Nuo 2024 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo (toliau VTAPĮ) nuostatos, kuriomis numatyta, kad visi dirbantys/vykdantys bet kokią veiklą ar planuojantys dirbti/vykdyti bet kokią veiklą su vaikais privalės turėti Teisėto darbo su vaikais kodą (QR kodą), patvirtinantį, kad asmuo nėra teistas už seksualinio pobūdžio nusikaltimus prieš vaikus ar suaugusius, taip pat, už kitus tyčinius sunkius ir labai sunkius nusikaltimus. Šis QR kodas pakeis iki šiol privalomas pažymas iš Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro (ĮKNR) dėl asmens neteistumo (šių IKNR pažymų nebelieka).
Atkreipiame dėmesį, jog sveikatos priežiūros įstaigose, kuriose paslaugos teikiamos išimtinai tik vaikams, visi jose dirbantys ar vykdantys bet kokią veiklą asmenys, be išimties (net jei neturi tiesioginio ir reguliaraus kontakto su vaikais), privalo turėti QR kodus (t. y. tiek administracijos darbuotojai, tiek sveikatos priežiūros specialistai, tiek ūkines funkcijas vykdantys darbuotojai ir visi kt.). Kitose sveikatos priežiūros įstaigose, kuriose teikiamos mišrios paslaugos (t. y. ne išimtinai tik vaikams, bet ir suaugusiems teikiamos paslaugos), QR kodus privalo turėti visi asmenys, kurių darbas ar bet kokia kita veikla yra susijusi su tiesioginiais ir reguliariais kontaktais su vaikais (pvz.: gydytojai bei kiti sveikatos priežiūros specialistai, teikiantys paslaugas vaikams; registratūros darbuotojai, jei turi tiesioginį ir reguliarų kontaktą su vaiku (-ais) ir pan.).Įstaigos vadovas turi įvertinti, ar jo darbuotojų/bet kokią kitą veiklą vykdančių asmenų veikla bus tiesioginiais ir reguliariais kontaktais susijusi su vaikais.
Svarbu paminėti, kad dėl kitų, ne sveikatos priežiūros paslaugų (pvz. valymo, apsaugos, IT aptarnavimo ir kt.), kurias sveikatos priežiūros įstaigai teikia kitas juridinis asmuo, reikalavimai yra tokie: paslaugas sveikatos priežiūros įstaigai teikiančio kito juridinio asmens vadovas turi užtikrinti, kad jo darbuotojai (dirbantys pagal darbo sutartį/teikiantys paslaugas pagal paslaugų sutartį/atliekantys bet kokią kitą veiklą), kurie siunčiami dirbti/atlikti bet kokią kitą veiklą į sveikatos priežiūros įstaigą, turėtų galiojančius QR kodus (jei šių darbuotojų veikla bus tiesioginiais ir reguliariais kontaktais susijusi su vaikais). Paslaugas teikiančios įmonės vadovas turi įvertinti, ar jo darbuotojų/bet kokią kitą veiklą vykdančių asmenų veikla bus tiesioginiais ir reguliariais kontaktais susijusi su vaikais ir šios įmonės vadovas (ne sveikatos priežiūros įstaigos vadovas) bus atsakingas už jo darbuotojų, siunčiamų į sveikatos priežiūros įstaigą, QR kodų galiojimo patikrinimą. Šioje situacijoje paslaugas teikiančiai įmonei taikomas VTAPĮ 30 str. 1 d. 2 punktas QR kodas reikalingas asmenims, kurių veikla susijusi tiesioginiais ir reguliariais kontaktais su vaikais.
Taip pat, pažymime, kad VTAPĮ 30 straipsnio 3 ir 4 dalys apibrėžia tiesioginio ir reguliaraus kontakto su vaikais sąvokas. Tiesioginis kontaktas tai galimybė likti vienam su vaiku (-ais) arba užmegzti fizinį ir emocinį santykį (pvz. užkalbinti ir pan.). Atkreiptinas dėmesys, kad pakanka vienos iš šių sąlygų, kad kontaktas būtų laikomas tiesioginiu. Reguliarus kontaktas kai susitikimai su vaiku (-ais) vyksta daugiau nei vieną kartą, neatsitiktinėmis aplinkybėmis ir nesvarbu, ar tai tas pats (tie patys) vaikas (-ai), ar ne.
QR kodą galima gauti nemokamai, pateikus prašymą Informatikos ir ryšių departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos (IRD) per specialiai sukurtą elektroninių paslaugų portalą Epaslaugos ,atlikus asmens autentifikavimą per Elektroninius valdžios vartus, o jei asmuo neturi galimybės naudotis šiuo portalu / informacinėmis technologijomis, galima kreiptis tiesiogiai į IRD (atvykus į IRD arba kreipdamiesi paštu ar per pasiuntinį ir pateikdami: užpildytą ir pasirašytą nustatytos formos prašymą ir savo galiojančio asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją (žr. 5V-123 Dėl Teisėto darbo su vaikais kodo išdavimo ir naudojimo tvarkos aprašo ir Teisėto darbo su vaikai... 6 punktą)
VTAPĮ nuostatos, kurios reikalauja turėti QR kodą, įsigaliojo nuo 2024 m. lapkričio 1 d., numato ir tam tikras pereinamąsias nuostatas, t. y., tam tikrą laiką, per kurį leidžiama visiems asmenims, dirbantiems su vaikais, taip pat, darbdaviams ir kitoms atsakingoms institucijoms tinkamai pasiruošti naujų įstatymo nuostatų vykdymui. Tai reiškia, kad asmenys QR kodą turės išsiimti iki 2025 m. sausio 31 d. Darbdaviams numatyta, kad pirmą kartą socialines, švietimo, sporto, sveikatos priežiūros paslaugas vaikams teikiančiose įstaigose, įmonėse ir organizacijose dirbantieji turės būti patikrinti iki 2025 m. balandžio 30 d.
Už nustatytų pareigų nevykdymą numatyta ir administracinė atsakomybė, diferencijuojama atsižvelgiant į situacijos pavojingumą. Už QR kodo nepatikrinimą prieš priimant į darbą ar kartą per metus nuo 300 iki 500 Eur, o už pakartotinį nuo 500 iki 1 tūkst. Eur. Didesnė bauda numatyta tuo atveju, jeigu nustatoma, kad veiklą vykdo teistas asmuo nuo 3 tūkst. iki 5 tūkst. Eur, o jei toks atvejis nustatomas pakartotinį nuo 5 tūkst. iki 6 tūkst. Eur.
Detalesnę informaciją dėl QR kodo elektroninių paslaugų portalo galimybių galima rasti IRD puslapyje Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro (ĮKNR) paslaugos | Informatikos ir ryšių departamentas