Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galėsite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
El. paštas
Prenumeruoti
Dėkojame. Jūsų registracija išsaugota.
Nemokamas naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Kadangi prenumeratorių yra daug, jeigu naudojatės Gmail paštu, patikrinkite katalogą Šlamštas (Spam) ir paspauskite Pranešti, kad tai ne šlamštas. Taip įtrauksite Infolex į patikimų siuntėjų sąrašą ir nepraleisite savaitinių teisės apžvalgų.
Pamečiau telefoną taksi automobilyje, parašiau pareiškimą ir paprašiau policijos kad jį surastų. Po mėnesio gaunu laišką: nustatyta,kad mano telefonu naudojasi asmuo išmainęs savo telefoną į manąjį. Policija iš to asmens nepaėmė telefono, nes tas asmuo atsisakė jį grąžinti. Norėjau paklausti ar policijos pareigūnai neprivalėjo to telefono paimti iš to asmens ir ką pasiūlytumėte toliau daryti. Į teismą kreipsiuosi tą telefoną žmogus spės ir vėl perparduoti. ačiū už nuomones
1. Net
2014-05-19 11:36
Jeigu asmuo yra nustatytas,pas kurį randasi tel.turės atlyginti jeigu perparduos.
2. Net
2014-05-19 11:40
Telef.buvo rastas,o ne pavogtas,todėl paimti negalėjo.
3. Raminta
2014-05-19 11:46
Pagal LR CK 4.62 str.2.d. Radęs pamestą daiktą asmuo privalo grąžinti jį pametusiajam, jeigu jis yra žinomas. Jeigu toks asmuo nežinomas, pamestą daiktą radęs asmuo privalo per savaitę nuo radimo dienos pranešti apie radinį policijai ir jai perduoti radinį, jeigu pats negali arba nenori jo saugoti.
Ir kiek žinau pardavinėti rastą daiktą tas pats kas vogtą.
4. lege 3. Raminta
2014-05-19 13:49
Policija rado telefoną, nustatė, kad ten tikrai jūsų telefonas, kuris yra ieškomas ir paleido tą asmenį, kuris jį turėjo, nes šis atsisakė grąžinti? Čia jau panašu į vagystę, nes asmuo pasisavino svetimą daiktą. Policija turėjo pradėti ikiteisminį tyrimą, kad išsiaiškinti ar buvo padarytas nusikaltimas. Jeigu nepavyktų nustatyti nusikaltimo požymių, tai tada galimi daiktinės teisės gynimo būdai - CK 4.95, 4.96 str.
5. Raminta
2014-05-19 14:25
Rado asmenį kuris naudojasi mano telefonu. Jis teigia išsimainęs savo telefoną į manąjį su nepažįstamu asmeniu.
6. pou
2014-05-19 14:39
Pritarčiau "lege", nes policija turėjo pradėti ikiteisminį tyrimą, šiuo atveju pagrindinis klausimas yra kaip turėtų būti kvalifikuota veika, ar kaip vagystė ar kaip rasto daikto pasisavinimas. Apie vagystės atskyrimą nuo radinio pasisavinimo pasisakyta LAT baudžiamoji byloje Nr. 2K-7-119/2013
"Pagal formuojamą teismų praktiką, sprendžiant klausimą, ar turtas yra svetimas, ar pripažįstamas bešeimininkiu, labai svarbu nustatyti, kokiomis aplinkybėmis rastas daiktas pasisavinamas, taip pat atskleisti kaltininko tyčios turinį. Vagyste pripažįstama veika, kai kaltininkas užvaldo laikinai be priežiūros esantį turtą. <..> Bešeimininkiu nepripažįstami ir daiktai, kurie kažkieno neapdairiai palikti žmonių lankymosi ar darbo vietose. Tai gali būti prekybos centre, kavinėje, teatre, poliklinikoje, kazino ir kitose vietose, kur rastus lankytojų daiktus galima perduoti saugoti tas vietas prižiūrintiems asmenims."
7. Raminta
2014-05-19 15:03
Tai jūsų nuomone policija turėjo iš to asmens paimti telefoną ar ne? Nes man šiandien policijoje pasakė, kad galiu kreiptis ir bilinėtis civiline tvarka. Aš kažkaip manyčiau kad čia svetimo daikto pasisavinimas, bet tas kas rado yra nežinomas, žinoma tik kas dabar turi ir naudojasi mano telefonu. Ar verta bilinėtis man teismuose?
8. lege 7. Raminta
2014-05-19 16:17
Atsakymas ar vagystė ar radinio pasisavinimas: "<...> bešeimininkio daikto suradimas ir jo pasisavinimas, kaip ir atsitiktinai asmeniui patekusio svetimo turto pasisavinimas, nelaikomas turto pagrobimu. Tokiais atvejais galima civilinė atsakomybė už CK 4.61 ir 4.62 straipsniuose įtvirtintos pareigos grąžinti daiktą savininkui arba pranešti apie tai policijai ar savivaldybės institucijai nevykdymą. Baudžiamoji atsakomybė už rasto ar atsitiktinai asmeniui patekusio turto pasisavinimą galima tik tuo atveju, kai šis turtas turi didelę mokslinę, istorinę, kultūrinę reikšmę ar didelę turtinę vertę (BK 185 straipsnis)." (b. b. Nr. 2K-41/2009).
Taigi, šiuo atveju reikia pasitelkti daiktinės teisės gynimo būdus numatytus CK 4.95 ir 4.96 str. Jeigu turite telefono įsigijimo ir kt. dokumentus, tai manau, kad verta. Nes galima prisiteisti ir išlaidas advokato pagalbai. Be to, pastarasis geriau įvertins situaciją sužinojęs visas aplinkybes iš jūsų ir pareigūnų.
9. Raminta
2014-05-19 16:21
Taip turiu dokumentus, pirkimo sutartį,net garantinius lapus turiu..
10. abrams
2014-05-19 16:28
Sutinku su Lege.
Atsižvelgiant į LAT išaiškinimą baudžiamoji byloje Nr. 2K-7-119/2013 ("Baudžiamoji atsakomybė už rasto ar atsitiktinai asmeniui patekusio turto pasisavinimą galima tik tuo atveju, kai šis turtas turi mokslinę, istorinę, kultūrinę reikšmę ar didelę turtinę vertę (BK 185 straipsnis), t.y. vertė daugiau nei 250 MGL. <...> asmeniui, radusiam daiktą ir neįvykdžiusiam CK 4.62 nustatytų pareigų, gali kilti tik civilinio pobūdžio prievolė dėl nuostolių, atsiradusių naudojantis rastu daiktu.)., policija elgiasi pagrįstai.
Jums reikėtų paduoti civilinį ieškinį pagal CK 4.96 str. 1 d. dabartinį telefono turėtoją.
Verta bylinėtis.
11. pou
2014-05-19 16:57
Na, o aš vis tik drįsčiau ginčytis ar nebuvo vagystės požymių, atsižvelgus į tą pačią minėtą LAT nutartį Nr. 2K-7-119/2013 kurioje sakoma:
"Pavyzdžiui, prekybos centre Maxima nukentėjusysis, pildydamas žaidimo kuponą, ant informacijos centro prekystalio pamiršo mobilųjį telefoną. Maždaug po 30 min. grįžęs pasiimti, telefono neberado, nes šį pasisavino kaltininkas įsidėdamas į kišenę ir pasišalindamas. Teisėjų kolegija pripažino, kad kaltininko veika pagrįstai kvalifikuota kaip vagystė, nes telefonas neapdairiai buvo paliktas prekybos centro teritorijoje, ant informacijos centro prekystalio šalia loterijos terminalų, kuriuos aptarnauja pardavėjai. Tokiomis aplinkybėmis kaltininkui nebuvo pagrindo šį telefoną laikyti bešeimininkiu turtu."
"Išnagrinėjusi bylą, kurioje kaltininkas pripažintas kaltu už neapdairiai be priežiūros palikto svetimo turto pagrobimą, teisėjų kolegija konstatavo, kad degalinėje ant lentynos, esančios po prekystaliu, palikta auksinė grandinėlė negali būti pripažįstama radiniu ar bešeimininkiu turtu. Kaltininkas, pamatęs ant lentynos svetimą neapdairiai paliktą vertingą daiktą (maišelį su auksine grandinėle), prieš akis esant degalinės darbuotojui, jo apie tai neinformavo, maišelį paėmė ir išsinešė. Vėliau taip pat nesiėmė jokių veiksmų bandant grąžinti paimtą daiktą savininkui, bet priešingai paimtą auksinę grandinėlę jis pardavė jau žinodamas, jog atsirado jos savininkas."
"Atkreiptinas dėmesys į tai, kad šiais pirmiau aptartais atvejais, įvertinus objektyviuosius veikų požymius ir kitus bylos duomenis, buvo išsamiai atskleistas nuteistųjų kaltės turinys ir padaryta išvada, kad nuteistieji veikė suvokdami, jog užvaldo svetimą laikinai paliktą turtą, kurio savininkai yra netoliese, ir kad dėl tokių jų veiksmų savininkai savo turto nebeatgaus, o jie turės jį kaip nuosavą."
Tad neapdairiai palikto telefono taksi automobilyje radimas, mano nuomone galėtų būti kvalifikuojamas ir kaip vagystė, nes taksi automobilyje radęs daiktą žmogus suvokia, kad užvaldo svetimą daiktą, kurio savininkas to daikto ieškos kreipdamasis į taksi įmonę, tad paimdamas daiktą savo žinion, niekam nepranešdamas apie tai, asmuo suvokia, kad pasisavina svetimą daiktą kurio savininkui jau neketina grąžinti.
Bet kurio atveju, verta siekti atgauti savo daiktą, tik turbūt paprasčiau tai būtų padaryti jeigu policija būtų pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl vagystės.
12. Net
2014-05-19 17:34
Šiuo atveju trečiasis asmuo,kuris turi tel.ir nežinojo,kad daiktas buvo rastas ir iškeistas,todėl jam negali būti jokios atsakomybės.Policija gali ieškoti asmenį radusį daiktą ir tada kaltinti.
13. raminta
2014-05-19 17:53
Labai ačiū už nuomones ir patarimus. Padariau išvadą kad reikia advokato,kad paruoštų man pagrįstą ieškinį telefono dabartiniam turėtojui... Kokie mano šansai laimėti bylą?
14. pou 12. Net
2014-05-19 18:07
Apie trečiojo asmens atsakomybę, kuris yra sąžiningas daikto įgijėjas nepasisakau, tokiu atveju iš jo tiesiog būtų galima lengviau išreikalauti savo daiktą.
15. Net 14. pou
2014-05-19 18:17
Aš ir neminėjau Jūsų,tik rašiau,kad policija iš sąžiningai daiktą įgyjusio asmens be teismo sprendimo paimti tel.negalėjo.Jei tel.būtu pas asmenį kuris tel.rado,tai kitas dalykas.Per teismą savininkas turi teisę per 3 m.laiko terminą išreikalauti savo daiktą.
16. Net
2014-05-19 18:24
Todėl policija ir pasiūlė civil.tvarka kreiptis į teismą,nes dabar tel.turintis asmuo jį sąžiningai įgyjo.
17. abrams 13. raminta
2014-05-20 09:15
Laimėti bylą šansai yra dideli, nebent dabartinis telefono turėtojas perleis kitam turėtojui, kurio tapatybės negalės pasakyti.
18. kkk
2014-05-20 17:58
Gerb. kolegos, vagystė vis gi buvo. Neverta net aptarinėti bešeimininkio daikto apibrėžimo. Taksi automobilyje kažkas rado jam nepriklausantį mobilųjį telefoną ir jį pasisavino, užuot perdavęs tam pačiam taksi vairuotojui saugoti, o gal tai ir buvo pats taksi vairuotojas. Kaip bebūtų, ikiteisminis tyrimas turi būti atliekamas išsamiai, o ne paviršutiniškai nustatyta telefono buvimo vieta ir valdytojas. Telefonas turi būti paimtas ir grąžintas teisėtam savininkui, o paskui tas vadinamas sąžiningas įgyjėjas turi teisę reikalauti žalos atlyginimo iš asmens, iš kurio jis daiktą įgijo, turint omenyje, kad pats dabartinis daikto valdytojas prisiėmė riziką, kad daiktas galimai įgytas neteisėtu būdu, kadangi nepriėmė daikto su to daikto dokumentais ir pan. Šioje situacijoje reikia "laužti" tyrėjus, kodėl jie paviršutiniškai tiria ir neatlieka visų veiksmų, kuriuos pagal kompetenciją jie gali atlikti, t.y. grąžinti daiktą teisėtam savininkui ir pasiūlyti "sąžiningam įgyjėjui" kreiptis į teismą civiline tvarka.
Jūsų komentaras/atsakymas
DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį ir svetainės funkcionalumą, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Prašome pasirinkti, kokius slapukus sutinkate priimti. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.