Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

DISKUSIJOS

Pradžia > Visos diskusijos (LT) > Šeimos teisė > Palikimas


    


preila 2018-06-12 11:30
Laba diena. Situacija:
mire senelis, as esu anuke. Jis turejo viena dukra-mano mama.Ji mirusi pries 10 metu. Daugaiu neturejo vaiku, as vienintele anuke.Taciau jis buvo vedes ( yra zmona gyva bet irgi ligonis,ant patalo). Testamento nesurase.
banko saskaitoje paliko kazkiek pinigu ( prasitare mirdamas jog neeme pencijos pora menesiu).
kam dabar priklauso zmonai ar man anukei te pinigai?Kur kreiptis, kokius dok tvarkytis ir pns?
Aciu labai.

1. Romenas 2018-06-12 11:51
Be moralizavimų:

5.11 straipsnis. Įpėdinių pagal įstatymą eilės
1. Paveldint pagal įstatymą įpėdiniai lygiomis dalimis yra:
1) pirmos eilės – palikėjo vaikai (tarp jų ir įvaikiai) ir palikėjo vaikai, gimę po jo mirties;
2) antros eilės – palikėjo tėvai (įtėviai), vaikaičiai;

5.13 straipsnis. Sutuoktinių paveldėjimo teisė
Palikėją pergyvenęs sutuoktinis paveldi pagal įstatymą arba su pirmos ar antros eilės įpėdiniais (jeigu jų yra). Su pirmos eilės įpėdiniais jis paveldi vieną ketvirtadalį palikimo, jeigu įpėdinių ne daugiau kaip trys, neįskaitant sutuoktinio. Jeigu įpėdinių daugiau kaip trys, sutuoktinis paveldi lygiomis dalimis su kitais įpėdiniais. Jeigu sutuoktinis paveldi su antros eilės įpėdiniais, jam priklauso pusė palikimo. Nesant pirmos ir antros eilės įpėdinių, sutuoktinis paveldi visą palikimą.

Išvada - Jums ir a. a. senelio žmonai (nežinau, ar tuo pačiu ir Jūsų senelei) priklauso po 1/2 palikimo.

2. MMM 2018-06-12 12:58
Kreiptis į notarą, pagal senelio gyvenamąją vietą (internete rasite). Visa kita pasakys notaras

3. nuomonė 2018-06-12 13:06
Sveiki,

šioje situacijoje Jūsų paveldite ne kaip antros eilės ipėdinė, o pagal Civilinio kodekso 5.12 straipsnį - paveldėjimas atstovavimo teise (Palikėjo vaikaičiai (t.y. Jūs) ir provaikaičiai paveldi pagal įstatymą kartu su paveldinčiais atitinkamai pirmos arba antros eilės įpėdiniais, jeigu palikimo atsiradimo metu nebėra gyvo to iš jų tėvų, kuris būtų buvęs įpėdinis. Jie lygiomis dalimis paveldi tą dalį, kuri būtų priklausiusi mirusiam jų tėvui ar motinai paveldint pagal įstatymą.

Kadangi senelis turėjo žmoną, tai žmonai atitenka 1/2 turto kaip sutuoktinei (bendroji jungtinė nuosavybė) ir kadangi Jūs paveldite kaip pirmos eilės įpėdinė, žmona nuo likusios 1/2 turto gauna dar 1/4 turto. Kitaip sakant, tikėtina, kad senelė gaus 65/100 turto, Jums liks 35/100.

Gali susiklostyti kita situacija, jeigu turtas buvo įgytas anksčiau negu sudaryta santuoka, tada tas turtas pripažintinas senelio asmenine nuosavybe ir tokiu atveju žmona gauna 1/4, o Jūs 3/4 palikimo.

4. preila 2018-06-12 14:12
aciu labai visiems. O sakykite ar keiciasi mano padetis jei sutuoktine per 3 men nesikreips del palikimo priemimo?

5. MMM 2018-06-12 14:36
Nesant daugiau įpėdinių ir sutuoktiniai nesikreipus dėl palikimo priėmimo, įgytumėte teise paveldėti visą palikimą. Tačiau notaras turi prieigą prie gyventojų registro, todėl nesunkiai nustatys, kad jūsų miręs senelis turėjo sutuoktinę. Jei net nesikreipus, notaras pats bandys kreiptis į ją ir klaus, ar ji priima palikimą ar jo atsisako. Senelio sutuoktinei negalint to padaryti pačiai (dėl fizinės ir psichinės būklės), tai už ją turėtų padaryti jos atstovas.

6. preila 2. MMM 2018-06-20 18:34
zodziu situacija tokia: santuokoje mire senelis. Jam priklause namo dalis ir banko saskaitoje liko 800 euru.
Tai kas dabar priklausys man?
puse pinigeliu ar maziau?
35 proc namo dalies?
aciu labai

7. MMM 2018-06-21 07:46
Į jūsų klausimą atsakyta ankstesniais komentarais, o realiai viską pasakys notaras, kokia dalis namo, kiek pinigų ir t. t. jūs paveldėsite

8. preila 2. MMM 2018-06-21 21:15
Dėkoju vien už tai,jog iš viso atsakote ir gaištate savo laiką...
Nesupykit, esu paprastas žmogus dirbantis paprastą darbą, įstatymų žinios minimalios :(
Iš ankstesnių komentarų supratau jog tariamai močiutei priklauso 60 proc visko,- t.y. 60 proc namo, 60 proc banko sąskaitoje esančių pinigų.
Kyla klausimas žmogiškas ir elementarus: ji(tariama močiutė) laidoti a.a. senelį atsisakė ( laidojau aš). Ligoninėj jo neslaugė. Kartu negyveno...
tai dabar aš vienintelė anūkė sumokėjusi notarui 48 eur, sumokėjusi 15 eur už banko pažymą apie sąskaitos likutį, sumokėjusi 16 eur už metrikacijos skyriuje išduotas pažymas dėl palikimo priėmimo, - PLIUS dar sumokėsiu bala žino kiek už paveldėjimo teisės liudijimą, net jei ta močiutė nesikreips į notarą ( iki termino liko 6 dienos),- notaras jos ieškos, siulys jai priimti palikimą, jai mokėti už nieką nereiks,- ir dar gaus 60 prc visko???
Banko sąsk. liko 800 eur. Tai ji gaus net 60procentų, o aš sumokėjusi notarui tokias sumeles liksiu su 40 procentų???
Jei būtų gyva mano mama, tai ji kaip vaikas irgi tegautų ta patį ir viskas atitektų tariamai senelio sutuoktinei? Kur logika, negi iš tiesų tokie LT įstatymai??????????

9. preila 2. MMM 2018-06-21 21:20
cituoju Jus:
"Nesant daugiau įpėdinių ir sutuoktiniai nesikreipus dėl palikimo priėmimo, įgytumėte teise paveldėti visą palikimą. Tačiau notaras turi prieigą prie gyventojų registro, todėl nesunkiai nustatys, kad jūsų miręs senelis turėjo sutuoktinę. Jei net nesikreipus, notaras pats bandys kreiptis į ją ir klaus, ar ji priima palikimą ar jo atsisako. Senelio sutuoktinei negalint to padaryti pačiai (dėl fizinės ir psichinės būklės), tai už ją turėtų padaryti jos atstovas. "

Kodėl notaras turi jos ieškoti???? Kodėl manęs niekas neieškojo ir turėjau pati baigiantis 3 mėnesiu laikotarpiui kreiptis į notarą dėl palikimo priėmimo?? Kiekvieno žmogaus norinčio palikimo pareiga kreiptis į notarą dėl palikimo priėmimo per nustatytą terminą. Tai jeigu asmuo nesikreipia, kodėl jo reikia dar ieškoti ir jam atiduoti 60 prc visko???

10. As 2018-06-22 08:48
Jei priimti palikimą Jums kyla tiek daug sunkumų, nesikreipkite į jokį notarą, nerinkite pažymų ir nieko mokėti nereikės. Paveldite mažiausiai 30 proc. namo ir pinigų ir tiek nusiskundimų.
Įstatymo logika dėl palikimo dalių tokia, nes turtą sutuoktiniai užgyvena kartu iš bendrai uždirbtų pinigų. Anūkai, kaip taisyklė, seneliams namo nepastato ir pensijos neuždirba. Bet paveldėti kuo daugiau, kaip matome šioje situacijoje, pretenduoja išskėstomis rankomis.
Kalbant žmogiškai ir elementariai: močiutė guli ant patalo, yra ligonis ir jūs, būdama anūkė, tikėjotės, kad ji stebuklingai iš patalo atsikels ir rūpinsis laidojimu? Ar slaugys ligoninėje? Ar tikrai kalbate apie elementarų žmogiškumą??

Kodėl notaras paprastai ieško paveldėtojų: kyla didelė rizika įsivelti į teisminius ginčus dėl paveldėjimo, dėl teisės aktų nesilaikymo ir t.t. Notarai draudžia savo civilinę atsakomybę bei saugo savo reputaciją. Tol, kol paveldėjimo byla neužvesta, notarai patys neieško nieko. Kai kreipiasi bent vienas paveldėtojas, notaro darbas - sutvarkyti visus dokumentus taip, kaip reikalauja įstatymai. Galbūt močiutė pati palikimo atsisakys - paklauskite jos.

11. Laurynas 2018-06-22 09:26
Kad is aprasymo speju jokia ji ne mociute sitai palikimo istroskusiai anukei, tame ir yra esmine beda

12. preila 2018-06-25 17:51
...laukia palikimo išskėstomis rankomis...
...trokšta palikimo...
Tokiems komentatoriams palinkėčiau geros prekybos silke kaimo turgelyje, bet ne dirbti teisės srityje. Klausimas buvo kas konkrečiai priklauso,ne kas ko trokšta ar pnš.

13. As 2018-06-26 09:49
Silkių pardavimo turgelyje diskusijas Jūs pati ir užvedėte, kai gavote išsamius atsakymus kas priklauso. Piktintis Seimo priimtais ir Prezidento pasirašytais įstatymais galite su plakatu Gedimino prospekte arba Daukanto aikštėje, nes nuo teisininkų teisės aktų nuostatos nepriklauso - mes jas tik taikome. Kadangi į klausimus atsakyta, o diskusija virto į pasipiktinimą, kad per mažai palikimo priklauso ir notarų/bankų paslaugos per brangios, diskusiją laikykime baigta. Paveldėti yra TEISĖ, o ne pareiga.

14. Murmis 2022-03-04 11:49
Sveiki, ar galite atsakyti į klausimą? Ar privatus asmuo, būdamas 1/3 turto paveldėtojas, gali atsisakyti minėtą turtą parduoti ir jį įšaldyti, vedamas asmeninių paskatų arba dėl šiuo metu esančios karinės situacijos? Ačiū..

15. Alda 2022-03-04 12:22
Būtų geriausia,kad žmona praleistų palikimo priėmimo terminą...Gal taip ir bus..Nemanykit,kad notarai taip ir ieško tų paveldėtojų,lyg neturėdami ką veikti.Jūs priimkite palikimą,tada jum išduos paveldėjimo teisės liudijimą į senelio turtą,tame skaičiuje ir į pinigines lėšas...
Apie jokią žmoną neminėkit.Notaras neturi teisės įtakoti palikimo priėmimą jokiam asmeniui.

16. vplegal.lt 14. Murmis 2022-03-04 12:47
Laba diena,
Nuosavybė yra neliečiama, todėl tik teismas gali leisti prievarta parduoti asmens turtą.
Jei jūs nenorite parduoti jūsų turto - niekas neturėtų jūsų versti to daryti.

17. Murmis 16. vplegal.lt 2022-03-04 17:23
O jei tą turtą nori parduoti du asmenys, kurie turi 2/3 turto nuosavybės bendrai? Jie neturi persvaros?

18. vplegal.lt 17. Murmis 2022-03-04 21:28
ai jie savo 2/3 ir gali parduoti

19. persokoziogas 2022-07-20 02:06
Sveiki, norečiau pasikonsultuoti del testamento, asmuo, močiute paliko testamenta manau pinigi taupiamojoi saskaitoj, ar nesikreipus pas notara per 3menesius tas testamentas /, perleidžiamas kitam asmeniui? pvz mano močiutes sunui? mano tevui nes jis vienturtis ir klausimas butu toks pas notara kreipesi mano tevas mano močiutes sunus, jam pasake kad testamentas/palikimas priklauso man ar imanomas toks variantas kad jis gali tapti šio testamento paveldetoju mano tevas jei aš nesikreipsiu pas notara per artimiausius nes labai įdomiai nenorom jis su manim kalba ar meluoja man kad nieko nera tame testamente, o tik likes nepanaikintas pas notara nes jam neatskleide notaras detalesnes informacijos, kas gali buti jame.

20. :: 19. persokoziogas 2022-07-20 14:28
O tai kokios priežastys Jums neiti pas notarą laiku? Nueikit būtinai ir išsispręs viskas.

21. :: 2022-07-20 14:34
5.2 straipsnis. Paveldėjimo pagrindai
1. Paveldima pagal įstatymą ir pagal testamentą.
2. Pagal įstatymą paveldima, kada tai nepakeista ir kiek nepakeista testamentu.
3. Jeigu nėra įpėdinių nei pagal įstatymą, nei pagal testamentą arba nė vienas įpėdinis nepriėmė palikimo, arba testatorius iš visų įpėdinių atėmė teisę paveldėti, mirusiojo turtas paveldėjimo teise pereina valstybei.

Jūsų tėvas. močiutės sūnus, paveldi pagal įstatymą, jeigu nėra atsiimančio pagal testamentą. Nebent yra dar papildomų sąlygų ten:
5.21 straipsnis. Kito įpėdinio paskyrimas
Testatorius turi teisę nurodyti testamente kitą įpėdinį tam atvejui, jeigu jo paskirtas įpėdinis pagal testamentą numirtų prieš atsirandant palikimui arba nepriimtų palikimo. Taip pat testatorius gali antriniam įpėdiniui paskirti kitą įpėdinį, jeigu antrinis įpėdinis numirtų iki atsirandant palikimui arba nepriimtų palikimo. Kitų įpėdinių paskyrimų eilė neribojama.

Jūsų komentaras/atsakymas

DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.