Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galėsite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
El. paštas
Prenumeruoti
Dėkojame. Jūsų registracija išsaugota.
Nemokamas naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Kadangi prenumeratorių yra daug, jeigu naudojatės Gmail paštu, patikrinkite katalogą Šlamštas (Spam) ir paspauskite Pranešti, kad tai ne šlamštas. Taip įtrauksite Infolex į patikimų siuntėjų sąrašą ir nepraleisite savaitinių teisės apžvalgų.
Ar tikrai norite pažymėti šį komentarą kaip netinkamą?
Pažymėkite patikrinimo varnelę:
West7
2024-10-04 17:41
ar teismas gali gražinti darbuotoją į darbą, jei su tuo nesutinka darbdavys - pagal DK 218 4 d. suprantu kad negali.
Ar gal kas turėjote praktikos nuo 2017 m. kad darbuotojas būtų gražintos, nors tam prieštaravo darbdavys.
1. Atsakymas
2024-10-07 15:55
Teismų praktikoje yra išaiškinta, kad teismas negali įsakyti darbdaviui grąžinti darbuotoją į darbą prieš darbdavio valią, kadangi darbo sutartis, kaip ir bet kuri kita sutartis, yra grindžiama sutarties laisvės principu.
Todėl teismui (arba DGK) konstatavus neteisėto atleidimo faktą, darbdavys privalo išmokėti darbuotojui teismo (arba DGK) priteistą kompensaciją plius vidutinį atlyginimą už visą priverstinės pravaikštos laiką nuo atleidimo iš darbo dienos iki sprendimo įsiteisėjimo.
Jūsų komentaras/atsakymas
DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį ir svetainės funkcionalumą, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Prašome pasirinkti, kokius slapukus sutinkate priimti. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.