Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Stiprinama probacijos tarnybos veikla – laukia individualus vertinimas ir naujos pareigos nuteistiesiems
2024-05-20 , Teisingumo ministerija

Gegužę Seimui pritarus Bausmių vykdymo kodekso (BVK) ir Probacijos įstatymo pataisoms, bus sudarytos sąlygos efektyviau užtikrinti nuteistųjų elgesio kontrolę, racionaliau naudoti bausmių vykdymo sistemos išteklius.

Visų pirma – įstatymų pakeitimais įtvirtinta svarbi naujovė – nuo šiol Lietuvos probacijos tarnyba galės savarankiškai vertinti kiekvieno nuteistojo elgesį, padarytus pažeidimus ir spręsti, kokiais būdais galima efektyviausiai pasiekti jam paskirtos bausmės tikslus. Nustačiusi realią nuteistojo elgesio grėsmę visuomenei ir esant pagrindui manyti, kad bausmės tikslai nebus pasiekti, Tarnyba kreipsis į teismą dėl bausmės griežtinimo.

„Probacijos tarnybos įgalinimas vertinti nuteistuosius ir jiems paskirtų bausmių tikslus – yra pozityvus pokytis bausmių vykdymo sistemoje. Jis leis taikyti šiuolaikiškas ir mokslu pagrįstas priemones, kurios būtų orientuotos į alternatyviomis bausmėmis grįstus nuteistų asmenų pozityvius pokyčius. Tai yra kelias į rezultatyvesnę nuteistųjų resocializaciją“, – teigia teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska.

Priimdami sprendimus dėl kreipimosi į teismą dėl griežtesnių sąlygų nustatymo, probacijos pareigūnai vertins probuojamojo riziką visuomenei, atsižvelgs į nusikaltimo pobūdį, probuojamojo charakteristikas ir atsakomybės už veiksmus supratimą bei galimybes sėkmingai įvykdyti probacijos sąlygas.

„Probacijos įstatymo pakeitimai suteikia probacijos pareigūnams diskreciją individualizuoti sprendimus dėl probuojamųjų padarytų pažeidimų. Tai reiškia, kad probacijos tarnyba stiprina veiklos efektyvumą“, – akcentuoja Lietuvos probacijos tarnybos direktorius Romas Ostanavičius. 

Pagal BVK pakeitimus nustatytos ir naujos pareigos nuteistiesiems viešaisiais darbais: susisiekti su probacijos tarnyba per penkias darbo dienas nuo teismo nuosprendžio, kuriuo paskirta viešųjų darbų bausmė, įsiteisėjimo dienos, taip pat atvykti į probacijos tarnybą šios Tarnybos šaukime nurodytą dieną. Tokios pat pareigos numatomos ir nuteistiesiems laisvės apribojimo bausme. Taip  suvienodinta visų nuteistųjų, atliekančių bausmes, teisinė padėtis (pareigos), sudarytos galimybės probacijos tarnybai, prireikus, išsikviesti nuteistąjį viešaisiais darbais ir laisvės apribojimo bausme.

Taip pat Probacijos įstatyme ir BVK atsirado papildoma nuostata. Ji galios, kai intensyvios priežiūros vykdymo terminas nuteistajam, kuris dėvės apykoję, sueis poilsio arba šventės dieną – elektroninio stebėjimo įtaisas nuteistajam bus nuimamas prieš poilsio arba šventės dieną einančią dieną. Iki šių pokyčių tokios galimybės nebuvo ir elektroninio stebėjimo įtaisas nuteistajam turėjo būti nuimamas paskutinę intensyvios priežiūros vykdymo dieną.

Nuteistajam dėl pateisinamų priežasčių (pvz., ligos) neįvykdžius probacijos sąlygų per tam nustatytą terminą, šis terminas bus prasitęsiamas iki probacijos vykdymo termino pabaigos. Iki šiol probacijos pareigūnai turėdavo kreiptis į teismą, kad terminas būtų pratęstas. 

Naujo teisinio reglamentavimo pakeitimai užtikrins probacijos vykdymo individualizavimo principo įgyvendinimą, prisidės prie efektyvesnio probacijos vykdymo proceso užtikrinimo bei Lietuvos probacijos tarnybos veiklos kokybės gerinimo.

00
Aktualijos
Po svarstymo pritarta pirmajam valstybinių pensijų pertvarkos etapui
2024-06-19, Seimas
Po svarstymo pritarta siūlymui įteisinti investicinę sąskaitą
2024-06-19, Seimas
Seimas po svarstymo pritarė siūlymui didinti loterijų ir lošimų mokesčio tarifą
2024-06-19, Seimas
Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl bandymo papirkti aplinkos apsaugos pareigūną
2024-06-18, Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Lietuvos transporto saugos administracija
2024-06-18
Naujausios diskusijos
09:38
09:06
08:57
04:28
10:27
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti