Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Teisėjų kolegija pasisakė dėl galimybės susitarti dėl procesinių palūkanų dydžio, taip pat dėl galimybės teismui mažinti šalių sutartas procesines palūkanas
2024-04-03 , Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Vladimiro Ivanovo / Verslo žinios / foto.

2024 m. kovo 28 d. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija išnagrinėjo bylą, kurioje buvo sprendžiama dėl to, ar šalys gali susitarti dėl didesnio nei įstatyme nustatyto procesinių palūkanų dydžio.

Ieškovė kreipėsi į teismą su ieškiniu, kuriame prašė priteisti iš atsakovės 113 763,73 Eur už atliktus darbus, 0,1 proc. dydžio procesines palūkanas nuo priteistos sumos už kiekvieną dieną iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.

Pirmosios instancijos teismas ieškinį tenkino iš dalies, priteisė ieškovei iš atsakovės 113 763,73 Eur ir 0,1 proc. dydžio (6837,40 Eur) palūkanas už kiekvieną dieną iki kreipimosi į teismą, taip pat 6 proc. dydžio metines palūkanas už 113 763,73 Eur sumą nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo, t. y. procesines palūkanas. Teismas vertino, kad, sprendžiant dėl procesinių palūkanų dydžio, šalių sutartas 0,1 proc. už kiekvieną dieną palūkanų dydis, kuris būtų 36 proc. per metus, nėra sąžiningas, lyginant su įstatymo įtvirtintais dydžiais, todėl ieškovei iš atsakovės priteisė 6 proc. dydžio metines palūkanas už 113 763,73 Eur nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.

Apeliacinės instancijos teismas pirmosios instancijos teismo sprendimą iš dalies pakeitė ir priteisė ieškovei iš atsakovės 113 763,73 Eur už atliktus darbus, 6837,40 Eur palūkanų ir 6 procentų dydžio procesines palūkanas už priteistą 120 601,13 Eur sumą nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo. Teismo vertinimu, šalys susitarė tik dėl kompensuojamųjų palūkanų (nuo mokėjimo termino praleidimo iki kreipimosi į teismą) mokėjimo ir jų dydžio už vėlavimą paskirstyti lėšas už atliktus darbus, todėl nėra pagrindo taikyti susitarime nustatytą palūkanų dydį priteisiant procesines palūkanas.

Išnagrinėjusi bylą Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegija nustatė, kad, pagal CK įtvirtintą teisinį reguliavimą, tiek kompensuojamosios, tiek ir procesinės palūkanos gali būti nustatomos šalių susitarimu, jo nesant – pagal įstatymą (CK 6.37 straipsnio 2 dalis, 6.210 straipsnis).

Teisėjų kolegijos vertinimu, pažodinis (taikant teksto lingvistinį aiškinimą) šalių susitarimo nuostatos, pagal kurią, jei atsakovė iš užsakovės gautas lėšas uždelsia paskirstyti (išmokėti) partnerėms per dvi darbo dienas nuo jų pervedimo dienos, ji privalo mokėti kiekvienai partnerei atskirai po 0,1 proc. dydžio palūkanas nuo laiku nesumokėtos sumos už kiekvieną uždelstą dieną, aiškinimas suponuoja išvadą, jog šalys buvo susitarusios, kad 0,1 proc. dydžio palūkanos nuo laiku nesumokėtos sumos už kiekvieną uždelstą dieną bus skaičiuojamos iki visiško prievolės įvykdymo. Tai reiškia, kad šalys susitarė ir dėl procesinių palūkanų skaičiavimo.

Teisėjų kolegija pažymėjo, kad priteisdamas šalių sutartas, bet ne įstatymų nustatytas procesines palūkanas, kurios yra didesnės negu įstatyme nurodytos, teismas turi įvertinti, be kita ko, ar šalių sutartas procesinių palūkanų dydis neprieštarauja sąžiningumo bei protingumo principams, ir išspręsti jų dydžio (ne)mažinimo klausimą. Kadangi šios aplinkybės, kuri yra fakto klausimas, apeliacinės instancijos teismas nevertino, kasacinis teismas panaikino apeliacinės instancijos teismo nutarties dalį dėl procesinių palūkanų priteisimo ir grąžino šį klausimą iš naujo nagrinėti apeliacinės instancijos teismui.

Bylos Nr. e3K-3-95-403/2024 (aktyvi nuoroda). Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Vieša teismų sprendimų paieška.

Cituojant arba kitaip platinant šią informaciją prašome nurodyti informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:
Rimantė Kraulišė
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo
Pirmininko tarnybos atstovė ryšiams su visuomene
Mob. tel. 8 685 84863
El. p. email protected
www.lat.lt
www.teismai.lt

00
Teismų praktikos išaiškinimai
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą dėl vartotojo teisių apsaugos aiškinimo
2024-07-12, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Nuteistajam iki gyvos galvos neteisėtai neleista išvykti į tėvo laidotuves
2024-07-11, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Teisingumo Teismo sprendimas sujungtose bylose C-554/21, C-622/21, C-727/21
2024-07-11, Europos Sąjungos Teisingumo Teismas
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Vilniaus universiteto bendradarbiavimas dirbtinio intelekto srityje
2024-07-10, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba
2024-07-11
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Naujausios diskusijos
13:12
13:01
12:15
19:54
13:58
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti