Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galėsite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
El. paštas
Prenumeruoti
Dėkojame. Jūsų registracija išsaugota.
Nemokamas naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Kadangi prenumeratorių yra daug, jeigu naudojatės Gmail paštu, patikrinkite katalogą Šlamštas (Spam) ir paspauskite Pranešti, kad tai ne šlamštas. Taip įtrauksite Infolex į patikimų siuntėjų sąrašą ir nepraleisite savaitinių teisės apžvalgų.
Pas mus už soc.pašalpą reikia atidirbti tam tikras valandas. Neatidirbsi-negausi pašalpos.
Tai išeina kad prievartiniu būdu įdarbinus žmogų esantį skurde, galima atseikėti pašalpą, iš kurios absoliučiai neįmanoma išgyventi.
Tokiu būdu pažeidžiama LR Konstitucija 48 str-prievartinis darbas draudžiamas.
Maža to įdarbinus, ne tik kad nesudaroma jokia darbo sutartis, bet tai neužsifiksuoja kaip darbo stažas. Tai čia gaunasi jau diskriminacija pagal socialinę padėtį.
Esmė: padėkite man susigaudyti ką pradžioje paduoti į teismą dėl to? Savivaldybę? Kokie būtų sekantys žingsniai iki ES žmogaus teisių teismo?
Paklauskite,kokiu pagrindu jie reikalauja už soc.pašalpą atidirbti.Atrodo dar nėra tokio vyriausybės sprendimo,nors kažkas panašaus buvo galvota.
3. as
2012-10-26 11:00
Socialines pasalpos skyrimo tvarka nustato kiekviena savivaldybe. Yra reikalavimai asmenims, kurie tokias pasalpas nori gauti. Pasalpu skyrimas nera privalomas dalykas, valstybe ir savivaldybe neprivalo islaikyti darbingo amzius nedirbanciu asmenu. Tam tikrose savivaldybese uz socialines pasalpas reikia atidirbti, kai kuriose vietoj piniginiu lesu parama skiriama maisto produktais. Jei netenkinate nustatytu reikalavimu socialinei pasalpai gauti, jos tiesiog negausite. Jei yra nustatyta tokia tvarka, teisinio pagrindo reikalauti pasalpos jus neturite, nes atidirbimas reglamentuotas teises aktuose, o ne isgalvotas ir vykdomas neteisiniu keliu. Taigi prieiname prie to, kad jusu niekas uz pakarpos pagaves dirbti nevercia, su botagu vergvaldys uz nugaros nestovi - jus galite i pasalpa nepretenduoti ir jos neimti (o jos moketi jums savivaldybe pareigos neturi). Jokio prievartinio darbo cia ir nera.
Del darbo sutarties sudarymo - cia jau kiti klausimai, susije su mokesciais uz darbuotoja, reikalavimais patiems norintiems dirbti ir eile kitu dalyku. Jei manote, kad atitinkate visus reikalavimus i laisva darbo vieta - galite dalyvauti konkurse ir ji laimejus busite idarbintas. Taciau idarbinimas ir socialines pasalpos nera tapatus dalykas. Taigi visi tik apsidziaugs kai isidarbinsite - nereikes ir jums atidirbineti valandu, o savivaldybei nereikes moketi pasalpos. Jus kaupsite darbo staza, kelsite Lietuvos ekonomika ir visi bus laimingi.
4. profonda 3. as
2012-10-26 13:31
gerbiamasis(-oji) jūs turbūt mažai skaitėte tiek Konstituciją, tiek ES teisės aktus.
Žmogui netekusiam darbo, kol jis jo ieško ir yra skurde valstybė garantuoja soc.pašalpą.
Tai ką jūs čia surašėte rodotės kaip savivaldybinių tarybų sprendimų gynėjas(-a) ir man ta informacija gerai žinoma.
Nei vienoje ES šalyje už jokias soc.pašalpas neatidirbama.
Taigi aš noriu išsiaiškinti kokiu pagrindu reikia atidirbti, kokiu pagrindu valandų skaičius skiriasi, nors pašalpa ta pati 350 lt/mėn ir t.t.?
Ir teismai tai įrodys.
5. profonda 1. nesvarbu
2012-10-26 13:33
Dėkui už palaikymą :)
6. kazusas
2012-10-28 13:03
"as" teisus. cia tikrai ne prievartinis darbas.
jei nenorite dirbti tai ir nereikalaukite pasalpos. kai negausite pasalpos-nereiks dirbti. paaiskinau?
ir siaip patarciau geriau ieskotis tikro darbo nei sedet ant pasalpu.
7. as
2012-10-28 19:48
Brangioji,
kol asmuo yra nedirbantis, jei atitinka visas salygas ir normaliai mokejo nustatytus mokescius - jam yra mokama bedarbio pasalpa. Uz bedarbio pasalpas atidirbti nereikia ir niekada nereikejo. Socialine pasalpa yra kiekvienos valstybes ar administracinio vieneto reikalas ir jokiu prievoliu valstybe moketi socialines pasalpas neturi. Tolabiau, kad tokia atidirbimo praktika buvo pradeta taikyti pagrinde piktybiniams bedarbiams, t.y. asmenims, kurie yra darbingo amziaus, taciau labai ilga laika nedirba ir piktnaudziaja socialiniu pasalpu gavimo tvarka. Labai dziaugiuosi, kad socialiniu pasalpu tvarka yra sugrieztina ir mokama puse metu be jokio atidirbimo, o paskui reikia atidirbineti arba ji yra mazinama arba nutraukiama. Puse metu mokama bedarbio pasalpa + puse metu socialine pasalpa = per vienerius metus darba tikrai imanoma susirasti. Jei nera noro, valstybe islaikyti neprivalo.
Patarciau tiek Konstitucija, tiek ES aktus (tik idomu kokius sau juos pritaikote) skaityti nepazodziui ir issirinkti ne viena sau patinkanti straipsni ar jo dali, bet aiskinti ir taikyti ja placiau, atsizvelgiant i visus kitus teises aktus bei teismine praktika.
Kokiu pagrindu reikia atidirbti jau buvo mineta - kiekviena savivaldybe turi teise nustatyti kriterijus ir reikalavimus asmenims, kuriems gali moketi soc.pasalpas, todel tvarka kiekvienoje savivaldybe gali skirtis.
8. profonda 3. as
2012-10-30 13:02
1.kokiame įstatyme numatyta kad 6 mėn. nereikia atidirbti?(pateikite nuorodą)
2.kokioje ES šalyje už soc.paramą atidirbama?
3.tam kad piknaudžiauja žmogus reikia įrodyti. Ar dėl tų įrodymų galima įsibraut į asmeninį būstą bet kuriuo paros metu?
Esmėj ką jūs čia berašytumėt-tai prieštarauja atitinkamai įstatymams kurie gina žmogaus orumą ir nepatekimą į skurdą.
Savivaldybės tiesiog įsivedė atitinkamas vergystės formas.
9. as 8. profonda
2012-10-30 15:50
1- Kai nurodysite apie kokį miestą kalbame, tuomet teisės aktus ir pateiksiu, o dabar ieškoti visų LR savivaldybių tvarkų tikrai nesiruošiu. Be to tai nereglamentuoja joks įstatymas, nes savivaldybės jokių įstatymų nepriima, o priima sprendimus, tvarkas ir pan.
2 - ES teisės aktai nereglamentuoja kiekvienos valstybės soc.pašalpų klausimų. Jei žinote, kurioje valstybėje nėra atidirbimo - prašome emigruokite ten.
3 - Nieko čia įrodinėti nereikia, o tai reglamentuota socialinių pašalpų teikimo tvarkoje. Įsibrauti į asmeninį būstą galima tik įstatyme leidžiamais atvejais.
Tęsiant diskusiją, siūlyčiau pasiskaityti plačiau savivaldybių sprendimus "dėl telkimo visuomeneis naudingai veiklai atlikti tvarkos" ir gal tuomet paaiškės kokia tvarka yra skiriami viešieji darbai. Visų pirma - viešieji darbai atliekami vos kelias valandas per mėnesį (kai kuriose savivaldybėse 16 val/mėn, kai kuriose dar mažiau), sudaromas susitarimas dėl darbų atlikimo su seniūnija. Tuo tarpu prievartinis darbas - tai prievartos naudojimas prieš asmenį siekiant jį priversti dirbti. Dar norėčiau atkreipti Jūsų dėmesį, kad tokie susitarimai sudaromi tik su darbingais sveikais asmenimis; nei sergantiems, nei pensininkams, nei neįgaliems ar nėščioms moterims ir panašioms grupėms asmenų tokie darbai neskiriami. Nepatekimą į skurdą garantuojama tam tikroms socialinėms grupėms, tuo tarpu nė viename įstatyme nėra reglamentuota, kad aš, dirbantis asmuo, privalau išlaikyti 3 pensininkus ir dar 5 darbingus sveikus asmenis. Tai pažeidžia mano teises, nes aš neprivalau išlaikyti kitų asmenų (tam tarpe ir tamstos). O jei tamsta tingi atidirbti 16 val per mėnesį naudingus visuomenei (kuri tau tą pašalpą moka) darbus - ačiū tokioms savivaldybėms, kurios gina juodai dirbančių piliečių interesus. Kapitalizmo sąlygomis gerovę turime užsitikrinti kiekvienas asmeniškai ir tie socializmo laikai, kuomet visi gyveno logika "valstybė man turi duoti, o aš tik imti" visų laimei baigėsi.
10. gile
2012-10-30 16:54
As viską labai aiškiai išdėstė, daugiau nėra ką pridėti.
11. Laimis76 1. nesvarbu
2012-10-31 10:45
Tai ar reikia dirbti viesuosius darbus gaunant socialine pasalpa 350 lt?
12. profonda 3. as
2012-10-31 12:32
Pilietis turi teisę gauti soc. paramą gauti:
1. maisto produktais;
2. pinigais.
Jis turi teisę pasirinkti. Bet niekas neturi teisės jam nurodyti ką pasirinkti. Šiuo atveju mano kaip piliečio teisė apribota, nes statoma sąlyga- paramos negausi, nes neatidirbsi.
Taigi jei aš pasirenku pinigus, nes aš turiu tokią teisę-man privaloma atidirbti už tai.
Savivaldybės tarybų sprendimus galima išsiaiškinti teismuose. Nes jie dažnai prieštarauja žmogaus teisėms ir laisvėms.
Ir taip galima nusikasti net iki Strasbūro.
13. as 12. profonda
2012-10-31 12:54
Sėkmės teismuose.
O šiaip, sprendžiant iš to, kad tamsta turite pakankamai pinigų naudotis internetu, o savo laiką skiriate ne darbo paieškoms, o beprasmėms diskusijoms, turiu pagrindo manyti, kad socialinė pašalpa Jums apskritai neturėtų priklausyti.
Dar žinotinas dalykas, kad žmonės turi ne tik teises, bet ir pareigas, siūlyčiau to nepamiršti.
To as. Nereikia peikti diskusijos autoriaus, nes negalime būti garantuotais, kad neatsidursime jo vietoje, kai reikės atidirbti už pašalpą, ir ar patys nekelsime širšalo, kad reikia šluoti gatvių. Savivaldybės už pašalpą einantiems atidirbti, kažin ar yra supažindinami su saugos instrukcijomis? O atsitikus nelaimingam atsitikimui, kas atsakys? Darbo sutarčių nėra, o visuomeniniais pagrindais irgi neišeina.
15. profonda
2012-10-31 13:39
teisėje nėra emocijų. Panašu kai kam čia tik emocinės nuoskaudos daugiau o ne teisiniai dalykai.
Pareigos atsiranda tada kai sudarai Sutartį, o ne kai esi samdomas dirbti vergavimo sąlygomis.
16. teisininkas
2012-10-31 17:10
Reikia dirbti fizini darba...geda
Mokiniams gauti nemokama maitinima taip pat geda. Trintis prie kiosku su traskuciais ir alumi didelis prestizas, gi valgyti dienos pietus, kuriuos valgo ir kiti mokiniai, issipirke menesini maitinima, kazkodel geda.
Bet mes uzsiplepejome ir nukrypome i emocijas.
Nepatenkinti savivaldybes sprendimais ir veiksmais ABTI nustatyta tvarka kreipiasi i administracini teisma.
Nepasiturintys asmenys kurie neturi teisinio issilavinimo, savo teises gali ginti su valstybes garantuojama teisine pagalba.
Bet vel gali buti sarmata. Gins ne tie vikruoliai is TV ekrano, kur su viktoriuku, henyte ir kitais laksto, bet pagyvenusi ne is tolo tu vikruoliu neprimenanti teta.
Cia sekmes atveju. Vienok pirmines pagalbos reiks prasyti savivaldybes, kuria gi ir norite apskusti teismui, kas is esmes, teises poziuriu nera reiksminga.
Reiksminga yra tai, kad reikalavimo gauti pasalpa ir tuo paciu vengti fizinio darbo itin teisetu nepavadinsi. Kuklus siu eiluciu autorius savo laiku neatlygintinai dirbo ir lauztuvu ir kastuvu ir rankini kulkosvaidi tampe ant peciu, kaip anksciau mineta visai neatlygintinai ir orumas tsakant nesumenko.
Kita vertus tam tikru abejoniu galima izvelgti - kokia ori ponia, tarkim pedagoge, laikinai netekusi darbo, su potencialiu socialines paramos kontingentu (kto xocet porabotat) varoma sluoti gatviu...
ADMINISTRACINIŲ TEISMŲ KOMPETENCIJA
ABTI 15 straipsnis. Bylos, priskirtos administracinių teismų kompetencijai
1. Administraciniai teismai sprendžia bylas dėl:
1) valstybinio administravimo subjektų priimtų teisės aktų ir veiksmų teisėtumo, taip pat šių subjektų atsisakymo atlikti jų kompetencijai priskirtus veiksmus teisėtumo ir pagrįstumo ar vilkinimo atlikti tokius veiksmus;
2) savivaldybių administravimo subjektų priimtų aktų ir veiksmų teisėtumo, taip pat šių subjektų atsisakymo atlikti jų kompetencijai priskirtus veiksmus teisėtumo ir pagrįstumo ar vilkinimo atlikti tokius veiksmus;
17. Lex
2012-11-03 07:34
Mokamos pašalpos ir kompensacijos, kai asmuo tokioje situacijoje atsiduria ne savo noru ir objektyviai negali iš šios situacijos išeiti. Jeigu asmuo yra darbingas, vienintelis būdas gauti teisėtų pajamų - dirbti. Todėl, jeigu asmuo pats nesugeba susirasti darbo, yra teisėta ir pagrįsta, kad už pašalpas yra prašoma (yra sudaromi susitarimai, o ne naudojama prievarta) dirbti. Ši priemonė yra proporcinga, nes reikia dirbti pvz. vos 2 dienas per mėnesį. Aukštai vertinu *as* atsakymus, nes jie visuomet būna aiškūs ir profesionalūs.
18. teisininkas
2012-11-03 11:36
Temos autore is esmes iskele 3 galimus teisiu pazeidimo aspektus.
a. reikalavima dirbti uz pasalpa
b. busto tikrinima
c. pasalpos forma - pinigais/nepinigais
Kad lengviau butu diskutuoti, gerai butu tureti dokumenta, apie kuri kalbame. Norejau pateikti Vilniaus m.PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS NEPASITURINTIEMS GYVENTOJAMS SKYRIMO IR TEIKIMO TVARKOS APRAŠA, taciau jame reikalavimo dirbti neaptikau. http://www.vilnius.lt/vaktai2011/Defaultlite.aspx?Id=3&DocId=30210510
Vilniaus valdzia atrodo perprato esminius socialistinio darbo trukumus - darbas nenasus, rezultatai matyt menkesni uz organizacines sanaudas, be to ir susikirsinimo elementu matyt vengiama.
Todel reikalinga paimti kita dokumenta tarkim ''Švenčionių rajono savivaldybės tarybos 2009 m. vasario 26 d. sprendimu Nr. T-40 patvirtintoje Piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vienų gyvenančių asmenų skyrimo ir mokėjimo tvarka''. 92. Šeima arba vienas gyvenantis asmuo, gaunantys socialinę paramą, pasitelkiami visuomenei naudingiems darbams atlikti teisės aktų nustatyta tvarka.
93.1.Visuomenei naudingų darbų trukmė pagal socialinės paramos dydį:
93.2. iki 50 Lt 1 darbo dieną;
93.3. nuo 50 Lt iki 100 Lt 2 darbo dienos;
93.4. nuo 100 Lt iki 150 Lt 3 darbo dienos;
93.5. nuo 150 Lt iki 200 Lt 4 darbo dienos;
93.6. nuo 200 Lt iki 250 Lt 5 darbo dienos;
93.7. nuo 250 Lt iki 300 Lt 6 darbo dienos;
93.8.virš 300 Lt 7 darbo dienos.
94. Socialinės paramos gavėjai visuomenei naudingus darbus atlieka seniūnijose, pagal gyvenamąją vietą, rajono savivaldybės administracijos direktoriaus nustatyta tvarka.
95. Už telkimą visuomenei naudingiems darbams atsakingas seniūnijos seniūnas.
96. Neatidirbus visuomenei naudingų darbų seniūnijoje, išskyrus šios tvarkos 97 punkte numatytas išimtis, socialinės paramos teikimas nuo sekančio mėnesio 1 dienos teikiamas nepinigine forma (paslaugomis).
97. Visuomenei naudingų darbų seniūnijoje atidirbimas netaikomas: pensininkams; žmonėms su negalia (turintiems 60-100 proc. netekto darbingumo lygį) bei jų šeimoms (kai šeimoje nėra darbingų šeimos narių); asmenims, slaugantiems neįgalius šeimos narius (kuriems nustatytas nuolatinės slaugos ar priežiūros (pagalbos) būtinumas, ar jie pripažinti neveiksniais); dirbantiems ne mažiau, kaip du trečdalius darbo laiko trukmės ir jiems apskaičiuotas darbo užmokestis ne mažesnis už minimalią mėnesinę algą, arba minimalų valandinį atlygį proporcingai dirbtam laikui arba atliktam darbui; motinoms (tėvams), auginančioms (auginantiems): nelankantį ugdymo įstaigos vaiką iki 3 metų, pagal gydytojų rekomendaciją nelankantį ugdymo įstaigos vaiką iki 8 metų arba dėl to, kad nėra vietų ikimokyklinėse ugdymo įstaigose arba šeima gyvena kaimo vietovėje didesniu kaip trijų kilometrų atstumu nuo ikimokyklinio ugdymo įstaigos; bedarbiams mokymosi laikotarpiu ir studentams, moksleiviams, besimokantiems dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose ir kitų formaliojo švietimo įstaigų dieniniuose skyriuose; besigydantiems gydymo įstaigoje ne trumpiau kaip vieną mėnesį.
Taigi, b. busto tikrinimas - toks reikalavimas is esmes teisetas, taciau turetu buti skaidresnis - kada ir kokia apimtimi tikrinamas bustas.
c. paramos forma - reikalavimas logiskas ir teisetas.
a. visuomenei naudingu darbu atidirbimas- hmz..,.abejones islieka. Manyciau darbai galetu buti atliekami, bet turetu buti atliekami is esmes pagal igyta issilavinima ir profesija. T. y. darbai turetu buti organizuojami protingai, zmoniskai ir nezeminant zmogaus orumo. Inteligentiskos profesijos asmenims reikalavimas dirbti arklideje ar likerio-degtines gamykloje kelia tam tikru abejoniu.
Pazystu asmeniskai 1 vyruka, (priziuri draugo pirti)kuris dirba tokius darbus. Is ryto vedinas arkliu isskuba i seniunija, vakarop arklis ji parveda namo.
Nemanau, kad čia priverčiamasis darbas LRKT 48 str. 3 d. prasme. Tiesiog nedirbkit.
O tai pradėsiu samprotauti, kad ir mane prievartauja atidirbti už gaunamą algą.
22. as 20. profonda
2012-11-28 16:28
Jei tamstai neužtenka orumo pačiai užsidirbti, tai kodėl užtenka orumo melžti valstybę? O atsakant į tamstos klausimą - taip, suprantu, ir ne ką nors.
Na jei tie paramos gavėjai melžia ir apgaudinėja valstybe kai kurių nuomone tai tada nesuprantu...o valstybė neapvaginėja žmonių??? Liepia atidirbti pašalpą. na gerai, o kur garantijos, kažkokia bent jau sutartis, stažas,nors ir menkas bet visgi stažas...bet geriau žmones pagazdinsime, kad nieko negausit ir viskas, nes jeigu žmogų įdarbinti ar tai 0,25 ar 0,5 etatu tai teks mokėti didelius mokesčius institucijoms ...tai pati savivaldybė negudrauja???
Is ties, klausimas ''''ar teiseta'''' greiciausiai liko neatsakytas.
Minetas spaudoje ponas, uzuot gincijes savivaldybes aktu ir veiksmu teisetuma ABTI nustatyta, reikalavo kompensaciju ir neturtines zalos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.
26. as
2013-01-24 09:39
Liepiant atidirbti pasalpas tarp savivaldybes ir prasanciojo paramos yra sudaroma sutartis pagal CK (ko gero del paslaugu teikimo), todel visos garantijos ir atsakomybe yra nustatyta. Nera taip, kad "eik nelegaliai dirbk, nes kitaip nieko negausi". Stazas yra skaiciuojamas pagal darbo sutarti, taciau pagal ja ir atitinkami mokesciai privalo buti mokami, todel idarbinimas pagal darbo sutarti siuo atveju netektu prasmes, nes kazin ar nekainuotu daugiau nei pati pasalpa, o ir isdirbtu valandu per menesi yra tik 16 - toks cia ir stazas (nepamirskim, kad normaliai pilnu etatu dirbantis asmuo dirba 160 valandu per menesi).
27. ausrukia
2013-01-25 11:32
Šiauliuose tai 40 val. tai ir nekoks tas stažas, bet litas prie lito ir...o juokingiausia kai merginą baigusia aukštąji ir tik puse metu biržoj stovinčia pasiuncia i darželį indu plauti net nepaprašė sveikatos pažymos (gal ji užkrečiama liga serga), o žmonės kurie stovi po 4-5 metus ir gyvena tuos visus metus iš pašalpos nesiunčia niekur (nekalbu apie mamas ) mergina atsisako pašalpos ir važiuoja į anglija indų plauti... http://www.balsas.lt/naujiena/712646/universiteto-absolvente-emigracija-geriau-nei-darbas-uz-socialine-pasalpa
28. Kristina
2013-01-25 13:11
Atkreipiant dėmesį į teiginį, kad teisėje nėra emocijų, pacituosiu vieną baudžiamąją bylą iš Lietuvos teismų praktikos, turiningam pamąstymui: "Pagarba darbui ir nepakantumas asocialiems asmenims, vengiantiems darbo, būdingas bet kuriai visuomenei, organizacijai ar normaliai mąstančiam asmeniui" (baudžiamoji byla Nr.2K-446/2011).
29. plikis729
2013-01-27 10:05
Laba diena.Siom dienom atlikinejau priverstinius darbus Vilkaviskio mieste.Tomis dienomis gana stipriai salo (apie -20).Noreciau pasiteirauti ar bedarbiams galioja DK 159 str. 3 dalis; ?Siaip tai buvo visai faina,as myliu savo miestely ir rankos nenudzius,ji grazinant.
30. teisininkas vln
2013-01-27 14:45
Be abejo galioja.*
Kada teises norma, reguliuojanti visuomenini santyki i kazkoki klausima neatsako, taikoma analogiska teises norma, reguliuojanti panasu santyki.
*Si nuomone gali nesutapti su Vilkaviskio savivaldybes atitinkamu tarnautoju nuomone.
31. Neo
2013-03-12 13:17
Labas. Neiš gero gyvenimo ir aš registravausi DB, o savivaldybes Birštone paprašiau pagalbos, kol ziema ir sunku pragyventi... pats mokausi privaciai ir nuo geguzes steigsiu Mazaja Bendrija... Tad jau ketvirta mėn, gavus parama, aš taip pat gavau šaukima i priverstinius darbus Birštone. Sudariau vęrgo sutarti, nes kitu atveju pagrasino, kad paramos negausiu ir pirma diena, nuo 8 val., pradejau atidirbineti, lauke, prie minusines temperaturos, sunkiu fiziniu darbu... Atidirbus 4 val., vergvaldys pasiule-liepe, ta diena padirbeti dar, pareiškdamas, kad geriau iš kart padirbeti daugiau, uz 3 dienas, kad tureti daugiau laiko namie.. "Pasimetes", - sutikau ir papietaves nuejau dirbti, tampyti svori dar 9 val lauke, be sustojimo, nes privalejau uzduoti ivykdyti, pasekoje surakino radikulitas, taip ir nebaiges, mat darbo buvo like ir dar vienai dienai, vos paršliauziau namo. Po nepakeliamu stuburo skausmu ir bemieges nakties, rytojaus diena, nuvykus pas gydytojus, man iš karto buvo statomos lašelines, leidziami nuskausminamieji, gavau nedarbinguma, laukia kruvos tyrymu, gydytojai itaria išvarza. esu 42m, 6 metus krimtau emigranto duona uzsienyje ir sveikata niekad nesiskundziau. Idomu ar vergvaldziai-savivaldybe, moka uz mane sodrai, sveikatos draudima? Ar kas nors atsako uz zmogaus sveikatos praradima per sia vergija? Kas manes lauks, kai pasveiksiu, - vel viskas iš pradziu? Pradejau abejoti ar verta kurti versla LT ir emigruoti vel...
32. law1
2013-03-12 13:50
Valstybės tokia paskirtis, padėti ir remti savo labiausiai pažeidžiamus piliečius. Visi mes mokame mokesčius valstybei kaip tik tam, kad vėliau, esant reikalui, galėtume gauti reikiamą pagalbą. Reikalavimas ne tik mokėti mokesčius, bet ir atidirbti už paramą, kurią kiekvienas "kaupia" yra aiškiai nepagrįstas, neteisingas ir neteisėtas. Priešingu atveju, bet kokios sąlygos ar reikalavimai norint naudotis valstybės teikiamu gėriu būtų teisingi. Kodėl nenustačius: "Norintys gauti pašalpą (nesvarbu, motinystės, nedarbo ar kt.) turi gyventi už Lietuvos teritorijos ribų". Arba: "Lėšos, gautos kaip parama iš valstybės ar savivaldybių biudžetų išieškomos iš asmens nuosavybės".
Jei teismai toleruoja tokį savivaldybių elgesį, kitaip tariant, teisė tyli, tai bent politikai (centrinės valdžios) turėtų imtis politinių priemonių tokiems savivaldybių veiksmams sustabdyti.
p.s. tiems, kurie prieš valstybės melžėjus: dėl dalies tinginių negalima atimti valstybės paramos visiems jos reikalingiems. Ne viena sistema nėra ideali. Nesvarbu ar tai politika, ar verslas, ar kt.
33. as
2013-03-12 14:05
Bedarbiai, registruoti darbo birzoje, yra draudziami valstybes lesomis. Uz paslaugu sutartis su savivaldybemis papildomai sveikatos draudimas nera mokamas. Del darbo grafiko galite su savivaldybe derinti is anksto, niekur istatymai nenumato, kad butina atidirbti visas 3 dienas is eiles. Prarasti sveikata galima ir dirbant pagal darbo sutarti, tik paprastai dirbantys pagal darbo sutarti dirba 40 val/sav arba 160 val/men, o ne 3 dienas per men (24 val/men). Jei nenorite dirbti - visada galite atsisakyti ir nedirbti, taciau tuomet parama nebus teikiama.
Kadangi toje ''savivaldybes tarnyboje'' yra daug nezinomuju, susirgus umia profesine liga - pagal analogija reiketu remtis
DK 281 straipsnis. Pranešimai apie nelaimingus atsitikimus darbe, profesines ligas
1. Darbuotojas, nukentėjęs dėl nelaimingo atsitikimo darbe, ūmios profesinės ligos, jeigu pajėgia, taip pat asmuo, matęs įvykį arba jo pasekmes, privalo nedelsdami apie tai pranešti padalinio vadovui, darbdaviui, įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybai.
DK 283 straipsnis. Atlyginimas už sužalotą sveikatą
1. Darbuotojui, kuris dėl nelaimingo atsitikimo darbe, profesinės ligos neteko darbingumo ir dėl to prarado pajamas, jų kompensavimo tvarką nustato Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymas bei kiti įstatymai.
2. Jeigu nukentėjęs darbuotojas nebuvo apdraustas nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniu draudimu, prarastas pajamas dėl darbingumo netekimo ir išlaidas, susijusias su medicinos pagalba ir gydymu, taip pat su nukentėjusiojo socialine, medicinine ir profesine reabilitacija, Civilinio kodekso nustatyta tvarka atlygina darbdavys.
35. Net
2013-03-12 17:03
Pagaliau tema,kurioje sutinku su teisininku,už rebilitaciją,medicinos išlaidas atlygina darbdavys,šioje vietoje savivaldybė.Jeigu nepadės tiesiu taikiniu į darbo ginčų komisiją.
36. law1
2013-03-12 17:39
Šiuo atveju nėra darbo santykių DK prasme, taigi nėra ir darbdavio, todėl savivaldybė nuostolių neatlygina.
Be to, kas sudarinės darbo ginčų komisijas, kas bus "darbuotojo" atstovai ir kokią reikšmę turės tokios komisijos sprendimai?
Žinoma, sutinku, kad žala žmonėms turi būti atlyginta. Civilinio proceso tvarka. Nesvarbu, kas tai darys: ar seniūnija, kurios seniūnas netinkamai organizavo darbus ar savivaldybė.
Manau, kad neteisinga pritempinėti šioje situacijoje įst. ar teisės analogijas ar pan. Negalima teise pateisinti šiurkščių žmogaus teisių pažeidimų. Ex injura non oritur jus.
Jus cia nepolitikuokite. Ex injura non oritur jus. Ne mitinge randates.
Klausimas buvo ne apie teises konstituciniu principu matmenu koncepcija, o apie tai, kad zmogui labai skauda nugara ir ar kas nors atsako uz zmogaus sveikatos praradima, kuo remtis ir is ko reikalauti.
Jei traktuoti, kad tarp savivaldybes ir atidirbanciojo uzsimezge ne kvazi darbo, o kazkokie civiliniai paslaugu santykiai - zmogui gali buti sunkiau gintis. Jei paslaugu teikejas/ rangovas pvz stalius atlikdamas darba nusiobliavo pirstus ar jam i strenas isismelke skausmas, uzsakovas neprivalo atlyginti tokios zalos.
Be to uzsakovas neprivalo uztikrinti nei saugiu darbo salygu, nei saugiai dirbti instruktuoti, nei suteikti patalpu pasisildimui, nei pertraukeliu pailseti/pavalgyti, todel susirgusiam umia liga patogiau matyt remtis DK, o ne savivaldybes tvarkomis ar dar bala zino kuo.
Seniunija nera juridinis asmuo, todel už zala turetu atsakyti savivaldybe*.
*nuomone nera galutine/negincyjama ir gali nesutapti su birstono savivaldybes bei kitu tarnautoju nuomone.
38. as
2013-03-12 21:10
Deja, kaip tik paslaugu sutartys ir yra sudaromos civiline tvarka. Darbo kodeksas nelabai cia prie ko. Aisku, bandyti galima, bet toks atidirbimas aiskiai reglamentuotas teises aktuose, todel jokiu analogiju su DK nereikia (analogijos taikomos, kai teises aktai nereguliuoja atitinkamu santykiu).
Gerb. teisininke, teisės principai yra teisės dalis ir yra privalomi kaip ir teisės normos. taigi rėmimasis teisės principais tai nėra politikavimas ar mitingavimas prieš minią. Todėl pasilieku prie savo nuomonės, kad iš neteisėtų veiksmų negali atsirasti teisė, t. y. dėl neteisėtų savivaldybių veiksmų mes nerasim teisėto ir teisingo teisinio sprendimo. Tik teismams uždraudus neteisėtus savivaldybių veiksmus išnyks būtinybė kalbėti apie teisinį šios situacijos vertinimą (darbo tai ar civiliniai santykiai ir kt.). Na o jeigu teismai tokius savivaldybių reikalavimus žmonėms laikys teisingais ir pagrįstais, tai už žalą ir pan. bus atsakingos savivaldybės. Tik kur rasti tos atsakomybės teisinį pagrindą?
Civiliniu sutarciu devizas galetu buti sitas ''''Pinigai per storiausias mūro sienas lenda'''' ( lietuviu liaudies patarle)
Civilineje teiseje be kita ko galioja a. laisves b. atlyginamumo principas.
Musu atveju laisves principas panasus i tarybines armijos laisves principa - viskas vykdoma savanorishkai. Savanorius paskiria kuopos virshyla. Bet ne tai svarbiausia.
Idomiausiai tas atlygintinamumo dinges principas. Kiek supratau, savivaldybe su pasalpos gaveju sudaro '''' civiline paslaugu atlikimo sutarti''''. Deja, turiu pareiga pranesti, kad paslaugu/rangos, be atlyginimo sutarties civilines teises moxlas kol kas neishrado.
XXXV skyrius
Atlygintinų paslaugų teikimas
Pirmasis skirsnis
BendrOSIOS nuostatOS
6.716 straipsnis. Paslaugų sutarties samprata
1. Paslaugų sutartimi viena šalis (paslaugų teikėjas) įsipareigoja pagal kitos šalies (kliento) užsakymą suteikti klientui tam tikras nematerialaus pobūdžio (intelektines) ar kitokias paslaugas, nesusijusias su materialaus objekto sukūrimu (atlikti tam tikrus veiksmus arba vykdyti tam tikrą veiklą), o klientas įsipareigoja už suteiktas paslaugas sumokėti.
2. Šio skyriaus nuostatos taikomos tik tokioms paslaugoms, kai tarp paslaugų teikėjo ir kliento neatsiranda darbo ar kitokių pavaldumo (subordinacijos) santykių.
Visiskai butu panasu i ta atlygintinu paslaugu teikima, bet dingsta svarbiausias - atlygis. Aplinkybe, kad atlikus paslauga seniunas ar savivaldybes klerkas zmogui uz gera darba patapshnoja per peti - atlygiu nelaikytina.
Reikia pasiaiskinti sita ''''šio skyriaus nuostatos taikomos tik tokioms paslaugoms, kai tarp paslaugų teikėjo ir kliento neatsiranda darbo ar kitokių pavaldumo (subordinacijos) santykių.''''
Tarp savivaldybes ir varguolio dristu teikti uzsimezge santykiai labiau panasus ne i šio skyriaus o i kitokius pavaldumo (subordinacijos) santykius. Kadangi tos atidirbimo tvarkos daug ko nereglamentuoja, sveikatos praradimo atveju taikytinas panasius santykius reguliuojantis istatymas.
41. law1
2013-03-12 22:21
Būtent, šios diskusijos dalyviai pateikė daug įvairiausių idėjų, bet visais atvejais galima pasakyti: lyg ir tiktų, bet ne visai.
Manyčiau, kad šioje situacijoje galėtų kreiptis į administracinį teismas su prašymu panaikinti skundžiamą aktą (ar jo dalį) arba įpareigoti atitinkamą administravimo subjektą pašalinti padarytą pažeidimą.
na jei jau jūs teisininkas, vertėtų susižinoti ar tas vergas yra darbuotojas?. Atidirbimas yra prievartinis ir joks DK čia negalioja dar daugiau tas atidirbantysis yra žeminamas, varinėjamas aišku iki sveikatos sutrikdymų.
Kitas dalykas čia ir bukam teisininkui aišku kad pažeista žmogaus pasirinkimo laisvė išstatant sąlygą: jei renkiesi pinigus-privalai atidirbti, kitaip negausi. Nors Konstiticijoje aiškiai pabrėžta kad esant skurdui- Valstybė privalo padėti žmogui. Na bet čia lietuviška teorija. Konstitucija pas mus negaliojanti.
Dar kitas dalykas- KUR EGZISTUOJA VALSTYBĖ-TEN EGZISTUOJA IR PRIEVARTA. Apie tai jau net Sokrato laikais buvo žinoma. Tik bėda kad pas ta prievarta įgauna vis didesnį pagreitį ir vis labiau iškreiptom formom, o patekęs į skurdo spąstus žmogus neginamas jokių teisininkų. Bet tai lietuviška realija. Teismai pas mus tik tiems, kurių pajamos per mėn. viršyja daugiau nei minimumas. Kaip biednas-taip durnas. Darom ką norim-kaip norim-ir kada norim. Prigalvojam vis naujų vergavimo būdų:
pvz.nuėjus moteriai gauti soc.paramos- pasakyta: "mes privalome jus įdarbinti už paramą". Moterėlė nesiskėryčioja aišku sutinka. Tačiau tuoj pat pasakoma; " Mes jau nebeturime kur jūsų kišti-nėra vietų".
Ponai valdininkai-juk patys prievartą sukūrėte, tai bent tvarka vergavimo pasirūpinkite".
Ta reikala ''kreiptis į administracinį teismas su prašymu panaikinti skundžiamą aktą'' mes jau issiaiskinome 2012 spali. (16 komentaras)
Deja niekas del akto/veiksmu teisetumo nesikreipe, kreipesi del pinigu/neturtines zalos, o nenugincyjus akto teisetumo apie zalos atsiradima ir atlyginima matyt sunku kalbeti.
Bet dabar klausimas ne apie ''savanorisko'' darbo teisetuma ir ne apie teisės principu struktura ir teisės dalis - zmogus nugara susizalojo, klausia ka daryti?
44. Net
2013-03-12 23:06
Na tamsta matosi esate iš varguolių tarpo,kad viskuo nepatenkintas.Vis dar mąstote sovietiškai,valdžia viską turi duoti,o dar jeigu terpė yra tam,kad galiu nedirbti ir prašyti,kad duotu.O,kam dirbti,jeigu namie ant lovos gulėdamas,nieko neveikdamas galiu neblogai iš pašalpos ir lengvatų,tą patį turėti,negu kiekvieną dieną duobę kasčiau.Aišku,kam dirbti,gauni 350 lt.,už paslaugas valstybė apmoka,nei dirbti už minimumą ir jokių lengvatų negauti,tai sumoki nuo minimumo visus mokesčius,tie patys 350lt.lieka.Moralas,kam dirbti,kiba durnas esi.
45. legalaid
2013-03-12 23:06
na jeigu jau taip konkrečiai apie nugara, tai žmogui nieko daryti nereikia. jis yra draudžiamas sveikatos draudimu (nes yra registruotas darbo biržoje, gauna pašalpą), tad valstybė juo pasirūpins. tikrai! na nebent iš pašalpos teks nusipirkti vaistų.
Is ties, klaikios kapilalizmo prievartos grimasos - jei renkiesi pinigus-privalai atidirbti, kitaip negausi, jei dirbti nenori, pasalpa perves i krautuvele, produktams, bet ar kazkokius produktus palyginsi su pinigais?
Pabaigai kazkaip noretusi paguosti - prie socializmo vengiantiems darbo buvo gerokai blogiau - veltedzius teisdavo ir sodindavo 2 metams i kalejima, kas neabejotinai blogiau, nei gauti pasalpa produktais.
49. to 42
2013-03-13 08:35
Kažin ar verta tamstai aiškinti apie savo skurdą, nes žiniasklaida labai neblogai nušvietė tamstos realią padėtį. Apie skurdą kalbėti nėra ką. Jei jau teigiate, kad esate vieniša mama, tai gal bent alimentus prisiteiskite iš vaiko tėvo, kuris gyvena už tamstos sienos tame pačiame name. Pajamų anas tikrai gauna, pilnas kiemas automobilių, kurių ardymas teršia Lietuvos žemę. Nepanašu, kad ir badas pačią pultų. O padirbėti kelias valandas per mėnesį būtų naudinga, gal tamsta sužinos, kad pinigai kitiems piliečiams ant medžių neauga, kad galėtų tamstą šelpti visą gyvenimą. Prieš skundžiantis prašau parašykite kiek metų per savo gyvenimą esat dirbusi, kokį išsilavinimą turite ir kokių ėmėtės priemonių save išlaikyti. Jei nieko nedarėte, o pasistengėte gyventi vienkiemyje vidurį laukų - ne valstybės reikalas jums darbą pasiūlyti ir į jį vežioti. Gėdos turėtumėte.
To 42 klaidingai klausiancia moteriske painioja su pono kuris bylinejosi rodyto per televizija ponia, bet tai teisishkai nereiksminga.
Gedina del nedarbo ir del nenoro atdirbti pashalpa, dar kazkuo ten kaltina, kadangi pashalpos mokamos is valstybes placios kishenes, i kuria sudeda visi dirbantieji, bet ir tai teisishkai nereiksminga.
Aplamai, neapleidzia nuojauta, kad jei pashalpas skirstytu ne biurokratai/vergvaldziai, bet patys gyventojai, kurie dirbdami moka mokescius pashalpoms, atidirbti reiketu ne trumpiau kaip 16 valandu per para, bei atsisakancius dirbti arba tinginiaujancius, galima butu lupti rimbu.
Gi nenorinti atidirbti pashalpa moterishke mano esanti verge, ir isivaizduoja esanti vos ne sukilele, pries valstybine prievarta - bet ir tai teisiskai nereiksminga.
Reiksminga štai kas - nera tinkamai istatymu sureguliuotas atidirbimas uz pasalpas. a. neaiski ''atidirbancio'' teisine padetis, b. socialines garantijos, c. darbo sauga ir kt ir tt. d. net gi elementariai neaisku, ar atidirbanciajam susizeidus ar susirgus profesine liga (cia neturiu mintyje pragulu nuo gulejimo ant sofos ar nuospaudu nuo kortu) taikomas nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo istatymas, o skirtingos ''tvarkos'' tiksliau betvarkes - panevezyje viena, kupiskyje kita, vilniuje visai atidirbti nereikia? netgi nera apibrezta, kas tai yra tas atidirbinejimas.
Labiausiai patiko klaipediskiu tvarka kurioje netgi yra protingumo principo sudeties elementu -
PATVIRTINTA Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos2012 m. rugpjūčio 30 d. sprendimu Nr. T11-
- a. ''6. Organizuojant visuomenei naudingą veiklą atsižvelgiama į asmens, pasitelkiamo visuomenei naudingai veiklai atlikti, profesinį pasirengimą, asmeninius gebėjimus, pomėgius ir kita.'' - (apie ka kalbeta 18 komentare)
-b. pabandyta apibrezti kas tai yra - ''29. Visuomenei naudinga veikla, kuri organizuojama Aprašo nustatyta tvarka, nėra laikoma nelegaliu darbu.'' Bet tai tikriausiai pabandyta padaryt ne del teisinio aiskumo, o todel kad savivaldybes ar atskiro valdininko biudzetas tokios dideles baudos paprasciausiai nepernestu.
-c. vienok klaipedieciu zalos atlyginimas sureguliuotas tradiciskai mislingai, arba tiksliau tariant visiskai nesureguliuotas - ''30. Visuomenei naudingos veiklos vykdymo metu visuomenei naudingos veiklos organizatoriui ir asmenims, atliekantiems visuomenei naudingą veiklą, padaryta žala atlyginama Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.''
Kvazibyla buvo nagrinejo seimo kontrolierius - ir kas labai svarbu kuris yra ne sheip koks teisinis biurokratas - bet ilgametis KT teisejas, VU docentas, praktiskai vienas geriausiu administraciniu santykiu zinovas Lietuvoje ir kuklaus shiu eiluciu autoriaus destytojas
4D-2011/4-476
PAŽYMA DĖL SKUNDO PRIEŠ KAUNO MIESTO SAVIVALDYBĘ
I. SKUNDO ESMĖ
1. Seimo kontrolierius gavo X (arba toliau - pareiškėja) skundą dėl Kauno miesto savivaldybės (arba toliau - Savivaldybė) administracijos pareigūnų veiksmų, sprendžiant piniginės socialinės paramos skyrimo jai klausimą.
Pareiškėja skunde nurodė, kad:
- 2011-05-02 kreipėsi į Kauno miesto Šilainių seniūniją dėl piniginės socialinės paramos skyrimo, tačiau jai buvo paaiškinta, kad, norėdama gauti piniginę socialinę paramą, turės dirbti visuomenei naudingus darbus, o nesutikus atlikti šių darbų - parama bus teikiama maisto produktais iš Iki" ir Ikiuko" parduotuvių;
- turėdama viešojo administravimo bakalaurą, pagal kurį turėčiau dirbti tarptautinėse organizacijose ar valstybės tarnyboje, turiu eiti šluoti gatvių" (taip skunde; citatų kalba netaisyta);
......Išvados
7. Atsižvelgus į faktines aplinkybes ir į nurodytą teisinį reguliavimą konstatuotina, kad Savivaldybė turėjo teisę pareiškėjai neskirti piniginės socialinės paramos, kadangi ji atsisakė atlikti visuomenei naudingus darbus.
Tačiau atkreiptinas dėmesys į tai, kad nebuvo ir iki šiol nėra priimtas teisės aktas, kurio nustatoma asmenų pasitelkimo visuomenei naudingiems darbams (veiklai atlikti tvarka. Pastebėtina, kad Tvarka nebuvo ir nėra skirta Piniginės socialinės paramos nepasiturintiem gyventojams įstatymui
įgyvendinti ir ja reglamentuojami ne tie santykiai, kurių reglamentavimo poreikis kyla iš minėto įstatymo.
Atsižvelgiant į tai, Vyriausybei siūlytina imtis priemonių, kad neatidėliojant būtų patvirtinta tvarka, pagal kurią asmenys pasitelkiami visuomenei naudingai veiklai atlikti.
Atsižvelgiant į visa tai, X skundas pripažintinas pagrįstu.
III. SEIMO KONTROLIERIAUS SPRENDIMAS
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių įstatymo 22 straipsnio 1 dalimi, Seimo kontrolierius nusprendžia X skundą dėl Kauno miesto savivaldybės pareigūnų veiksmų, pripažinti pagrįstu
IV. SEIMO KONTROLIERIAUS REKOMENDACIJOS
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių įstatymo 19 straipsnio nuostatomis, Seimo kontrolierius rekomenduoja Vyriausybei imtis priemonių, kad būtų patvirtinta tvarka, pagal kurią asmenys pasitelkiami visuomenei naudingai veiklai atlikti.
Be to, gerbiamas kontrolierius jei tiketi ''lietuvos ryto'' pranesimu issake galinga minti - ''Be to, pasak Seimo kontrolieriaus, pasitelkiant asmenis visuomenei naudingai veiklai atlikti, būtina atsižvelgti į jų išsilavinimą ir darbo patirtį.
Akivaizdu, kad žmogus, turintis aukštąjį išsilavinimą, pavyzdžiui, vadybos srityje, neturi būti siunčiamas šluoti gatvių arba šienauti pakelių. Reikia kiek įmanoma labiau įvertinti turimą žmogaus potencialą ir išnaudoti jo galimybes toje srityje, kurią jis geriausiai išmano arba kurioje pats norėtų darbuotis, sako A.Normantas'',
Kuklaus shiu eiluciu autoriaus 18 komentare issakyta nuomone '' Manyciau darbai galetu buti atliekami, bet turetu buti atliekami is esmes pagal igyta issilavinima ir profesija. T. y. darbai turetu buti organizuojami protingai, zmoniskai ir nezeminant zmogaus orumo.'' padaryta nepriklausomai nuo gerb kontrolieriaus nuomones, beigi jos is esmes sutampa, todel noreciau prie tos nuomones ir pasilikti.
51. as
2013-03-13 11:36
Tai kad yra pakankamai aiškus reguliavimas, kokio reguliavimo jums trūksta? Teisės aktuose nustatyta, kad ko nesureguliuoja savivaldybės teisės aktai arba sudaroma sutartis - reguliuoja civilinis kodeksas. Kadangi socialines pašalpas skiria savivaldybė, tai yra savivaldybės reikalas kokiomis sąlygomis pašalpas paskirstyti. Jei mokėtų kokia sodra ar iš valstybės biudžeto - būtų įstatymas visiems vienodas.
Beje šioje diskusijoje ir buvo kalbama apie konkretų atvejį, nuskambėjusį žiniasklaidoje.
Gi seimo kontrolierius aiskiai parase - ''atkreiptinas dėmesys į tai, kad nebuvo ir iki šiol nėra priimtas teisės aktas, kurio nustatoma asmenų pasitelkimo visuomenei naudingiems darbams (veiklai) atlikti tvarka. Pastebėtina, kad Tvarka nebuvo ir nėra skirta Piniginės socialinės paramos nepasiturintiem gyventojams įstatymui''
''Atsižvelgiant į tai, Vyriausybei siūlytina imtis priemonių, kad neatidėliojant būtų patvirtinta tvarka, pagal kurią asmenys pasitelkiami visuomenei naudingai veiklai atlikti.''
Tai gal kokiam kaune ir nėra ar 2011 metais nebuvo tvarkos, bet dabar situacija kita. 2012 m. gegužės 24 d. Nr. A1-255 priimtas socialines apsaugos ir darbo ministro įsakymas DĖL telkimo visuomenei naudingai veiklai atlikti tvarkos aprašo patvirtinimo - skaitėte? Kuriais metais gyvenate?
54. Net
2013-03-13 15:30
Minėto įsakymo,28 punktas.Visuomenei naudingos veiklos vykdymo metu visuomenei naudingos veiklos organizatoriui ir asmenims,atliekantiems visuomenei naudingą veiklą,padarytą žalą atlyginama LR įstatymų nustatyta tvarka.Tai galima teigti,kad taikytina tiek DK,tiek CK nuostatomis.
KT, seimo ombudsmenai, pazangioji teisine visuomene, diena nakti nemiega sukdama galva, kaip biurokratus priversti dirbti zmonems ir valsybei, o cia pasirodo ministerija ishleido aprasha, kuris savo turiniu atsilieka nuo klaipedos rajono savivaldybes apraso, apimtimi nuo seimo kontrolieriaus isvados, pagal vieno zmogaus skunda.
Praktiskai tas aceit teises aktas netsako nei i viena butina klausima, pradedant nuo darbu saugos, darbo laiko rezimo, baigiant nuo zalos ir profesines ligos kompensavomo mechanizmu.
Taip vadinamas aprashas net neduoda elementariu atsakymu i pacius banaliausius klausimus:
a. 158 straipsnis. Pertrauka pailsėti ir pavalgyti
1. Darbuotojams suteikiama ne ilgesnė kaip dviejų valandų ir ne trumpesnė kaip pusės valandos pertrauka pailsėti ir pavalgyti. Ši pertrauka paprastai suteikiama praėjus pusei darbo dienos (pamainos) laiko, bet ne vėliau kaip po keturių darbo valandų.
b. 159 straipsnis. Papildomos ir specialios pertraukos
3. Dirbant lauke arba nešildomose patalpose, kai aplinkos temperatūra žemesnė kaip -10 °C, taip pat dirbant sunkų fizinį ar didelės protinės įtampos reikalaujantį darbą arba darbą veikiant kitiems nepalankiems sveikatai veiksniams, privalo būti suteikiamos specialios pertraukos.
c. 181 straipsnis. Mokymosi atostogos
1. Darbuotojams suteikiamos mokymosi atostogos stojamiesiems egzaminams į aukštesniąsias ir aukštąsias mokyklas pasirengti ir laikyti - po tris dienas kiekvienam egzaminui.
d. 248 straipsnis. Darbdavio materialinės atsakomybės atsiradimo atvejai
Darbdavio materialinė atsakomybė atsiranda, kai:
1) darbuotojas sužalojamas ar miršta arba suserga profesine liga, jeigu jis nebuvo apdraustas nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniu draudimu (Kodekso 249 straipsnis);
e. 261 straipsnis. Darbo vietų įrengimas
1. Kiekvieno darbuotojo darbo vieta ir aplinka turi būti saugi, patogi ir nekenksminga sveikatai, įrengta pagal darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų reikalavimus.
f. 275 straipsnis. Darbuotojų teisės
Darbuotojai turi teisę:
1) reikalauti, kad darbdavys užtikrintų darbuotojų saugą ir sveikatą, įrengtų kolektyvinės apsaugos priemones, aprūpintų asmeninės apsaugos priemonėmis;
2) sužinoti iš padalinio vadovo, darbdavio apie jų darbo aplinkoje esančius sveikatai kenksmingus ir (ar) pavojingus veiksnius;
3) susipažinti su išankstinių ir periodinių sveikatos tikrinimų rezultatais; nesutikus su patikrinimo rezultatais, sveikatą pasitikrinti pakartotinai;
4) įgalioti darbuotojų atstovą (atstovus) ar pačiam tartis su darbdaviu dėl darbuotojų saugos ir sveikatos gerinimo;
5) atsisakyti dirbti, jeigu yra pavojus darbuotojų saugai ir sveikatai, taip pat dirbti tuos darbus, kuriuos saugiai atlikti nėra apmokytas, jei neįrengtos kolektyvinės apsaugos priemonės ar pats neaprūpintas reikiamomis asmeninės apsaugos priemonėmis;
282 straipsnis. Nelaimingų atsitikimų, profesinių ligų tyrimas
1. Visoms įmonėms, įstaigoms, organizacijoms privaloma vienoda nelaimingų atsitikimų darbe, profesinių ligų tyrimo ir apskaitos tvarka. Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų tyrimo bei apskaitos nuostatus tvirtina Vyriausybė.
Pasitelktiems asmenims galios visos tos nuostatos ar jiems nei ilsetis, nei saugiai dirbti nei visas kitas nepriklauso.?
Konstitucinis teismas ne viena miska popieriui iskirtio, su tikslu shviesti labiausiai atsilikusius biurokratu sluoksnius, bet atsiranda gi tokiu, kurie svarbiausius zmoniu ir valstybes klausimus ishsprendzia aprashu ar intrukcija.
...Tačiau, kaip ne kartą savo nutarimuose yra konstatavęs Konstitucinis Teismas, Konstitucijos 52 straipsnyje nurodytų santykių poįstatyminiu teisiniu reguliavimu negalima nustatyti asmens teisės į socialinę paramą atsiradimo sąlygų, taip pat riboti šios teisės apimties (Konstitucinio Teismo 2005 m. vasario 7 d., 2009 m. rugsėjo 2 d. nutarimai). Taip pat Konstitucinis Teismas savo jurisprudencijoje pažymi, jog iš konstitucinio teisinės valstybės principo, kitų konstitucinių imperatyvų kyla reikalavimas įstatymų leidėjui, kitiems teisėkūros subjektams paisyti iš Konstitucijos kylančios teisės aktų hierarchijos. Šis reikalavimas inter alia reiškia, kad draudžiama žemesnės galios teisės aktais reguliuoti tuos visuomeninius santykius, kurie gali būti reguliuojami tik aukštesnės galios teisės aktais, taip pat kad žemesnės galios teisės aktuose draudžiama nustatyti tokį teisinį reguliavimą, kuris konkuruotų su nustatytuoju aukštesnės galios teisės aktuose (Konstitucinio Teismo 2004 m. rugsėjo 15 d., 2005 m. sausio 19 d., 2005 m. rugsėjo 20 d. nutarimai ir kt.).
na va, pagaliau, puikus argumentai administraciniam teismui panaikinti teisėtus savivaldybių teisės aktus ir bent trumpam sustabdyti žmonių teisių pažeidinėjimus. Sakau trumpam, nes nujaučiu, kad yra nemaža tikimybė, jog įst. leidėjas panašius reikalavimus perkels į įst. lygi. Tada klausimas persikels į KT, kuris spręsdamas klausimus, tiesiogiai liečiančius žmonių interesus paprastai būna socialiai teisingas.
57. as
2013-03-14 09:39
Prieš keliant klausimus reikia pasiskaityti bent patį teisės aktą ir bus aiškiau.
Dėl mokymosi atostogų:
"Visuomenei naudingai veiklai pasitelkiami darbingi nedirbantys ar NESIMOKANTYS ir nedalyvaujantys aktyvios darbo rinkos politikos priemonėse darbingo amžiaus as" - apie kokias mokymo atostogas gali svajoti žmogus, jei besimokantys tokiems darbams nėra siunčiami?
Taip pat : Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymas sako:
2. Savivaldybės administracija, teikdama piniginę socialinę paramą, turi teisę:
1) darbingus nedirbančius ar NESIMOKANČIUS darbingo amžiaus asmenis, gaunančius piniginę socialinę paramą bendra šio įstatymo nustatyta tvarka ilgiau kaip 6 mėnesius arba gaunančius piniginę socialinę paramą, nustatytą šio straipsnio 3 ir (ar) 4 dalyse, ir nedalyvaujančius aktyvios darbo rinkos politikos priemonėse, Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka pasitelkti visuomenei naudingai veiklai atlikti;
Iš aprašo dėl saugos:
17. Visuomenei naudingos veiklos organizatorius prieš pradedant atlikti visuomenei naudingą veiklą, privalo informuoti asmenis apie visuomenei naudingos veiklos turinį (pobūdį), eigą ir saugą, nurodydamas apsisaugojimo nuo galimų rizikos veiksnių būdus ir priemones. Jei visuomenei naudingos veiklos atlikimo metu naudojami darbo įrankiai, darbo drabužiai, asmeninės apsaugos priemonės, asmenys, atliekantys visuomenei naudingą veiklą, turi būti mokomi juos dėvėti ar jais naudotis.
18. Visuomenei naudingos veiklos organizatorius pildo visuomenei naudingos veiklos apskaitos žurnalą (3 priedas), nurodydamas asmens, atliekančio visuomenei naudingą veiklą, vardą, pavardę, asmens kodą (gimimo datą), atliekamos veiklos turinį (pobūdį), jos pradžią ir pabaigą, informaciją dėl saugos instruktavimo, kitus organizatoriui reikalingus duomenis.
21. Atsižvelgdamas į visuomenei naudingos veiklos pobūdį ir teisės aktų nustatytus reikalavimus, visuomenei naudingos veiklos organizatorius iš asmenų, atliekančių visuomenei naudingą veiklą, gali reikalauti pateikti tokiai veiklai atlikti reikalingą Privalomo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą arba Asmens medicininę knygelę.
Dirbama ne daugiau nei 40 val per mėnesį. Paprastai darbas organizuojamas po 4 val., dažnoje savivaldybėje reikia atidirbti tik 16 val/mėn. Kokios specialios pertraukos reikia? Pabandžiau greituoju susirasti kokią nors detalią specialiųjų pertraukų skyrimo tvarką, bet be Darbo kodekso daugiau detalių neradau. Matomai jos skiriamos kiekvieno nuožiūra, jei ne - prašau pataisykite. O gi ir kaip bandoma vaizduoti vergiją - juk kiekvienam socialinės paramos gavėjui ant kupros nestovima, dirba jie vieni, pvz gauna nušluoti kokią gatvę ir šluoja ją nustatytu laiku, su kiek nori pertaukų, parūkymų, pamiegojimų ant pievutės.
58. Net
2013-03-14 10:57
Čia ne įstatymas,o įsakymas,dar iki įstatymo netraukia,bet teismui,kažkodėl užteko jo galios,kai priiminėjo sprendimą to vadinamo varguolio pareikštame skunde ir netenkino jo.
59. teisininkas
2013-03-14 12:13
Kongenealu
Reikia/nereikia darbo drabuziu, irankiu, sveikatos patikros ar specialios pertraukos dirbant lauke arba nešildomose patalpose, kai aplinkos temperatūra žemesnė kaip -10 °C, ir kt. pasirodo nustato ne darbo teise, o seniuno padejejas arba seniunijos inzynierius, koks nors dede vytia - fantastiskai protingai sureguliuotos dirbanciojo visuomenei teises ir pareigos.
Gyventojams, kurie organizuoja privacius ir valdiskus darbus, tame tarpe ir esant shaltam orui, VDI teikia nuolatines konsultacijas, organizuoja mokymus, kad dirbantieji nenusaltu ar nenusipjautu galuniu ir kad organizatoriams nereiketu sedeti kalejime.
http://www.vdi.lt/index.php?13246543
Valstybinė darbo inspekcija atkreipia dėmesį, kad darbą šaltyje taip pat reglamentuoja teisės aktai. Kaip nurodo Darbo kodeksas, dirbant lauke arba nešildomose patalpose, kai aplinkos temperatūra žemesnė kaip minus 10° C, privalo būti suteikiamos specialios pertraukos, o papildomų ir specialiųjų pertraukų skaičius, trukmė ir poilsio vieta, atsižvelgiant į konkrečias darbo sąlygas, nustatomi kolektyvinėse sutartyse bei darbo tvarkos taisyklėse.
Tačiau bet kokiu atveju, darbuotojams, kurie dirba lauke arba nešildomose patalpose, kai aplinkos temperatūra žemesnė kaip minus 10° C, darbdavys ar darbdaviui atstovaujantis asmuo privalo suteikti ne rečiau kaip kas pusantros valandos ne trumpesnes kaip 10 minučių specialias pertraukas. Tai reglamentuota Papildomų ir specialių pertraukų, įskaitomų į darbo laiką, nustatymo tvarkoje.
Atšalus orams apskritai, žemiau nei įprastai krinta temperatūra ir nemažai darbo vietų patalpose. Darbdaviai turėtų atkreipti dėmesį į rekomenduojamą darbo laiko trukmę darbo vietoje, kai aplinkos temperatūra neatitinka pakankamų šiluminės aplinkos verčių. Ši trukmė nurodyta oro temperatūrą darbo patalpose reglamentuojančios Lietuvos higienos normos HN 69:2003 Šiluminis komfortas ir pakankama šiluminė aplinka darbo patalpose. Parametrų norminės vertės ir matavimo reikalavimai 5 priede.
Valstybinė darbo inspekcija taip pat primena, kad visais atvejais, pagal Darbuotojų aprūpinimo asmeninėmis apsauginėmis priemonėmis nuostatus, darbdavys privalo aprūpinti darbuotojus specialiais darbo drabužiais, apsaugančiais nuo žemos temperatūros.
Bet kadangi musu atveju manoma, kad darbo teises ir saugos normos pasitektiems negalioja, reiskia ju darbo saugos klausimus spres minetas dede vytia savo nuoziura.
Kadangi zodis NESIMOKANTYS - 57 komentare parasytas isskirtinai, didziosiomis raidemis, kaip suprantu tai yra svarbiausias komentaro vinis
Paaiskinu - darbo teise, NESIMOKANTIEMS, bet norintiems kazko ismokti suteikia tokia garantija - DK 181 str. 1d Darbuotojams suteikiamos mokymosi atostogos stojamiesiems egzaminams į aukštesniąsias ir aukštąsias mokyklas pasirengti ir laikyti - po tris dienas kiekvienam egzaminui. Darbuotojas gali tapti BESIMOKANCIU, vienok jei neistos (kai kur stojamieji egzaminai yra palikti, kai kur vertina valstybiniu egzaminu rezultatus, bet tai teisiskai nereiksminga) , jis ir pasiliks NESIMOKANCIU.
Dirbanciajam pasitelkimo budu gaunasi, kad reikia/ nereikia stojimui po tris dienas kiekvienam egzaminui laikyti reguliuos ne istatymas, bet dedes vytios geranoriskumas, gera nuotaika ir darbo visuomenei grafikas?
Apgailetina situacija. O paskui dar visi spelioja kur dingo 1 000 000 gyventoju.
Ir dar, kaliniams, su islygomis pasirodo taikomos ir Darbo kodekso nuostatos, o darbu saugos ir sveikatos teises aktai taikomi be ishlygu - BVK 128 str., musu gi atveju manoma kad Istatymus pakeichia aprashas ir dedes vytios teisine samone.
60. as
2013-03-14 15:26
Kad ir kaip bandote išvartyti, bet nepavyksta. Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams ĮSTATYMAS. Na jei ponams teisininkams čia seniūno įsakymas - diskusija baigiama.
Apie kokią dėdę vytia šnekama - neaišku. Tiek įsatymas, tiek įsakymas, tiek pasirašoma sutartis nurodo, kad asmeniui suteikiamos visos darbo priemonės, netgi kompensuojama už atvykimą į visuomenei naudingų darbų vietą. Sakykit, ar ir jums darbdavys kompensuoja išlaidas, susijusias su atvykimu į darbą? O kur mano tokia garantija ir teisė? Su darbų sauga taip pat supažindinama, imamasi saugos priemonių. Žala, padaryta dirbanti tokius darbus, atlyginama įstatymuose nustatyta tvarka. Ko dar trūksta?
Teisininkui taip pat žinotina, kad pirmus šešis mėnesius tokiems darbams nėra siunčiama. Visi besimokantys mokyklas baigia birželio-liepos mėnesį, stojamieji vyksta vėliausiai rugsėjį-spalį. Taigi artimiausias laikas, kai baigęs mokyklą bus siunčiamas tokių darbų yra gruodis. Kokie stojimai vyksta gruodį? Be to 16-40 val per mėnesį sudaro 2-5 dienas per mėnesį. Mokymosi atostogos tad trunka 15-18 darbo dienų (neskaitant net savaitgalių). Kažin ar daug dirbančiųjų gali pasigirti galintys tiek laiko skirti stojamiesiems.
61. teisininkas vln
2013-03-14 18:05
Teise ir pareiga dirbti uz pasalpa nustato Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams Istatymas, o butent to istatymo 25 str 6p. ''dalyvauti savivaldybės administracijos organizuojamoje visuomenei naudingoje veikloje Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.'' ir 23 str 1d. 1 p. '' darbingus nedirbančius ar nesimokančius darbingo amžiaus asmenis, gaunančius piniginę socialinę paramą bendra šio įstatymo nustatyta tvarka ilgiau kaip 6 mėnesius arba gaunančius piniginę socialinę paramą, nustatytą šio straipsnio 3 ir (ar) 4 dalyse, ir nedalyvaujančius aktyvios darbo rinkos politikos priemonėse, Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka pasitelkti visuomenei naudingai veiklai atlikti''
Kaip, kur kada ir kokiomis salygomis dirba, istatymo leidejas suklydes pavede nustatyti vyriausybei, nors KT ne karta buvo pasisakes del santykiu svarbos istatyminio regyliavimo.
Jeigu iprasto darbo santykiu dalyviu teises ir pareigas nustato 303 straipsniai, visuomeniniam darbui pakako dvieju punktu.
Kadangi Vyriausybė ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka ''tvarkos'' kaip pasitelktieji turi dirbti nenustate, atskiros savivaldybes matyt delegavosi sau vyriausybes funkcijas ir nusistate kiekviena savo aprashus, pagal savo skoni.
Susikirsinus visuomenei, Seimo kontrolieriui ir matyt ne tik jam pradejus kelti veja atsirado tas apgailetinas isakymas telpantis ant vieno A4 lapo, praktiskai neatsakantis i nieka.
http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=425518&p_query=&p_tr2=2
Kita vertus savivaldybes savo sukurtu aprashu kol kas neatsisake, tai gaunasi 2 paraleliai egzistuojancios tvarkos arba betvarkes, kaip kam patinka. Kuri ''tvarka'' dedei vytiai (seniunijos inzinieriui organizuojanciam darbus) labiau patiks sunku pasakyti.
Vyriausybes atstove Tauragei mano, kad 2 skirtingu tvarku buti negali, bet ar tai svarbu, svarbiau ka mano darbu organizatorius dede vytia.
TEIKIMAS
DĖL PAGĖGIŲ SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2011 M. KOVO 24 D. SPRENDIMU NR. T-1018 PATVIRTINTO PAGĖGIŲ SAVIVALDYBĖS GYVENTOJŲ TELKIMO VISUOMENEI NAUDINGIEMS DARBAMS TVARKOS APRAŠO
2013 m. vasario 11 d. Nr. 6-15
, Tvarkos aprašas parengtas pagal šiuo nebegaliojančiu įsakymu patvirtintą Telkimo visuomenei naudingiems darbams tvarką. Pagėgių savivaldybės taryba savo priimto Tvarkos aprašo vėliau nepakeitė, todėl jis prieštarauja:
1. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2012 m. gegužės 24 d. įsakymu patvirtintam Telkimo visuomenei naudingai veiklai atlikti tvarkos aprašui.
2. Vietos savivaldos įstatymo 4 straipsnio 6 punkte nurodytam savivaldybės veiklos ir savivaldybės institucijų priimamų sprendimų teisėtumo principui. Pagal šį principą savivaldybės institucijų ir kitų savivaldybės viešojo administravimo subjektų veikla ir visais jų veiklos klausimais priimti sprendimai turi atitikti įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimus.
Atsižvelgdama į tai, kas išdėstyta, ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos savivaldybių administracinės priežiūros įstatymo (Žin., 2004, Nr. 98-3626; 2006, Nr. 72-2696) 5 straipsnio 1 dalies 1 punktu,
s i ū l a u artimiausiame savivaldybės tarybos posėdyje (ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo teikimo gavimo dienos) svarstyti Pagėgių savivaldybės tarybos 2011 m. kovo 24 d. sprendimu Nr. T-1018 patvirtinto Pagėgių savivaldybės gyventojų telkimo visuomenei naudingiems darbams tvarkos aprašo pakeitimo (panaikinimo) klausimą.
Apie priimtą sprendimą prašau pranešti Vyriausybės atstovui per 10 dienų nuo jo priėmimo dienos.
Informuoju, kad Lietuvos Respublikos savivaldybių administracinės priežiūros įstatymo 4 straipsnio 9 dalyje nurodyta, jog meras artimiausiame savivaldybės tarybos posėdyje privalo supažindinti savivaldybės tarybos narius su Vyriausybės atstovo teikimais ir reikalavimais.
Nu is kurios puses i ta reikala beziuresi, bezobrazija, kitaip nepavadinsi.
Ministerijos aprashas kaip mineta ko reikia nenustate, bet juoku jame netruksta - pvz '' Visuomenei naudingos veiklos organizatoriaus ir asmens, atliekančio visuomenei naudingą veiklą, santykiai yra civiliniai teisiniai '' ir prie to is priedu ''Esate informuojamas, kad iki nustatytos datos privalote atvykti atlikti visuomenei naudingą veiklą. Neatvykus iki nustatyto termino pabaigos, laikytina, kad atsisakote dalyvauti visuomenei naudingoje veikloje, todėl, nevykdant šios pareigos, piniginė socialinė parama bus teikiama vadovaujantis '' arba sitas - ''Organizatorius isipareigoja - teikti maitinimą;''
Pats juokingiausias punktas islieka sitas - ''Visuomenei naudinga veikla, kuri organizuojama Tvarkos aprašo nustatyta tvarka, nėra laikoma nelegaliu darbu.'' Matyt nelegaliam darbui organizuoti aprashas dar neparengtas.
Vienok, aprasho aurorius padare ir si ta naudingo - matyt siekdamas mazinti susikirshinima bei atsizvelgdamas i pazangios teisinines visuomenes nurodymus inkorporavo sita - '' Organizuojant visuomenei naudingą veiklą atsižvelgiama į asmens, pasitelkiamo visuomenei naudingai veiklai atlikti, profesinį pasirengimą, asmeninius gebėjimus, pomėgius ir kita.'' nuostata, lyg tai ipareigojancia asmeni organizuojanti darbus elgtis protingai ir padoriai - neskirti shluoti gatviu ar sienauti pakeliu asmenu su aukstuoju issilavinimu ir pan. jei tokie asmenus nenori atlikti tokiu darbu.
62. neteisininkas
2013-03-15 12:57
>16. teisininkas 2012.10.31 17:10
>Reikia dirbti fizini darba...geda
>Reiksminga yra tai, kad reikalavimo gauti pasalpa ir tuo paciu vengti fizinio darbo itin teisetu nepavadinsi. Kuklus >siu eiluciu autorius savo laiku neatlygintinai dirbo ir lauztuvu ir kastuvu ir rankini kulkosvaidi tampe ant peciu, kaip >anksciau mineta visai neatlygintinai ir orumas tsakant nesumenko.
Tai reiškia jei kažkoks žmogus be kojų - jis gali visiems rodyti save pavyzdžiu? O gali ir kojas pasiūlyti nusikirsti, kad būtų kaip jis.
>57. as 2013.03.14 09:39
> Prieš keliant klausimus reikia pasiskaityti bent patį teisės aktą ir bus aiškiau.
>Dėl mokymosi atostogų:
>"Visuomenei naudingai veiklai pasitelkiami darbingi nedirbantys ar NESIMOKANTYS ir nedalyvaujantys aktyvios >darbo rinkos politikos priemonėse darbingo amžiaus as" - apie kokias mokymo atostogas gali svajoti žmogus, jei >besimokantys tokiems darbams nėra siunčiami?
Siunčiami jau ir besimokantys, jei virš 24 metų. Nesvarbu, kad ministro nurodymą tai lyg ir pažeidžia.
Kas įdomu - ar neprieštarauja visi šitie LR veiksmai Europos socialinės apsaugos kodeksui, Europos socialinei chartijai?
Kai pagalvoji - jei Lietuvos nedirbančiais kokia nors ES organizacija rūpintųsi, kaip Europa rūpinasi kaliniais - nereikėtų šitos diskusijos. Kas blogai su šiais atidirbimais? Darbo vietos siūlomos praktiškai tik tokios, kurios yra numatytos už bausmę viešiems darbams. Tai viena. Antra - nuteistojo išlaikymui skiriama apie 2000 litų per mėnesį, dirbti jiems neprivaloma (gina sutartys/ES), tiesa, jų apie 10% dirba, o štai gaunant didžiulę 350/mėn pašalpą, jau dirbti pasidaro privaloma. Tai vien dėl to, kad nevažiuoja ir netikrina delegacijos iš Vakarų. Logiškai pagalvojus - ar neturėtų būti atvirkščiai? Ne, bet rimtai, žmonės, neturintys darbo, atsiduria žymiai blogesnėje situacijoje nei vagys ir žudikai, tik vienas privalumas - laisvės daugiau, bet tai kaip tą laisvę išnaudoti be pinigų - varvinti seiles parduotuvėje ar bastytis po miestą?
63. Kristina
2013-03-15 14:13
gerb. neteisininkui galėčiau paaiškinti situaciją dėl kalinių. Iš esmės mes nusprendžiame, kad turime juos izoliuoti nuo visuomenės ir uždarome į vadinamąją belangę. Mes pasidarome sau naudą (tai pasireiškia tuo, kad jaučiamės atkeršiję, saugesni, nes toks žmogus nevaikšto gatvėje, apgyvę savo vsiuoemninę santvarką ir pan.), dėl to turime kažką aukoti. o su bedarbiais kitaip yra...bendrai visuomenei nėra svarbu, kur jie ir ką veikia. dėl to tiek daug ir garantijų neturi...
2000 per menesi matyt skiriama ne kalinio maistui, bet visam islaikymui, iskaitant ir shovinius, skirtus begliui pasauti, bei elektros srove, tekancia per apsaugine tvora.
Pats istatymo reikalavimas atidirbti uz pasalpa kuklaus shiu eiluciu autoriaus nuomone savaime neteisetu nelaikytinas. Konstitucinis teismas ne karta yra pasisakes del socialiniu pasalpu - socialines pagalbos principas derintinas su asmens pastangomis ir iniciatyvomis.
Reikalavimas atidirbti pazeidziant darbu saugos teises aktu reikalavimus, zmogaus garbe ir oruma teisetu nelaikytinas.
Atsisakymas dirbti taip pat galimas - sankcija uz tai ne karceris/kalejimas, bet ''ikiukas'', pakankamai proporcinga - seimo kontrolierius berods cia pazeidimu neizvelge.
Tiesa, dar cia kai ka pamirsome.
Istatymas suteikia teise savivaldybiu darbuotojams tikrinti gyventoju butus. Kada, kaip iki kokios ribos tikrinti matyt aprashu nepasirupinta. Kadangi tai ne krata, o siaip busto patikrinimas, sekant oponentu logika, seniunas arba savivaldybes klerkas gali pats kratos aprasha suruoshti.
Kad niekas neprikibtu del tos apziuros, sekant oponentu logika aprashe reiktu irasyti, kad tai ne nelegali krata ir ne apipleshimas, o kadangi santykiai, kada gyventojai varsto to pacio saldytuvo duris kazkuo primena CK 3 knygos reguliuojamus santykius, aprashe taip butu galima ir irashyti.
Ir pabaigai - 56 komentaro autoriui ''legalaid'' ir visiems kitiems primintina, kad cia jokiu argumentu teismams nera ir buti negali, tai yra diskusijos, o ne teisines konsultacijos, be to problema pakankamai nauja ir sudetinga, teismu praktikos neaprobuota.
Asmenys, kurie mano, kad ju teises yra pazeidziamos, gali kreiptis i teisma. Asmenys, nezinantys kaip tai padaryti, ir nuo ko pradeti, gindami savo teises gali naudotis teisine pagalba - nepasiturintys turi teise gauti valstybes garantuojama pagalba. Patiems, pasiskaicius internete ES teises nuotrupas ar geruju zmoniu samprotavimus internete, pulti i teismus, mesti darbus ir pan. nepatartina.
Taigi, ''nuo ko pradeti'' jau tikiuosi viskas aisku.
65. neteisininkas
2013-03-19 10:20
64. teisininkas 2013.03.15 14:23
> Gerbiamieji,
>Reikalavimas atidirbti pazeidziant darbu saugos teises aktu reikalavimus, zmogaus garbe ir oruma teisetu nelaikytinas.
>Atsisakymas dirbti taip pat galimas - sankcija uz tai ne karceris/kalejimas, bet ''ikiukas'', pakankamai proporcinga - seimo kontrolierius berods cia pazeidimu neizvelge.
Apie ikiukus, skant kompensacijas nepinigine išraiška, spauda rašė, ramino. Iš tikro - neatidirbus jokių ikiukų, 0 pajamos, neduoda ir kompensacijos už šildymą. Kalėjime tikrai geriau - ten bent šeria. Pamėginkit prasimaitinti su 0 pajamų - apsauginiai šonkaulius sulaužys :)
66. LINA
2013-05-01 19:04
SVEIKI. AŠ, KAIP VIS DAR NEPRIKLAUSOMOS LR VALSTYBĖS PILIETĖ, NORĖČIAU IŠSAKYTI SAVO NUOMONĘ APIE PONĄ ( TIKRĄJA TA ŽODŽIO PRASME) ROMUALDĄ TURČINSKĮ, DIRBANTĮ MAZEIKIU SENIŪNIJOJE VERGVALDŽIU. NESUPRANTU, KAIP TOKS ŽMOGUS GALI DIRBTI VALSTYBĖS TARNYBOJE, KURIS NUSISPJAUNA I ŽMOGŲ. NEATSIŽVELGIA, KAD ŽMOGUS STUDIJUOJA UNIVERSITETE PENKTI METAI, STENGIASI, KAD VĖLIAU RASTŲ DARBĄ, TUO PAČIU IR IEŠKO DARBO, NES DABAR TIESIOG YRA SITUACIJA, KAD TENKA IMTI TA VERGANĄ 300LT PAŠALPĄ, NES KITAIP NEIŠGYVENA. UŽ JĄ REIKIA ATIDIRBTI - TEGUL. BET PONAS TURČINSKIS VISUS - PIKTNAUDŽIAUJANČIUS, GERIANČIUS, BENAMIUS RIKIUOJA Į VIENĄ BENDRĄ EILĘ IR IŠVARO GATVIŲ ŠLUOTI IR NUORŪKŲ RINKTI. AR TAI TEISINGA, NORĖČIAU PAKLAUSTI?? KODĖL KITI MIESTAI ATSIŽVELGIA Į ŽMOGŲ IR JO IŠSILAVINIMĄ, AR TIK ŠIUKŠLES GALI RINKTI TOKS ŽMOGUS IR APSKRITAI, KO VERTAS ŽMOGUS YRA MAŽEIKIUOSE. KOKIE MES ATSILIKĘ, LYGINANT SU DIDMIESČIAIS, KODĖL TOKIA NETEISYBĖ?? AR NĖRA VIEŠŲJŲ ĮSTAIGŲ IR ORGANIZACIJŲ, KURIOS MIELAI PRIIMTŲ STUDIJUOJANČIUS ŽMONES PADIRBĖTI, GALBŪT NET ĮGAUTI PRAKTIKOS, NES IR DARBUOTOJAMS BŪTŲ LENGVIAU, MAŽESNIS DARBO KRŪVIS,BET NE - GATVIŲ ŠLUOT - PASAKIAU. ŽINOTE, MAN JAU NEBEAKTUALU, NES ATSISAKIAU TO "ATLYGINIMO", BET NORIU, KAD KITI ŽINOTŲ, KAS VYKSTA MAŽEIKIUOSE - VERGIJA 20 AM-IUJE. TAI KAIP JAUNIMAS GALI ČIA PASILIKTI, KAI JĮ ŽEMINA BIUROKRATAS, SĖDINTIS JAU 100 METU IR NEPASIKELIANTIS IŠ SAVO KĖDĖS. DABAR SUPRATAU, KODĖL LAIMINGAS TAS JAUNIMAS, KURIS IŠ ČIA IŠVAŽIUOJA, NORS JAM IR GAILA ČIA LIKUSIŲ TĖVŲ, DRAUGŲ, BET TOKIO ŽEMINIMO NEIŠKĘSTŲ NĖ VIENAS. PO TOKIO POKALBIO SU P. ROMUALDU, TIKRAI ATEINA MINTYS APIE SAVIŽUDYBĘ. KODĖL? NEGI NETURIU TEISĖS ČIA , SAVO LIETUVOJE DIRBTI, VAIKUS AUGINTI DORAIS ŽMONĖMIS, NE, JŲ NET NESINORI PALEISTI GYVENTI Į ŠIĄ NEŽMONIŠKĄ ŠALĮ TARP TOKIŲ ŽMONIŲ - DESPOTŲ, NEPERKALBAMŲ. TIKRAI ŽINAU, KAD MAŽEIKIUOSE YRA ĮSTAIGŲ, KURIOS SU MIELU NORU PRIIMTŲ IŠSILAVINUSĮ ŽMOGŲ, BESTUDIJUOJANTĮ " ATIDIBRTI".. NE, TURČINSKIS PASAKE "NE" IR TAŠKAS. TAI YRA BAISU IR NEŽMONIŠKA. KAM TADA YRA NURODYTA, KAD GALIMA ATIDIRBT VIEŠOSE ĮSTAIGOSE IR T.T. TAI RAŠYKIT, KAD TIK ŠLUOSITE GATVES IR VISKAS. MAŽEIKIAI. GĖDA DĖL TOKIŲ TIRONŲ. Į EMIGRACIJĄ VISI, NES ČIA MŪSŲ NEMYLI, KAIP VYTAS ŠAPRANAUSKAS PASAKĖ : " JEI NEPASIKARSI, NIEKAS NEMYLĖS "...
67. kira
2013-05-01 22:02
As savo saligatvi nusisluoju jau 20 metu - ir nei gedos del to jauciu, nei pazeminimo. Ir nuoruku ant jo nemetau, bet norisi, kad salia kiemo esantis saligatvis butu svarus. Ar del to man turi buti geda?
Per akcija "Darom" tukstanciai zmoniu kasmet renka siuksles ir tai daro uz dyka. Matomai ir jie turetu jausti didziuli pazeminima ir geda bei susimastyti apie savizudybe.
68. asai
2013-05-02 08:25
Jūsų žiniai, Kinijoje kiekvienai įstaigai, namui privaloma savarankiškai nusišluoti šaligatvį ties savo pastatu. Sniegą kostiumuoti kasa, niekas už tai papildomai nemoka, bet niekas ir nesikaria. O kad Lietuvoje visi su aukštaisiais, tai tik džiaugsmas universitetams iš to pinigus uždirbantiems.
69. vilnietė
2013-05-02 08:30
Dirbanti, turiu dviejų aukštųjų mokslų diplomus, dirbu pagal specialybę. Vakar kartu su 4 metų dikra tvarkiau klumbą po langais, surinkinėjau dar nuo rudens kiemsargių paliktus lapus, rinkau "gerbiamų piliečių" nuorūkas, maišelius, stiklus ir pan. Išnešėm 3 didžiausius maišus nuo bulvių šiukšlių- nešė 15 metų sūnus. IR VISIŠKAI NEMOKAMAI. Nei man, nei mano vaikam nebuvo gėda. Visiškai palaikau komentatorius išsakančius mintį, kad gėda yra manyti, kad dirbti gėda.
Slavinetis savo kieme, arba kapstytis kastuvu savo ar savo tevuku darzuose tulam lietuviui iprastas, beveik shventas reikalas.
Pavasarines talkos pradedant v.i. leninu ir baigiant mazaisisis pirmokeliais taip pat ''darom''daugmaz viskas aisku.
Kita vertus jei dirbanti, turinti dviejų aukštųjų mokslų diplomus, dirbusi pagal specialybę, bet praradusi darba, su oranzine liemene, bei pulkeliu melynanosiu, vadovaujama kokio seniunijos ukvedzio butu pasiusta shluoti T. Kosciuskos gatves, arba po miesto shventes rinkti shiuksles is Gedimino prospekto? Noretumete tuo metu susitikti savo gimines ar pazystamus, gal klasiokus. O gal noretumete pamatyti kazka is savo artimuju, kartu su socialiniu kontingentu shienaujanti pagriovius ar renkanti nuorukas.
Taigi, problema neabejotinai egzistuoja, i ka atkreipe demesi ir seimo kontrolierius.
71. vilnietė to teisininkas v
2013-05-02 13:22
Iki seimo kontrolieriaus pastebėjimų atėjome diskusijos eigoje, bet pradinis klausimas buvo būtent apie būtinumą atidirbti norint gauti išmoką. Ir dažniausias nepasitenkinimas išsakomas būtent dėl to "žeminančio" būtinumo atidirbti : " Pas mus už soc.pašalpą reikia atidirbti tam tikras valandas. Neatidirbsi-negausi pašalpos. Tai išeina kad prievartiniu būdu įdarbinus žmogų esantį skurde, galima atseikėti pašalpą, iš kurios absoliučiai neįmanoma išgyventi. Tokiu būdu pažeidžiama LR Konstitucija 48 str-prievartinis darbas draudžiamas"
, o jau vėliau, ir beje, kiti diskusijos dalyviai atkreipė demėsį į tikrai aktualų klausimą dėl racionalaus panaudojimo dirbančio asmens, priklausomai nuo jo išsilavinimo, įgūdžių ir pan.
Kokiam dar savo kieme? Mano gatvėje niekada joks šlavėjas nebuvo užklydęs, visi gyventojai savo šaligatvius patys vasaros metu šluoja ir žiemos metu nuo sniego valo. Apie ką jūs čia tamsta postringaujate?
Savas kiemas - tai daugiabucio ar individualaus namo, kuriame gyvena gyventojas, kiemas.
Savo kieme gyventojai noriai darbuojasi - valo leda nuo savo salygatviu, nes ten stato masinas, renka shiuksles is savo kiemo, nes ten laksto ju vaikai ir tt.
Bet jei gerb. kira jus tvarkote ne tik savo namo, kuriame gyvenate, kiema, bet aplamai visus kiemus neatlygintinai, galite atvaziuoti pas mane, praneskite kada busite, tuomet net gi paskolinsiu tamstai shluota ir kibireli nuorukoms rinkti.
Kadangi kas yra savas kiemas jau issiaiskinome, dabar pasiaiskinsime del priverstinio darbo.
Baudziamoji teise apibrezia priverstini darba taip - BK1471 straipsnis. Išnaudojimas priverstiniam darbui ar paslaugoms
1. Tas, kas panaudodamas fizinį smurtą, grasinimus, apgaulę arba kitus šio kodekso 147 straipsnyje nurodytus būdus neteisėtai vertė žmogų dirbti tam tikrą darbą ar teikti tam tikras paslaugas, įskaitant elgetavimą,
baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.
BK 147 straipsnis. Prekyba žmonėmis
1. Tas, kas pardavė, pirko, kitaip perleido ar įgijo, verbavo, gabeno ar laikė nelaisvėje žmogų panaudodamas fizinį smurtą ar grasinimus arba kitaip atimdamas galimybę priešintis, arba pasinaudodamas nukentėjusio asmens priklausomumu ar pažeidžiamumu, arba panaudodamas apgaulę, arba priimdamas ar sumokėdamas pinigus, arba gaudamas ar suteikdamas kitokią naudą asmeniui, kuris faktiškai kontroliuoja nukentėjusį asmenį, jeigu kaltininkas žinojo arba siekė, kad nukentėjęs asmuo, nesvarbu, ar jis sutiko, būtų išnaudojamas vergijos ar panašiomis į vergiją sąlygomis, prostitucijai, pornografijai ar kitoms seksualinio išnaudojimo formoms, priverstiniam darbui ar paslaugoms, įskaitant elgetavimą, nusikalstamai veikai daryti arba kitais išnaudojimo tikslais,
Su tokiu apibrezimu, kad priverstinis darbas, tai darbas pries zmogaus valia panaudojant fizinį smurtą ar grasinimus arba kitaip atimdamas galimybę priešintis, arba pasinaudodamas nukentėjusio asmens priklausomumu ar pažeidžiamumu, arba panaudodamas apgaulę ir pan. galima sutikti.
Darbas del ekonomines/pinigines butinybes abejoju ar laikytinas priverstiniu.
Niekas apie savo nuosavą kiemą net nekalba. Kalba eina apie visų vaikščiojamą šaligatvį - tai toks pėstiesiems skirtas ruožas šalia gatvės (kuri turi savo pavadinimą). Gatvės, kuria važiuoja visi automobiliai, o ne kažkokio kiemo važiuojamosios dalies. Na bet ir gatvė jums turbūt būna tik kažkokio daugiabučio kieme (beje važiuojamoji dalis kiemuose gatvėmis paprastai nevadinama).
Tvarkau ne visus kiemus atlygintinai, o savo gatvę, nes man negėda susirinkti šiukšles, kurios mėtosi. Savo apšnerkštą kiemą susitvarkykite pats arba jums savivaldybė atsiųs kokį du jokios perspektyvos neturinčius aukštuosius baigusį studentą.
Dėl darbo savivaldybėse yra sudaroma atskira sutartis, kuria susitariama dėl neatlygintinų paslaugų. Kur čia prievarta - lieka neaišku. Na nebent kas su šautuvu įrėmęs liepė tą sutartį pasirašyti.
''Tvarkau ne visus kiemus atlygintinai, o savo gatvę.'' Hmz...matyt noreta pasakyti ''neatlygintinai'' arba mes turime reikala su profesionale.
Kaip ir galima buvo patikimai speti, (70 kom) lietuvos gyventojai nevengia tvarkyti gatviu, saligatviu, kiemu, takeliu, darzu, bet pagrindinis akcentas yra - SAVO.
Pasiulymas tvarkyti kita kiema, (zvelgiant filisofiskai/altruistiskai gi beveik jokio skirtumo, jei patinka shvara ir darbas su sluota) susilauke inirsio, pasipiktinimo ir paniekos - ''Savo apšnerkštą kiemą susitvarkykite pats arba jums savivaldybė atsiųs kokį du jokios perspektyvos neturinčius aukštuosius baigusį studentą.''
Taigi, kaip ir buvo patikimai speta, darbas su shluota ir kibireliu nuorukoms, skirtingomis aplinkybemis, vertinamas skirtingai.
77. Izolda
2013-05-14 14:36
Daugiausia čia radau pavydančiu žmonių komentariu, bet tiesa sakoma: ,, sytyj golodnogo neponimajet''.Ar tikrai pasakykit, teisininkai pagal LR Konstitucija, kad gauti pašalpa reikia atidirbti, nes kitaip pašalpos negausi.
78. Kristina
2013-05-14 15:08
ne. uz pasalpa atidirbti nebutina, bet tai sprendzia savivaldybe. buvo laikas, kai as gavau pasalpa ir atidirbti man nereikejo. galbut individualiai sprendziama apie atskirus atvejus.
79. tom
2013-08-20 10:24
ar reikia vienam seimos nariui atidirbti uz socialine pasalpa, jei seimoje auginamas vaikas iki 3 metu?
80. Asta
2014-01-09 16:07
Tokiu "komediju" nera girdejusi nei viena Europos sajungos salis! Tik is Lietuveles tokiu "cirku" ir galime tiketis! Kodel bedarbio pasalpa vadinama,- PASALPA?? Tai turetu buti perkvalifikuota i,-LAIKINASIS PASKOLINIMAS! Antraip kokia cia "pasalpa" jei reike ja grazinti,a?? As net neisivaizduoju kokio dydzio tos "pasalpos" nes nesu ju gavusi ir gauti nesiruosiu, bet kaip pasiskaitai zmoniu problemas, tai tikrai skamba gan juokingai,- pasalpa, kuria vienu ar kitu budu reike grazinti. Valdzios atstovams siulyciau vpervadinti sia "pasalpa". Tik to aisku niekas niekada nedarys, nes labai jau apsijuoktu pries Europos sajunga, o apsijuokti jie nenori, juk Lietuva "didzioji" Europos sajungos nare!
81. Net 80. Asta
2014-01-09 16:26
Iš,kur Jūs ištraukėte,kad bedarbio pašalpą reikia atidirbti?Darbo birža tokią pašalpą bedarbiams skiria jeigu jie atitinka tam tikrą tvarką,tam kad asmuo,kol susiras darbą turėtu pajamų pragyvenimui.Jūs turbūt painiojate su socialinę pašalpą,kurią skiria savivaldybė.O,dėl to atidirbinėjimo tai galima ginčytis be galo,nes bus įvairių žmonių nuomonių.Šios pavadinimas gali būti pakeistas į pvz.socialinė paskola,nes daugumai ją reikia atidirbti.
82. Klausimas
2014-02-18 18:28
Patarkit arba issaiskinkint. Musu seima gaudavo pinigine socialine pasalpa, bet nepranesus kad gavom is sodros 20 lt vienkartine bedarbio pasalpa, mums ja panaikino, t.y. suaugusiems asmenims, palikdami tik socialine pasalpa vaikams. Zmona mokinas as esu dirbantis darbingas taciau ne visa etata. Taigi praejus trims menesiams ( baigus galioti sankcijoms uz si nusizengima ) ir bandant is naujo susitvarkyti pinigine socialine parama is manes buvo pareikalauta 120 val visuomenei naudingai veiklai atlikti, nes kaip ir tiktu 23 str 2 d 1 pastraipa kuri sako bla bla bla gaunantis ilgiau kaip 6 menesius pinigine socialine parama. Paskutinius 3 menesius as ne tik negavau pinigines socialines paramos, ja gavo tik vaikai ir tai tai buvo tik socialine pasalpa o ne pinigine socialine parama. Taigi kaip su tais 6 menesiais? Ir istatyme parasyta gaunancius 6 men ir ilgiau PINIGINE SOCIALINE PARAMA.
83. Net
2014-02-18 19:18
Piniginė soc.parama tai ne tik soc.pašalpa,bet ir kompensacija už buto šildymą ir už karštą bei šaltą vandenį.
84. Klausimas
2014-02-19 13:03
Taciau ar skaitosi kad as 6 men gaunu pinigine socialine parama? Nes man ji buvo nutraukta. Socialine pasalpa gavo tik vaikai.
85. Inga 84. Klausimas
2014-05-30 15:59
Prašau paaiškinti.Esu antros grupės invalidė,gaunu invalidumo pensija 647lt..Turiu dviejų kambarių butą.Prieš tris metus susiradau draugą,žmogus darbingas buvo su aukštuoju išsilavinimu.Gyvenome pas ji Vilniuje,o jau dabar du metai gyvename Dzūkijoje.Draugas liko be darbo,nes raj.nors ir aukstasis baigimo mokslas,bet darbo nera.Pajamos tik mano invalidumas,pradėjau ieškoti kompensacijos.Kompensacija skyrė karštam vandeniui,geriamam vandeniui ir sezono metu šildymui.Piniginė parama pasakė nepriklauso užtenka mano pensijos.Mano klausimas;mes neesame šeima,mes tik draugai,jis man padeda,likęs be darbo,jis stovi darbo biržoje,intensyviai dalyvauja konkursuose,kur niekaip negalilaimėti,nes laimi tik pažįstami,o paskyrus kompensaciją,jam liepė atidirbti 120val.viešųjų darbų,arba,kaip jie vadina [visuomenei naudingo darbo]ar tai teisinga..?mes garbingo amžiaus,draugas turi darbo stažą,ar jam nepriklauso bedarbio pašalpa,ir ar už kompensacija reikia atidirbinėti 120val..?labai prasau atsakyti...
86. ..
2014-05-30 18:14
Jei jis per paskutinius 3 metus neišdirbo 18 mėn., tai bendarbio pašalpa nepriklauso.
O dėl soc. pašalpos - taip, turi teisę reikalauti atidirbti visuomenei naudingo darbo.
Jums soc. pašalpa nepriklauso, nes Jūsų pajamos viršija 350 lt/mėn.
87. Živilė
2015-10-11 11:33
jei asmuo gavo soc.pašalpą 2mėnesius,kiek ir po kiek mėnesių atidirbti turi.
88. Hm
2016-04-11 13:13
Tai kad duoda ta pasalpa, gali pasirinkti koki men atidirbsi. Man idomu kas buna jei neatidirbi nors gavai pinigus??
Jūsų komentaras/atsakymas
DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį ir svetainės funkcionalumą, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Prašome pasirinkti, kokius slapukus sutinkate priimti. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.