Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galėsite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
El. paštas
Prenumeruoti
Dėkojame. Jūsų registracija išsaugota.
Nemokamas naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Kadangi prenumeratorių yra daug, jeigu naudojatės Gmail paštu, patikrinkite katalogą Šlamštas (Spam) ir paspauskite Pranešti, kad tai ne šlamštas. Taip įtrauksite Infolex į patikimų siuntėjų sąrašą ir nepraleisite savaitinių teisės apžvalgų.
Ar tikrai norite pažymėti šį komentarą kaip netinkamą?
Pažymėkite patikrinimo varnelę:
solicitorius
2012-08-28 18:52
DK 169 str. 1 ir 2 dalys, be kita ko, numato:
Už kiekvienus darbo metus kasmetinės atostogos suteikiamos tais pačiais darbo metais.
Už pirmuosius darbo metus kasmetinės atostogos paprastai suteikiamos po šešių mėnesių nepertraukiamojo darbo toje įmonėje.
4-8 dalys numato specifines kategorijas darbuotojų, kurie turi teisę pasirinkti kasmetinių atostogų laiką po šešių mėnesių nepertraukiamojo darbo įmonėje.
Situacija: neįgalus darbuotojas išdirbo 6 mėn. ir prašo iškart suteikti 35 k.d. kasmetines atostogas. Darbdavys sutinka tik 17 k.d., motyvuodamas tuo, kad darbuotojas išdirbo pusę metų.
Komentaras: DK nėra aiškios nuostatos, pagal kurią darbuotojas įgyja teisę į kasmetines atostogas proporcingai išdirbtam laikui. Tokia išvada apskritai būtų nelogiška, nes 100 proc. pirmųjų darbo metų jis baigs dirbti paskutinę metų dieną, o juk į visas 35 k.d. atostogų teisę jis turi dar nepasibaigus pirmiesiems metams (DK 169 str. 1 d.). DK nieko nesako ir apie atostogų suteikimo eilę pirmaisiais darbo metais.
Klausimas: Ar teisus darbdavys ar darbuotojas ir kokia norma remiantis? Jei darbuotojas priklausytų spec. kategorijai, pvz., chroniška liga, 169 str. 8 d. - ar tada jis būtų teisus pagal šią straipsnio dalį ir galėtų reikalauti visų kasmetinių atostogu vienu kartu, pasibaigus šeštajam darbo mėnesiui?
3. as
2012-08-28 20:02
Nereikia darbo metu painioti su kalendoriniais metais. Darbuotojas igyja teise i atostogas tik isdirbes 6 menesius. Tai nereiskia, kad jam privalo buti suteikiamos visos 35 dienos, atostogos gali buti suteikiamos dalimis. 35 dienos darbuotojui priklauso isdirbus visus metus. Darbo kodeksas tik numato, kad per metus darbuotojas privalo atostogauti 14 nepertraukiamu kalendoriniu dienu, taciau privalomumo atostogauti 35 dienas (galima atostogu ir neisnaudoti, galima isnaudoti dalimis ir pan.) - nera. Darbuotojui privalo buti suteikiama bent 14 kalendoriniu dienu atostogu, o kita dalis gali buti suteikiama nors ir po 1 diena. Taigi visiskai normalu, kad darbuotojas eis atostogu 17 kalendoriniu dienu, kadangi tiek jam priklauso prasymo del atostogu pateikimo metu. Isleisti atostogu avansu darbdavys neprivalo. Darbo kodeksas to nedraudzia, jei darbdavys sutinka isleisti avansu, taciau tada kyla kiti klausimai - galbut darbuotojas po atostogu sugalvos i darba nebegrizti, o uz atostogas jau bus apmoketa (per daug jei priklauso).
Kitavertus DK numato, kad darbuotojo pageidavimu kasmetines atostogos gali buti suteikiamos dalimis. Lyg ir susidaro ispudis, kad kasmetines atostogos pagal bendra taisykle turetu buti suteikiamos nepertraukiamai. Taciau teises normos, kad darbdavys privalo jau po puses metu isleisti visoms net ir
4. . 3. as
2012-08-28 20:21
Visiškai jūs teisus,DK 172 str.sakoma,jog atostogų skaidymas galimas darbuotojo pageidavimu.Kas liestu,jūsų paminėtą tai,kad asmuo galėtu sugalvoti negrįžti į darbą po atostogų,dėl to galima būtu koreguoti jo išeitinę.Juk ir atostoginių galima visų neišmokėti,taip apsisaugoti nuo tokio nenuspėjamo darbuotojo poelgio.Gal išleidus darbuotoją pilnų atostogų,kiltu darbdaviui gamybinių sunkumų,tai galima būtu (aš manau)tokiu atveju tartis.
5. kazusas
2012-08-28 21:38
nepaisant kada iseinama kasmetiniu atostogu-atostogos turi buti suteikiamos visos (jei to prasoma) o ne proporcinagai isdirbtam laikui.
6. as
2012-08-28 21:54
Kaip siulote koreguoti iseitine, jei atostoginiu priklauso uz 35 dienas, sukaupta tik 17, o darbuotojas gali is karto pateikti prasyma atleisti ji po 14 darbo dienu. Darbuotojas dar turetu grazinti darbdaviui dali atostoginiu, o ne gauti iseitine.
7. . 3. as
2012-08-28 23:24
Galima būtu sutikti su jūsų nuomone,jeigu realiai pažiūrėjus,atostogos suteikiamos už darbą,vadinasi jei atidirbta tik 6 mėn.tai ir paskaičiuojama už tą laiko tarpą.Pagal DK 169 str.tik atsiranda teisė į kasmetines atostogas ir tiek, plačiau neaiškinama,vadinasi darbdaviui jau spręsti,ar suteikti pilnai visas atostogas avansu ar ne.
8. Pipiru pieva
2012-08-29 12:14
Atkreiptinas dėmesys, kad darbuotojo teisė skaidyti, ar imti uz dar neatidirbta laikotarpi avansu, kasmetines atostogas nėra absoliuti. Kasmetinės atostogos suteikiamos šalių susitarimu (jeigu įmonėje nėra sudarytos kolektyvinės sutarties) (DK 169 str. 2 d.), todėl dėl kasmetinių atostogų suteikimo uz busimus laikotarpius būtinas kitos darbo santykių šalies darbdavio sutikimas. Vadinasi, darbuotojas turi teisę siūlyti darbdaviui suteikti kasmetines atostogas dalimis, o darbdavys turi teisę pasiūlymą priimti arba atmesti.
9. solicitorius
2012-08-29 12:42
Dėkui už komentarus. Vis dėlto juose neradau nuorodos į normą, kuria remiantis teisė į atostogas atsiranda proporcingai išdirbtam laikui. Už pirmus darbo metus darbuotojui priklauso (šiuo atveju) 35 k.d. ir pagal DK 169 str. 1 d. jos turi būti suteiktos tais pačiais darbo metais. Paprastumo dėlei tarkime, kad darbą pradėjo sausio 2 d. (kalendorinių ir darbo metų nepainioju!). Atėjus liepos 2 d. prašo atostogų. Darbdavys privalo duoti 17 k.d. iškart. Klausimas - dėl likusių 18 k.d.
Remiantis DK 169 str. 1 d., man nekelia abejonių, kad likusios 18 k.d. turi būti suteiktos tais pačiais darbo metais, t.y. vėlių vėliausiai (šiuo atveju) gruodžio mėn.
Dilema: kadangi gruodžio pradžioje darbuotojas dar nebus išdirbęs 100 proc. pirmųjų darbo metų, bet turi teisę reikalauti visų likusių kasmetinių atostogų, ar nematote tam tikro nelogiškumo reguliavime? Kuria norma remiantis darbuotojas neturi teisės reikalauti liepos 2 d. suteikti jam visas 35 k.d. vienu kartu, kur tas propocingumas išdirbtam laikui numatytas?
Ir dilema ši kyla būtent dėl neįgaliojo darbuotojo (tokie neturi privilegijos, kad "kasmetinės atostogos suteikiamos jų pageidaujamu laiku"). Jei jis priklausytų spec. kategorijai, pvz., numatytai DK 169 str. 8 d., man nekiltų abejonių, kad jis turi teisę reikalauti visų atostogų iškart po liepos 2 d., nes šios kategorijos darbuotojams "kasmetinės atostogos suteikiamos jų pageidaujamu laiku".
Galiausiai, ar neturėtume pildyti spragų darbuotojo naudai?
10. Pipiru pieva
2012-08-29 13:21
Nesuprantu, kur Jus matote nelogiskuma ir dilemas. Tiesioginio atsakymo kodekse nėra. Atsižvelgiant į tai, kad kasmetinės atostogos darbuotojo pageidavimu gali būti suteikiamos dalimis, darbdavys gali siūlyti darbuotojui išeiti atostogų tokiam laikui, kokį darbuotojas jau užsidirbo, o vėliau išnaudoti likusią darbuotojui priklausančių kasmetinių atostogų dalį. pirmenybe pasirinkti atostogu laika, sudarant darbuotoju kasmetiniu atostogu grafika, dar nereiskia, kad jis gali is darbdavio reikalauti suteikti jam per busimus laikotarpius uzdirbsiamas 35 k.d. atostogu. Be to, darbdavys negali taikyti išskaitų iš atleidžiamo darbuotojo darbo užmokesčio siekdamas išieškoti darbuotojo įsiskolinimą už neatidirbtas atostogų dienas, jeigu darbuotojas atleidžiamas iš darbo ne dėl jo paties kaltės.DK 224 straipsnyje nustatyta, kad negalima išskaityti pinigų iš darbuotojų darbo užmokesčio, kai siekiama padengti jų įsiskolinimą darbdaviui už neatidirbtas atostogų dienas. Nebent darbuotojas atleidžiamas iš darbo dėl jo paties kaltės. Vienintelis kelias teismas ir klausimas ar darbdaviui finnasiskai tai apsimokes.
11. solicitorius 10. Pipiru pieva
2012-08-29 13:33
Terminas "neatidirbtos atostogų dienos" DK 224 str. yra turbūt vienintelė užuomina DK apie avansu suteiktas atostogas. Bet sutinku, kad tai nereiškia, jog darbdavys PRIVALO suteikti atostogas avansu.
Dėl nelogiškumo: atsakykite prašau, ar įmanoma tais pačiais darbo metais būti atidirbus už VISAS atostogas, jei už kiekvienus darbo metus kasmetinės atostogos suteikiamos TAIS PAČIAIS darbo metais? (DK 169 str. 1 d.)
Už VISAS atostogas darbuotojas yra atidirbęs paskutinę darbo metų dieną. Tačiau VISŲ atostogų jis gali reikalauti ir turi jas gauti dar nesibaigus darbo metams.
12. as
2012-08-29 13:58
Suteikiamos tais pačiais metais - nereiškia, kad privalomos suteikti TIK tais pačiais darbo metais. Jei darbuotojas nori taip paraidžiui pagal DK atostogauti, tada jis privalo eiti būtent paskutinėmis metų dienomis (paskutinėmis savo darbo metų dienomis). Jei to nenori - pasirenka kitą laiką.
13. Pipiru pieva
2012-08-29 15:35
Ne vienintele - Kasmetines atostogos yra suteikiamos už faktiškai dirbtą laiką (170 str.1d. 1p.). VISAS jam priklausančias, ir turima omenyje - isejimo atostogu momentu sukauptas, uzdirbtas per einamaji laikotarpi atostogas. Kiekvienoje konkrečioje situacijoje darbuotojo teisė į kasmetines atostogas ir atitinkama darbdavio pareiga turi būti įgyvendinamos šalių susitarimu siekiant maksimaliai suderinti darbuotojo ir darbdavio interesus, kaip tai numato LR DK 169 str. Taigi, darbuotojas pasiūlo, o darbdavys turi teisę šį pasiūlymą priimti arba atsisakyti priimti. Nepanaudotos atostogos darbuotojo prašymu ar sutikimu perkeliamos kitiems darbo metams (LR DK 174 str. 1 d.).
14. Antanina
2016-04-26 13:11
Laba diena. Ar išdirbus vienoje darbovietėje 11 mėn. pirmus metus privaloma eiti atostogų, ar galiu pasirinkti ir kitą laiką atostogoms. Ačiū.
15. as
2016-04-27 12:03
Per 12 mėn. turi būti minamaliai 14 dienų nepertraukiamų atostogų, kitą dalį galite rinktis kitu metu.
koks yra DK straipsnis, kad išeiti privalomų kasmetinių atostogų, nors darbdavys neleidžia atostogų?
Jūsų komentaras/atsakymas
DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį ir svetainės funkcionalumą, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Prašome pasirinkti, kokius slapukus sutinkate priimti. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.