Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Kaip nustatoma kompensacija už servitutą?
2024-06-17 , Nacionalinė žemės tarnyba prie Aplinkos ministerijos
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) dažnai gauna klausimų, ar nustatomi servitutai privačiuose žemės sklypuose ir, svarbiausia, ar už nustatytą servitutą sklypo savininkui turi būti atlyginta.

Servitutas – tai teisė į svetimą nekilnojamąjį daiktą, suteikiama naudotis tuo svetimu daiktu (tarnaujančiuoju daiktu), arba to daikto savininko teisės naudotis daiktu apribojimas, siekiant užtikrinti daikto, dėl kurio nustatomas servitutas (viešpataujančiojo daikto), tinkamą naudojimą.

Servitutą gali nustatyti įstatymai, sandoriai ir teismo sprendimas, o įstatymo nustatytais atvejais – administracinis aktas.

Pažymėtina, kad servitutas nustatomas tik tokiu atveju, kai jis yra objektyviai būtinas ir yra vienintelė ir būtina priemonė užtikrinant viešpataujančio daikto savininko interesus.

Administraciniu aktu servitutą nustato NŽT pagal patvirtintų teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų sprendinius. Sandoriu servitutas nustatomas tada, kai abu nekilnojamųjų daiktų savininkai susitaria dėl nustatomo servituto ir nekyla ginčų. Teismo sprendimu servitutas nustatomas, jeigu savininkai nesutaria, bet yra būtina nustatyti servitutą, kad viešpataujančiojo daikto savininkas galėtų naudoti savo daiktą pagal paskirtį.

Nesvarbu, kokiu iš išvardytų būdų yra nustatomas servitutas, turėtų būti užtikrinta teisinga abiejų nekilnojamojo turto savininkų interesų pusiausvyra, o už nuosavybės teisės suvaržymą  teisingai atlyginta. Atlyginimas už nustatytą servitutą gali būti mokamas vienkartine ar periodine kompensacija tarnaujančiojo daikto savininkui.

NŽT, nustatydama žemės servitutą tiek administraciniu aktu, tiek sandoriu, kompensacijai apskaičiuoti naudoja tam skirtas skaičiuokles, tačiau skaičiuoklėmis gali naudotis visi suinteresuoti asmenys. Pavyzdžiui, kai servitutas nustatomas sandoriu tarp privačių asmenų, sandorio pusės skaičiuokle gali nustatyti orientacinį vertinimą dėl galimo atlygio / kompensacijos dydžio tuo atveju, jeigu sutarė, kad kompensacija yra būtina.   

Skaičiuoklės yra pasiekiamos per Teritorijų planavimo ir statybos vartus.

Taip pat naudotis jomis ir gauti sugeneruotą apskaičiavimo aktą galima prisijungus per Elektroninius valdžios vartus ir pateikus skaičiuoklėse prašomą suvesti informaciją.

 

00
Aktualijos
Patvirtinta tvarka, kaip bus nustatomi statiniams ir įrenginiams eksploatuoti reikalingi žemės sklypų ir jų dalių dydžiai
2024-07-22, Nacionalinė žemės tarnyba prie Aplinkos ministerijos
Nuo liepos 22 d. Kuršių mariose stiprinama verslinės žvejybos kontrolė
2024-07-22, Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos
Seimas uždegė žalią šviesą svarbiems teisingumo srities pokyčiams
2024-07-19, Teisingumo ministerija
Dirbate naktį? Jums priklauso pusantro karto didesnis darbo užmokestis
2024-07-18, Valstybinė darbo inspekcija

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
20:45
19:31
16:25
16:19
13:12
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti