Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Apeliacinis teismas: tik laisvės atėmimo bausmė atitinka V. Š. padaryto nusikaltimo pavojingumą
2024-02-28 , Nacionalinė teismų administracija
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Lietuvos apeliacinis teismas pakeitė apygardos teismo nuosprendį – nenustatė, kad buvęs Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius V. Š. pripažįsta savo kaltę ir nuoširdžiai gailisi, ir už kyšininkavimą jam paskyrė 5 metų laisvės atėmimo bausmę, kurią, atsižvelgęs į prokuroro prašymą, sumažino trečdaliu – paskyrė 3 metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimo bausmę.

V. Š. pirmosios instancijos teismo nuosprendžiu už vieną tęstinę nusikalstamą veiką – didesnės nei 250 MGL vertės kyšininkavimą – buvo paskirta švelnesnė nei Baudžiamajame kodekse numatyta bausmė (105 000 Eur bauda) ir ją dar sumažinus vienu trečdaliu (byla išnagrinėta sutrumpinto įrodymų tyrimo tvarka) paskirta 70 000 Eur bauda. Taip pat iš V. Š. konfiskuoti kratos metu rasti 240 930 Eur ir nuspręsta išieškoti dar 19 070 Eur. Be to, V. Š. uždrausta 7 metus dirbti valstybės tarnyboje.

Su paskirta teismo bausme nesutinkantis prokuroras apeliaciniame skunde prašė pripažinti, kad V. Š. padarė ne vieną tęstinį nusikaltimą, bet atskiras 8 nusikalstamas veikas, ir prašė jam paskirti subendrintą 9 metų laisvės atėmimo bausmę ir 45 000 Eur baudą, bei šias bausmes sumažinti vienu trečdaliu, atsižvelgiant į tai, kad byla pirmosios instancijos teisme buvo išnagrinėta sutrumpinto įrodymų tyrimo tvarka.

Bylą išnagrinėjusi Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegija konstatavo, kad V. Š. pagrįstai pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo kaip vienos tęstinės nusikalstamos veikos. Konstatuota, kad atskirus kyšio paėmimo atvejus jungė bendras nusikalstamas sumanymas ir vienodas elgesio modelis. V. Š. per aštuonis kartus iš UAB „Autokausta“ vadovo iš viso paėmė 260 000 Eur (pirmą kartą pinigus paėmė UAB „Autokausta“ patalpose, likusius septynis kartus – savo gyvenamojoje vietoje).

Tačiau apeliacinės instancijos teismas padarė išvadą, kad apygardos teismas nepagrįstai pripažino V. Š. atsakomybę lengvinančią aplinkybę – prisipažinimą padarius nusikalstamą veiką ir nuoširdų gailėjimąsi – ir nuteistajam paskyrė aiškiai per švelnią bausmę.

Nustatyta, kad V. Š. viso proceso metu siekė kuo labiau sumenkinti savo vaidmenį, vengė išsamiai atskleisti faktines nusikaltimo aplinkybes, nepripažino, kad reikalavo kyšio, savo parodymus derino prie byloje objektyviai nustatytų aplinkybių, prisipažino padaręs nusikalstamą veiką tik surinkus jo kaltę pagrindžiančius duomenis. Toks jo elgesys, teisėjų kolegijos vertinimu, nelaikytinas kaltės pripažinimu ir nuoširdžiu gailėjimusi, todėl atsakomybę lengvinanti aplinkybė pašalinta iš apygardos teismo nuosprendžio aprašomosios dalies.

Apeliacinis teismas taip pat pažymėjo, kad pirmosios instancijos teismas V. Š., taikydamas Baudžiamajame kodekse numatytą išimtį ir paskyręs švelnesnę nei už tokio pobūdžio nusikaltimą numatytą bausmę, t. y. su laisvės atėmimu nesusijusią bausmę, daug dėmesio skyrė išimtinai teigiamai nuteistojo charakteristikai, tačiau nepakankamai įvertino didelį padaryto nusikaltimo pavojingumą, kurį lėmė tiek įžūlūs, didelio masto, ilgalaikiai korupcinio pobūdžio nusikalstami veiksmai, tiek ir nusikalstamą veiką padariusio asmens statusas bei aukštos pareigos Kauno miesto savivaldybėje.

V. Š. nusikalstamas elgesys buvo ne atsitiktinis, o gerai suplanuotas. Būtent V. Š. buvo nusikaltimo iniciatorius ir nustatydavo, kada ir kokia pinigų suma turės būti jam pristatyta. Be to, buvo paimtas 260 000 Eur dydžio kyšis – 20 kartų didesnis kyšis nei numatytas minimalus dydis, už kurį asmuo baudžiamas išimtinai tik laisvės atėmimo nuo 2 iki 8 metų bausme.

Teisėjų kolegijos vertinimu, įstatymų leidėjo pozicija nustatant bausmes už korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas turėjo labai aiškų tikslą – sumažinti korupcijos lygį Lietuvoje, atgrasyti asmenis nuo tokio pobūdžio teisės pažeidimų ateityje, todėl byloje nustatytos aplinkybės nesudaro pagrindo už vieno didžiausių kyšių Lietuvoje reikalavimą ir paėmimą skirti V. Š. nepagrįstai švelnią bausmę.

„Tik laisvės atėmimo bausmė, šiuo konkrečiu atveju – bausmės vidurkis, atitinka V. Š. padaryto nusikaltimo pavojingumą ir pasieks bausmės skyrimo tikslus“, – nurodė Apeliacinio teismo teisėjų kolegija, nuosprendžiu V. Š. už kyšininkavimą paskyrusi 5 metų laisvės atėmimo bausmę.

Apeliacinis teismas, pagal įstatymus negalėdamas pabloginti nuteistojo padėties labiau, nei prašoma apeliaciniame skunde, atsižvelgdamas į tai, kad prokuroras apeliaciniame skunde prašė bausmę nuteistajam sumažinti vienu trečdaliu dėl bylos išnagrinėjimo sutrumpinto įrodymų tyrimo tvarka, paskirtą bausmę sumažino vienu trečdaliu ir V. Š. paskyrė 3 metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimo bausmę. Kita apygardos teismo nuosprendžio dalis (dėl turto konfiskavimo, teisės dirbti valstybės tarnyboje atėmimo) palikta nepakeista.

Šis Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendis baudžiamojoje byloje Nr. 1A-166-870/2024 įsiteisėja jo priėmimo dieną, tačiau per tris mėnesius nuo paskelbimo dienos kasacine tvarka gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

00
Teismų praktikos išaiškinimai
Skelbiamas nutarimas byloje pagal prašymą įvertinti teisinio reguliavimo, susijusio su reikalavimais, nenurašomais baigus fizinio asmens bankroto procesą, atitiktį Konstitucijai
2024-04-23, Konstitucinis Teismas
Sprendimas uždrausti užsieniečiui atvykti į Lietuvos Respubliką 1 metus dėl nesumokėtos 70 eurų baudos – neproporcingas
2024-04-22, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Išnagrinėta byla dėl žalos atlyginimo ir atstovavimo išlaidų paskirstymo
2024-04-22, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Priimta nagrinėti dalis prašymo įvertinti teisinio reguliavimo, susijusio su kailinių žvėrelių laikymo ir veisimo specializuotuose ūkiuose (fermose) ūkinės veiklos draudimu, atitiktį Konstitucijai
2024-04-19, Konstitucinis Teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Viešųjų pirkimų tarnyba
2024-04-23
Naujausios diskusijos
19:03
11:29
12:51
22:23
14:55
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti