Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

DISKUSIJOS

Pradžia > Visos diskusijos (LT) > Procesas > Dėl priteistos sumos sumokė...


    


wildriver 2016-07-28 16:37
Sveiki, stengsiuos punkteliais konkretizuoti situacija neišsiplečiant (pridedu aiškumo vardan Joną ir Antaną kaip personažus)

1. Marius pareiškė savo teises į mirusio giminaičio palikimą, palikimą sudarė ne vien tik turtas, bet ir skolos (taigi priėmė pagal apyrašą), bet delsė "priimti palikimą", vilkino laiką ir neatvyko pas notarą;

2. Kitas paveldėtojas, Antanas, apmokėjo skolas tiek tas kurias paveldėjo pats, tiek tas kurias paveldėjo Marius ir padavė Marių į teismą, regreso tvarka atsiimti tą sumą, kuria sumokėjo už jį;

3. Teismą laimėjo Antanas, bet Marius padavė apeliacinį skundą, ir sumą susimažino (teismo sprendimas buvo 2016-06-15);

4. Antanas ir Marius tiesiog negali/neturi galimybės konstruktyviai bendrauti ir net teismui priėmus sprendimą abi pusės nėra iki galo patenkintos, ir tiesiog kaip jau buna Lietuvoj "peiliais" mojuoja...

5. Ieškovo ieškinys finale buvo patenkintas tik ši dalies, ir gaunasi kad Marius paveldėjo turto kuris vertas X, o sumokėti ieškovui turi Y eurų. X yra ženkliai daugiau už Y.

Taigi aš turiu keletą klausimų:

Marius iki šiol dar nesumokėjo ieškovui priteistos sumos, kaip suprantu ieškovas jau galėjo pasiimti vykdomajį raštą, pradėti išieškojimą?

Kaip suprantu antstolis negali iškart pradėt išieškojimo, bet turi pradžioj ateit registruotas laiškas su raginimu sumokėti ir pan?

Pats išieškojimo procesas: jei Marius nemokės skolos, tai anstolis varžytinėse pardavinės paveldėtą turtą? Ar bet kurį turtą, kuriuo disponuoja Marius?

Ar ta protekcija, kad "priimant palikimą pagal apyrašą, paveldėtojas atsako tik paveldėtu turtu" dar galioja šiuo atveju, ar kadangi tai jau yra regreso tvarka priteista suma, viskas persikėlė į "sekantį" etapą ir nebegalioja ta "apsauga" kai paveldi pagal apyrašą?

Marius kai buvo paduotas į teismą, jo nekilnojamam turtui kurį jis turi buvo uždėtas areštas, kada turėtų būti areštas nuimtas? Kai Marius atsiskaitys su ieškovu?

Kadangi abi pusės nesugeba bendrauti, kaip jau minėjau, Marius svarsto galimybę tą bendravimą daryti per advokatą, ar tai įmanoma? Teismas jau kaip ir įvykęs, sprendimas yra. Ar yra tokia praktika samdyti advokatą tam, kad jis padėtų vykdyti teismo sprendimo vykdymą?

Ačiū už atsakymus ir mintis.

1. as 2016-07-29 08:29
Sveiki,

aiškumo dėlei: abu paveldėtojai priėmė palikimą pagal apyrašą? Pagal Jūsų dėstymą atrodo, kad Marius paveldėjo pagal apyrašą, o Antanas priėmė visą turtą ir visas skolas?

Dėl išieškojimo:
1- taip, vykdomąjį dokumentą galima pasiimti, apygardos sprendimas įsiteisėja iš karto. Gavę vykdomąjį dokumentą galima eiti tiesiai pas antstolį;
2 - antstolis išieškojimą pradeda kai sumokamos būtinos vykdymo išlaidos, raginimai siunčiami jau pradėjus išieškojimo procesą;
3 - pirma bandoma išieškoti iš darbo užmokesčio ir turimų lėšų, jei nepavyksta - iš turto;
4 - teismo sprendime nurodyta, kokia suma priteista. Ją ir išieškos;
5 - jei tai buvo laikinosios apsaugos priemonės, jų klausimą turi išspręsti teismas;
6 - galite samdytis, tačiau koks tikslas? Išvengti antstolių? Jei Marius vistiek nemokės, tai jokios naudos iš advokato nebus - susimokėsite ir būsite paplepėję.

2. wildriver 2016-08-01 11:49
Ačiū už atsakymą, dar keletas klausimų, tiesiogiai nesusijusių, bet nenorėjau naujos temos kurti:

Teismo rašte nurodyta, kad Antano ieškinys neviršija, kaip minėjau ieškinys yra regreso tvarka išsireikalauti Mariaus paveldėtą skolų dalį kurią padengė Antanas. Po apeliacinio teismo sumos buvo sumažintos Mariaus naudai, ko pasekoje gaunasi kad paveldėtas turtas yra didesnės vertės negu priteista skolų suma.

Apylinkės teismo rašte yra aiškiai paminėta: "Pažymėtina, kad CK 5.53 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta nuostata, kad įpėdinis, priėmęs palikimą pagal anstolio sudarytą turto apyrašą už palikėjo skolas atsako tik paveldėtu turtu".

Pačiame apylinkės teismo rašto sprendime tas niuansas nėra papildomai paminėtas, bet tiesiog išvardintos priteistos sumos pinigine išraiška.

Apeliacinio teismo (apygardos) sprendime sumos sumažintos pamininit, kad "Likusią sprendimo dalį palikti nepakeistą."

Taigi, kyla dar keletas klausimų:

1. Jei Marius nemoka jam priteistos skolos:

a) Marius pensininkas + invalidumas, ir su sąlyga, kad atsako tik paveldėtu turtu, tai anstolis nelabai gali bandyt išieškoti iš gaunamų pajamų?

b) kaip suprantu antstolis pardavinės paveldėtą turtą varžytinėse? Kokia praktika paprastai taikoma, ar parduodamas turtas būna už rinkos vertę? Ar pradinė suma būna būtent tokio dydžio kurią reikia padengti? Jei turtas vertas tarkim 20 000 EUR, o skola 10 000 EUR - tai kaip atrodytų pradinė varžytinių suma? Ar čia priklauso konkrečiai nuo anstolio, ar yra kažkokie reglamentai nusakantys kaip tai turi vyktį? (Ar čia išvis klausimas skirtas kitai skilčiai/kitam forumui?)

2. Kaip minėjau Mariaus kitam turimam turtui yra uždėtas areštas, ar gali Marius kreiptis su prašymu nuimti areštą, su sąlyga, kad teismai baigti ir teismas nustatė, kad Marius neatsako "savo turtu, o tik paveldėtu"? Kur Mariui reikėtų kreiptis dėl arešto panaikinimo?

Ačiū


Jūsų komentaras/atsakymas

DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.