Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galėsite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
El. paštas
Prenumeruoti
Dėkojame. Jūsų registracija išsaugota.
Nemokamas naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Kadangi prenumeratorių yra daug, jeigu naudojatės Gmail paštu, patikrinkite katalogą Šlamštas (Spam) ir paspauskite Pranešti, kad tai ne šlamštas. Taip įtrauksite Infolex į patikimų siuntėjų sąrašą ir nepraleisite savaitinių teisės apžvalgų.
Kaip atleisti darbuotoją iš darbo kuris tik pasibaigus bandomajam iš karto paėmė nedarbingumą ir jau du mėn serga.Ar galima atleisti kitą diena kaip pasibaigia nedarbingumas.Geruoju žmogus nenori išeiti.Žmogus pensininkas 68.m
1. Alda
2024-12-13 15:33
Galite atleisti.Pensininko statusas neturi pirmenybiškumo darbe būti paliktam.
2. !!!!!
2024-12-16 20:52
p. Alda, Jūs klaidinate skaitytojus!!! Pasinaudojęs Jūsų patarimu, darbdavys atleidęs darbuotoją, 100% pralaimės darbo ginčą visose instancijose ir sumokės darbuotojui kompensaciją dėl neteisėto atleidimo!
Šioje diskusijoje pateiktas klausimas yra suformuluotas taip, cituoju: "...tik pasibaigus bandomajam iš karto paėmė nedarbingumą". Atkreiptinas dėmesys, kad darbuotojas paėmė nedarbingumą JAU PASIBAIGUS bandomajam laikotarpiui. Tai reiškia, kad jeigu darbuotojas nebuvo tinkamai raštu įspėtas apie atleidimą, dar nepasibaigus bandomajam laikotarpiui prieš tris darbo dienas iki numatomo atleidimo datos, o bandomasis laikotarpis jau yra pasibaigęs, tokiu atveju taikomi DK 64 str. nustatyti įspėjimo terminai ir 57-59 str. numatyti darbo sutarties nutraukimo pagrindai.
Net ir tuo atveju, jeigu darbuotojas buvo raštu įspėtas apie darbo sutarties nutraukimą bandomojo laikotarpio metu, tai anaiptol nereiškia, kad darbdavys turi teisę atleisti darbuotoją vien dėl to, jog darbuotojas 2 mėn. serga, yra pensijinio amžiaus arba "neatitiko lūkesčių" (paskutinę priežastį itin mėgsta daugelis darbdavių). Paaiškinu skaitytojams, jog darbdavys norėdamas atleisti darbuotoją net ir bandomuoju laikotarpiu, privalo konkrečiai įvardinti, kokios užduotys darbuotojui buvo paskirtos ir kokių užduočių darbuotojas neįvykdė arba netinkamai (nelaiku, nekokybiškai) įvykdė, kaip ir kada pažeidė darbo drausmę ir pan. - t. y. bet kuriuo atveju darbdavys privalo nurodyti ir pagrįsti konkrečias darbuotojo netinkamumo darbui priežastis. O darbuotojo atleidimas bandomuoju laikotarpiu, nenurodžius konkrečių priežasčių, yra pagrindas pripažinti atleidimą iš darbo neteisėtu. Būtent šiuo pagrindu laimėjau bylą Darbo ginčų komisijoje, kai darbdavys atleido darbuotoją, išdirbusį vos vieną mėnesį, motyvuodamas tuo, jog "darbuotojas nepateisino lūkesčių". Darbdavys išmokėjo darbuotojui 5000 eurų kompensaciją dėl neteisėto atleidimo bandomuoju laikotarpiu.
O tuo atveju, kai bandomasis laikotarpis jau yra pasibaigęs, darbdavys turi teisę atleisti darbuotoją įspėjęs jį raštu ne mažiau kaip prieš dvi savaites, jeigu darbuotojas yra išdirbęs trumpiau nei metus. Taigi, jeigu aptariamu atveju darbuotojas nebuvo įspėtas bandomuoju laikotarpiu apie numatomą atleidimą, argumentuotai išdėstant atleidimo priežastis, tokiu atveju, darbuotojui grįžus iš nedarbingumo, darbdavys pirmiausiai privalės įspėti darbuotoją, laikydamasis DK 64 str. įtvirtintų įspėjimo terminų, o atleidimą pagrįsti vienu iš žemiau išdėstytų straipsnių:
57 str. Darbo sutarties nutraukimas darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės.
58 str. Darbo sutarties nutraukimas darbdavio iniciatyva dėl darbuotojo kaltės.
59 str. Darbo sutarties nutraukimas darbdavio valia.
Atleisdamas pagal DK 57 str., darbdavys privalo įrodyti, kad realiai egzistuoja bent vienas iš šiame straipsnyje nustatytų pagrindų, dėl kurių darbuotojo funkcija tapo pertekline. Pasakysiu iš praktikos, kad tai dažniausiai būna nelengva įrodyti, kadangi darbdaviui tenka pareiga pagrįsti, kad darbuotojo pareigybės naikinimas nėra fiktyvus ir nukreiptas į konkretų asmenį.
Atleisdamas pagal DK 58 str., darbdavys privalo įrodyti šiurkštų darbuotojo pareigų pažeidimą ir/arba sistemingai netinkamai atliekamą darbą.
O atleisti darbuotoją pagal DK 59 str. darbdavys turi didesnę veiksmų laisvę: darbdavys gali nurodyti, kad darbuotojas savo elgesiu nepritapo prie kolektyvo, konfliktavo ir pan., tačiau pagal šį straipsnį darbdavys privalo išmokėti darbuotojui jo 6 (šešių) vidutinių darbo užmokesčių dydžio išeitinę kompensaciją.
REZIUMĖ: Retas darbdavys sugeba atleisti darbuotoją nepriekaištingai pagal įstatymo normas. Absoliuti dauguma darbdavių nesugeba tinkamai taikyti darbo įstatymų ir teismų praktikos, netgi nesugeba teisingai suskaičiuoti procesinių terminų ir vykdo spaudimą darbuotojų atžvilgiu, kad darbuotojai išeitų patys. Todėl mano patarimas visiems darbuotojams:
NIEKADA NEIŠEIKITE SAVO NORU, JEIGU JŪSŲ NETENKINA DARBDAVIO SIŪLOMA IŠEITINĖ KOMPENSACIJA.
O dėl neteisėto atleidimo visuomet verta kreiptis į Darbo ginčų komisiją. Per keliolika metų praktikos nei karto nepralaimėjau nei vieno darbo ginčo, o didžiausia mano laimėta kompensacija darbuotojo naudai viršijo 30 000 eurų.
Jeigu kam aktualu, parašykite šiame forume, aš atsiųsiu savo kontaktus.
3. Konsultacija
2024-12-20 21:48
100% teisingas paskutinis komentaras.
4.
2024-12-22 14:49
Žmogus šmeižia įžeidinėja sms žinutėmis .Prašomas atsakyti ar tesia nedarbingumą dirba slenkančiu grafikas ir nuo penktadienio neinformavo dėl nedarbingumo apsilankius pas gyditoja tris dienas nieko neatsako o poto vadina beje visa kolektyva sutriais,vagimis,melagiais,pijokais,neadekvačiais.Ar galima taikyti Dk 58 str garbės ir orumo įžeidimą?Kaip atleisti tokį darbuotoja?Taip pat skambina naktimis 23.30val net 9 kartus ir šmeižia gasdina darbo ginčų komisija.Nejau dėl tokio darbuotojo visas kolektyvas turi kentėti ir tokio darbuotojo negalima atleisti?
5. Atsakymas
2024-12-23 23:46
Galite atleisti pagal DK 59 straipsnį "Darbo sutarties nutraukimas darbdavio valia", išmokant atleidžiamam darbuotojui jo 6 vidutinių atlyginimų dydžio kompensaciją.
Šiuo atveju pagal DK 58 straipsnį (dėl darbuotojo kaltės) nutraukti darbo sutartį nėra teisinio pagrindo. Šiame straipsnyje yra išdėstyti visi atleidimo pagrindai: kokie darbuotojo veiksmai ar neveikimas sudaro pagrindą nutraukti darbo sutartį dėl darbuotojo kaltės.
Ką reiškia Jūsų teiginys, kad darbuotojas gąsdina, jog kreipsis į Darbo ginčų komisiją? Darbuotojas turi absoliučią teisę kreiptis į Darbo ginčų komisiją ir perspėti darbdavį, jog ketina kreiptis. Tai nėra joks gąsdinimas. O garbės ir orumo įžeidimas čia ne prie ko. Tokia veika, kaip įžeidimas, apskritai yra dekriminalizuota.
Vienintelis variantas teisėtai "atsikratyti" nepageidaujamu darbuotoju - atleisti jį pagal DK 59 straipsnį darbdavio valia, kaip išdėsčiau pirmoje pastraipoje.
6.
2024-12-31 07:58
Apie kokia 6 mėn kompensaciją jei žmogus net tiek neišdirbo įstaigoje tiek laiko?Aš 16 metų dirbu man ir tai tik 2.mėn priklauso.
Jūsų komentaras/atsakymas
DĖMESIO: Norėdami rašyti žinutę, prisijunkite prie sistemos. Užsiregistruoti galite nemokamai čia.
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį ir svetainės funkcionalumą, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Prašome pasirinkti, kokius slapukus sutinkate priimti. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.