Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Franšizės tinklui priklausančios nt agentūros susitarė klientams taikyti 3 proc. komisinį mokestį
2024-05-16 , Lietuvos Respublikos konkurencijos taryba
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Konkurencijos taryba pripažino, kad bendrovė „Capital Realty“ ir su ja franšizės sutartis pasirašiusių dvidešimt nekilnojamojo turto (NT) agentūrų susitarė klientams taikyti ne mažesnį kaip 3 proc. komisinį mokestį ir taip apribojo tarpusavio konkurenciją. Už Konkurencijos įstatymo pažeidimą iš viso skirta 710 751 Eur baudų.

Tyrimą baigusi Konkurencijos taryba nustatė, jog frančizės davėja „Capital Realty“ ir 10 NT agentūrų sudarė susitarimą nuo 2015 m. vasario NT pirkėjams taikyti minimalų 3 proc. komisinį mokestį (pridedant PVM). Nuo 2017 m. prie tokio susitarimo prisijungė dar 10 NT agentūrų, pasirašiusių su „Capital Realty“ franšizės sutartis dėl prekės ženklo „Capital“ naudojimo. „Capital“ franšizės tinklas veikė beveik visoje Lietuvos teritorijoje.

Konkurencijos tarybos duomenimis, nuo 2015 m. vasario iki 2020 m. gruodžio vyko reguliarūs susitikimai, kurių metu „Capital Realty“ ir NT agentūros bendrai sprendė, kokių priemonių imtis, kad franšizės tinkle nebūtų taikomas mažesnis nei 3 proc. komisinis mokestis ir agentūros tarpusavyje nesivaržytų klientams siūlydamos pigesnes tarpininkavimo paslaugas.

Susitikimų stenogramose užfiksuota, kad „Capital“ agentūros neturi taikyti mažesnį komisinį mokestį, kadangi 3 proc. dydis yra „standartas“ ir „bendra taisyklė“ (kalba netaisyta): „ kaip visada mes visgi kalame tą vinį ir laikomės standartų. Turime bendrą kultūrą, bendras taisykles, bendras vertybes, kurias puoselėjame . Yra šiai dienai trys procentai ne mažiau komisinis plius PVM pasirašius sutartį su savo klientu.“ „Trys, ne mažiau trys procentai plius PVM yra mūsų standartinis „Capital“ komisinis mūsų kompanijoje. Jis negali būti mažesnis dėl to, kad mes laikomės vienodų standartų. Na, ir gerbiame savo ir kolegų darbą bei savo paslaugos kokybę. Dar kartelį noriu priminti, kad tas komisinis negali kristi “.

Agentūrų vadovai aktyviai susirašinėjo bendru el. paštu ir diskutavo, kaip užtikrinti, kad susitarimo būtų laikomasi (kalba netaisyta):

„Kadangi akivaizdžiai nemaža dalis brokerių dirba ne tik už 2.5 % komisinių, bet yra tokių, kurie dirba už 1% ar 1.5%, tai yra visiškas savęs nuvertinimas ir Capital įvaizdžio gadinimas.“

„Būtų gerai šitą laišką paplatinti visam Capital. Ne kartą girdėjęs, kad yra Capital brokeriai, kurie bando laimėti klientą prieš kitą brokerį ženkliai mažindami komisinius. Atsiranda net komentarai konkrečiam brokeriui „Oi kokie Jūs brangūs, Jūsų kolegos siūlė žymiai pigiau ir „neoficialiai“.“

Viename iš susirinkimų vadovai nutarė atidžiau stebėti, kokiomis sąlygomis agentūros pasirašo sutartis su klientais, buvo renkami duomenys apie taikomų komisinių mokesčių dydžius ir tokia informacija dalijamasi tarpusavyje, o tos agentūros, kurios uoliausiai laikėsi susitarimo, buvo nurodomos kaip sektini pavyzdžiai.

Konkurencijos tarybos pirmininkė Jolanta Ivanauskienė akcentavo, kad šie bei kiti institucijos surinkti įrodymai patvirtina, jog „Capital Realty“ ir 20 agentūrų susitarimu siekė apriboti tarpusavio konkurenciją, dėl ko nukentėjo tinklo tarpininkavimo paslaugomis naudojęsi NT pirkėjai.

„Franšizės sutartys neturi tapti priedanga verslo atstovams sudaryti konkurenciją ribojančius susitarimus. „Capital“ franšizės tinklui priklausančios agentūros yra konkurentės ir tarpusavyje gali varžytis dėl klientų, perkančių tiek gyvenamąjį, tiek komercinį nekilnojamąjį turtą. Jeigu susitarimo nebūtų buvę, agentūros už brokerių paslaugas savo klientams būtų galėjusios savarankiškai nustatyti mažesnį komisinį mokestį“, – sakė J. Ivanauskienė.

Už Konkurencijos įstatymo pažeidimą bendrovėms skirtos baudos: „Capital Smart“ – 266 410, „Capital Realty“ – 88 880, „Capital Team“ – 60 540, „R.E. Experts“ – 46 580, „Capital Real Estate“ – 29 860, „Reitai“ – 27 730, „Vita fortis“ – 26 590, „Capital Klaipėdai“ – 26 450, „NT partneriams“ – 25 500, „Kesei“ – 18 380, „CRB partners“ – 17 660, „Pauliui ir Brokeriams“ – 16 280, „Capital centrui“ – 16 150, „Kapitalo ekspertams“ – 13 500, „Capital Home“ – 7750, „Nervelitai“ – 8210, „Capital Property“ – 6150, „Mano rezidencijai“ – 3790, „Eurobrokeriams“ – 2700, „Grosenai“ – 1640 Eur. Agentūrai „FM Fuel“ skirta 1 Eur dydžio bauda, nes bendrovė negavo pajamų 2023 m.

Nesurinkus pakankamai įrodymų dėl pažeidimo, tyrimo procedūra buvo nutraukta 7 agentūrų atžvilgiu.

Nutarimas gali būti skundžiamas Regionų administraciniam teismui per vieną mėnesį nuo jo įteikimo arba paskelbimo institucijos svetainėje dienos.

Tai – jau antras sprendimas, susijęs su NT agentūrų veiksmais. 2022 m. gruodį Konkurencijos taryba nustatė, kad Lietuvos nekilnojamojo turto agentūrų asociacija ir jos 39 narės susitarė nevilioti vienos kitų klientų bei brokerių. Už Konkurencijos įstatymo ir Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo pažeidimą iš viso buvo skirta 969 060 Eur baudų.

 

00
Aktualijos
Po svarstymo pritarta pirmajam valstybinių pensijų pertvarkos etapui
2024-06-19, Seimas
Po svarstymo pritarta siūlymui įteisinti investicinę sąskaitą
2024-06-19, Seimas
Seimas po svarstymo pritarė siūlymui didinti loterijų ir lošimų mokesčio tarifą
2024-06-19, Seimas
Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl bandymo papirkti aplinkos apsaugos pareigūną
2024-06-18, Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Naujausios diskusijos
09:38
09:06
08:57
04:28
10:27
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti