Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

DISKUSIJOS

Pradžia > Visos diskusijos (LT) > Darbo teisė > Darbdavio įsipareigojimas n...


    


Klausiantysis 2019-08-26 09:27
Laba diena,

Kaip galima teisiškai įforminti tokį susitarimą, kad darbdavys neatleis darbuotojo dar x metų? Sutartis neterminuota.

DU nenorima keisti per tuos metus.

Ar įmanomas kažkoks susitarimas, kuo remiantis?

Ačiū

1. Teisininkų bendrija 2019-08-26 10:38
Sveiki,

darbdavys turi teisę nutraukti neterminuotą arba terminuotą darbo sutartį prieš terminą dėl Darbo kodekso 57 straipsnyje nurodytų priežasčių. Susitarimo dėl neatleidimo apibrėžiant tam tikrą terminą įstatymas nenumato.

2. Klausiantysis 1. Teisininkų bendrija 2019-08-26 10:44
Bet ar galime užtikrinti jam tą dalyką, kad neatleisime? Pvz. priedas prie sutarties, kad paliekame tas pačias darbo sąlygas, tik užtikriname, kad neatleisime?

3. Mark 2019-08-26 11:01
Darbo sutarčiai galioja darbo kodeksas, kuriame tokie dalykai nėra numatyti.

4. Klausiantysis 3. Mark 2019-08-26 11:23
Taip, visiškai suprantu tai. Tačiau jokios išeities nebūtų tokioje situacijoje? Ar tiesiog nėra prasmės daryti tokio dalyko?

5. Teisininkų bendrija 2019-08-26 11:46
net jei pasirašysite tokius susitarimus, jie neturės teisinės galios, t.y. darbdavys vis tiek galės atleisti pagal DK 57 str. nurodytus pagrindus.

6. Klausiantysis 5. Teisininkų bendrija 2019-08-26 13:03
Tai seka tokia, kad DK nereglamentuoja tokių susitarimų ir jie neturėtų teisinės galios, todėl negalioja principas pacta sunt servanda, iš to išeina, kad mes vis tiek galime nutraukti DS pagal 57str?

7. Mei 2019-08-26 13:35
O jei daryti terminuotą sutartį tam laikotarpiui?

8. Vaida 7. Mei 2019-08-26 13:38
Terminuota negali būti ilgesnė nei 2 metai

9. Teisininkų bendrija 2019-08-26 13:39
DK 57 straipsnio nuostatos galioja tiek neterminuotai, tiek terminuotai darbo sutarčiai.

10. Klausiantysis 2019-08-26 13:42
Mano siūlymas irgi daryti terminuotą, nes kitaip nesuprantu prasmės tokio užtikrinimo. Kadangi užtikrinti norime minimum 2 metams. Jei pratęs, tai gerai. Tiesiog nesuprantu kokia nauda darbdaviui ties užtikrinimu, kadangi pats darbuotojas norės ir išeis

11. Klausiantysis 2019-08-26 15:01
dar klausimas, kaip išlaikyti darbuotoją tuos du metus? Atėjęs į darbą pasirašo dėl konfidencialios informacijos neatskleidimo. Bet ar reikia tuo metu nekonkuravimo?

12. Mark 2019-08-26 15:37
Tai juk paaiškino, kad nesvarbu terminuota ar ne, sutartį galima nutraukti vis tiek DK 57 str. "Darbo sutarties nutraukimas darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės". Šiuo atveju viskas darbdavio rankose, o kažkokie papildomi susitarimai vargu ar duotų kažkokios naudos, juolab vargu ar darbdavys norės pasirašinėti tokius papildomus susitarimus.

Darbuotojo priverstinai neišlaikysit. Nekonkuravimo sutartis būtų realus variantas, tačiau tas nereikštų, kad darbuotojas vis tiek bus išlaikomas visus metus ir nekeis darbo. Nekonkuravimo principas, kad nepereitų pas konkurentus. Nekonkuravimas po darbo sutarties nutraukimo galioja tik du metus.

13. Klausiantysis 2019-08-27 07:07
Bet nekonkuravimas gali būti pasirašomas tik dėl to laikotarpio, kai galioja darbo sutartis? Ir užmokestis už tai imperatyvas?

14. Mark 2019-08-27 16:51
Nekonkuravimo sutartis maksimaliai gali galioti du metus po darbo sutarties nutraukimo. Kol galioja darbo sutartis, tol privalo būti mokamas darbo sutartyje numatytas atlygis, o nekonkuravimo sutartis šiuo atveju jau ne prie ko.

15. Pranas 2019-08-28 15:28
Sveiki,

Jūsų norimą rezultatą galima pasiekti kitais būdais - per numatytą išeitinę kompensaciją. Darbo sutartyje galite numatyti, kad išeitinė kompensaciją atleidus darbuotoją sieks kokią nors sumą X (pvz., lygią 5 metų darbo užmokesčiui) minus darbo užmokestis už kiekvienus išdirbtus metus. Tuomet nei darbdaviui nebus paskatos atleisti tokį žmogų, o ir darbuotojui bus saugu.

16. Pamastymui 2019-08-28 22:03
Užtikrinti galite, tiek kiek priklauso nuo darbdavio valios, nes DK numatyti atvejai, kuomet darbo sutartis privalo būti nutraukta net ir be šalių valios (pvz: DK 60 str. 1 d. 1 p. kai įsiteisėja teismo sprendimas arba teismo nuosprendis, kuriuo darbuotojas nuteisiamas bausme, dėl kurios negali dirbti darbo). Tad tam tikrais atvejais darbo sutartis nepriklausomai nuo darbuotojo ir darbdavio valios privalės būti nutraukta.
Kita vertus galite vidiniuose teisės aktuose ar net DS nunatyti, jog DS negali su darbuotoju būti nutraukta darbdavio valia DK 57-59 straipsnių pagrindu. Jei tai ne viešo sektoriaus darbdavys, toks įsipareigojimas itin naudingas darbuotojui, bet stipriai suvaržytų ir apsunkintų patį darbdavį.
Kaip darbdavys galite įsipareigoti suteikti ekonomines, socialines garantijas darbuotojui, jog sumažinti darbo sutarties nutraukimo galimybę arba ją nutraukus sušvelninti/iš dalies kompensuoti neigiamus padarinius. Kiekvieno Darbuotojo aiškus lūkestis - nutraukus darbuoto sutartį kiek galima greičiau sugrąžinti ekonomines-socialines garantijas. Tad galite:
1. numtayti papildomus atvejus, kuomet mokama didesnė išeitinė kompensacija dėl DS nutraukimo darbdavio iniciatyva. Tai sumažins darbdavio norą nutraukti DS ir suteiks garantijas bei apibrėžtumą darbuotojui.
2. Galima ir lokaliniuose teisės aktuose įtvirtinti darbuotojų grupes (daugiau tam tikrą socialinę grupę), turinčius garantijas dėl atleidimo. Atkreiptinas dėmesys, jog darbuotojų atstovų atleidimui taip pat taikomos papildomos garantijos.

Suma sumarum - darbdavio valia išlaikyti darbuotoją ir DS, vid. darbovietės aktuose nunatytos soc. ekonominės garantijos sukurs stabilumo ir apibrėžtumo padėtį darbuotojui, bet įsipareigojimo, jog DS nebus nutraukta negalite suteikti. Kita vertus, galite įsipareigoti, jog nenutrauksite darbo sutarties darbdavio valia, tačiau galimai laukia “meškos paslauga” pačiamiam darbdaviui.

17. Klausiantysis 2019-08-29 12:03
Supratau visų pasisakymus. O ar įmanoma kažkaip prilaikyti darbuotoją neišeiti iš darbo tuos kelis metus? Atėjęs dirbti pasirašo dar konfidencialumą prie darbo sutarties. Bet pvz. ar verta dar darbo sutarties galiojimu pasirašyti nekonkuravimą?

18. Robertas 2019-08-29 23:47
Konstitucinis principas, kad kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą. Nekonkuravimo sutartimi yra šis principas varžomas. Pasirašius tokią sutartį ir nutraukus darbo santykius darbuotojui turėsit mokėti kompensaciją DK 38 str. 3 d. 40 proc. nuo vidutinio darbuotojo užmokesčio. Nepamirškit, kad darbuotojas turi turėti specialių žinių ar gebėjimų norint sudaryti nekonkuravimo sutartį.

Prilaikyti darbuotoją yra sunku. Tinkamiausi tam būdai yra geros soc. garantijos, geras atlyginimas ir pan. Realiai įpareigoti darbuotoją neišeiti iš darbo neaįmanoma. Galima tik sudaryti tokias sąlygas darbuotojui, kad jis nenorėtų išeit. Gal būtų galima pabandyti metodą, kuris taikomas USA, kad išdirbus tam tikro laikotarpį išmokama papildoma kompensacija. Nelabai girdėjęs, kad Lietuvoj kas taikytų, bet gal taiko.

Apibendrinant ar veta, ar ne, tai čia Jums spręst, viskas priklauso nuo Jūsų ketinimų.

19. thug life 2019-08-30 08:57
Papildysiu, kad susitarime dėl nekonkuravimo “turi būti apibrėžta draudžiama darbuotojui darbo ar profesinė veikla, nekonkuravimo kompensacijos darbuotojui dydis (darbo užmokestis tokios kompensacijos neapima), nekonkuravimo teritorija ir susitarimo dėl nekonkuravimo galiojimo terminas. Nekonkuravimo su darbdaviu laikotarpiu darbuotojui turi būti mokama kompensacija, kurios dydis – ne mažiau kaip keturiasdešimt procentų darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio“ (Darbo kodekso 38 str. 3 d.), o darbo kodekso 38 str. 4 d. numato, kad darbuotojas, pažeidęs susitarimą dėl nekonkuravimo, privalo sulygtam susitarimo dėl nekonkuravimo laikotarpiui nutraukti konkuruojančią darbo ar profesinę veiklą, grąžinti gautą kompensaciją ir atlyginti darbdaviui padarytą žalą. Išankstiniai susitarimai dėl netesybų, viršijantys darbuotojo gaunamą nekonkuravimo kompensaciją už tris mėnesius, negalioja.
Todėl jeigu manote, kad užteks į darbo sutartį įrašyti susitarimą dėl nekonkuravimo – tai tikrai ne, jis privalo būti atlygintinas ir susitarimo dėl nekonkuravimo laikotarpis turi turėti apibrėžtą terminą. Taip pat reglamentavimas numatytas DK 38 str. 4 d. iš principo reiškia, kad jeigu ex darbuotojui mokėsite apgailėtiną kompensaciją, jam apsimokės susitarimo nesilaikyti, nes Jums atlygintinos žalos dydis negalės viršyti ex darbuotojų išmokėtų kompensacijų už 3 mėnesius dydžio. Taip pat negalima kompensacijos mokėti iš anksto, darbo santykių metu ar vertinti, jog darbuotojui mokamas darbo užmokestis apima ir kompensaciją už nekonkuravimą po darbo santykių pasibaigimo.
Susitarimas dėl konfidencialios informacijos apsaugos galioja 1 metus, nebent sutarsite ilgiau (DK 39 str. 3 d.). Taip pat susitarime turi būti aiškiai ir konkrečiai apibrėžta kokia informacija yra laikoma konfidencialia – ir iš principo tokia informacija gali būti laikoma iš darbdavio arba darbo f-jas vykdant gauta informacija. Susitarime dėl konfidencialumo turi būti nurodoma: 1) kas yra laikoma konfidencialia informacija; 2) nurodyti, kokių priemonių imasi darbdavys, siekdamas išsaugoti informacijos konfidencialumą;3) nurodyti, kiek laiko po darbo santykių pasibaigimo darbuotojas negalės atskleisti ir naudoti konfidencialios informacijos; 4)nurodyti, kokios bus konfidencialumo susitarimo nesilaikymo pasekmės (pvz., bauda). DK 39 str. 2 d. nurodyta, kad konfidencialumo susitarime (arba jo priede) turi būti įvardyta, kokie duomenys sudaro konfidencialią informaciją (pateiktas konfidencialios informacijos sąrašas). Labai svarbu kuo išsamiau ir detaliau aprašyti, kokie duomenys laikomi įmonės konfidencialia informacija. Konfidencialios informacijos turinį apibrėžus pernelyg abstrakčiai, gali būti laikoma, jog darbuotojams nebuvo suprantama, kokia informacija yra konfidenciali – tai reikštų, jog jiems nėra taikoma atsakomybė už šios informacijos atskleidimą.
Kadangi pareiga neatskleisti konfidencialios informacijos darbuotoją saisto tik tuo atveju, jei pats darbdavys imasi priemonių apsaugoti savo vertingus duomenis, bendrovėje turėtų būti nustatyta prieigos prie konfidencialios informacijos tvarka, o pati prieiga apsaugota slaptažodžiais. Taip pat, naudojama saugi programinė įranga, įdiegtos antivirusinės programos ir imtasi kitų priemonių, leidžiančių užtikrinti konfidencialios informacijos saugumą.
Taigi akivaizdu, kad norinti įtvirtinti susitarimus dėl konfidencialios informacijos ir nekonkuravimo, neužtenka tik pakišti darbuotojui pasirašyti sutartį (susitarimą), kadangi darbdaviui nevykdant DK numatytų tokių susitarimų sąlygų, jie paprasčiausiai negalioja.

Jūsų komentaras/atsakymas

DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.