Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Nuo 2022 m. rugpjūčio 1 d. daugiau socialinių garantijų valstybės tarnautojams
2022-08-10 , Valstybės tarnybos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos

Nuo 2022 m. rugpjūčio 1 d. įsigaliojo Darbo kodekso pakeitimai, suteikiantys daugiau socialinių garantijų darbuotojams, auginantiems vaikus, slaugantiems ar prižiūrintiems sergančius šeimos narius ir kt., kurie, vadovaujantis Valstybės tarnybos įstatymo 6 str. 1 d., taikomi ir valstybės tarnautojams. Svarbiausi pokyčiai:

Mamadienis ir tėvadienis – ir auginantiems vieną vaiką. DK 138 str. papildytas nuostatomis, kad mamos ir tėčiai, auginantys vieną vaiką iki 12 metų, įgyja teisęs į papildomą poilsio laiką (mamadienį ar tėvadienį) – 1 dieną per 3 mėnesius, o auginantys du vaikus iki 12 metų, kai vienas ar abu vaikai turi negalią, – 2 dienas per mėnesį (iki šiol buvo 1 d.).

Ne visas darbo laikas – DK 40 str. 5 d. papildyta, kad dirbti ne visą darbo laiką galės tarnautojas, slaugantis šeimos narį ar kartu gyvenantį artimąjį. Šią teisę turės tarnautojai, auginantys vaikus iki 8 m.

Nuotolinis darbas ir lankstus darbo laikas – DK 52 str. nuostatos papildytos, kad jeigu nėščia, neseniai pagimdžiusi ar krūtimi maitinanti tarnautoja, tarnautojas, auginantis vaiką iki 8 m., ir tarnautojas, vienas auginantis vaiką iki 14 m. arba neįgalų vaiką iki 18 m., paprašo dirbti nuotoliniu būdu, darbdavys privalo tenkinti tokį prašymą. Išskyrus atvejus, kai darbdavys įrodo, kad dėl darbo organizavimo ypatumų tai sukeltų per dideles sąnaudas. Ta pati nuostata galioja ir tarnautojui pateikus prašymą, pagrįstą sveikatos priežiūros įstaigos išvada apie jo sveikatos būklę arba būtinybę slaugyti ar prižiūrėti šeimos narį ar kartu su juo gyvenantį asmenį. Šie išvardinti tarnautojai turi galimybę dirbti jų pageidaujamu darbo laiko režimu.

Jei įvaikinote – DK str. 133 str. ir 134 str. patikslinti tėvystės ir vaiko priežiūros terminai. Kai yra įvaikinamas vaikas, tėvystės atostogos turi būti suteiktos anksčiau nei atostogos vaikui prižiūrėti (šios nuostatos įsigalioja nuo 2023-01-01).

Nemokamos atostogos – DK 137 str. įtvirtinta galimybė suteikti nemokamas atostogas ne tik slaugant sergantį šeimos narį, bet ir kartu su tarnautoju gyvenantį asmenį. Vadovaujantis Valstybės tarnybos įstatymo 45 str. 2 d., Darbo kodekse nustatytais pagrindais nemokamos atostogos suteikiamos valstybės tarnautojo prašymu.

Diskriminacijai – Ne. DK 26 str. įtvirtintos nuostatos, draudžiančios diskriminuoti tarnautoją dėl to, kad jis naudojasi Darbo kodekso suteiktomis garantijomis, pvz., dirba lanksčiu darbo grafiku, prašo papildomų atostogų ir kt. bei dėl šeiminės padėties.

Psichologiniam smurtui – Ne. DK 30 str. įtvirtinta pareiga darbdaviui įprastais darbovietėje būdais skelbti informaciją, kokių priemonių imasi psichologinio smurto darbo aplinkoje prevencijai užtikrinti.

Šiuos ir kitus Lietuvos Respublikos darbo kodekso pakeitimus galima rasti ČIA.

00
Aktualijos
Dirbate naktį? Jums priklauso pusantro karto didesnis darbo užmokestis
2024-07-18, Valstybinė darbo inspekcija
Seimas svarstys įstatymų pataisas atliekų prevencijos ir tvarkymo sistemai tobulinti
2024-07-18, Aplinkos ministerija
Susitikime su Verslo taryba – tęsiamos diskusijos apie administracinės naštos mažinimą
2024-07-18, Finansų ministerija
Patvirtinta Lietuvos pozicija dėl būsimos ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programos
2024-07-18, Švietimo ir mokslo ministerija

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
16:19
13:12
13:01
12:15
19:54
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti