Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Dėl nekontroliuojamos juridinių asmenų steigimo tvarkos – vis daugiau nusikaltimų, teigia Notarų rūmai
2024-05-20 , Lietuvos notarų rūmai
Juditos Grigelytės, VŽ foto

Dėl notariškai nekontroliuojamos juridinių asmenų steigimo tvarkos vis dažniau klastojami dokumentai, užvaldomas turtas, pasisavinama svetima tapatybė bei padaroma kitokių nusikaltimų.

Beveik prieš pusantro dešimtmečio pakeitus juridinių asmenų steigimo nuostatas, atsirado galimybė nuotoliniu būdu, prisijungus prie valstybės įmonės Registrų centro, nedalyvaujant notarui, įsteigti įmones, asociacijas ir kitus juridinius asmenis, taikant pavyzdinę, šabloninę įstatų formą.

„Priimant minėtus teisės aktus, ir vėliau, atsiradus tokių sprendimų pasekmėms, Lietuvos notarų rūmai nuosekliai prieštaravo tokiai tvarkai ir atkreipė dėmesį į pavojus, kylančius, jei iš juridinių asmenų steigimo proceso pašalinami prevencinę teisingumo priežiūros funkciją atliekantys notarai“, - sako Lietuvos notarų rūmų prezidentas, Klaipėdos notaras Marius Stračkaitis.

Šį pavasarį į visuomenės ir žiniasklaidos akiratį pateko Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) galutinė ir neskundžiama nutartis, kuria konstatuota, jog nusikaltėliams bendrininkaujant su Registrų centro darbuotojais, suklastojus dokumentus, buvo užvaldyta svetima nekilnojamojo turto plėtros bendrovė ir ištuštinta banke esanti sąskaita. Verslininko patirtą žalą turės apmokėti valstybė.

Žiniasklaidos aprašytas ir kitas atvejis, kai pasisavinus tapatybę ir pasinaudojus pavogtais asmens dokumentais, buvo įsteigta bendrovė, apie kurią nukentėjęs asmuo sužinojo tik gavęs Valstybinės mokesčių inspekcijos nurodymą sumokėti mokestinę skolą už minėtosios bendrovės veiklą užsienio valstybėje.

Prieš porą metų didelį atgarsį visuomenėje sukėlė atvejis, kai už šnipinėjimą nuteisto ir kalinamo asmens vardu ir pasinaudojant jo elektroniniu parašu buvo įsteigta antivalstybinių tikslų turinti asociacija. Ją pavyko panaikinti tik teismo sprendimu po mėnesius trukusio proceso.

„Visi minėtieji atvejai nebūtų įvykę, žala nebūtų padaryta, jei juridinių asmenų steigimo procese visais be išimčių atvejais dalyvautų notaras. Notaras, net ir jungiantis nuotoliniu būdu, deramai nustatytų asmens tapatybę, jo veiksnumą, įgaliojimus, išsiaiškintų tikruosius ketinimus. Steigdamas juridinį asmenį, notaras įsitikintų, ar įstatai neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai ir įstatymams“, - pabrėžia M. Stračkaitis.

Lietuvos notarų rūmų prezidento teigimu, nuo 2021 metų liepos yra įteisinti nuotoliniai notariniai veiksmai ir veikia veiksminga ir patikima asmens tapatybės nustatymo sistema bei nuotolinių sandorių tvirtinimo mechanizmas, todėl valstybės įstatymų leidžiamajai ir vykdomajai valdžioms būtina dar kartą persvarstyti patikimumo spragų turinčią juridinių asmenų steigimo sistemą, grąžinant notarams teisės viršenybės priežiūros funkciją visais be išimčių juridinių asmenų steigimo atvejais.

 

00
Aktualijos
Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl bandymo papirkti aplinkos apsaugos pareigūną
2024-06-18, Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos
Kaip nustatoma kompensacija už servitutą?
2024-06-17, Nacionalinė žemės tarnyba prie Aplinkos ministerijos
Viešųjų pirkimų įstatymo ir Pirkimų įstatymo pakeitimai
2024-06-17, Viešųjų pirkimų tarnyba
ES aplinkos ministrai pritarė Gamtos atkūrimo reglamentui, Lietuva paskelbė nacionalinį pareiškimą
2024-06-17, Aplinkos ministerija

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
10:27
09:50
00:18
05:50
10:33
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti