Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Seimas pritarė darbuotojų saugą gerinantiems teisės aktų pakeitimams
2024-06-13 , Seimas

Seimas priėmė Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kuriais nustatė ekonominių sankcijų juridiniams asmenims taikymo mechanizmą. 

Siekiant užtikrinti didesnį dirbančiųjų saugumą Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme įtvirtinta – „jeigu projektuojant arba statant statinį dalyvauja daugiau negu vienas rangovas, statytojas (užsakovas) ar statinio projektavimo valdytojas arba statinio statybos valdytojas privalo paskirti vieną ar kelis saugos ir sveikatos koordinatorius ir užtikrinti, kad būtų vykdomos jų pareigos ir įgyvendinami reikalavimai“. 

Įstatyme atsisakyta perteklinio reikalavimo asmenims su negalia prieš įsidarbinant ir dirbant, jei pasikeičia jų darbo sąlygos, privalomai pasitikrinti sveikatą ir tais atvejais, kai jų darbo aplinkoje nėra profesinės rizikos jų saugai ir sveikatai, ir su šiuo reikalavimu susijusios nuostatos, kad sveikatos priežiūros įstaigos išvada dėl asmens su negalia galimybės dirbti konkretų darbą privaloma darbdaviui ir darbuotojui; 

Darbo kodeksas papildytas nuostatomis, jog asmenys su negalia skiriami dirbti naktį ar viršvalandinius darbus, jeigu to jiems nedraudžia sveikatos priežiūros įstaigos išvada, tik su jų sutikimu. Kodekse įtvirtinta, kad nustatytos garantijos darbuotojui taikomos, kai jis darbdaviui pateikia negalios, vaiko gimimo faktą patvirtinantį dokumentą ar kitą darbuotojo teisę į garantiją patvirtinantį dokumentą, išskyrus atvejus, kai darbdavys turi duomenis, patvirtinančius darbuotojo teisę į garantiją. 

Administracinių nusižengimų kodekse nustatyta, kad darbo įstatymų, darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų pažeidimas užtraukia baudą darbdaviams fiziniams asmenims, darbdavių juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo dviejų šimtų keturiasdešimt iki aštuonių šimtų aštuoniasdešimt eurų. Darbuotojų saugos ir sveikatos statybvietėse norminių teisės aktų pažeidimas užtraukia baudą asmenims, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo dviejų šimtų keturiasdešimt iki aštuonių šimtų aštuoniasdešimt eurų. 

Pakartotinai nusižengus būtų skiriama bauda nuo devynių šimtų iki vieno tūkstančio keturių šimtų eurų. 

Jei dėl minėtų administracinių nusižengimų, galėjo įvykti nelaimingas atsitikimas darbe, avarija ar atsirasti kitų sunkių padarinių bus baudžiama bauda nuo vieno tūkstančio iki dviejų tūkstančių eurų., įvykus pakartotiniams atvejams – bauda nuo vieno tūkstančio keturių šimtų iki trijų tūkstančių eurų. 

Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatyme reglamentuota papildoma vienkartinė įmoka už darbuotojų saugos ir sveikatos (DSS) norminių teisės aktų pažeidimą, dėl kurio galėjo įvykti nelaimingas atsitikimas darbe, avarija ar atsirasti kitų sunkių padarinių. Šios dydis priklausys nuo draudėjo apdraustų asmenų skaičiaus nutarimo administracinio nusižengimo byloje įsiteisėjimo dieną ir yra susietas su minimalaus mėnesio atlygio (MMA) dydžiu (3 MMA, 6 MMA ir 9 MMA), galiojusiu nutarimo administracinio nusižengimo byloje įsiteisėjimo dieną (šiuo metu yra 924 eurai). 

Įmonė, kurioje apdraustųjų asmenų skaičius – iki 49, už DSS pažeidimą, dėl kurio galėjo atsirasti sunkių padarinių, mokėtų 3 MMA dydžio papildomą vienkartinę įmoką (šiuo metu – 2 772 eurai), įmonė, kurioje apdraustųjų asmenų skaičius – nuo 50 iki 249, – 6 MMA dydžio papildomą vienkartinę įmoką (šiuo metu – 5 544 eurai), įmonė, kurioje apdraustųjų asmenų skaičius – 250 ir daugiau, – 9 MMA dydžio papildomą vienkartinę įmoką (šiuo metu – 8 316 eurai). 

Visiems teisės aktams pritarta vienbalsiai. 

Už Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo pataisas (projektas Nr. XIVP-3640(2) ir Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisas (projektas Nr. XIVP-3644(2) balsavo po 105 Seimo narius. 

Už Darbo kodekso pataisas (projektas Nr. XIVP-3641(2) balsavo 106 Seimo nariai. 

Už Statybos įstatymo pataisas (projektas Nr. XIVP-3642(2) ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas (projektas Nr. XIVP-3643(2) balsavo po 107 Seimo narius. 

Už Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymo pataisas (projektas Nr. XIVP-3645(2) balsavo 103 Seimo nariai. 

 

Parengė 
Informacijos ir komunikacijos departamento
Spaudos biuro vyriausioji specialistė
Saulė Eglė Trembo 
Tel. (8 5) 209 6203, el. p. [email protected]

00
Aktualijos
Seimas uždegė žalią šviesą svarbiems teisingumo srities pokyčiams
2024-07-19, Teisingumo ministerija
Seimas pritarė Civilinės saugos stiprinimo ir plėtros programai iki 2030 m.
2024-07-19, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos
Būsto paskolų refinansavimas turi būti patogus žmonėms: paprastas, greitas, nemokamas
2024-07-19, Finansų ministerija
Sveika ir saugi aplinka darbe – ją gali sukurti ir patys darbuotojai, jei bus įsteigtas komitetas
2024-07-19, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
16:19
13:12
13:01
12:15
19:54
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti