Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kad laikytis darbų saugos reikalavimų yra būtina siekiant apsaugoti darbuotojų gyvybę ir sveikatą.
Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vedėjas-vyriausiasis darbo inspektorius Saulius Balčiūnas pabrėžia, jog įmonės gali būti priskiriamos aukštesnei nelaimingų atsitikimų socialinio draudimo tarifų grupei, jei jose įvyko sunkių ar mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe dėl darbdavio neįgyvendintų teisės aktų reikalavimų, taip pat įmonių patikrinimų metu VDI inspektoriams priėmus sprendimą sustabdyti darbus, ar (ir) darbo vietose nustačius, kad neįvertinta darbuotojų kritimo iš aukščio, apsinuodijimo pavojingomis cheminėmis medžiagomis, galimo daiktų, krovinių kritimo, įrenginių virtimo, birių medžiagų ar grunto griūties rizika ir (ar) nenumatytos šios rizikos prevencijos ar mažinimo priemonės.
Draudėjai, kuriems priskirta pirma, antra ar trečia nelaimingų atsitikimų draudimo tarifų grupė, gali būti perkelti į atitinkamai aukštesnę antrąją, trečiąją ar ketvirtąją tarifų grupę, jei VDI pateikia Sodrai informaciją apie nustatytus darbuotojų saugos ir sveikatos pažeidimus, teigia S. Balčiūnas. Jis akcentuoja, kad darbdaviai apie tikrinimo metu nustatytus pažeidimus yra informuojami tiesiogiai inspektavimo metu ir per įmonių tikrinimo klausimynus, kuriuose pateikiami reikalavimai pašalinti pažeidimus.
Vyriausiasis darbo inspektorius S. Balčiūnas pažymi, kad 2024 m. sausio 1 d.spalio 31 d. VDI inspektoriai įmonėms išrašė 134 reikalavimus R1, nurodydami pašalinti darbuotojų saugos ir sveikatos pažeidimus, kurie lemia įmonės perkėlimą į aukštesnę nelaimingų atsitikimų darbe draudimo tarifų grupę. Šios įmonės nuo 2025 m. sausio 1 d. turės mokėti didesnes socialinio draudimo įmokas.
Pasak S. Balčiūno, didžiausias reikalavimų R1 skaičius buvo užfiksuotas šiuose sektoriuose: statybos (39,55 proc.), apdirbamosios gamybos (23,13 proc.), didmeninės ir mažmeninės prekybos bei variklinių transporto priemonių ir motociklų remonto (11,19 proc.), žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės (10,45 proc.), transporto ir saugojimo (9,7 proc.). Mažiausi pažeidimų rodikliai pastebėti vandens tiekimo, nuotekų valymo, atliekų tvarkymo (2,99 proc.), administracinės ir aptarnavimo veiklos (1,49 proc.), finansinės ir draudimo veiklos (0,75 proc.), profesinės, mokslinės ir techninės veiklos (0,75 proc.) įmonėse.
Teritoriniu požiūriu daugiausia reikalavimų buvo surašyta Kauno rajono ir miesto savivaldybėse (24,63 proc.), taip pat Vilniaus rajono ir miesto savivaldybėse (11,94 proc.).
VDI ragina įmonių vadovus ir atsakingus asmenis susipažinti su darbuotojų saugos ir sveikatos tikrinimo klausimynais ir užtikrinti, kad būtų laikomasi teisės aktų reikalavimų, nurodytų klausimyno dalyje DSS teisės aktų pažeidimai, pagal kuriuos įmonės priskiriamos konkrečiai nelaimingų atsitikimų darbe draudimo įmokos tarifų grupei.