Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galėsite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
El. paštas
Prenumeruoti
Dėkojame. Jūsų registracija išsaugota.
Nemokamas naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Kadangi prenumeratorių yra daug, jeigu naudojatės Gmail paštu, patikrinkite katalogą Šlamštas (Spam) ir paspauskite Pranešti, kad tai ne šlamštas. Taip įtrauksite Infolex į patikimų siuntėjų sąrašą ir nepraleisite savaitinių teisės apžvalgų.
Ar tikrai norite pažymėti šį komentarą kaip netinkamą?
Pažymėkite patikrinimo varnelę:
West7
2024-02-06 17:23
Sveiki
ieškovas kreipėsi ieškiniu į teismą, dėl reikalų kilusių iš darbo santykių.
bet prieš tai nebuvo kreipęsis į DGK. Nors įstatymas aiškiai numato, kad reikia pirma į DGK.
Kokiu skundu ir kam skųsti apylinkės teismą, kad jis priėmė nagrinėti ieškinį nors ieškovas praleido DGK instanciją kaip privalomą.
1. osra
2024-02-07 09:14
Ar tikrai priėmė? Abejoju, nes teismai iš visų jėgų stengiasi nepriimti.
2. Saulius
2024-02-07 16:13
Sveiki,
jei priėmė tokį ieškinį, labai tikėtina, jog padėjėjas ar pats teisėjas tiesiog nesužiūrėjo. Žinant teismų apkrautumą, tai nenuostabu.
Teikit prašymą pačiam apylinkės teismui, kad ieškinys turėtų būti paliktas nenagrinėtu vadovaujantis CPK 296 str. (jei neklystu) pagrindu. Teismas turėtų priimti nutartį ir ieškovas tiesiog kreipsis į DGK.
3. West7
2024-02-09 13:24
Tikrai tikrai.
Jau 2 posėdžiai buvo.
4. Alda
2024-02-09 13:46
Čia problema ne tame,kaip jūs manote.Daugeliu darbo ginčų atvejų ginčai nagrinėjami be ikiteisminio DGK nagrinėjimo,ty.: kai darbo santykiai yra nutrūkę,darbuotojo atleidimo iš darbo ar grąžinimo į darbą teisėtumo bei kiti klausimai nagrinėjami tik teisme,nemaišykite.
Jūsų ieškovas tikrai turėjo teisę iškart kreiptis į teismą.
5. West7
2024-02-12 10:50
gerb Alda jūs klaidingai teigiate: ".Daugeliu darbo ginčų atvejų ginčai nagrinėjami be ikiteisminio DGK nagrinėjimo,ty.: kai darbo santykiai yra nutrūkę,darbuotojo atleidimo iš darbo ar grąžinimo į darbą teisėtumo bei kiti klausimai nagrinėjami tik teisme,nemaišykite.
Jūsų ieškovas tikrai turėjo teisę iškart kreiptis į teismą."
Gal galite nurodyti šiai dienai galiojantį DK straipsnį kuris tai numato: - inčų atvejų ginčai nagrinėjami be ikiteisminio DGK nagrinėjimo,ty.: kai darbo santykiai yra nutrūkę,darbuotojo atleidimo iš darbo ar grąžinimo į darbą teisėtumo bei kiti klausimai nagrinėjami tik teisme"
Manau kad jūs maišote :)
6. Alda
2024-02-12 11:22
O aš manau,kad jūs maišote.
DK 216 str.1 dalis sako:darbo ginčus nagrinėja:1p)darbo ginčų komisija
2p)teismas
3p) arbitražas
Pasirenkama,į ką kreiptis ginčo atveju.Nieko nelaimėsite,įrodinėdamas DGK pirmenybiškumą.Prieš teismą ji pirmenybės neturi.
7. Saulius
2024-02-12 16:22
Gerb. Alda,
Man ir atrodo, kad kažką tikrai sumaišėte.
DGK *privaloma* ikiteisminio darbo ginčų nagrinėjimo institucija, sprendžianti individualius darbo ginčus bei kolektyvinius darbo ginčus dėl teisės (https://www.vdi.lt/Forms/Tema.aspx?Tema_ID=67)
DK 220 str. 1 d.: darbo santykių dalyvis, kuris mano, kad kitas darbo teisės subjektas pažeidė jo teises <...> į darbo ginčų komisiją su prašymu išnagrinėti darbo ginčą dėl teisės *privalo* kreiptis <...>.
Bei papildomai CPK 412 str. 1 d.: 1. Jeigu asmuo kreipėsi į teismą nesilaikydamas ginčo išankstinės nagrinėjimo ne teisme tvarkos, teismas atsisako priimti ieškinį arba palieka jį nenagrinėtą ir išaiškina ieškovui teisę pasinaudoti ginčo nagrinėjimo ne teisme tvarka. Šiuo atveju kreipimosi į darbo ginčo nagrinėjimo instituciją diena laikoma kreipimosi į teismą diena, jeigu į šią instituciją asmuo kreipėsi ne vėliau kaip per keturiolika dienų nuo teismo nutarties įteikimo jam dienos.
Tiesiogiai teisme yra nagrinėjamos bylos susijusios su streiku ar lokautu (DK 220 str. 3 d.).
Tad, tikrai nėra taip, kad galima pasirinkti nesikreipti į DGK
(Procesas skirtųsi jei tai būtų Kolektyvinis ginčas dėl interesų, bet nemanau, kad tema apie tai).
8. Alda
2024-02-12 16:57
Palaukim,procesas vyksta ir,kaip matote,ne pagal jūsų teiginius.Ar manote,kad teismas šįsyk nežino teisės?
9. Saulius 8. Alda
2024-02-12 18:23
Taip, kad pirmos instancijos teismas suklydo priimdamas ieškinį, tai gali būti viena iš priežasčių kodėl vyksta procesas.
Kitos priežastys galėtų būti: ginčas vyksta ne tarp darbo sutarties šalių (t. y. ne darbo ginčas) ginčas yra ne dėl teisės (t. y. kolektyvinis ginčas dėl interesų) ieškovas praleidęs DK numatytus terminus kreipėsi į DGK, bet DGK termino neatnaujino (tai gali neatsispindėti procesiniuose dokumentuose) ir t.t.
Bet, jei tai yra darbo ginčas, tikrai nėra taip, kad galima praleisti DGK ir pasirinkti tiesiai keliauti į teismą, t. y. darbo ginčuose DGK yra privaloma ikiteisminė instancija :)
10. Alda
2024-02-12 19:07
Ne visuose ginčuose privaloma,ne visuose...įsitikinsit eigoje.
11. Saulius 10. Alda
2024-02-13 18:08
Įprastinėmis sąlygomis (netaikant įstatymuose numatytų išimčių) *darbo ginčuose* (pabrėžiu *darbo ginčuose*) DGK yra privaloma ikiteisminė instancija.
Tad kaip tik dėl Jūsų minėtų ginčų (darbo santykiai yra nutrūkę, darbuotojo atleidimo iš darbo ar grąžinimo į darbą teisėtumo bei kiti klausimai) privaloma pirmiausia kreiptis į DGK.
Jei netikit manim, patikėkit LAT :D
Jeigu DK ar kituose įstatymuose nenustatyta kitos tam tikro individualaus darbo ginčo dėl teisės nagrinėjimo (sprendimo) tvarkos ir darbo ginčo šalys nėra sutarusios dėl jo nagrinėjimo komerciniame arbitraže, tokio darbo ginčo nagrinėjimui (sprendimui) yra nustatyta privaloma išankstinė nagrinėjimo (sprendimo) ne teisme tvarka, jo nagrinėjimas (sprendimas) priskiriamas darbo ginčų komisijos kompetencijai ir dėl tokio individualaus darbo ginčo išnagrinėjimo darbo ginčo šalis turi kreiptis į darbo ginčų komisiją (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2019 m. vasario 27 d. nutartis civilinėje byloje Nr. e3K-3-27-701/2019, 34 punktas).
12. Alda
2024-02-14 11:35
Na žinote,teismų praktika yra ir tokia ir anokia...Visų pirma,jeigu įstatymas sako,kad ginčus alternatyviai nagrinėja ginčų komisija,teismas ir arbitražas,tai kaip šį įstatymą paneigs LAT-as? Turiu omenyje DK 216 str. 1 dalį.O juk LAT-as turi aiškint įstatymą,o ne kurt naujas taisykles...
13. Saulius 12. Alda
2024-02-14 18:24
Tai dabar sakot, kad LAT-as nežino teisės / nemoka jos aiškinti? :)
DK 216 str. 1 d. nėra numatytos alternatyvos. Šiame straipsnyje numatytos institucijos kurios turi kompetencija nagrinėti darbo ginčus dėl teisės. DK 216 str. 2 d. numatyta alternatyva DGK ir teismui, t. y. arbitražas (jei kreipiesi į arbitražą nereikia kreiptis nei į DGK, nei į teismą).
DK 220 str. aiškiai numato, jog pirmiausiai privaloma kreiptis į DGK.
Tą patį sako ir Darbo kodekso komentarai komentuodami DK 216 ir 220 str. (iš Infolex DK komentaro: Paprastai visi ginčai pirmiausia turi būti nagrinėjami darbo ginčų komisijoje... iš T. Davulio komentaro: Asmens, kuris turėjo pasinaudoti privaloma išankstine darbo ginčo nagrinėjimo ne teisme tvarka, bet ja nepasinaudojo, ieškinį teismas atsisako priimti)
Jei nebūtų privaloma pirmiausia kreiptis DGK kokia tada CPK 412 str. paskirtis? Kam šiuo straipsniu reikėtų apkrauti CPK?
Tad ar tikrai norite pasakyti, kad pačiame DK numatyta norma, Darbo kodekso komentarai, teismų praktika, CPK ir pati darbo ginčų komisija nurodydami, jog DGK yra *privaloma* ikiteisminė instancija *darbo ginčuose*, jie visi klysta ir yra neteisūs? :)
14. Alda
2024-02-15 14:38
Aš lygiai taip pat jūsų klausiu-ar teismas duotuoju atveju iškėlęs bylą ir priėmęs ieškinį nagrinėti irgi nežino teisės?
Ar manote,kad jis neturės motyvacijos normomis pagrįsti kodėl neatsisakė priimti be išankstinio DGK nagrinėjimo?
Jūsų komentaras/atsakymas
DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį ir svetainės funkcionalumą, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Prašome pasirinkti, kokius slapukus sutinkate priimti. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.