Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

DISKUSIJOS

Pradžia > Visos diskusijos (LT) > Darbo teisė > Klausimas dėl darbo (ir ats...


    


Tomas 2018-04-04 13:28
Sveiki, gal kas galėtų pakonsultuoti?

Situacija yra tokia:

Keli lietuviai steigs įmonę greičiausiai Anglijoje arba Estijoje (tiksli šalis dar nėra žinoma), kuri kurs naują ICO. Jo tikslas – surinkti investicijų tam tikram projektui, parduodant būsimiems jo investuotojams iš viso pasaulio „utility tokens“.

Šiame ICO man yra siūlomas darbas. Bet kadangi žinau, kad viskas, kas susiję su ICO teisiniu reguliavimu, šiuo metu bene visose šalyse dar yra labai miglota, pats žiūriu į šį pasiūlymą labai atsargiai ir noriu įsitikinti, ar jį priimti verta bei saugu.

Kalbant konkrečiau, šiame ICO nebūsiu nei jo direktorius, nei akcininkas, nei koks nors kitas asmuo, sprendžiantis jo teisinį pagrindą (pvz., „white paper‘io“ rašymą), finansų klausimus, su naudotojų investicijų panaudojimu susijusius ir panašius reikalus. Paslaugas teikčiau pagal individualios veiklos pažymą (kaip laisvai samdomas specialistas), kurią turiu jau seniai, kas mėnesį išrašydamas sąskaitas už atliktus darbus užsienio įmonei, su kuria nebūčiau sudaręs jokios oficialios sutarties.

Tie darbai gali būti: socialinių tinklų administravimas, konsultacijos rinkodaros, žiniasklaidos klausimais, bendradarbiavimas su agentūra, kuri užsako mokamą reklamą Facebook‘e, Google ir kitur, rezultatų stebėjimas ir fiksavimas, darbas su dizaineriais ir panašūs projekto populiarinimo, siekiant didinti „brand‘o“ žinomumą ir taip pritraukti daugiau investuotojų, veiksmai. Dar pridursiu, kad šiame ICO be manęs panašiais pagrindais dirbs ir daugiau lietuvių: jau minėti dizaineriai, programuotojai, „support‘o“ (klientų aptarnavimo) komanda ir kt.

Nors pagrindinius šio ICO kūrėjus labai gerai pažįstu asmeniškai ir galiu būti visiškai tikras, kad jie ICO nesinaudoja tam, kad kurtų „scam‘ą“, neramumų vis tiek kyla. Esminis klausimas yra toks: ar man (sutarties neturinčiam „freelanceriui“), dirbant minėtu būdu ir atliekant išvardintus darbus (arba kai kuriuos iš jų), gali kilti kokia nors teisinė atsakomybė, jei vis dėlto kažkokiu būdu būtų pažeisti kokie nors teisiniai ICO ar su jais susiję reguliavimai? Pvz., gal gali būti, kad kokioje nors užsienio valstybėje draudžiami tam tikri ICO viešinimo, reklamavimo veiksmai, prie kurių būčiau prisidėjęs ir aš, sakykime, kurdamas reklaminio skydelio („baner‘io“) idėją ar socialinių tinklų žinutę. Ar tokiu atveju man galėtų kilti administracinė ar net baudžiamoji (ar kokio nors kitokio pobūdžio) teisinė atsakomybė, ar už tai atsakytų tik pagrindiniai ICO kūrėjai, (direktoriai, akcininkai ir pan.), vadovaujantys mano darbams, juos tvirtinantys, suteikiantys darbui reikalingą medžiagą bei informaciją?

Aš pats mąstau taip: kaip samdomas darbuotojas, negaliu ir vargu, ar turėčiau, tikrinti, ar viskas, kuo užsiima mane samdanti įmonė, yra legitimu. Aš to paprasčiausiai nežinau ir preziumuoju, kad jos veikla atitinka teisinį reguliavimą, o atsakomybė už galimus pažeidimus tenka įmonės vadovams – mano darbui vadovaujantiems asmenims. Ar toks mano samprotavimas yra teisingas? Jei taip, ar tikėtina, kad minėtose užsienio šalyse (Anglijoje arba Estijoje), kur bus steigiama ICO kurianti įmonė, galiotų tokia teisinė bazė, pagal kurią už tam tikrus teisinio reguliavimo pažeidimus, teisinė atsakomybė tektų man, o ne įmonės vadovams? Supaprastinus klausimą: ar gali sutarties neturinčiam, laisvai samdomam specialistui, atliekančiam (ICO) įmonės vadovų skiriamas užduotis, kilti kokia nors teisinė atsakomybė, jei paaiškėtų, kad tos užduotys vienu ar kitu būdu pažeidžia užsienio šalies teisinę jurisdikciją?

Puikiai suprantu, kad kieviena šalis turi savo įstatymus ir kad norint pateikti išsamų atsakymą, matyt, reikėtų analizuoti aktualių šalių teisinę bazę. Bet šiuo atveju mane domina pati problemos (samdomo darbuotojo teisinė atsakomybė) esmė, kuriai, galbūt, galioja tam tikri, teisininkams žinomi pagrindiniai principai. Gal į mano taip plačiai nupasakotą situaciją įmanoma atsakyti ganėtinai paprastai?

Būčiau be galo dėkingas ir už patį trumpiausią teisės specialisto atsakymą!

1. VIRTEPA 2018-04-05 09:17
Sveiki, Tomai,

Jūs maišote teisinius santykius. Jums negali būti taikoma "samdomo darbuotojo teisinė atsakomybė", jeigu tarp Jūsų nebus darbo santykių, t. y. darbo sutarties.

Taip pat esminė problema Jūsų aprašytoje situacijoje, kad veiksite be jokios sutarties. Tam, kad išvengti atsakomybės už ICO vadovų ir/ar kitų atsakingų asmenų galimai įstatymus pažeidžiančius veiksmus, Jūsų situacijoje vertėtų pasirašyti aiškią sutartį, kurioje Anglijoje ar Estijoje įsteigta įmonė iš Jūsų pirks aukščiau išvardintas paslaugas. Joje taip pat vertėtų apsibrėžti ir kiekvienos sutarties šalies atsakomybes.

2. VIRTEPA 2018-04-05 09:18
Tuo labiau, kad nematau problemos Jums sudaryti paslaugų teikimo sutartį, jeigu individualia veikla verčiatės jau kurį laiką.

3. Mei 2018-04-06 10:09
Norėčiau paantrinti Virtepai ir paraginti jus būtinai sudaryti paslaugų teikimo sutartį, nurodant, kad esate tik aiškiai užsakytų paslaugų vykdytojas, nepriimate sprendimų bendrovės vardu. Taip pat siūlyčiau įdėti nuostatą, kad bendrovė atsako dėl komunikacijos (įskaitant reklamą) teisingumo ir turinio atitikties galiojantiems teisės aktams.

Jūsų komentaras/atsakymas

DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.