Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Valstybei sugrąžinta žemė, į kurią neteisėtai atkurtos ir vėliau perleistos nuosavybės teisės
2024-04-05 , Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Nuosavybės teisių atkūrimas: Teismas tenkino prokuroro, ginančio viešąjį interesą, pareiškimą dėl žemės grąžinimo valstybei, nustatęs, kad nuosavybės teisės į šią žemę atkurtos suklastojus dokumentus, o vėliau šią žemę neatlygintinai įgijo verslo subjektas

Prokuroras kreipėsi į teismą, prašydamas grąžinti valstybės nuosavybėn 82 ha žemės, į kurią, suklastojus dokumentus, buvo nepagrįstai atkurtos nuosavybės teisės. Žemę vėliau įgijusi užsienio kapitalo bendrovė teisme laikėsi pozicijos, kad sandorio sudarymo metu ji buvo sąžininga, negalėjo žinoti, kad nuosavybės teisės atkurtos neteisėtai, taip pat kad už įgytą žemę yra atsiskaičiusi su žemės perleidėjo įgaliotu asmeniu. Į bylą atsakovu įtrauktas asmuo, kuriam neteisėtai buvo atkurtos nuosavybės teisės į ginčo žemę, po žemės perleidimo bendrovei sandorio sudarymo buvo pripažintas neveiksniu, o nagrinėjant administracinę bylą teisme mirė. Jo procesines teises ir pareigas perėmė valstybė, neatsiradus palikimą priėmusių asmenų.

Šiomis aplinkybėmis teismas akcentavo, kad verslininkams taikytini aukštesni atidumo ir rūpestingumo standartai, nes verslininko statusas sustiprina reikalavimą būnant sandorio šalimi domėtis aplinkybėmis, svarbiomis turtui įgyti, bei vadovautis atidumo, rūpestingumo, protingumo principais ir verslo logika. Bendrovės pasirinktas veiklos modelis pirkimo–pardavimo sandorį vykdyti per trečiąjį asmenį, su kuriuo bendrovė nebuvo susijusi nei darbo, nei sutartiniais teisiniais santykiais, mokant dideles pinigų sumas už žemę dar nesuformavus žemės sklypų ir ne tuometiniam teisių į juos savininkui, o kitam asmeniui, skubant sudaryti pirkimo–pardavimo sandorį ir įregistruoti žemės sklypus, neatitiko rūpestingo, skaidraus, taigi ir sąžiningo sandorio sudarymo standartų. Su įgijėjo sąžiningumu nesuderinama ir aplinkybė, kad asmeniui, kuriam buvo atkurtos nuosavybės teisės, žemės pirkimo–pardavimo procese, taip pat nuosavybės teisių į žemę atkūrimo bei žemės sklypų įregistravimo procedūrose atstovavo asmuo, kuris nuo pat pradžių veikė ir žemę vėliau įgijusios bendrovės interesais bei buvo su ja susijęs paskolos santykiais. Byloje taip pat akcentuota, kad tuometiniam žemės savininkui atstovavusiam asmeniui pervestų pinigų sumų paskirtis buvo nurodyta kaip paskola, atskirai nenurodant jokių nekilnojamojo turto identifikacinių duomenų, o įregistravus įgytus žemės sklypus bendrovės nuosavybėn, sklypų kaina buvo sudengta su tuometiniam žemės savininkui atstovavusio asmens bendrovei turėta skola. Svarbia laikyta ir aplinkybė, kad ne bendrovė, o tuometiniam žemės savininkui atstovavęs asmuo yra civilinis ieškovas dėl už žemę sumokėtos sumos priteisimo baudžiamojoje byloje. Atsižvelgęs į šias aplinkybes, teismas konstatavo, jog byloje nenustatytas realus bendrovės atsiskaitymo su tuometiniu žemės savininku pagal žemės pirkimo–pardavimo sandorį faktas. 

Įvertinęs ikiteisminio tyrimo duomenis, kad nuosavybės tesės į 82 ha žemės asmeniui atkurtos remiantis suklastotais dokumentais, taip pat nustatęs, kad vėliau žemė neatlygintinai buvo perleista nesąžiningam įgijėjui, teismas šį byloje ginčytą žemės perleidimo sandorį pripažino negaliojančiu ir grąžino žemę valstybės nuosavybėn, bendrovės naudai nepriteisdamas žemės vertės atlyginimo.

00
Teismų praktikos išaiškinimai
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą dėl vartotojo teisių apsaugos aiškinimo
2024-07-12, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Nuteistajam iki gyvos galvos neteisėtai neleista išvykti į tėvo laidotuves
2024-07-11, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Teisingumo Teismo sprendimas sujungtose bylose C-554/21, C-622/21, C-727/21
2024-07-11, Europos Sąjungos Teisingumo Teismas
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Vilniaus universiteto bendradarbiavimas dirbtinio intelekto srityje
2024-07-10, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba
2024-07-11
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Naujausios diskusijos
13:12
13:01
12:15
19:54
13:58
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti