Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galėsite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
El. paštas
Prenumeruoti
Dėkojame. Jūsų registracija išsaugota.
Nemokamas naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Kadangi prenumeratorių yra daug, jeigu naudojatės Gmail paštu, patikrinkite katalogą Šlamštas (Spam) ir paspauskite Pranešti, kad tai ne šlamštas. Taip įtrauksite Infolex į patikimų siuntėjų sąrašą ir nepraleisite savaitinių teisės apžvalgų.
Ar tikrai norite pažymėti šį komentarą kaip netinkamą?
Pažymėkite patikrinimo varnelę:
perfectD
2023-06-13 17:43
Ar gali asmuo "A" reikšti tuos pačius turtinius reikalavimus civiline tvarka asmeniui "B", jeigu tas pats asmuo "A" jau yra pateikęs ieškinį dėl tos pačios žalos atlyginimo baudžiamojoje byloje kurioje kitas asmuo "C" yra atsakovas? Asmuo "B" toje pačioje baudžiamojoje byloje yra nukentėjusysis. Turtinė žala asmeniui "A" padaryta sudarant paskolos sutarti su asmeniu "B". Ar kol vyksta bylos nagrinėjimas teisme asmuo "A" gali reikalauti atlikti mokėjimus iš asmens "B" pagal sudarytą sutartį?
1. Reine Marguerite
2023-06-22 16:43
Atsakymas į Jūsų klausimą yra TAIP - t. y. asmuo "A" (kreditorius) turi teisę reikalauti iš asmens "B" (skolininko) įvykdyti savo prievolę pagal paskolos sutartį nepriklausomai nuo pareikšto ieškinio baudžiamojoje byloje atsakovui "C", jeigu toji sutartis nėra teismo pripažinta negaliojančia, kaip sudaryta dėl apgaulės.
Sutarčių teisėje galioja fundamentalusis principas - pacta sunt servanda (sutartis privalo būti vykdoma), jeigu toks sandoris (paskolos sutartis) nėra niekinis arba pripažintas negaliojančiu.
Kasacinis teismas yra ne kartą pasisakęs dėl sandorių pripažinimo negaliojančiais, kaip sudarytų dėl apgaulės (CK 1.91 straipsnyje įtvirtintu pagrindu).
Sandorio pripažinimo negaliojančiu dėl apgaulės pagrindas įtvirtintas CK 1.91 straipsnyje, kuriame, be kita ko, nustatyta, kad dėl apgaulės sudarytas sandoris gali būti teismo tvarka pripažintas negaliojančiu pagal nukentėjusiojo ieškinį (CK 1.91 straipsnio 1 dalis). Vadovaujantis CK 1.91 straipsnio 5 dalimi, apgaulė taip pat gali būti sandorio šalies tylėjimas, t. y. aplinkybių, kurias žinodama kita sandorio šalis nebūtų sudariusi sandorio, nuslėpimas, jeigu, vadovaujantis protingumo, teisingumo ir sąžiningumo principais, tos aplinkybės turėjo būti atskleistos kitai šaliai, arba aktyvūs veiksmai, kuriais siekiama suklaidinti kitą sandorio šalį dėl sandorio efekto, jo esminių sąlygų, sandorį sudarančio asmens civilinio teisinio subjektiškumo bei kitų esminių aplinkybių. Taigi, dėl apgaulės sudarytas sandoris yra nuginčijamas (CK 1.78 straipsnio 2 dalis), o jo nuginčijimo pagrindas vienos iš sandorį sudariusių šalių valios trūkumas.
Atsižvelgiant į šias teisės normas, kreditorius turi teisę reikalauti iš skolininko įvykdyti prievolę, o jeigu skolininkas nevykdys mokėjimų pagal galiojančią ir vykdytiną paskolos sutartį gera valia - kreditorius turi teisę pareikšti ieškinį skolininkui civilinėje byloje. Jeigu bylą išnagrinėjęs teismas konstatuos, kad paskolos sutartis yra nuginčijama ir dėl šios priežasties pripažintina negaliojančia - tik tada nebebus teisinio pagrindo reikalauti, kad skolininkas "B" įvykdytų savo prievolę kreditoriui "A" pagal sudarytą paskolos sutartį. O kol tokio įsiteisėjusio teismo sprendimo dėl sutarties pripažinimo negaliojančia nėra - kreditorius turi neabejotiną teisę reikalauti iš skolininko įvykdyti prievolę.
Jūsų komentaras/atsakymas
DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį ir svetainės funkcionalumą, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Prašome pasirinkti, kokius slapukus sutinkate priimti. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.