Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galėsite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
El. paštas
Prenumeruoti
Dėkojame. Jūsų registracija išsaugota.
Nemokamas naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Kadangi prenumeratorių yra daug, jeigu naudojatės Gmail paštu, patikrinkite katalogą Šlamštas (Spam) ir paspauskite Pranešti, kad tai ne šlamštas. Taip įtrauksite Infolex į patikimų siuntėjų sąrašą ir nepraleisite savaitinių teisės apžvalgų.
Ar tikrai norite pažymėti šį komentarą kaip netinkamą?
Pažymėkite patikrinimo varnelę:
Dovydas
2021-07-08 11:14
Sveiki,
Pabandysiu kuo trumpiau ir aiskiau apibendrinti situacija ir tikiuosi sulauksiu patarimu kaip elgtis sioje situacijoje. Kalba eina apie buta palikimu.
Situacija tokia, kad mano seneliai dar seniai uzgyveno kartu buta, taciau taip isejo, kad 2000 metais issiskyre ir skyrybu metu to buto nesidalino teisiskai, kadangi senelis nenorejo/pasake, kad jam nieko nereikia ir isejo pas kita moteri. Taciau tada suzinojom, kad 2004 jis mire ir jau taip gavosi, kad su kita moterimi jis susilauke sunaus, kuriam tuo metu buvo gal pusmetis. Ar mociute, kazka dare del palikimo nezinau, bet is senelio puses niekas nesikreipe. Ir po skyrybu ir po senelio mirties butas buvo gyvenamas, skolu jokiu nebuvo. Toliau po metu 2005 mire ir mano mociute, mano mama jos puses testamenta prieme. Dabar po ilgo laiko kai noretume parduoti buta, pradejome abejoti kam jis priklauso. Iki sio momento butas buvo gyvenamas gal 10 metu, mokesciai mokami laiku is mano ir mamos pinigu.
Kyla klausimas, kaip elgtis tokioje situacijoje, kokios pasekmes ir kokia baigtis gali buti viso sito?
1. Alda
2021-07-08 11:57
Pirmiausia VĮ Registrų centras išsiaiškinkite,kurio asmens nuosavybės teisėje yra įregistruotas butas su unikaliu Nr.tokiu ir tokiu.Tam reikia pateikti prašymą,jį motyvuojant paveldėjimo tvarkymo tikslu.O toliau-žiūrėsim pagal situaciją.
2. Alda
2021-07-08 12:16
Iš sunkesnių pasekmių būtų tėvo buto dalies likimas.Jo vardu palikimas,aišku,nepriimtas,vadinasi,pusė buto kybo ant plauko.
3. Dovydas
2021-07-08 12:20
Aciu, Alda, uz atsakyma. Sita pasidarysiu. Visgi dar turiu keleta klausimu.
1. Turiu senu saskaitu uz buta, kurios adresuotos tik mociutes vardu, ar tai sufleruoja, kad tik ji savininke buvo?
2. Siuo atveju jei imkim tik mociute savininke, tai kaip ir mano mama pagal palikima pilnateise savininke, nes ji prieme testamenta?
3. Jei imkim savininkai abu mano seneliai, po skyrybu nesusistvarke teisiskai, tai ar gali tas vaikas pretenduoti dar i palikima nors ir nesikreipe tiek metu? Lenkiu link to, kad imkim mano mama kaip ir gaunas, kad faktiskai prieme palikima?
4. Alda
2021-07-08 12:49
Viską galima padaryti.Turbūt,kad bus tik močiutė savininkė.Jeigu senoms sąskaitoms sukakusi 10 metų senatis,toks reikalavimas negalioja,neskubėkite mokėti.Bet kaip sakiau,pirmiausia įsitikinkite,ar tikrai močiutė valdė visą nuosavybę,ar-tik pusę.
5. Dovydas
2021-07-08 17:50
Suzinojau toki dalyka, kad butas registruotas tik mociutes vardu, taciau mama sake, kad nors taip ir yra, bet turtas po skyrybu tarp ju nebuvo ir vis dar nera padalintas. Taip teigiu nes po mociutes mirties notare, negalejo isduoti mamai orderio i visa buta, nes tarp seneliu nebuvo turtas padalintas. Kiek pasiskaiciau tai nors ir ant nuosavybes yra vienas vardas, visgi gali ir kitas sutuoktinis dar pretenduoti. Kaip cia taip gaunas? Siuo atveju pasimeciau sioje situacijoje.
6. Alda
2021-07-08 18:19
Sunki situacija,bet reikia ją apeiti.Ar jūsų mamai pagal testamentą priimtas visas butas?žiūrėkite tik šito paskutinio paveldėjimo.
7. Dovydas
2021-07-08 18:37
Realiai prieme viska pagal testamenta ka paliko mociute.
8. Alda
2021-07-08 19:02
Bet vistiek jos nuosavybės pažymėjime žiūrėkite ar jai priklauso 100% buto.Čia lb svarbu.
9. Dovydas
2021-07-08 19:26
Alda, patikslinkite koks tai pazymejimas? Turite omeny namu knyga? Kaip minejau registre mociute uzrasyta kaip vieintele savininke.
10. Alda
2021-07-08 20:11
Pirmiausia tai-notaro išduotas būtent jūsų mamai Paveldėjimo teisės liudijimas,kurį nešė jūsų mama į registrų centrą įregistruoti paveldėtą dalį. Jame tiksliai atžymėta, kokią dalį buto jūsų mama paveldėjo iš močiutės.
11. Mantas777
2023-05-17 19:30
Sveiki. Klausimas - Petras įgijo nekilnojamąjį turtą. Dalį sumos ineše kaip pradinį įnašą, o kitą dalį paeme kredita ant 15 metų. Penkis metus Petras kredita mokėjo pats. Jis susituokė, su sutuoktine pragyveno santuokoje penkis metus ir mirė. Testamento sudaryta nebuvo. Liko dar mokėti kreditui penkis metus.
Palikimo įpėdiniai yra sutuoktinė, su kuria Petras pragyveno santuokoje penkis metus, ir mirusiojo mama.
Sutuoktinė yra pirmojo eilės įpėdinė, o mirusiojo mama - antrojo eilės įpėdinė.
Pagal 5.13 straipsnį, sutuoktinių paveldėjimo teisė, jei sutuoktinis paveldi su antros eilės įpėdiniais, jam priklauso pusė palikimo.
Petro sutuoktinė teigia, kad turėtų būti padalinta taip: pradinis įnašas ir penki metai, kuriuos mokėjo Petras pats, turi būti padalinti pusiau tarp pirmojo ir antrojo įpėdinio, o penkis metus metus, kuriuos mokėjo jau santuokoje, reikia padalinti perpus tam, kad atskirti santuokinei daliai, o likusią dalį dar padalinti pusiau su mirusiojo mama.
Petro mama teigia, kad į nekilnojamąjį turtą sutuoktinė neturi teisės pretenduoti, nes turtas buvo įgijtas prieš santuoką, ir didžioji kredito dalis buvo grąžinta prieš santuoką. Tai rodo, kad nekilnojamasis turtas buvo įgijtas prieš santuoką, kaip numato CK 3.89 straipsnis "Asmeninė sutuoktinių nuosavybė". Be to, viešame registre būstas nebuvo nurodytas kaip šeimos turtas, kaip numato CK 3.36 straipsnis "Sutuoktinių teisės ir pareigos į gyvenamąją patalpą, esančią šeimos turtu". Taigi, pagal CK 3.88 straipsnį "Bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė", nėra pagrindo teigti, kad būstas yra bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė. Tačiau sutuoktinė turi teisę į kompensaciją už santuokinę dalį, kuria sudaro pusę nuo to laikotarpio, kai buvo mokamas kreditas santuokos metu.
Kaip turi būti padalijamas nekilnojamasis turtas tarp įpėdinių, jei Petras įgijo nekilnojamąjį turtą prieš santuoką už pradinį įnašą ir sumokėjo kreditą penkis metus iš savo lėšų, o penkis metus mokėjo santuokoje?
Jūsų komentaras/atsakymas
DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį ir svetainės funkcionalumą, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Prašome pasirinkti, kokius slapukus sutinkate priimti. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.