Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios
DISKUSIJOS

Pradžia > Visos diskusijos (LT) > Baudžiamoji teisė > Specialusis liudytojas


    


OAB 2017-11-10 18:38
Kas tas specialusis liudytojas ikiteisminiame tyrime (baudžiamojoj byloj)? Čia tas pats, kas įtariamasis?

1. M. 2017-11-10 19:47
Ne tas pats, kaip įtariamasis, bet galima sakyti viena koja įtariamasis.

Jeigu žmogus apklausiamas kaip įtariamasis ir per 6 mėnesius po to ikiteisminis tyrimas nesibaigia, tada įtariamasis gali skųstis dėl ikiteisminio tyrimo vilkinimo. Todėl tyrėjui / prokurorui neapsimoka skubėti žmogaus pripažinti įtariamuoju, jei nėra rimtų duomenų, kad jis tikrai padarė nusikaltimą. Be to, pripažinus žmogų įtariamuoju, ir paaiškėjus, kad visgi nėra įrodymų, tenka nutraukti bylą jo atžvilgiu, tai vėlgi popierizmas.

Todėl jei yra kažkiek duomenų, kad gal žmogus padarė nusikaltimą, bet nepakankama, labiau apsimoka apklausti žmogų kaip spec. liudytoją. Tam reikia paties žmogaus sutikimo. Be sutikimo negalima apklausti žmogaus apie jo paties galimą nusikaltimą.

Spec. liudytojui ir įtariamajam bendra tai, kad jie gali meluoti per apklausas, atsisakyti kalbėti, ir yra dar bendrų niuansų.

Žmogus gali atsisakyti būti spec. liudytoju, tada tyrėjas turi arba pripažinti jį įtariamuoju arba jo kol kas neapklausinėti, rinkti kitus įrodymus, tada tyrimas užsitęsia. Jei žmogus nori bendradarbiauti, jaučiasi nekaltas ar tiesiog nori greičiau viską baigti, tada sutinka.

Čia labiausiai būdinga sudėtingoms byloms, ypač finansinėms. Nes jeigu tiriama nemenkos įmonės buhalterija, tai reikia rimtos ekspertizės, dažnai reikia ne vienos ekspertizės. Kol FNTT ištiria visus dokumentus, gali praeiti daug laiko. Tos bylos labai priklauso nuo FNTT atsakymo. Kol lauki ekspertizės, neaišku, ar iš viso buvo nusikaltimas, o ir pripažinti įtariamuoju neapsimoka dėl vilkinimo. Tada paklausia, ar direktorius, buhalterė ir t. t. sutinka būti apklausti kaip spec. liudytojai, kad būtų galima tyrimui judėti į priekį, belaukiant ekspertizės.

Bet būna ir paprastose bylose, tarkim 5 studentai sėdi po tiltu, policija patikrina, randa kasiaką. Jei jie iš karto policininkui visko nepapasakoja, gali būti neaišku, ar visi kartu susidėjo pinigų ir nusipirko žolės, gal kuris nors pinigų nedavė, o gal kuris nors buvo platintojas. Tada būna, kad apklausia kaip spec. liudytojus.

Vėliau, jei paaiškėja, kad vis tik spec. liudytojas yra nekaltas, jį paprastai apklausia kaip paprastą liudytoją, nes paprasto liudytojo parodymai yra "stipresni", nes jam draudžiama meluoti.

2. Nick 2017-11-10 19:53
Tai jeigu kažkas byloje pripažintas nukentėjusiuoju, o tada smurtautojas, kurį nurodė nukentėjusys, apklausiamasis kaip spec. liudytojas, o ne įtariamasis, tai kaip čia suprasti?

Jūsų komentaras/atsakymas

DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.