Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galėsite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
El. paštas
Prenumeruoti
Dėkojame. Jūsų registracija išsaugota.
Nemokamas naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Kadangi prenumeratorių yra daug, jeigu naudojatės Gmail paštu, patikrinkite katalogą Šlamštas (Spam) ir paspauskite Pranešti, kad tai ne šlamštas. Taip įtrauksite Infolex į patikimų siuntėjų sąrašą ir nepraleisite savaitinių teisės apžvalgų.
Ar tikrai norite pažymėti šį komentarą kaip netinkamą?
Pažymėkite patikrinimo varnelę:
MJ
2017-11-03 16:25
Sveiki,
Ką teisininkai traktuoja narkotinių medžiagų platinimu? Jeigu dviese rūko žolę, tai tas kuris pridegė ir perdavė kitam asmeniui, skaitosi platina, ar iš principo jie tik abu vartoja?
Jeigu a padavė pinigų b, kad šis nueitų ir nupirktų narkotinių medžiagų, o paskui jas perduotų asmeniui a, tai čia skaitosi platinimas?
Str. 263: pagal šitą suprantu, kad jeigu vaikas prie mokyklos rūko žolę, tai aš neturiu teisės iš jo jos atimti, taip? :D
1. M.
2017-11-05 12:22
Platinimas - kai tu turi ir duodi kitam. jei atsinešei savo kasiaką ir pasidalinai, tai platinimas. jei bendrai nusipirkai su draugais ir leidžiat ratu, tada nėra platinimo.
Antram pavyzdy sakyčiau b platina. nesvarbu, iš kur b gavo pinigų, jis įgijo ir gabeno žolę su tikslu ją duoti kažkam kitam, čia yra bk 260 str.
Nors tarkim tais atvejais, kai būrys studentų susimeta, nuvažiuoja prie pardavėjo, vienas paima pinigus, išlipa, nueina ir nuperka, grįžta į automobilį, po to visi leidžia kasiaką ratu, laikoma, kad visų veika yra BK 259 str. 2 d., tam pirkėjui BK 260 str. neįpaišo.
Apskritai Lietuvoje labai neapsimoka būti draugiškiems, kas liečia žolę. Pagal BK, kiekvienam tokiam draugiškai pavaišinusiam kasiaku reikia skirti minimum 2 metus realiai pasėdėti. Nuo šių metų spalio net atidėti bausmės šitokiems draugiškiems nabagėliams nebegalima. Manau, teismai čia bus protingi ir skirs mažesnes bausmes, nei numatyta įstatyme.
BK 263 nelabai esu matęs praktikoje. Retas straipsnis. Esu matęs tą straipsnį, kai narkomanas bandė apiplėšti gydytoją.
Niekas Jūsų nebaustų už tai, kad neleidote vaikams rūkyti žolės. Bet šiaip tai kvieskite policiją, o ne atiminėkite žolę. Nes atiminėjimas gali baigtis tuo, kad kažkas gaus į dūdą.
2. MJ
2017-11-08 17:42
Tai va man ir įdomu tas "platinimo" teisinis apibrėžimas, nes interpretuoti mes čia galim iki begalybės (atidaviau žolę pareigūnui - reiškias platinu).
Kaip aš suprantu, tai platinimas turi būti susijęs su finansinės naudos siekimu (turbūt reikėtų pabrėžti PELNU), su siekiu pripratinti vartotoją prie narkotiko duodant jam nemokamą dozę (irgi finansinės naudos siekimas žiūrint į ateitį).
Kai suktine pasidalijama su draugu, kuris pats n metų vartoją šį narkotiką, manau negali būti laiko platinimu.
Gal būt tokioje situacijoje reikėtų vadovautis verslo praktika? Na pvz. jeigu aš paprašiau kaimyno, kad senukuose man nupirktų dažų, tai dažų platintojas bus senukai, o kaimynas tik įgijo, gabeno ir perdavė tuos dažus, bet vis gi ne platino.
Ką manot?
3. J
2017-11-08 17:53
Pagalbsiuo metu galiojancia praktika pasidalijimas su draugu tolygu platinimui. Galit isvedziot kaip norit, bet praktika yra tokia.
4. MJ
2017-11-08 18:24
Tą patį pasakysiu ir aš: įstatymas turi būti aiškus ir suprantamas "eiliniui piliečiui" be jokios "galiojančios praktikos". Kadangi PLATINIMO apibrėžimo šiame teisiniame akte nėra (asmeniškai neradau), vadinasi apibrėžimą interpretuosiu SAVO naudai, t.y. kad platinimas yra finansinės ar kitokios naudos siekimas.
P.S. čia tik tarp kitko, t.y. neturiu jokių teisinių problemų, domiuosi tik iš smalsumo.
5. M.
2017-11-08 22:21
Tai va tam ir reikalingi teisininkai didžiąja dalimi - kad pasakytų, kokios yra teisinės sąvokos. Jei jos visos būtų aiškiai apibrėžtos tame pačiame įstatyme, būtų daug mažiau darbo teisininkams.
Realybėje daugumos sąvokų reikia ieškoti arba teismų praktikoje, arba per kelis įstatymus / teisės aktus, o kai kuriais atvejais ir visokiuose Seimo aiškinamuosiuose raštuose, posėdžių protokoluose.
Aišku, suprantamas Jūsų noras, kad įstatymas būtų aiškus eiliniam piliečiui, bet tai nėra realu. Nes įstatymų ir apskritai teisinio reguliavimo yra ir reikia labai daug. Kad surašytumėm visas sąvokas į kiekvieną įstatymą, reikėtų kiekvieną įstatymą smarkiai išplėsti, jie taptų milžiniški. Tada matyt reiktų smarkiai padauginti ir Seimo narių, Seimo narių padėjėjų, Seimo teisininkų ir taip toliau, nes juk reikia, kad tuos aiškius ir išsamius įstatymus kažkas parengtų ir priiminėtų.
Šiaip daug normalių valstybių - tarkim, Jungtinė Karalystė, JAV, skiria ir dar daugiau dėmesio teismų praktikai, negu mes. Aišku, paprastas pilietis sunkiai susigaudo toje jų teismų praktikoje, bet ką darysi, čia tiesiog yra šiuolaikinio gyvenimo realybė.
O šiuo konkrečiu atveju, spėju, kad dauguma Seimo narių platinimą įsivaizduoja taip pat, kaip ir Jūs - turi būti kažkoks naudos siekimas.
Iš tiesų bausmės už platinimą ir platinimo sąvoka nesiderina. O ypač po paskutinių BK pakeitimų. Dabar prokurorai/teismai nebegali atleisti tokių "kasiako" dalintojų pagal laidavimą, vadinasi, bylų smarkiai padaugės, o atidėti laisvės atėmimo irgi nebegalima, reikia žmogų realiai siųsti atlikti 2 metus pataisos namuose. Vadinasi, reikia skubiai statyti naujus didelius pataisos namus, nes tikrai vietų neužtektų, jei juos visus realiai sodinti.
Šita problema kažkaip spręsis - kol kas turbūt teismai skirs švelnesnes bausmes, nei numato įstatymas, teismai tokią teisę turi, bet čia turėtų būti išimtinė teisė, o ne naudojama į kairę ir į dešinę. Todėl ilgainiui turbūt bus kažkoks kitoks sprendimas. Gal teismų praktika pasikeis, pasikeis pati platinimo sąvoka. Gal bus nauji BK pakeitimai.
6. MJ
2017-11-09 14:27
M, tai pagal tave išeina, kad teisininkas reikalingas tam, kad konstatuotų nusižengimą (ar ne) jau po paties nusižengimo (arba ne) fakto. Noriu pasakyti, kad tik nuo teisininko profesionalumo priklausys, nusižengimas buvo padarytas ar ne.
Peržiūrėjau ką reiškia platinimas verslo praktikoje, kaip platintojo sąvoką aiškina įvairūs terminų žodynai ir t.t... Tai iš čia susidariau tokį vaizdą, kad platintojas yra tas, kuris atstovauja tiekėją/gamintoją, bet ne pirkėją.
Paskui sugalvojau narkotines medžiagas pakeisti alkoholiu. Na bent jau su alkoholiu tai viskas gana paprasta:
Jeigu pasidalinimas alkoholiu būtų laikomas platinimu, vadinasi tam būtų reikalinga licenzija ir dar kalnas popierių. Taip išeina tada negalėčiau tau bare "pastatyti" alaus, negalėčiau iš to paties butelio papilstyti keliems žmonėms, negalėčiau merginai nupirkti šampano, nes visais šiais atvejais būčiau platintojas. P.S. nesitikėkit net gėlių :D
Visgi platinimą reiktų sieti su finansinės naudos siekimu, o ne su vartojimu.
Dar toks pastebėjimas dėl tų kalėjimų... Kai vartojimas buvo perkeltas į BK, tai net per farus nustojo rodyti žolę rūkančius piliečius, kai tuo tarpu prieš tai beveik kiekvienoj laidoj parodydavo žolininkus. Manau čia daugiau pareigūnų darbo principai pasikeitė, o ne tauta prašviesėjo :)
7. J
2017-11-09 17:10
Gali sau traktuot savo naudai kiek nori, bet jei atsidurtum teisme, tai tas tavo vertinimas teismui butu visiskai neidomus.
8. MJ
2017-11-09 18:24
J, tavo žodžiuose aš pasigendu logikos - matau tik išankstinį nusistatymą, kurio net nesugebi pagrįsti, o vadovaujiesi "priimtina praktika", kuri net nėra įstatymas! Nesitiki, kad apskritai esi teisininkas.
9. M.
2017-11-09 21:06
Yra toks Teismų įstatymas. Pagal jį Aukščiausias teismas formuoja teismų praktiką aiškinant teisę, ir į tuos išaiškinimus privalo atsižvelgti tiek valstybės institucijos, tiek paprasti piliečiai.
Todėl teismų praktika turi pirmenybę prieš terminų žodynus.
Kitaip tariant, kaip J ir sakė, galime išvedžioti kaip norime, bet niekam neįdomu, kol Aukščiausias Teismas, Seimas ar Konstitucinis teismas ką nors pakeis.
O legalių alkoholinių gėrimų "platinimui", kiek žinau, licencijų nereikia. Licencijų reikia prekybai, importui, gamybai. Na, bet čia ne mano sritis.
10. MJ
2017-11-19 16:08
O aš manau, kad tada tiesiog ir būtų panaudotas žodis "perdavė", o ne platino.
Manau "platinimas" pasirinktas siekiant išvengti tokių neapibrėžtų situacijų, kaip "davimas į skolą" (kas konkrečiai tuo momentu nėra pardavimas), iškeitimas į kažkokius daiktus (kas irgi nėra pardavimas), viešas dalinimas (boryga surengė akciją prie mokyklos ir dykai padalino šimtus dozių), ar kokia nemokama pirma dozė. Arba kitas pavyzdys, kai pinigus paima vienas asmuo, o narkotines medžiagas pirkėjui perduoda kitas asmuo. Visais šiais atvejais sutinku - tai yra platinimas.
M, dėl alkoholio būsi turbūt teisus: platinimui licenzijos turbūt nereikia (mano klaida).
Internete, prie alaus ar siaip su draugais parukius galima ivairiai samprotauti.
Vienok teises doktrina nustate kas yra platinimas, teismai ir visi kiti tos taisykles laikosi.
Jūsų komentaras/atsakymas
DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį ir svetainės funkcionalumą, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Prašome pasirinkti, kokius slapukus sutinkate priimti. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.