Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Regionų administraciniame teisme vis dar jaučiamas migracijos bylų antplūdis
2024-06-14 , Nacionalinė teismų administracija
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Regionų administracinis teismas jau kelinti metai jaučia migracijos bylų antplūdį – 2023 m. gavome virš 1 000 šio pobūdžio bylų, iš jų 944 bylas dėl užsieniečių teisinės padėties, 167 bylas dėl prieglobsčio. Šiemet iki gegužės pabaigos jau yra gauta 580 skundų dėl užsieniečių teisinės padėties ir 88 prašymai dėl prieglobsčio suteikimo. Palyginti, iki migracijos bylų antplūdžio 2019–2020 m. įprastai per metus gaudavome apie 100 bylų dėl prieglobsčio ir apie 370 bylų dėl užsieniečių teisinės padėties.

Bylose dėl užsieniečių teisinės padėties paprastai prašoma panaikinti Migracijos departamento sprendimą dėl atsisakymo išduoti leidimą gyventi ar dirbti Lietuvoje ar tokio leidimo panaikinimo, dėl leidimų gyventi Lietuvoje pakeitimo. Prieglobsčio bylose pareiškėjai bando įrodyti, kad jiems Migracijos departamentas nepagrįstai atsisakė suteikti prieglobstį ir (ar) papildomą apsaugą. Dažnai jie tvirtina, kad valstybėse, iš kurių atvyko, kyla reali grėsmė gyvybei dėl politinių įsitikinimų, dėl etninių, tautinių, religijos ar lyties priežasčių (pvz., nurodo, kad jiems kyla grėsmė dėl oponavimo Baltarusijos ar Rusijos valdymo režimui, dėl priklausymo LGBT bendruomenei, krikščioniškoms konfesijoms, dėl tautybės ar pan.). Teismas pastaruoju atveju sprendžia, ar yra realiai egzistuojančių priežasčių, jog grįžę pareiškėjai bus kankinami, su jais bus žiauriai, nežmoniškai elgiamasi arba bus žeminamas jų orumas ar jie bus tokiu būdu baudžiami ar bus pažeistos jų žmogaus teisės ir pagrindinės laisvės.

Teismas šias bylas turi išnagrinėti ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo teismo nutarties priimti skundą nagrinėti priėmimo dienos, t. y. specialiame įstatyme yra nustatyti sutrumpinti bylos išnagrinėjimo terminai. Tokio pobūdžio bylas nagrinėja trijų teisėjų kolegija, paprastai vyksta žodinis teismo posėdis, taip pat dažniausiai posėdyje dalyvauja vertėjas, galintis versti į pareiškėjui suprantamą kalbą (dažniausiai tai būna arabų, prancūzų, rusų ar anglų kalba). Teismas šios kategorijos bylose vertina Migracijos departamento priimtų administracinių sprendimų teisėtumą ir (ar) pagrįstumą, taip pat pagal administracinių teismų praktiką įvertinama kiekvieno užsieniečio individuali situacija, jo nurodomos faktinės aplinkybės, kilmės šalies aktuali informacija dėl grąžinimo į kilmės šalį.

Remiantis Lietuvos teismų informacinės sistemos LITEKO duomenimis, pernai metais išnagrinėtose migracijos bylose apie 30 procentų skundų buvo patenkinta arba patenkinta iš dalies. Likusiose bylose teismas konstatavo, kad Migracijos departamentas priėmė motyvuotą sprendimą, nes pareiškėjai neįrodė, kad grąžinus juos į kilmės šalį jiems grėstų pavojus gyvybei arba sveikatai, todėl nėra teisinio pagrindo suteikti pabėgėlio statusą ar taikyti papildomą apsaugą Lietuvoje. Tokio pobūdžio ginčuose kyla nemažai iššūkių dėl pareiškėjo faktinės situacijos teisinio kvalifikavimo, įvertinus tarptautinės apsaugos suteikimo teisinius pagrindus, dėl aktualios ir naujausios pareiškėjų kilmės šalies informacijos rinkimo ir (ar) įvertinimo, dėl pareiškėjų paaiškinimų patikimumo ir išsamumo vertinimo, dėl poreikio atlikti kompleksinį pareiškėjo individualios situacijos jo nurodomos kilmės šalies informacijos kontekste tyrimą.

Regionų administracinis teismas – specializuotas teismas, nagrinėjantis administracines bylas. Administraciniai teismai yra įsteigti skundams ar prašymams dėl viešojo ir vidinio administravimo subjektų priimtų administracinių aktų bei veiksmų ar neveikimo (pareigų nevykdymo) nagrinėti.

Juose nagrinėjami:

  • ginčai viešojo valdymo sferoje, norminių administracinių aktų teisėtumo klausimai, mokesčių ginčai ir kt. Fiziniai ar juridiniai asmenys administraciniam teismui gali apskųsti valstybės institucijų priimtus sprendimus arba jų veiksmus (neveikimą) ar vilkinimą atlikti veiksmus;
  • skundai dėl žalos, atsiradusios dėl valstybinio administravimo subjektų ir savivaldybių administravimo subjektų neteisėtų veiksmų, atlyginimo;
  • usieniečių skundai dėl atsisakymo išduoti leidimą gyventi ar dirbti Lietuvoje ar tokio leidimo panaikinimo, dėl leidimų gyventi Lietuvoje pakeitimo, skundai dėl prieglobsčio nesuteikimo ar panaikinimo ir kt.

 

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:

Sigita Gamulėnienė
Regionų administracinio teismo
teismo pirmininko padėjėja ryšiams su žiniasklaida ir visuomene
Tel. (8 5) 264 8962, 8 612 49869
administracinis.teismas.lt
Sekite mus
facebook.com/LietuvosTeismai

00
Teismai ir ikiteisminis procesas
Kauno apylinkės teisme išnagrinėta administracinio nusižengimo byla tarp gyvūnų prieglaudos ir šunį priglaudusios moters
2024-07-19, Nacionalinė teismų administracija
Viešojo intereso gynimas: prokuratūra kreipėsi į teismą dėl Panevėžio miesto, Ignalinos ir Jonavos rajonų savivaldybių tarybos narių nepagrįsto praturtėjimo
2024-07-19, Generalinė prokuratūra
Kaune trys asmenys nuteisti dėl neteisėto migrantų gabenimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną
2024-07-19, Generalinė prokuratūra
Prokuratūros prašymu suimtas sutuoktinės nužudymu įtariamas uteniškis
2024-07-19, Generalinė prokuratūra

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
16:19
13:12
13:01
12:15
19:54
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti