Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galėsite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
El. paštas
Prenumeruoti
Dėkojame. Jūsų registracija išsaugota.
Nemokamas naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Kadangi prenumeratorių yra daug, jeigu naudojatės Gmail paštu, patikrinkite katalogą Šlamštas (Spam) ir paspauskite Pranešti, kad tai ne šlamštas. Taip įtrauksite Infolex į patikimų siuntėjų sąrašą ir nepraleisite savaitinių teisės apžvalgų.
Laba diena. Norėčiau sužinoti, kaip galima panaikinti priteistus alimentus. Vaiko motina išvažiavo į JAV, ir sutinka, kad aš juos nemokėčiau. Taip pat reikia pakeisti vaiko gyvenamąją vietą (t.y. kad gyventu su manimi). Būtų tokie klausimai: 1.Kokiu dokumentu reikia kreiptis į teismą? 2.Ar pakanka vieno pareiškimo? 3. Koks bus žyminis mokestis? 4. Ar reikia pareiškime nurodyti Vaikų teisių apsaugos tarnybą, ar teismas paskui patrauks juos? 5. Kaip įforminti buvusios žmonos atsisakymą nuo alimentų- ar pakaks rašto teismui, ar dar reikės įteikti šaukimą (labai sunku- į JAV)? Iš anksto labai dėkoju.
Su kuo dabar gyvena vaikas ir kokiu pagrindu (ar nera jokiu teismu sprendimu tuo klausimu, ar tai buvo nustatyta jusu su zmona susitarimu)? Kieno adresu vaikas registruotas? Kas vaika islaiko?
Kaip buvo priteisti alimentai (teismo sprendimu ar teismo nutarimu)? Nuo to priklausys, kaip Jus galetumete ir kokia tvarka kreiptis i teisma. Jeigu buvo priimtas teismo sprendimas: ar butinai norite ji panaikinti? Jeigu taip arba jeigu zmona nesutinka pati kreiptis i teismus - tektu paduoti ieskini ir moketi zymini mokesti. Taupant pinigus, jeigu zmona sutinka pati rasyti pareiskima ir jums nebutina, kad teismo sprendimas butu panaikintas, paprasciausia daryti taip - zmona gali paduoti pareiskima teismui del vykdomosios bylos (alimentu isieskojimo is Jusu) nutraukimo (pagal LR CPK 399 ir 401 str.). Zyminio neturetu reiketi moketi (be del to dar galetu kilti neaiskumu). Teismas si pareiskima gali isnagrineti nedalyvaujant zmonai ir jums, nors pranesti tures. Teismui priemus nutarti, nutraukti vykdomaja byla, visos vykdymo priemones, kuriu emesi teismo antstolis bus panaikintos ir vykdomoji byla pagal ankstesni teismo sprendima ar nutarti del alimentu priteisimo negales buti pradeta is naujo. Tai panasu i sprendimo panaikinima, nors nera tas pats Jeigu buvo tik teismo nutarimas paduokite pareiskima pagal LR CPK 312(4) str. panaikinti ta teismo nutarima (kad atsisakote toliau moketi alimentus) ir to nutarimo pagrindu isduota vydomaji rasta. Zyminio neturetu buti. Nutarimas (ir vykdomasis rastas) turetu buti panaikintas be zodinio nagrinejimo, t.y. nieko i teisma nesauktu, o tik atsiustu nutarti panaikinti nutarima su paaiskinimu, kad zmona turi teise kreiptis i teisma del alimentu priteisimo ginco (ieskinines) teisenos tvarka. Kai gausite nutarti panaikinti nutarima ir vykdomaji rasta, paduokite pareiskima pagal LR CPK 399 ir 401 str. nutraukti vykdomaja byla. Ir uz ta pareiskima zyminio neturetu buti.
Vaikas gyvena su manimi. Pagrindas-tai, kad motina išvažiavo. Yra liudytojai. Išlaikau dabar aš; tuo pačiu darbovietėje išskaito alimentus. Nesamonė kažkokia... Kaip buvo priteisti alimentai, jau dabar ir neatsimenu-seniai tai buvo. Atrodo, kad sprendimu; matyt ten nustatė ir tai, kad sūnus gyventų su manim. Reikės pasiieškoti arba nueiti pasiimti į teismą. O kas tas teismo nutarimas? Žmona gali ir nesutinkti kreiptis pati. O ar galima, čia parašyti pareiškimą ir išsiųsti jai, kad pasirašytų ir siųstų teismui? Ar teismas priims pareiškima, siųstą iš Amerikos? Ir kokius dokumentus dar jai reikės pridėti jei ji kreipsis pagal CPK 399 ir 401 str? Tas persiuntimas irgi užtruktų... O ar teismas siųs pranešimą apie posėdį į Ameriką? (nors šiaip ji registruota dar čia). O aš negaliu kreiptis dėl vykdomosios bylos nutraukimo? Ar tuomet reikės įteikinėt šaukimą? O kiek maždaug būtų tada žyminis jei kreiptis su ieškiniu man?
Atsiprašau už tiek daug klausimų. Atsakinėti skubiai nebūtina. Didelis ačiū ponui RS.
Ankstesnis atsakymas buvo orientuotas i tai, kad alimentai priteisti vaikui islaikyti. Taciau galimas dalykas, kad alimentai mokami ne vaikui, o zmonai (jeigu ji buvo nedarbinga (pvz., nestumo laikotarpiu ir 3 m. po gimdymo, invalidumas, etc.)... tada situacija keistusi (be zmonos sutikimo viskas butu labiau komplikuota). Taciau, jeigu zmona sutiktu nebereikalauti sprendimo vykdymo, galima butu nutraukti vykdomaja byla taip, kaip aprasiau anksciau. Jeigu nesutiktu ir toliau yra nedarbinga - viskas priklausytu nuo konkreciu aplinkybiu (taciau be ieskinuko i teisma neapsieisite...) Suzinoti kodel, pagal kokius dokumentus mokami alimentai galima pas teismo antstolius, kurie atlieka vykdymo veiksmus. Taip ir reiketu padaryti. Sprendime del alimentu vaikui priteisimo negalejo buti nustatyta, kad vaikas gyventu su jumis, nes tada alimentai butu priteisti is zmonos, o ne is jusu.
O kas tas teismo nutarimas? Ypatingosios teisenos (t.y. supaprastinta - be zodinio bylos nagrinejimo) tvarka teismo priimtas dokumentas, kurio pagrindu isieskomi alimentai nepilnameciams vaikams. Toki nutarima priimti ir panaikinti lengviau. Panaikinimui pakanka jusu pareiskimo, kad atsisakote toliau moketi alimentus, nes vaika islaikote jus, o ne zmona ir prideti tai paliudijancius dokumentus (vietos savivaldos soc. rupybos skyriaus isduodama pazyma).
O ar galima, čia parašyti pareiškimą ir išsiųsti jai, kad pasirašytų ir siųstų teismui? Be jokiu abejoniu.
Ar teismas priims pareiškima, siųstą iš Amerikos? Tegu siuncia registruotu pastu - priims. Arba tegu atsiuncia jums, o jus issiusite is cia registruotu pastu. Praktinis patarimas - kad teismui nekiltu klausimu del zmonos paraso tikrumo, idealu butu, kad zmonos paraso tikruma paliudytu notaras (JAV Lietuvos notaru funkcijas atlieka LR konsulatai (ambasada), na, blogiausiu atveju, JAV notaras, bet tada gali buti sudetinga - gali reiketi "apostiles" - JAV kompetentingu instituciju patvirtinimo, kad JAV notaro patvirtinimas yra oficialus, todel, gal JAV notaru ir netraukti - tiesiog pati pasiraso ir siuncia).
Ir kokius dokumentus dar jai reikės pridėti jei ji kreipsis pagal CPK 399 ir 401 str? Paprastai pareiskimo nuorasus (tiek, kiek yra suinteresuotu asmenu). Be gali reiketi ir kitu, pvz., jeigu keitesi zmonos pavarde, pavardes keitimo liudijimo nuorasa, etc.
O ar teismas siųs pranešimą apie posėdį į Ameriką? (nors šiaip ji registruota dar čia). Paranesimas turetu buti siunciamas jos faktiskos gyvenamosios vietos adresu, o ne registracijos adresu. Bet yra t.t. gudrybe (jeigu pareiskime nebus aiskinama apie tai, kad zmona JAV, nebutina zmonai siusti pareiskima is Amerikos, ji gali persiusti jums, o jus jau siusite is cia registruotu pastu, o pareiskime galite nurodyti registracijos vieta, kaip zmonos gyvenamaja vieta; vis vien jos dalyvavimas nebutinas...).
O aš negaliu kreiptis dėl vykdomosios bylos nutraukimo? Galite, bet tam reikes arba pirma panaikinti teismo sprendima (nutarima), kas yra atskira byla teismo sprendimo atveju (nutarimo atveju, kaip rasiau, - lengviau), arba gauti rasytini zmonos sutikima atsisakyti nuo isieskojimo (pageidautina, oficialiai (notariskai) patvirtinta).
O kiek maždaug būtų tada žyminis jei kreiptis su ieškiniu man? 5 procentai nuo alimentu per 1 metus sumos, jeigu prasysite sumazinti mokejimus (alimentu nedarbingam sutuoktiniui atveju) - 5 procentai nuo mokejimu per 1 metus sumazinimo sumos (CPK 104 str. 1 d. 1 p. ir 105 str. 1 d. 3 p.). Galima teismo motyvuotai prasyti (paprastai - del sunkios materialines padeties ir tai motyvuoti dokumentais) is dalies atleisti nuo zyminio, ji isdestyti arba atideti mokejima (LR CPK 102 str. 2 d. ir 103 str.).
Pirma vis vien reikia eiti pas antstoli ir suzinoti, kokio teismo priimto dokumento pagrindu vyksta isieskojimas, kam ir kodel isieskomi alimentai. Gerai butu gauti ir to dokumento kopija.
Dėkuj, bet jei mes nutraukiame vykdomąją bylą, kaip galima pakeisti pas ką vaikas gyvens? Ar buvusi žmona gali kartu nutraukiant bylą sutikti, kad jis su manim gyventų, arba reikės eiti su ieškiniu? (faktiškai vaikas seniai gyvena su manim).
Pirma, prisiminkite ar issiaiskinkite, ar vaiko gyvenamoji vieta buvo nustatinejama teisme, ar ne. Jeigu nebuvo - tai jusu su zmona susitarimo reikalas. Jeigu buvo, gali tekti kreiptis i teisma, kad vaiko gyvenamoji vieta butu pakeista, taciau tai gali ir nebuti butina, viskas priklausytu nuo konkretaus sprendimo (jeigu toks isvis buvo) formuluociu. Manau, jus geriausiai turetumete zinoti, ar nebuvo teisme bylu del vaiko gyvenamosios vietos (mat i posedzius turejote buti saukiamas). Jeigu buvo del alimentu, tai dar nereiskia, kad buvo nagrinejami vaiko gyvenamosios vietos kausimai...
6. Silva
2018-12-18 18:32
Sveiki. Noriu paklausti, kur dingsta tėvo/motinos nemokėti alimentai vaikui (tarkim nemokėjo 1500 eurų per tam tikrą laiką). Nes tėvo/motinos vaikui moka valstybė kažkur tarkim į mėnesį apie 50 eurų, o tėvas/ motina vaikui turi mokėti apie 180 eurų į mėnesį. Tai kai vaiko tėvas/ motina priduota/priduotas valstybei, tai po 50 eurų į mėnesį valdžiai turi mokėti. Nes kiek mano manymu ta susidariusi 1500 eurų suma neturėjo dingti, nebent ją anuliavo ir turi mokėti iš naujo nuo tada, kai valstybei perdavė. Tai kur dingo tie nemokėti 1500 eurų?
7. to Silva
2018-12-19 08:01
Niekur nedingsta, kreipkitės į antstolį dėl išieškojimo. Valstybė nekompensuoja viso įsiskolinimo dydžio (kaip ir skolų, susidariusių kitais pagrindais).
8. Silva
2019-01-08 18:37
Sveiki. Noriu paklausti, kai valstybė moka 68,40eur vaikui ar tėvui/motinai didėja suma, kurią reikia kiekvieną mėnesį po 200eur mokėti alimentams, ar jau nuo to laiko tik reikia mokėti valstybei 68,40eur kas mėnesį?
Jūsų komentaras/atsakymas
DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį ir svetainės funkcionalumą, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Prašome pasirinkti, kokius slapukus sutinkate priimti. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.