Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Vyko antrasis Teisės forumas: nuo teisėkūros problemų iki asmens teisių gynimo kainos
2023-12-11 , Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
LAT.lt foto, šaltinis https://www.lat.lt/data/public/thumbnails/2023/12/resize_700x500_406746087_341405598519019_4607457730470721730_n.jpg

Š. m. gruodžio 8 d. Lietuvos Respublikos Seime vyko bendras Lietuvos Respublikos Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto, Lietuvos teismų, Generalinės prokuratūros, advokatūros bei Lietuvos teisininkų draugijos forumas tema „Teisinė valstybė ir gerovės valstybė – panašios, tapačios ar priešingos sąvokos“.

Pasak vieno iš teisės forumo iniciatorių Advokatų tarybos pirmininko Mindaugo Kukaičio, šių metų diskusijoms nuspręsta pasirinkti tik dvi temas.

„Problemų arba aštrių momentų teisės viršenybės principo užtikrinimo Lietuvos teisinėje sistemoje ar kasdieniame gyvenime turime tikrai nemažai. Tačiau šiemet nusprendėme koncentruotis į dvi temas, kuriomis atvirai kalbėtis pakvietėme platesnį profesijų atstovų ratą. Tiek teisėkūros kūrimo, tiek asmens teisių gynimo, o tiksliau bylinėjimosi išlaidų priteisimo ar nepriteisimo klausimais, šiemet pakvietėme padiskutuoti politikus, politologus, žurnalistus, visuomenės veikėjus. Labai tikimės, kad tai padės pamatyti ne tik nuomonių įvairovę, bet kartu ir paskatins imtis gerųjų pokyčių“, – kalbėjo M. Kukaitis.

Gerovės valstybės kelyje: teisės kūryba ar gamyba

Eilę metu vis kalbama, kad teisėkūroje per daug ir per greitai politikai „prikepa“ įstatymų, įvairiausių teisės aktų, įsakymų, pakeitimų ir t.t. Visgi pokyčio kaip ir nematyti, o ką atneš naujieji Seimo rinkimai. Ar vėl pasiduosime teisės aktų gamybos lenktynėms?

Lietuvos avokatūros pateikta statistika iškalbinga. Vadovaujantis 2018 m. kovo 16 d. valstybinio audito kontrolės ataskaitos santrauka „Valstybinio audito ataskaita: teisėkūros procesas“, kasmet Seimui pateikiama vidutiniškai 700 įstatymų projektų – 2-4 kartus daugiau negu kaimyninių valstybių parlamentams. Pavyzdžiui, Estijos parlamentui pateikiama vidutiniškai 200 įstatymų projektų, Lenkijos – 338, o Latvijos – 417.

50% įstatymų Seime buvo priimama skubos ar ypatingos skubos tvarka, tuo tarpu Suomijoje, Švedijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Lenkijoje – 5 %, Estijoje – 10 %. 98 iš 110 Lietuvos valstybės įstaigų, kurioms pavesta atlikti teisinio reguliavimo stebėseną per du metus jos neatliko (2014-2016 m. buvo įvertinta tik 0,06% teisės aktų).

Pirmosios diskusijos dalyviai LR Seimo Pirmininkės pavaduotojas Julius Sabatauskas, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkės pavaduotoja dr.  Agnė Širinskienė, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkė doc. dr. Danguolė Bublienė, Generalinės prokurorės pavaduotojas Gintas Ivanauskas, Mykolo Romerio universiteto dėstytoja, politologė, visuomenės veikėja Rima Urbonaitė, DELFI vyriausioji redaktorė Rasa Lukaitytė-Vranauskienė, Advokatų tarybos pirmininkas Mindaugas Kukaitis diskutavo, ko reikia kokybiškam teisiniam Lietuvos gyvenimui, kad įstatymų leidyba taptų aukšto profesionalumo įstatymų kūryba, o ne gamyba.

Kokia yra asmens teisių gynimo tikroji kaina?

Į pastarąjį klausimą buvo pabandyta atsakyti antrojoje diskusijoje, kurios pradžioje dalyviai apžvelgė dabartinę realią situaciją, su kuo tenka susidurti Lietuvos teismuose paprastam žmogui, jeigu patenka į teisingumo paieškas.

Ar ribotas išlaidų priteisimas nėra kliūtis teisei į teisingą teismą, ar laimėta byla atlygina proceso kainą ir kodėl ne visiškas išlaidų atlyginimas gali atgrasyti nuo tiesos ir teisingumo siekimo? Šių klausimų diskusijoje dalyvavo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo civilinių bylų skyriaus pirmininkas dr. Artūras Driukas, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo pirmininkė prof. dr. Skirgailė Žalimienė, Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausioji prokurorė Deimantė Nikitinienė, Lietuvos Advokatūros Civilinės teisės komiteto pirmininkė, advokatė dr. Laura Kamarauskienė ir Vilniaus universiteto teisės fakulteto docentas, advokatas dr. Donatas Murauskas.

Antrojoje šioje diskusijos dalyje diskusijos dalyviai dalinosi įžvalgomis ir pastebėjimais, ką būtų galima pakeisti dėl bylinėjimosi išlaidų priteisimo žmogui, kad jis galiausiai jaustų teisingumo jausmą. 

Pastariesiems klausimams daugiau konteksto suteikė Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkė dr. Gabrielė Juodkaitė-Granskienė, Lietuvos teisininkų draugijos atstovė, advokatė Laura Martinaitytė, Lietuvos Advokatūros Konkurencijos komiteto pirmininkė, advokatė Rasa Zaščiurinskaitė ir Baudžiamosios ir baudžiamojo proceso teisės komiteto primininkas, advokatas dr. Linas Belevičius.

Konferencijos pilną įrašą galite stebėti čia.

00
Teismų praktikos išaiškinimai
LAT: visišką civilinį veiksnumą įgijęs nepilnametis baudžiamosios teisės prasme nelaikytinas suaugusiu žmogumi
2024-03-01, Nacionalinė teismų administracija
Teisme pirmą kartą organizuotas tarptautinis seminaras užsieniečių teisės klausimais
2024-03-01, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Byloje spręsta dėl teismo įpareigojimo VĮ Registrų centrui padaryti įrašus Juridinių asmenų dalyvių informacinėje sistemoje
2024-03-01, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Komunikuotos dvi bylos dėl ikiteisminio tyrimo duomenų perdavimo tretiesiems asmenims
2024-03-01, Europos Žmogaus Teisių Teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Naujausios diskusijos
21:30
13:22
13:15
16:45
16:39
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti