Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Seimas pritarė šaukimo sistemos pertvarkai: ką svarbu žinoti
2024-06-13 , Krašto apsaugos ministerija

Birželio 13 d. LR Seimas pritarė Krašto apsaugos ministerijos pasiūlytiems Karo prievolės įstatymo pakeitimams dėl privalomosios pradinės karo tarnybos (PPKT) šaukimo sistemos tobulinimo. 

„Pradinės karo tarnybos šaukimo sistemos pertvarka  – tai  didelis žingsnis stiprinant šalies saugumą. Tapsime dar geriau pasirengę šiandieniams saugumo iššūkiams parengdami dar didesnę visuomenės ir jaunimo dalį ginkluotai valstybės gynybai, “ –  sako  krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas Seimui pritarus Karo prievolės įstatymo pakeitimams. 

Karo prievolės įstatymo pakeitimai sudarys sąlygas nuosekliai didinti PPKT karių skaičių, kuris leistų padidinti gynybai parengtų piliečių skaičių ir paspartinti aktyviojo kariuomenės personalo rezervo formavimą,  taip pat stiprinti privalomosios karo tarnybos patrauklumą, parengti didesnį skaičių jaunesniųjų vadų bei Lietuvos kariuomenei trūkstamų specialistų.  Taip pat  bus galima pritraukti ženklesnį skaičių karinį parengtumą įgijusių jaunuolių į profesinę karo tarnybą, didinti aktyviojo kariuomenės personalo rezervo skaičių, tuo pačiu sudarant prielaidas pereiti prie visuotinio šaukimo.

Svarbiausi  Karo prievolės įstatymo pakeitimai:

 • jaunuoliai bus kviečiami atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą iš karto po mokyklos baigimo nuo 18 metų iki  jiems sukaks 22 metai
 • studentams, į aukštąją mokyklą įstojusiems iki jų įtraukimo į karo prievolininkų sąrašą, PPKT galės būti atidedama, sudarant sąlygas ją atlikti pareiškus norą
 • jaunuoliams, kurie dėl sveikatos būklės negali būti paskirti atlikti 9 mėn. PPKT, sudaromos galimybės pareiškus norą atlikti kitą, Lietuvos kariuomenės vado nustatytos trukmės PPKT.

Dar viena naujovė –  tarnybos laiko diferencijavimas:

 • į privalomąją pradinę karo tarnybą prievolininkai bus kviečiami 9 mėnesių laikotarpiui, tačiau, atsižvelgiant į Lietuvos kariuomenės poreikius, tarnybos laikotarpis gali būti sutrumpinamas, bet ne ilgiau kaip 3 mėnesiais
 • tie jaunuoliai, kurie yra baigę aukštąsias mokyklas ir įgiję specialybes, kurių kariuomenėje trūksta arba kurių kariuomenė nerengia (pvz. aviacijos, avionikos specialistai, inžinieriai, medikai), bus kviečiami į tarnybą 3 mėnesiams, per kuriuos įgis reikiamą bazinį karinį parengimą.

Siekiama į kariuomenę pritraukti daugiau specialistų, kurie po tarnybos būtų aktyviojo rezervo dalimi. Įvykus krizei, specialių žinių turintys kariai galėtų efektyviai prisidėti prie užduočių vykdymo.

Studentai, pareiškę norą, ir toliau galės pasirinkti vieną iš kelių variantų karo tarnybai atlikti:

 • nuo 160 iki 200 dienų privalomąją pradinę karo tarnybą pagal Jaunesniųjų karininkų vadų mokymo (JKVM) programą
 • nuo 90 iki 120 dienų tarnybą pagal Lietuvos kariuomenės vado patvirtintas kitas mokymo programas
 • stabdyti studijas ir atlikti įprastinę 9 mėnesių privalomąją pradinę karo tarnybą.

Tarnyba pagal JKVM programą arba kitas mokymo programas organizuojama dalimis, kurios trukmė  – ne ilgiau kaip 3 metai.

Numatytos ir išimtys:

 • karo prievolininkai, kuriems tarnyba atidėta individualia tvarka, į ją, pasibaigus numatytoms aplinkybėms, bus šaukiami iki tol, kol jiems sukas 23 metai
 • raštu pareiškę norą – nuo 18 metų iki kol sukanka 39 metai
 • tie, kurie gavo šaukimą į privalomąją pradinę karo tarnybą, bet neatvyko jos atlikti, taip pat karo prievolininkai, įgiję Lietuvoje trūkstamas profesijas, bus šaukiami kol sukaks 31 metai.

Jaunuoliai, kurie mokosi ir gyvena užsienyje ir pateks į šaukiamųjų sąrašus, turės tokius pat pasirinkimus, kaip ir studijuojantys ir gyvenantys Lietuvoje.

Visgi, privalomosios karinės tarnybos prioritetas ir idealiausias variantas išlieka 18 –19 metų jaunuoliai, kurie baigia mokyklą ir ateina atlikti privalomosios karo tarnybos iš karto po mokyklos baigimo. Šie jaunuoliai, dar besimokydami mokykloje ir kai jiems sukaks 17 m., bus kviečiami pasitikrinti sveikatos.

Įsigaliojus Karo prievolės įstatymo pakeitimams, Lietuvoje nuosekliai didės aktyviojo rezervo karių skaičius. Tarnyba aktyviajame rezerve pailgės nuo 10 iki 15 metų. Jos metu rezervo kariai periodiškai bus kviečiami į kartotinius rezervo mokymus. Taip pat padidės  privalomosios pradinės karo tarnybos karių skaičius, kuris šiuo metu sudaro nuo 3,8 iki 4 tūkst. per metus.

Karo prievolės įstatymo naujoji redakcija kartu su šaukimo reforma įsigalios ir šaukimas naująja tvarka bus vykdomas nuo 2026 m. sausio 1 dienos. Reikalavimai dėl asmenų, kuriems sukaks 17 m., sveikatos patikrinimo įsigalios ir sveikatos tikrinimas bus pradedamas nuo 2025 m. sausio 1 dienos.  Karo prievolininkų šaukimas bus vykdomas senąja tvarka.

Papildoma informacija:  DUK  https://kam.lt/saukimo-sistemos-pertvarkymas/

Nuotrauka: št. srž. A. Čemerka

00
Aktualijos
Seimas uždegė žalią šviesą svarbiems teisingumo srities pokyčiams
2024-07-19, Teisingumo ministerija
Seimas pritarė Civilinės saugos stiprinimo ir plėtros programai iki 2030 m.
2024-07-19, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos
Būsto paskolų refinansavimas turi būti patogus žmonėms: paprastas, greitas, nemokamas
2024-07-19, Finansų ministerija
Sveika ir saugi aplinka darbe – ją gali sukurti ir patys darbuotojai, jei bus įsteigtas komitetas
2024-07-19, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
16:19
13:12
13:01
12:15
19:54
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti