Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

DISKUSIJOS

Pradžia > Visos diskusijos (LT) > Civilinė teisė > 20 metų senaties paveldėjim...


    


Arminas 2018-04-01 14:48
Prieš 20 metų mirus mano tėvui, likau vieninteliu paveldėtoju. Faktiškai paveldėti nebuvo ko, nes visas nekilnojamas turtas buvo užrasytas mamos vardu, kuri niekada nedirbo ir turtas buvo isigytas tik tėvo lėšomis. Jeigu neklystu, turėjau teisę įrodžius, kad turtas buvo jungtinė nuosavybė, t.y. pusė turėjo priklausyti tėvui, kaip paveldėtojas pretenduoti i tą pusę, tačiau to nedariau. Neseniai sužinojau, kad mama parašė testamentą kitiems asmenims. Ar galiu po 20 metų kreiptis į teismą dėl pusės mamos turto pripažinimo tėvo nuosavybe ir tą pusę atsiimti, kol jos nepaėmė kiti, kaip nutiktų mamos mirties atveju.

1. . 2018-04-01 21:08
senatis 10 metų, o ir šiaip nera šansų sakyčiau

2. Juristokonsultacijos@gmai 2018-04-02 12:33
LR civilinio kodekso 1.126 straipsnio 2 dalis numato, kad ieškinio senatį teismas taiko tik tuo atveju, kai ginčo šalis reikalauja.

Šiuo atveju galima bandyti atsinaujinti terminą, tačiau situacija tikrai nėra palanki Jums, kadangi kita pusė gali prašyti taikyti ieškinio senatį (jeigu pasamdys advokatą, kuris šiai patars tą).

3. MMM 2018-04-03 12:26
Arminai, dėl senaties manau jums mažiausiai reikėtų sukti galva.

Pirma, reikėtų papildomos informacijos: 1) kada mirė jūsų tėvas; 2) ar po jo mirties pas notarą buvo užvestą paveldėjimo byla; 3) ar tėvas buvo sudaręs testamentą ir 4) koks buvo jūsų amžius tėvo mirties dieną . Jeigu nebuvo testamento, tai pagal įstatymą palikimą po tėvo mirties turėjo priimti jūsų mama (sutuoktinė) ir jūs (pirmos eilės įpėdinis). Jeigu paveldėjimo byla nėra užvesta pas notarą, tai reiškiasi, kad palikimo oficialiai kol kas nėra niekas priėmęs. Tada galite kreiptis į teismą su pareiškimu dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo, kad po tėvo mirties jūs priėmėte dalį palikimo, pradėdamas jį faktiškai valdyti. Dėl turto rėžimo, kad turtas registruotas vieno sutuoktinio vardu didelės įtakos neturi, nes tiek pagal 1964 m. CK, tiek pagal dabar galiojantį CK galioja prezumpcija, jog santuokos metu įgytas turtas yra sutuoktinių bendroji jungtinė nuosavybė, nepaisant to, vieno ar abiejų sutuoktinių vardu jis įregistruotas. Plius jeigu turite pagrįsti įrodymus, kad turtas iš esmės įgytas tik už tėvo lėšas, pliusas didelis jums. Plačiau situaciją galėčiau pakomentuoti tik gavęs prašomą informaciją.

4. to MMM 2018-04-04 12:49
Kokie Jūsų kontaktai?
Tėvas mirė prieš 20 metų sulaukes 85 metų. Testamento nebuvo, bet palikimą priėmiau tik aš, mama nepriėmė. Įrodyti, kad nekilnojamas turtas pirktas už tėvo lėšas nesunku. Kas kita, mama gali aiškinti, kad per 20 metų ji priziūrėjo, tvarkė turtą, todėl viskas dabar priklauso jai.
Jei yra galimybė pretenduoti į pusę palikimo, ar būtina kreiptis į teismą dabar? Nes esant mamai gyvai, nesinori bylinėtis, kitaip galėjau prisiteisti ir prieš 20 metų.

5. MMM 2018-04-04 14:30
Galite parašyti el. paštu [email protected]

Jeigu priėmėte palikimą, tai notaras jums turėjo išduoti paveldėjimo teisės liudijimą, kuriame nurodyta ką paveldėjote, mano nuomone įskaitant ir dalį jūsų ankščiau paminėto nekilnojamojo turto. Tad reikėtų pirma pasitikrinti visus turimus paveldėjimo dokumentus ir kas juose nurodyta. Jeigu ten buvo kažkokių klaidų, dėl ko tas turtas nėra nurodytas paveldėjimo teisės liudijime, tada manau reikėtų kreiptis į teismą su ieškiniu ir prašyti nustatyti, kad turtas buvo įgytas bendrąją jungtine sutuoktinių nuosavybės teise arba asmenine nuosavybės teise (tik tėvo). Pati aplinkybė, kad jūsų motina tvarkė tam tikrai turtą, nesukuria daiktinių teisių į ta turtą, t. y. ji netampa jo savininke. Tik šiuo atveju, jeigu jūsų mama nėra priėmusi palikimo jo sutuoktinio mirties, gali teismo prašyti nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad priėmė dalį palikimo faktiškai pradėdama turtą valdyti, tik tada jai iš esmės galėtų atsirasti nuosavybės teises į dalį turto.

Pirma, rekomenduočiau dar kartą atidžiai peržiūrėti paveldėjimo dokumentus, kuriuos gavote po tėvo mirties. Geriausias ginčo sprendimo būdas yra taikus ginčo sprendimas, tad manau ir ypač su savo motina yra galimybė viską išspręsti taikiai, gražiai išdėstykite savo mamai situaciją ir galbūt pasiseks tiesiog sudaryti dovanojimo sutartį, kad ji jums perleistų dalį turto (aišku, jeigu viskas yra tvarkinga). Nes kaip dažnai pasitaiko praktikoje, sutuoktinis pergyvenęs kitą sutuoktinį sugalvoja prieš mirtį padovanoti jam priklausantį turtą, o pas notarą sužino, kad dalis turto jam nepriklauso ir tada kreipiasi į teismą dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo, kad po sutuoktinio mirties paveldėjimo dalį palikimo, manau panaši situacija yra ir jūsų atveju. Dar rekomenduočiau užsukti pas notarą, kuris aptarnauja jūsų motinos gyvenamojoje vietoje.

6.  2024-05-06 13:31
 

Jūsų komentaras/atsakymas

DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.