Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios
DISKUSIJOS

Pradžia > Visos diskusijos (LT) > Civilinė teisė > Tų pačių turtinių reikalavi...


    


perfectD 2023-06-13 17:43
Ar gali asmuo "A" reikšti tuos pačius turtinius reikalavimus civiline tvarka asmeniui "B", jeigu tas pats asmuo "A" jau yra pateikęs ieškinį dėl tos pačios žalos atlyginimo baudžiamojoje byloje kurioje kitas asmuo "C" yra atsakovas? Asmuo "B" toje pačioje baudžiamojoje byloje yra nukentėjusysis. Turtinė žala asmeniui "A" padaryta sudarant paskolos sutarti su asmeniu "B". Ar kol vyksta bylos nagrinėjimas teisme asmuo "A" gali reikalauti atlikti mokėjimus iš asmens "B" pagal sudarytą sutartį?

1. Reine Marguerite 2023-06-22 16:43
Atsakymas į Jūsų klausimą yra TAIP - t. y. asmuo "A" (kreditorius) turi teisę reikalauti iš asmens "B" (skolininko) įvykdyti savo prievolę pagal paskolos sutartį nepriklausomai nuo pareikšto ieškinio baudžiamojoje byloje atsakovui "C", jeigu toji sutartis nėra teismo pripažinta negaliojančia, kaip sudaryta dėl apgaulės.
Sutarčių teisėje galioja fundamentalusis principas - pacta sunt servanda (sutartis privalo būti vykdoma), jeigu toks sandoris (paskolos sutartis) nėra niekinis arba pripažintas negaliojančiu.
Kasacinis teismas yra ne kartą pasisakęs dėl sandorių pripažinimo negaliojančiais, kaip sudarytų dėl apgaulės (CK 1.91 straipsnyje įtvirtintu pagrindu).
Sandorio pripažinimo negaliojančiu dėl apgaulės pagrindas įtvirtintas CK 1.91 straipsnyje, kuriame, be kita ko, nustatyta, kad dėl apgaulės sudarytas sandoris gali būti teismo tvarka pripažintas negaliojančiu pagal nukentėjusiojo ieškinį (CK 1.91 straipsnio 1 dalis). Vadovaujantis CK 1.91 straipsnio 5 dalimi, apgaulė taip pat gali būti sandorio šalies tylėjimas, t. y. aplinkybių, kurias žinodama kita sandorio šalis nebūtų sudariusi sandorio, nuslėpimas, jeigu, vadovaujantis protingumo, teisingumo ir sąžiningumo principais, tos aplinkybės turėjo būti atskleistos kitai šaliai, arba aktyvūs veiksmai, kuriais siekiama suklaidinti kitą sandorio šalį dėl sandorio efekto, jo esminių sąlygų, sandorį sudarančio asmens civilinio teisinio subjektiškumo bei kitų esminių aplinkybių. Taigi, dėl apgaulės sudarytas sandoris yra nuginčijamas (CK 1.78 straipsnio 2 dalis), o jo nuginčijimo pagrindas – vienos iš sandorį sudariusių šalių valios trūkumas.
Atsižvelgiant į šias teisės normas, kreditorius turi teisę reikalauti iš skolininko įvykdyti prievolę, o jeigu skolininkas nevykdys mokėjimų pagal galiojančią ir vykdytiną paskolos sutartį gera valia - kreditorius turi teisę pareikšti ieškinį skolininkui civilinėje byloje. Jeigu bylą išnagrinėjęs teismas konstatuos, kad paskolos sutartis yra nuginčijama ir dėl šios priežasties pripažintina negaliojančia - tik tada nebebus teisinio pagrindo reikalauti, kad skolininkas "B" įvykdytų savo prievolę kreditoriui "A" pagal sudarytą paskolos sutartį. O kol tokio įsiteisėjusio teismo sprendimo dėl sutarties pripažinimo negaliojančia nėra - kreditorius turi neabejotiną teisę reikalauti iš skolininko įvykdyti prievolę.

Jūsų komentaras/atsakymas

DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.