Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galėsite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
El. paštas
Prenumeruoti
Dėkojame. Jūsų registracija išsaugota.
Nemokamas naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Kadangi prenumeratorių yra daug, jeigu naudojatės Gmail paštu, patikrinkite katalogą Šlamštas (Spam) ir paspauskite Pranešti, kad tai ne šlamštas. Taip įtrauksite Infolex į patikimų siuntėjų sąrašą ir nepraleisite savaitinių teisės apžvalgų.
Ar tikrai norite pažymėti šį komentarą kaip netinkamą?
Pažymėkite patikrinimo varnelę:
123
2021-05-28 13:35
Pagal CK 1.74 str. 1 d. 1 p., notarine forma sudaromi sandoriai dėl daiktinių teisių į nekilnojamąjį daiktą perleidimo.
Pagal CK 6.645 str. 2 d., jeigu rangos sutartis sudaryta daiktui pagaminti, tai rangovas užsakovui kartu su pagamintu daiktu perduoda ir teises į jį.
Klausimas toks, ar statybos rangos sutarties atveju, užsakovui užsakius statinio pastatymą, statybos rangos sutartis ar bent jau priėmimo-perdavimo aktas turėtų būti notarinės formos? Kodėl?
1. Alda
2021-05-28 15:22
Ogi todėl,kad rangos būdu pagaminamas naujas daiktas.Įsijungia daiktinė teisė,kuri beveik visada yra notarinė,ypač susijusi su nekilnojamuoju turtu.Ligi šiol jūs turėjote nuosavybę tik į kilnojamas statybines medžiagas.Pastačius pastatą,jos virto nekilnojamuoju turtu.Nekilnojamąjį daiktą sukūrė rangovas.Sukurtą daiktą jis jums turi perleisti (parduoti),nes jame-nevtik jūsų,ar net jo statybinės medžiagos,bet ir jo kūryba,darbas,kurį jis parduoda jums.
Statybos rangos sutartimi nekilnojamas turtas sukuriamas tiesiogiai ir perduodamas UŽSAKOVUI, o ne PIRKĖJUI. RANGOVAS neturi nuosavybės į tą nekilnojamąjį turtą kaip registruotą objektą. CK 1.74 str. turi būti aiškinamas sistemiškai su kitomis CK normomis, tačiau ne plečiamai. Pavyzdžiui, to paties CK 1.74 str. 3 p. nustatyta: kiti sandoriai, kuriems šis kodeksas nustato privalomą notarinę formą. O statybos rangos sutarties nuostatos tokios sutarties formos tiesiogiai nenumato. Na, bet ir nedraudžia tokią notarinę formą pasirinkti. (CK 1.77 str 2 d.).
3. Alda
2021-05-28 16:55
Dar užbaigiant diskusiją pakonkretinsiu,ko buvo klausta.
Statybos rangos sutarties pagrindu sudaromam Atliktų darbų perdavimo-priėmimo aktui Civilinis kodeksas nenumato,visgi, privalomos notarinės formos.Tokie aktai nėra tvirtinami notaro.Kodėl?
Todėl,kad civ.kodekso 6.694 straipsnyje įtvirtintas Atliktų darbų perdavimo-priėmimo aktas yra rangovo statybos rangos sutarties įvykdymą fiksuojantis dokumentas.Tačiau šis dokumentas - ne nuosavybės teisę ir jos perleidimą patvirtinantis dokumentas.Terminai "perduoti" ir " priimti" čia reiškia ne nuosavybės teisės objekto (daikto) perdavimą ir priėmimą, kaip kad būtų pirkimo-pardavimo sutartyje, o darbų rezultato perdavimą ir priėmimą,kuris raštiškai įformina tinkamo statybos proceso rezultatus.
Pirkimo-pardavimo Sandoris yra daiktinio pobūdžio,todėl jam būtina notarinė forma,o rangos sutartis tarp užsakovo ir rangovo yra prievolinio pobūdžio santykiai,todėl jiems notarinės formos nereikia,nors ir susiję su daikto sukūrimu.Tačiau rangovas niekada nuosavybės teisės į statomą objektą neįgyja,nes jį stato ne sau. Neįgijęs nuosavybės teisės,jis jos negali ir perleisti,todėl jokių notarų čia nekiškite.
4. Alda
2021-05-28 17:30
Dar apibendrinant.Niekada rangos sutartyse nenaudojama notarinė sandorių forma,nes tai-ne nuosavybės teisę į daiktą perleidimo sandoriai,bet tik teisę į jo sukurtą darbo rezultatą perdavimo sandoris.Todėl perduoti teises į jį, jokiu būdu neapima daiktinių teisių perleidimo,kaip kad minėjote pagal CK 1.74 str.1 punktą.O statybos proceso veiksmų rezultatas,perleidžiamas užsakovui, neprilygsta nuosavybės teisei į tą daiktą.
Jūsų komentaras/atsakymas
DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį ir svetainės funkcionalumą, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Prašome pasirinkti, kokius slapukus sutinkate priimti. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.