Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Byloje spręsta dėl vykdomosios bylos sustabdymo įtakos varžytynes laimėjusio dalyvio prievolės sumokėti už nupirktą turtą
2024-04-15 , Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

2024 m. balandžio 10 d. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija išnagrinėjo bylą, kurioje buvo sprendžiama dėl vykdomosios bylos sustabdymo pasekmių ir įtakos varžytynes laimėjusio dalyvio prievolės sumokėti už varžytynėse nupirktą turtą įvykdymo termino eigai.

Pareiškėjas prašė panaikinti antstolio patvarkymą dėl pratęsto sumokėjimo termino, nurodė, kad antstolis nepagrįstai pratęsė terminą sumokėti už varžytynėse įsigytą turtą, nors jis jau buvo pasibaigęs.

Pirmosios instancijos teismas pareiškėjo skundą atmetė. Teismas nurodė, jog sustabdžius vykdomąją bylą sustojo ir kitų procesinių terminų skaičiavimas, todėl antstolis pagrįstai pratęsė terminą sumokėti už varžytynėse įsigytą turtą. Apeliacinės instancijos teismas nesutiko su pirmosios instancijos teismo procesinio sprendimo motyvais ir panaikino patvarkymą pratęsti sumokėjimo termin1. Apeliacinės instancijos teismas nusprendė, kad vykdomosios bylos sustabdymas nesustabdė varžytynių laimėtojui CPK 716 straipsnio 2 dalies 2 punkte nustatyto termino turto kainai sumokėti, varžytynių laimėtojas šį terminą praleido, todėl antstolio patvarkymas pratęsti pasibaigusį terminį nepagrįstas.

Išnagrinėjusi bylą Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegija išaiškino, kad CPK 716 straipsnio 2 dalies turinys aiškintinas atsižvelgiant į vykdomosios bylos sustabdymo tikslą (teleologiškai), jog vykdomąją bylą sustabdžius po to, kai varžytynės įvyko, laimėjusio varžytynes asmens atžvilgiu sustoja CPK 716 straipsnyje įtvirtinti varžytynėse nupirkto turto apmokėjimo terminai, todėl neturi būti atliekami ir su varžytynių rezultatų įforminimu susiję veiksmai.

Teisėjų kolegija motyvavo, kad, sustabdžius vykdomąją bylą antstolio patvarkymu, net ir varžytynių laimėtojui įvykdžius prievolę per CPK 716 straipsnio 2 dalies 1 ir 2 punktuose nustatytus terminus, antstolis negalėtų atlikti procesinių veiksmų, susijusių su varžytynių akto surašymu, išieškotų lėšų paskirstymu ir jų išmokėjimu išieškotojams. Todėl ir pirkėjo pareiga sumokėti už įgytą turtą neturėtų būti aiškinama atsietai nuo tokios pareigos įvykdymu sukeliamų teisinių padarinių – antstolio atliktinų veiksmų.

Teisėjų kolegija pažymėjo, kad apeliacinės instancijos teismas, tenkindamas pareiškėjo skundą, netinkamai taikė vykdomosios bylos sustabdymą, varžytynes ir procesinių terminų skaičiavimą reglamentuojančias proceso teisės normas. Nustačius, kad varžytynes laimėjęs dalyvis nepraleido termino sumokėti už varžytynėse nusipirktą turtą, apeliacinės instancijos teismo nutartis panaikinta ir palikta galioti pirmosios instancijos teismo nutartis, kuria pareiškėjo skundas dėl antstolio veiksmų atmestas.

Bylos Nr. 3K-3-81-1120/2024 (aktyvi nuoroda). Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Vieša teismų sprendimų paieška.

00
Teismų praktikos išaiškinimai
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą dėl vartotojo teisių apsaugos aiškinimo
2024-07-12, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Nuteistajam iki gyvos galvos neteisėtai neleista išvykti į tėvo laidotuves
2024-07-11, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Teisingumo Teismo sprendimas sujungtose bylose C-554/21, C-622/21, C-727/21
2024-07-11, Europos Sąjungos Teisingumo Teismas
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Vilniaus universiteto bendradarbiavimas dirbtinio intelekto srityje
2024-07-10, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba
2024-07-11
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Naujausios diskusijos
13:12
13:01
12:15
19:54
13:58
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti