Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

LVAT: saldainiais ir žaislais prekiaujanti bendrovė pagrįstai nubausta už žaislų saugos pažeidimą
2024-04-12 , Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas

Vartotojų teisių apsauga: Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) atmetė pareiškėjo UAB „Majai“ apeliacinį skundą, sutikdamas su pirmosios instancijos teismo išvada, jog Vartotojų teisių apsaugos tarnyba pagrįstai skyrė 1 325 Eur baudą pareiškėjui už žaislų, pavojingų jaunesniems nei 3 metų vaikams, pardavimą.

Pareiškėjas uždaroji akcinė bendrovė „Majai“ (Bendrovė) kreipėsi į teismą dėl Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) nutarimo panaikinimo, kuriuo nustatytas Produktų saugos įstatymo 10 straipsnio 1 dalies pažeidimas dėl žaislo malūnsparnio su saldainiais tiekimo į Lietuvos rinką, kurio mechaninės ir fizikinės savybės neatitinka produktų saugos reikalavimų žaislams, skirtiems jaunesniems kaip 3 metų amžiaus vaikams. Skundžiamu nutarimu Bendrovei buvo skirta 1 325 Eur bauda.

VVTAT, vertindama, kokio amžiaus vaikams yra skirtas žaislas, atsižvelgė į jo paskirtį, funkcijas, matmenis, savybes, konstatavo, kad žaislas turėtų būti skirtas ir jaunesniems kaip 3 metų amžiaus vaikams, ir nors žaislas buvo paženklintas kaip skirtas vyresniems nei 3 metų vaikams, įspėjimas prieštaravo pagal funkcijas, matmenis ir savybes nustatytai žaislo paskirčiai.

Pirmosios instancijos teismas pareiškėjo skundą atmetė, nurodydamas, jog VVTAT nutarime atliko faktais ir aplinkybėmis pagrįstą vertinimą, kuriuo nėra pagrindo abejoti. Teismo vertinimu, kadangi pareiškėjas pateikė rinkai 2 520 vnt. žaislų, kuriais buvo prekiaujama daugiau kaip 1 metus, skirti pareiškėjui įspėjimą už padarytą pažeidimą nebuvo pagrindo, taigi Bendrovei buvo pagrįstai skirta 1 325 Eur bauda.

Išnagrinėjęs administracinę bylą apeliacine tvarka, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) 2024 m. balandžio 10 d. nutartyje nurodė, kad Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/48/EB įtvirtina tikslą vengti piktnaudžiavimo įspėjimais, kuriais siekiama apeiti taikomus saugumo reikalavimus (vienas iš tokių atvejų ir yra būtent tada, kai įspėjama, jog žaislas netinkamas jaunesniems kaip 36 mėnesių amžiaus vaikams).

LVAT teisėjų kolegija konstatavo, kad VVTAT pagrįstai nustatė, jog nepaisant nurodyto įspėjimo, kad žaislas netinka vaikams iki 36 mėnesių (3 metų), atsižvelgus į žaislo savybes priskirtinas būtent prie žaislų, skirtų ir jaunesniems kaip 36 mėnesių (3 metų) vaikams.

Teisėjų kolegijos vertinimu, paskirta bauda nustatyta pagal mažiausios ir didžiausios baudos vidurkį ir visiškai proporcinga padarytam teisės pažeidimui. LVAT atkreipė dėmesį, jog žaislas buvo parduotas 2520 kartų, todėl  procesas buvo tęstinis, be to, produkto patekimo į rinką pasekmės nėra būtinos, privalu konstatuoti tik pavojingo produkto patekimo į rinką faktą, todėl ta aplinkybė, jog nuo į rinką pateikto žaislo vartotojai nenukentėjo nelaikytina pareiškėjo atsakomybę lengvinančia aplinkybe.

LVAT, atsižvelgęs į faktines aplinkybes ir teisinį reguliavimą, nutarė atmesti pareiškėjo uždarosios akcinės bendrovės „Majai“ apeliacinį skundą ir palikti Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimą nepakeistą.

Administracinės bylos Nr. A-133-556/2024.

00
Teismų praktikos išaiškinimai
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą dėl vartotojo teisių apsaugos aiškinimo
2024-07-12, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Nuteistajam iki gyvos galvos neteisėtai neleista išvykti į tėvo laidotuves
2024-07-11, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Teisingumo Teismo sprendimas sujungtose bylose C-554/21, C-622/21, C-727/21
2024-07-11, Europos Sąjungos Teisingumo Teismas
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Vilniaus universiteto bendradarbiavimas dirbtinio intelekto srityje
2024-07-10, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba
2024-07-11
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Naujausios diskusijos
13:12
13:01
12:15
19:54
13:58
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti