Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Dirbtinis intelektas padės mažinti neapykantos kalbą
2022-02-08 , Tautinių mažumų departamentas prie Vyriausybės

2021 m. pavasarį Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, kartu su partneriais Lietuvos žmogaus teisių centru, Vytauto Didžiojo universitetu ir Europos žmogaus teisių fondu pradėjo įgyvendinti Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programos lėšomis iš dalies finansuojamą projektą „BE HATE FREE: laisvų nuo neapykantos bendruomenių kūrimas Lietuvoje“, kurio tikslas – spręsti pagrindinius iššūkius, susijusius su neapykantos kalbos reiškiniu internete.

Projekto rėmuose Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Informatikos fakulteto tyrėjų komanda – prof. Tomas Krilavičius, dr. Danguolė Kalinauskaitė, dr. Justina Mandravickaitė, Eglė Kankevičiūtė ir Milita Songailaitė kuria inovatyvų įrankį, padėsiantį sumažinti neapykantos kalbos apraiškas interneto platybėse. Šia iniciatyva kartu siekiama spręsti ir kitas susijusias problemas: plėsti žinias apie neapykantos kalbą, ugdyti visuomenės gebėjimus ją atpažinti ir įprotį apie tokius atvejus pranešti. Tam tikslui mokslininkų komanda ir dirbtinis intelektas (DI) suvienija jėgas – minėtas įrankis, paremtas būtent DI, padės atpažinti netinkamus, įžeidžiančius, neapykantą kurstančius komentatorių pasisakymus. Ši inovacija vystoma remiantis naujienų portalų anoniminių vartotojų paskelbtais komentarais, ir vien projekte mokslininkai tokių skaičiuoja bene 75 tūkst. Dalį jų, žinoma, sudaro nekenkėjiškas turinys, pavyzdžiui, įvairios nuomonės, tačiau kitą dalį – sunkiai suvokiamos žmonių mintys, kartais priverčiančios ir suglumti, ir pasibaisėti. Visi tie komentarai yra kruopščiai atrenkami – anotuojami – rankiniu būdu. Paprastai kalbant, priskiriami kategorijoms pagal tai, ar juose randama neapykantos kalbos, ar ne. Iš šių pavyzdžių mokosi dirbtinis intelektas, kad vėliau, kai įrankis bus pabaigtas kurti, galėtų ir pats atlikti tokį visuomenei reikšmingą darbą. Vadinasi, piktiems komentatoriams ateina liūdnos dienos – turės pasukti galvą, kaip teks plūstis, kad komentarai apeitų dirbtinio intelekto užkardas.

„Be Hate-Free“ projekto VDU komandos gretose – ir studentai, mokslininkams ir ekspertams padedantys iniciatyvą paversti funkcionaliu įrankiu. Jaunieji tyrėjai čia turi galimybę turimas teorines žinias pritaikyti realioms praktinėms problemoms spręsti ir kartu prisidėti prie kilnios misijos – komentarų skiltis paversti taikesne ir švaresne vieta. „Prisijungiau prie „Be Hate-Free“ projekto ir kartu gavau galimybę parašyti magistro darbą tema „Neapykantos kalbos atpažinimas panaudojant dirbtinį intelektą“. Šiame projekte prisidedu prie tyrimų, skirtų išsiaiškinti geriausias neuroninių tinklų architektūras ir transformacinius modelius, tinkančius neapykantos kalbai lietuviškuose tekstuose atpažinti. Tolesnis mano tikslas – kartu su komanda sukurti neapykantos kalbai lietuviškuose tekstuose atpažinti skirto sprendimo prototipą, panaudojant mašininio mokymo metodus“, – teigė projekte dirbanti VDU Informatikos fakulteto studentė Eglė.  „Be Hate-Free“ projekte už modelių, skirtų neapykantos kalbai aptikti, kūrimą ir duomenų surinkimą bei paruošimą atsakinga VDU Informatikos fakulteto studentė Milita pasakojo, jog projekto pradžioje buvo išbandyti jau esami neapykantos kalbos aptikimo metodai, jų rezultatai buvo pristatyti Druskininkuose vykusioje konferencijoje „Data Analysis Methods for Software Systems“ (DAMSS). Šiuo metu projekte studentė dirba prie naujo dirbtinio intelekto modelio, skirto neapykantos kalbai aptikti būtent lietuviškuose tekstuose, kūrimo.  Dirbtiniu intelektu paremtą įrankį pabaigti kurti ir jį pradėti naudoti tikimasi jau šiemet.

VDU informacija

02
Universitetai ir teisės mokslas
Mokslinių tyrimų atsakas į pasaulinius ir regioninius iššūkius
2024-05-23, Mykolo Romerio universitetas
Marijampolė taps universitetiniu miestu: Marijampolės kolegija išaugs į Mykolo Romerio universiteto Sūduvos akademiją
2024-05-23, Mykolo Romerio universitetas
Aktualūs sveikatos psichologijos klausimai svarstyti MRU Psichologijos instituto mokslinėje konferencijoje
2024-05-22, Mykolo Romerio universitetas
Prof. dr. Saulius Nefas: „Dėka pilietiško veikimo žmogus sako – aš galiu, o į bendruomenę susijungus sako – mes galime”
2024-05-22, Mykolo Romerio universitetas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
15:11
14:18
13:39
22:29
19:47
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti