigu darbdavys nori sulaukti termin. darbo sutartis pabaigos. Turėtina galvoje, kad ir atleidžiant iš darbo pagal DK 129 str. 5 dalį, ne visais atvejais išmokamas visas atlyginimas iki terin. darbo sutartis termino pabaigos
7. Birutė
2014-07-08 17:23
Ar gali darbdavys su pedagogu sudaryti terminuotą darbo sutartį? vadavau mokytoją išėjusią dekretinių,vėliau vaiko auginimo atostogų. mokytoja laimėjo konkursą kitoje mokykloje ir išėjo iš darbo.su manim sudaryta terminuota darbo sutartis,kuri baigiasi. Tačiau ta pati mokytoja sugalvojo grįžti atgal , sumažėjus krūviui mokykloje, kurioje laimėjo konkursą.Ar teisingi elgiasi darbdavys pasakęs,kad grįžta ana mokytoja ir su manim nutraukia sutartį.
8. Lex
2014-07-08 21:06
Mokytoja, kurią Jūs pavadavote nutraukė darbo santykius. Taigi išnyko palinkybės, dėl kurių Jūsų darbo sutartis buvo terminuota, ir ji tapo neterminuota. Jūsų minėtu pagrindu darbdavys darbo sutarties nutraukti negali.
9. Birutė
2014-07-08 22:09
Kur aš turėčiau kreiptis, nes direktorius man pasakė,kad esu atleidžiama.tai kitai mokytojai darbas jau pažadėtas, kad sudarytų pilną krūvį dalis pamokų buvo atimta ir iš mokytojos pensininkės, parašius raštą,kad ji sutinka su mažesniu krūviu arba bus atleidžiama iš darbo. Ar direktorius gali elgtis,kaip nori,ar yra įstatymai, kurių privaloma laikytis.
10. as
2014-07-08 22:48
Jei sutartyje nurodyta, kad terminuota sutartis sudaryta del Onutes ar Marytes dekretiniu - tai Lex teisus, bet jei to nera nurodyta, terminuota sutartis pasibaigia joje nurodyta diena. Taigi ziurekite sutarti.
11. xxx
2014-07-09 00:21
Vienos mokyklos direktorius paaiškino,kad remiantis įstatymais su mokytojais terminuota darbo sutartis negali būti sudaroma, tik su aptarnaujančiu personalu.Kas gali paaiškinti?
12. Lex
2014-07-09 08:00
Prašykite direktoriaus nurodyti kokiu konkrečiu teisės aktu ir jame nurodytu straipsniu jis vadovaujasi. o tada bus galima toliau aiškintis. Jeigu aplinkybės yra tiksliai tokios, kurias nurodėte, tai Jūs galite vadovautis specialia taisykle, nurodyta Darbo kodekso 111 straipsnio 2 dalyje.
Mokytojo darbo vieta yra dauguma atvejų nuolatinio pobūdžio. Dėl šios priežasties tokios terminuotos sutartys yra draudžiamos, išskyrus, kai tokia galimybė yra numatyta kolektyvinėje sutartyje arba įsteigus naują mokytojo pareigybę. Paskutiniu atveju yra ginami darbdavio interesai, nes jis, įsteigdamas naują darbo vietą, dažnai nėra tikras dėl jos reikalingumo ilgalaike prasme.
Jūsų komentaras/atsakymas
DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį ir svetainės funkcionalumą, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Prašome pasirinkti, kokius slapukus sutinkate priimti. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.