Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

DISKUSIJOS

Pradžia > Visos diskusijos (LT) > Civilinė teisė > Priesaika


    


Gedas 2022-12-13 15:12
Sveiki.

Iškilo toks klausimas:
Kas būtų, jei liudytojas civilinėje byloje atsisakytų prisiekti? Neatsisakytų duoti parodymų, neatsisakytų sakyti tiesos, bet atsisakytų tik atlikti patį priesaikos veiksmą?
Jei tas pats baudžiamojoje byloje?
Pagal BK 163 str. kaip nurodymo nevykdymas? Ar galima nurodyti prisiekti? Jei tokiu atveju liudytojas garsiai pasakytų "Aš, (vardas, pavardė), suvokdamas savo žodžių prasmę ir atsakomybę už juos bei prieš priverstas, prieš savo valią, prisiekiu sakyti tik tiesą ir nieko nenutylėti." Suprantu, kad teisėjas tikriausiai lieptų neišsidirbinėt, bet kas toliau?
Pagal BK 235 str. atsakomybė už melagingus parodymus numatyta ir be jokios priesaikos.

Taigi kiek priesaika pati savaime svarbi? Ar tai nėra atgyvenusi tradicija?
Įdomu sužinot, ką manot.
P. S. Tai nėra koks nors teisės studento namų darbas - studijos seniai baigtos. Klausiu grynai iš smalsumo.

1. Alda 2022-12-13 16:02
Na matot,daug ko norėtume atsisakyti,kas privaloma,bet...Neveltui yra imperatyvios įstatymų normos ir dispozityvios..Gali būti "kvailas įstatymas,bet įstatymas".Todėl...patarčiau ...sutikimu su nustatyta tvarka mes daugiau laimime,negu įrodinėdami savo teises ar nuomonę...

2. Gedas 2022-12-13 17:50
Alda,

Nieko nenoriu įrodinėti, noriu išgirsti kolegų teisininkų (arba nebūtinai teisininkų) nuomonę. Čia juk diskusijų skyrelis, todėl manau, kad galim padiskutuoti.
Tiek imperatyvios, tiek dispozityvios įstatymų normos tėra tik įstatymų normos, kurios gali būti priimamos, keičiamos ir naikinamos vadovaujantis kitais įstatymais, kurie taip pat gali būti priimami, keičiami ir naikinami. Savaime suprantama, kad mes jų laikomės, o jei jie pasikeičia - laikomės naujųjų. Bet niekas mūsų šalyje nedraudžia diskutuoti apie juos.

3. Alda 2022-12-13 18:16
Bet tokiu atveju,kas esmė-priesaika įpareigoja sakyti tiesą,be priesaikos liudijimo patikimumas ne visai...Čia panašiai kaip džentelmeno garbės žodis...Prisaikdinimo procedūra negalima tvirtinti,kad ji bereikšmė...

Jūsų komentaras/atsakymas

DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.