Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

DISKUSIJOS

Pradžia > Visos diskusijos (LT) > Darbo teisė > Privalomas sveikatos patikr...


    


Valentinas 2019-03-14 12:05
LIETUVOS RESPUBLIKOS DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS Į S T A T Y M A S skelbia:

21 straipsnis. Privalomi sveikatos patikrinimai

6. Darbuotojas, atsisakęs nustatytu laiku pasitikrinti sveikatą, nušalinamas nuo darbo ir jam už tą laiką, kol pasitikrins sveikatą, nemokamas darbo užmokestis.



Kaip suprasti šį įstatymo punktą? Juk įstatymo tikslas yra apsaugoti darbuotoją nuo kenksmingų sąlygų, t. y. įpareigoti darbdavį užtikrinti jam sveikas darbo sąlygas. Bet dabar šitas punktas faktiškai kalba apie kažkokią prievolę darbuotojui - gal jis visai nenori tikrinti, neturi pretenzijų darbuotojui, darbo sąlygos yra geros.

1. ~ 2019-03-14 12:36
Pasitikrinkite įstatymo redakciją. Minimas straipsnio punktas jau senai negalioja

2. Mei 2019-03-14 12:51
Punktas tiesiog perkeltas iš 6 į 4 ir dabar skamba taip: "4. Darbuotojas, atsisakęs nustatytu laiku pasitikrinti sveikatą, nušalinamas nuo darbo ir jam nemokamas darbo užmokestis." Esmė lieka ta pati.
Valentinai, kaip ir pats minite, normos esmė yra dvilypė: 1) užtikrinti darbuotojui tinkamas sąlygas ir 2) įpareigoti tai padaryti darbdavį. Darbdavys, neturintis visos informacijos apie darbuotojo sveikatos būklę (kuri gaunama po sveikatos patikros), tinkamų sąlygų užtikrinti negali, taigi ir negali leisti dirbti atskirai.

O dėl darbuotojo noro - čia jo nereikia, darbuotojas turi pareigą tikrintis sveikatą, o ne norą. Hiperbolizuojant, gal kokiam pusakliui autobuso vairuotojui viskas ok ir jis nenori pas okulistą, bet padarius avariją, atsakomybė juk kiltų darbdaviui kaip tokiam. Valdant rizikas, pareiga dėl sveikatos patikrų numatyta ir darbuotojui (tikrintis), ir darbdaviui (neleisti dirbti).

3. Valentinas 2019-03-14 13:22
Mei,

Jūs maišote du dalykus --- darbuotojo pareigą gerai atlikti darbą ir visai kitą dalyką - jo saugių darbo sąlygų užtikrinimą jam pačiam. Jūsų pavyzdyje su troleibuso vairuotoju, jo saugių darbo sąlygų užtikrinimas būtų, pvz, tinkamai įrengta vairuotojo sėdynė ir visa kita; o tai, kad jam pusakliui negalima dirbti, reglamentuoja visai kitos normos - pvz., kad ir elementarios kelių eismo taisyklės.


Tad lieka klausimas - kodėl darbuotojas, pvz., sėdintis prie kompiuterio, turi privalomai tikrintis sveikatą, jeigu nemato tam reikalo ir darbdaviui neturi pretenzijų dėl savo darbo sąlygų?

4. Valentinui 2019-03-14 15:39
O jeigu darbuotojas tuberkulioze serga ir slepia? Arba kaip darbdavys uztikrins tinkamas salygas darbuotojui kuris turi kokia nors akiu liga ir jam reikia tam tikro apsvietimo. Paskui pablogejus darbuotojo sveikatai del netinkamo apsvietimo, kaltas liks darbdavys kad neirenge patalpoj tinkamo apsvietimo. Arba jei darbuotojas epilepsija serga? Daug zmoniu kai kurias ligas slepia ir darbdavys negali saugia darbo vieta padaryt nes nezino apie darbuotojo sveikatos bukle.

5.  2019-03-14 21:10
pešatės dėl niekų, toj pažymoj niekas darbdaviui neatskleidžia, serga kuo ar neserga darbuotojas. Knygelėje darbdavys nurodo darbo sąlygas, o medikas patikrinęs įrašo, "gali dirbti" arba ne. Niekas ten nerašo, kad tu pusaklis ar džiova sergi. Bet jei matys, kad tokio ir tokio darbo dirbti negali ( pvz koordinacija sutrikus, tai neleis stogais lakstyti ir pan)

6. to Valentinui 2019-03-14 23:21
Tai juk darbuotojo problema - jei jis turi išskirtinių poreikių, turi informuoti. Darbdavys turi užtikrinti standartiškai saugią aplinką.

to 5:

Kodėl negaliu lakstyti stogais, jei koordinacija sutrikus? Savo sveikata juk rizikuoju. Ir šiaip kvailas pavyzdys - sutrikusia koordinacija ir taip stogais nieks nelakstys. Kalbam apie privalomas periodines patikras paprastai sveikiems žmonėms. Kokiu pagrindu jie verčiami tai daryti?

7. Mei 2019-03-15 09:56
Valentinai, ko jūs siekiate? Atsakymas į visus klausimus - todėl, kad baigiasi -ėl, t. y. toks reguliavimas. Jei norite giliantis iš esmės - kniskite teisės aktų aiškinamuosius raštus, TDO rekomendacijas, teismų praktiką ir aiškinkitės, gal kokį mokslinį straipsnį sukurpsite.

8. Arba 2019-03-15 10:16
Arba klauskite istatymo leidejo kodel toki reguliavima sugalvojo.

Jūsų komentaras/atsakymas

DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.