Nagrinėjant ginčus teismuose jau tapo kasdienybe analizuoti ir remtis kitų šalių teismų praktikomis. Dėl šios priežasties teisininkams labai svarbu turėti veiksmingus teismų praktikos paiešką palengvinančius technologinius įrankius. Vienas iš tokių įrankių ką tik įdiegtas Lietuvos teismų sistemoje.
Lietuvos teismai skaitmenizavimo srityje ir vėl tarp lyderių ES
ES teisingumo rezultatų suvestinėje (angl.The 2023 EU Justice Scoreboard), paskelbtoje šią vasarą, Lietuvos teismai jau tradiciškai pasižymi tarp greičiausiai bylas nagrinėjančių valstybių, o civilinių bylų išnagrinėjimo pirmosios instancijos teismuose operatyvumo atžvilgiu pirmauja. Tačiau ne mažiau svarbus ir šioje suvestinėje atspindėtas Lietuvos teismų progresyvumas proceso efektyvumo bei teisingumo skaitmenizavimo srityje naudojant pažangius informacinių technologijų įrankius. Lietuvos teismai rikiuojasi tarp lyderių pagal informacijos visuomenei apie teismų veiklą ir teismų sprendimus prieinamumą bei komunikaciją tarp proceso dalyvių ir proceso inicijavimą civilinėse bei administracinėse bylose informacinių technologijų priemonėmis.
Nacionalinės teismų administracijos (NTA) direktoriaus pavaduotoja Vaida Petravičienė atkreipia dėmesį, kad šie pasiekimai yra svarbūs efektyviam teisingumo vykdymui, tačiau norinti išlaikyti lyderystę ir Lietuvos teisingumo sistemos pažangą būtina ne tik džiaugtis pasiekimais, bet ir toliau ieškoti galimybių įgalinti naujausius technologinius pasiekimus Vienas iš tokių įrankių ką tik startavęs Lietuvos teismų informacinės sistemos LITEKO skaitmenizavimo sprendimas Europos teismų praktikos identifikatorius (trumpinys ECLI).
ECLI sudaro galimybes nacionaliniams teismams efektyviau ieškoti kitų ES šalių teismų sprendimų ir taikyti ES teisę, remiantis kitų šalių teismų praktika. Be to, įdiegus ECLI Lietuvos, kaip ir daugelio ES šalių, jau įsidiegusių šį funkcionalumą, teismų praktika taps lengviau pasiekiama tarptautiniu lygmeniu. Tai neabejotinai prisidės prie Lietuvos teisingumo bendruomenės intensyvesnio bendradarbiavimo su kolegomis iš kitų valstybių ir aktyvesnio įsitraukimo į ES teisinę erdvę, pažymi V. Petravičienė.
ECLI: rasti Europos teismų sprendimus bus paprasčiau
Europos teismų praktikos identifikatorius ECLI leidžia skirtingų ES šalių teismams daug paprasčiau ir efektyviau dalintis praktika, cituoti teismų sprendimus. ECLI leidžia ieškoti teismų sprendimų per vieną prieigą pagal šalies kodą, teismą, sprendimo metus ir unikalų numerį.
Iki ECLI įdiegimo tam, kad būtų galima surasti kitos valstybės teismo sprendimą, kuriame suformuota praktika yra svarbi sprendžiant ginčą kitos šalies teisme, reikėjo žinoti konkrečios valstybės teismų registro ypatumus. Skirtingos sprendimų citavimo praktikos ir nuorodos į skirtingas duomenų bazes taip pat apsunkindavo net ir žinomo sprendimo paieškas.
ECLI naudotis padės aiškios instrukcijos
ECLI Lietuvoje įdiegtas NTA įgyvendinus projektą Efektyvi elektroninė prieiga prie teismo sprendimų. Projekto vykdytojai ne tik užtikrino, kad sprendimas būtų kokybiškai suprogramuotas ir įdiegtas, bet ir pasirūpino naudotojų poreikiu gauti aiškias nuorodas, kaip naudotis įrankiu negaištant laiko.
Bet kurio naujo technologinio įrankio sėkmingas funkcionavimas priklauso ne tik nuo kokybiško produkto sukūrimo, teisingo jo įdiegimo, bet ir nuo vartotojų gebėjimo juo naudotis. Dėl šios priežasties organizuojami specialūs mokymai, konsultacijos bei rašytinės instrukcijos. NTA Projektų valdymo skyriaus vadovės Ramunės Majauskaitės teigimu, ne išimtis ir ECLI projektas.
Iš patirties žinome, kad diegiant naujas informacines sistemas ar technologijas vienas iš projekto privalomų ir netgi svarbiausių etapų yra vartotojų kokybiškas apmokymas ir įgalinimas užtikrintai naudotis sukurtais produktais. ECLI naudotojams suprasti ir įsisavinti įrankio funkcionalumus bei galimybes padės sukurtas Naudotojo vadovas su aiškiomis, iliustruotomis instrukcijomis. Taip pat konsultacijos, kurias prireikus suteiks NTA informacinių technologijų specialistai, pabrėžia R. Majauskaitė.
Daugiau informacijos apie ECLI galima rasti e.teisingumo portale ir filmuke.
Projektas Efektyvi elektroninė prieiga prie teismo sprendimų truko dvejus metus, jo biudžetas daugiau negu 260 000 eurų.