Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Teismas panaikino VRK sprendimą dėl atsisakymo spausdinti kandidato į Respublikos Prezidentus E. V. rinkimų programą
2024-04-05 , Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Pareiškėjas kreipėsi į teismą, prašydamas panaikinti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimą dėl atsisakymo valstybės lėšomis spausdinti pareiškėjo rinkimų programą 2024 m. gegužės 12 d. Respublikos Prezidento rinkimuose dalyvaujančių kandidatų rinkimų programų leidinyje. Pareiškėjas laikėsi pozicijos, kad jo programa atitiko reikalavimus, todėl VRK skundžiamu sprendimu nepagrįstai apribojo jo konstitucinę teisę laisvai reikšti įsitikinimus ir nuomonę. VRK teigė, kad pareiškėjo rinkimų programoje buvo teiginių, nukreiptų prieš tarptautinius Lietuvos įsipareigojimus, įskaitant jos narystę NATO, siekiama skleisti nepasitikėjimą užsieniečiais, valdžia nepagrįstai vadinama „išdavikais“, todėl programa negalėjo būti spausdinama valstybės lėšomis.

Šiomis aplinkybėmis teismas pažymėjo, jog kandidato rinkimų programa yra oficialus dideliu tiražu už valstybės biudžeto lėšas rinkėjams platinamas dokumentas, kuris turi būti parengtas pagal VRK nustatytus reikalavimus. Kandidato rinkimų programos nuostatos turi būti išreikštos korektiškai, jomis neturi būti paneigiamos konstitucinės vertybės. Nors rinkimų programoje kandidato reiškiama valstybės institucijų kritika savaime nelaikytina jų autoriteto diskreditavimu, atsižvelgiant į šios kritikos kontekstą, turi būti vertinama, ar tokia viešai už valstybės biudžeto lėšas leidžiamame leidinyje reiškiama kritika nediskredituoja valstybės pasirinktos vidaus bei užsienio politikos (geopolitinės) krypties. Priešingu atveju, būtų ne tik menkinamas Tautos pasitikėjimas valstybe, bet ir žeminamas Respublikos Prezidento institucijos, į kurią kandidatuojama su tokia rinkimine programa, autoritetas. Todėl VRK iš Konstitucijos ir Rinkimų kodekso kyla teisė ir pareiga išsamiai įvertinti jai teikiamų kandidatų rinkimų programų turinį bei tinkamai pagrįsti ir motyvuoti dėl to priimamus sprendimus.

Teisėjų kolegija pažymėjo, jog VRK šios pareigos nevykdant, būtų pažeidžiama pasyviąją rinkimų teisę įgyvendinančio asmens teisė žinoti ir suprasti, kokiu pagrindu atsisakoma skelbti jo rinkimų programą. Be to, nenurodant konkrečių pagrindų, dėl kurių yra neskelbiama kandidato rinkimų programa, rinkėjai per rinkimų agitaciją laiku negautų visos reikšmingos informacijos apie visus kandidatus tam, kad jie galėtų susidaryti nuomonę apie kandidatus ir ją pareikšti rinkimų dieną. Respublikos Prezidento rinkimuose dalyvaujančių kandidatų rinkimų programų leidinyje rinkėjams turėtų būti pateikta nuoroda į konkretų VRK dėl atsisakymo spausdinti rinkimų programą priimtą sprendimą, tačiau toks sprendimas pirmiausia turi būti pagrįstas ir motyvuotas.

Nustatęs, kad pareiškėjo skundžiamas VRK sprendimas tokių reikalavimų neatitiko, teismas šį sprendimą panaikino ir įpareigojo VRK iš naujo spręsti dėl pareiškėjo pateiktos rinkimų programos spausdinimo 2024 m. gegužės 12 d. Respublikos Prezidento rinkimuose dalyvaujančių kandidatų rinkimų programų leidinyje.

00
Teismų praktikos išaiškinimai
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą dėl vartotojo teisių apsaugos aiškinimo
2024-07-12, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Nuteistajam iki gyvos galvos neteisėtai neleista išvykti į tėvo laidotuves
2024-07-11, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Teisingumo Teismo sprendimas sujungtose bylose C-554/21, C-622/21, C-727/21
2024-07-11, Europos Sąjungos Teisingumo Teismas
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Vilniaus universiteto bendradarbiavimas dirbtinio intelekto srityje
2024-07-10, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba
2024-07-11
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Naujausios diskusijos
13:12
13:01
12:15
19:54
13:58
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti