Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios
DISKUSIJOS

Pradžia > Visos diskusijos (LT) > Civilinė teisė > dėl galimo sekiojimo


    


Sankus 2023-02-18 18:05
Savo aplinkoje turiu ne vieną pavyzdį, kur buvo sekiojamas pažįstamas ar kažkada seniau pažinotas žmogus, be tikslo su juo susitikti akis į akį. Esmė tokia, kad periodiškai praeinama/pravažiuojama pro šalį pro tam tikro žmogaus, su kuriuo dėl tam tikrų priežasčių buvo nutrūkę ryšiai, gyvenamąją ar darbo/mokslo vietą. Kyla klausimas jiems, ar galima kokiomis nors priemonėmis užlaužti tokius įkyrius stebėjimo veiksmus? Pavyzdžiai:
1. Nesusituokusi vieniša (pilnametė, 40+ metų) mama su savo tuomet dar nepilnamečiu sūnumi (kuris dabar jau irgi pilnametis) neapsikentusi savo motinos (vaiko močiutės) kontrolės išėjo gyventi atskirai nepasakiusi adreso kur išeina. Ją užkniso jos motinos kontrolė, nuolatiniai aiškinimai kaip tvarkytis buityje (su priekaištais), nuolatinis kontroliavimas ar dar nesusirado kokio vyro ir t.t. Dabar toji močiutė savo prielaidomis yra nustačiusi vietą (rajoną) į kurį galimai pabėgo jos dukra su anūku, tai jinai prisigalvoja įvairiausių priežasčių, kodėl jai reikia tranzitu kirsti tą rajoną: „Čia atidarė naują parduotuvę, labai patogu čia apsipirkti“, „Važiuoju autobusu pas seną pažįstamą, šitame rajone gaunasi labai geras persėdimas iš vieno autobuso į kitą“ ir pan. Esmė ta, kad ji apsipirkti ar nusigauti viešuoju transportu į reikiamą vietą galėtų ir kitaip, bet kadangi nujaučia, kur „pabėgo“ jos dukra, tai sąmoningai ieško priežasčių prasinešti pro tą rajoną. Tikslios jų gyv. vietos nežino, bet praeidama pro daugiabučių kvartalą vis tikisi galbūt užmatyti, kur maždaug galėtų būti jų langas, gal „netyčia“ sutiks savo dukrą ar anūką vaikštantį gatvėje...
2. Vaikinas ir mergina, kurie buvo klasiokai, tačiau baigus mokyklą ryšys neišliko ir po baigimo natūraliai nutrūko. Dabar tas vaikinas jau kelis metus reguliariai praeina pro šalį pro tos buvusios klasiokės namus - gal vedinas noro netyčia ją sutikti ar pan. Kaip tik priešais jos balkoną yra nupjautas medis, tai kai jau būna kiek tamsiau vakare, tas vaikinas atvažiuoja į minėtą vietą ir atsisėda ant kelmo, kiek pasėdi priešais balkoną, tuomet išeina. Kitąsyk - greitai praeina pro šalį nė nestabtelėdamas, tačiau žvilgteli, ar aikštelėje stovi jos mašina. Su mašina jis nieko blogo nedaro - jos negadina, nekaišioja jokių raštelių ar t.t., vienu žodžiu, praėjimo pro tuos namus metu pajaučia kažkokį adrenaliną ar kažką tai tokio... Kita jo stebėjimo vieta - jis lankosi prie tos merginos darbo vietos - atsisėdęs ant suoliuko iš toli stebi, kaip išeina iš pastato link savo mašinos. Iš arti prieiti ir kalbinti nedrįsta, tiesiog stebi iš tolo ir tiek.
Klausimas - ar bent vienu iš šių atveju tokiems sekiotojams galima prikabinti kokį nors straipsnį? Taip, formaliai laisvai judėti po šalies teritoriją uždrausti negalima, bet panašu, kad pakol pats sekamas žmogus nepasiskųs, tol jokių veiksmų negalima imtis. Dar klausimas, ar abu minėti pavyzdžiai patenka į persekiojimo sąvoką... Jokios pasiklausymo įrangos niekas slapta neįrenginėja, nefilmuoja, o visa galimo pažeidimo esmė tik ta, jog tiesiog periodiškai lankomasi (pėsčiomis slampinėjant) palei vietas, kuriose gyvena ar dirba atitinkami juos dominantys praeities draugai/giminaičiai, dėl tam tikrų priežasčių nebenorintys bendrauti su jų "sekliais".

1. Alda 2023-02-18 19:59
Žinote,ką patarčiau? Tiek persekiojamas,tiek persekiojantysis asmenys abu turi begales laisvo laiko,kuris eikvojamas tuščiai-stebėti ar manęs kas neseka,-vienu atveju,ir gal pamatysiu sekamąjį dominantį asmenį,-kitu atveju.Abu,neabejoju,eikvoja savo laiką ne tam..
Antra,paprastai tie asmenys,kuriuos kažkas seka,persekioja ar nuodija,visada turi stiprių psichologinių problemų,-neva iš jų kažkas laimę pavogs,jei paseks ar sutiks.Atsikratykite tokios baimės ir nepilnavertiškumo.
Trečia,kad asmeniui būtų galima teisiškai pripaišyti kažką panašaus į persekiojimą,patikėkit..
Aš einu ir beveik nematau gatvėje praeivių,nes esu tikrai užimta.Savo laiką eikvoju įvairiam savęs tobulinimuisi,ypač profesiniam..Patikėkit,kiek gerų knygų yra,kiek filmų,kanalų,videoįrašų..Todėl man yra kas veikti,o praeivį matau ne kaip potencialų persekiotoją,bet tą,pas kurį paklausčiau-kaip tu gyveni?
Tiesiog-mylėkim žmones ir jie niekada jūsų neseks..

2. :: 2023-02-21 12:08
Jeigu tas vaikinas toliau elgsis taip, vietoj to, kad pats eitų dirbti, tai užaugs į maniaką. Tai nėra sveikas elgesys, nors teisiškai kol kas niekuo ir nekliūna.

3. Sankus 2. :: 2023-02-21 20:14
Kodėl į maniaką, jei sakiau, kad jis reguliariai lankosi to žmogaus buvimo vietose be tikslo susitikti akis į akį ir pašnekėti? Tiesiog pasižiūrėti iš tolo, kas ir kaip, pvz. ar buvusi klasiokė vis dar važinėja su ta pačia mašina, ar gyvena tame pačiame rajone ir pan. Ar tokius veiksmus galima pritempti prie neteisėto informacijos rinkimo apie privatų asmens gyvenimą? Matymas pro langą ar stovėjimas kieme, kur gyvena tas asmuo lyg ir neuždraustas dar. Kaip suprantu, atsakomybė tokiam "sekliui" kiltų nebent, jei prie dominančio asmens automobilio ar buto balkono lango būtų montuojama kokia nors pasiklausymo įranga ar panašiai?

4. :: 2023-02-22 14:25
Todėl kad dėmesys nukreipiamas neteisinga linkme ir tai tik aštrės. To nebeužteks, elgesys darysis vis įkyresnis ir t.t. Užsiimti saviugda reiktų, o toks žvilgčiojimas atgal yra liguistas ir tas žmogus pats tai supranta, todėl ir klausia atsargiai, nes tarsi pasąmoningai prašo pagalbos, kad kas nors uždraustų. Draudžiam tai tęsti. Tegul eina mokytis/dirbti/augti ir kurti savo ateitį, o ne žiūrėt į praeitį. Ir jeigu mergina patinka, reikia prieit ir paprastai pakalbinti, o ne iš toli sekiot, nes tai ją išgąsdins, kai tai ji supras ir baigsis liūdnai. Ji gali iškviesti policiją vien dėl to, kad išsigąs, o kai pareigūnai prieis patikrinti, tam žmogui bus dar nesmagiau. Jie gali paprašyti nebesisukiot ten ir viskas, kelias uždarytas.

5. Sankus 4. :: 2023-02-22 21:20
O kaip pareigūnai gali uždrausti lankytis tam tikroje vietoje? Pvz. gerai, jis gavęs įspėjimą ten daugiau nebesisukios, tačiau važiuoja į darbą kokio nors autobuso maršrutu, kuris dėl avarijos laikinai nukreipiamas apylanka ir jam tenka neplanuotai pravažiuoti ta gatve. Ir kaip tik ties posūkiu į tą jos gyvenamą kiemą vairuotojas nesuvaldo autobuso ir šis nulekia nuo kelio, visiems keleiviams tenka išlipti. Kaip tik tuo metu iš namų išeina ta mergina. Ir ji galės sakyti pareigūnams, jog "va, jis nesustoja sekioti", nors realybė tokia, kad žmogus pats nežinojo, kad autobusas veš apylanka ir lyg tyčia patiria avariją. Gali būti visokių hipotetinių situacijų, kuomet net nenorėdamas ten atsidursi, tad net jei uždrausi, kartais net nenorint teks bent tranzitu pravažiuoti ta gatve, ties atitinkamo žmogaus namais.
O prieiti jam sudėtinga, nes toji mergina visados eina su draugėmis būryje, ją sutikti einančią vieną praktiškai neįmanoma, nes ji labai komunikabili, tad suprantate, kaip sunku jam prieiti pakalbinti žmogų, kuomet jis eina su būriu kitų draugų. Todėl užuot bandydamas desperatiškai prieiti ir renkasi "seklio" kelią.

6. :: 2023-02-23 12:29
Na užteks to melo, išsigalvojimo ir hipotetinių situacijų. Prie jos namų staiga atsiranda būrys draugių ir t.t. Neįmanoma sutikti vienos ir t.t. Troleibuso istorija iš viso iš piršto laužta. Galų gale tai ex klasiokė tai turbūt ir kontaktai yra, per bendrus draugus telefonas, facebook paskyra, el. paštas, galima parašyti laiškutį, žinutę ir pasiklausti, ar ji nenorėtų bendrauti ir toliau, o ne sekiot dūsaujant per atstumą, nes tai yra liguista ir taškas. Jeigu jai tai užklius, bus blogiau ir nebepataisoma.

Jūsų komentaras/atsakymas

DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.