Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Pradedama nagrinėti byla pagal prašymą įvertinti teisinio reguliavimo, susijusio su reikalavimais, nenurašomais baigus fizinio asmens bankroto procesą, atitiktį Konstitucijai
2024-04-16 , Konstitucinis Teismas
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Konstitucinis Teismas balandžio 17 d., trečiadienį, 10 val. rašytinio proceso tvarka pradeda nagrinėti bylą pagal pareiškėjo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo prašymą ištirti, ar konstituciniam teisinės valstybės principui neprieštarauja:

– Fizinių asmenų bankroto įstatymo (toliau – FABĮ) 29 straipsnio 7 dalis (2021 m. birželio 29 d. redakcija) tiek, kiek pagal ją po bankroto proceso nenurašomi reikalavimai, kylantys iš pareigos sumokėti valstybei baudas, paskirtas už fizinio asmens padarytus kitų įstatymų pažeidimus;

– Fizinių asmenų bankroto įstatymo Nr. XI-2000 5, 6, 7, 8, 14, 21, 23, 25, 29, 30, 31 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo (toliau – FABĮ pakeitimo įstatymas) 13 straipsnio 5 dalis tiek, kiek pagal ją FABĮ 29 straipsnio 7 dalies (2021 m. birželio 29 d. redakcija) nuostata „išskyrus <...> reikalavimus, kurie kyla iš fizinio asmens pareigos sumokėti valstybei baudas, paskirtas už fizinio asmens padarytus <...> kitų įstatymų pažeidimus“ taikoma iki šio įstatymo įsigaliojimo pradėtiems ir nebaigtiems fizinių asmenų bankrotams.

Pareiškėjas į Konstitucinį Teismą kreipėsi sustabdęs civilinę bylą, kurioje kilo klausimas, ar pareiškėjui kasacinėje byloje, sprendžiant jo bankroto bylos užbaigimo klausimą, taikytina FABĮ 29 straipsnio 7 dalies (2021 m. birželio 29 d. redakcija) nuostata, įtvirtinanti, kad fizinio asmens kreditorių reikalavimų tenkinimo ir jo mokumo atkūrimo plane numatyti likę nepatenkinti kreditorių reikalavimai nurašomi, išskyrus reikalavimus, kurie kyla iš fizinio asmens pareigos sumokėti valstybei baudas, paskirtas už kitų įstatymų pažeidimus.

Pareiškėjo prašyme nurodoma, kad ginčijamoje FABĮ 29 straipsnio 7 dalyje (2021 m. birželio 29 d. redakcija) nėra nustatyta, už kokių konkrečių įstatymų pažeidimą fiziniam asmeniui paskirtos valstybei mokėtinos baudos nėra nurašomos baigus fizinio asmens bankroto procesą. Taigi, fiziniam asmeniui paskirtos baudos yra nenurašomos už visų įstatymų pažeidimus, konkrečiai nenustatant, iš kokio būtent teisinio santykio kylantys reikalavimai nenurašomi. Tokia ginčijamos FABĮ 29 straipsnio 7 dalies (2021 m. birželio 29 d. redakcija) nuostatos formuluotė, pasak pareiškėjo, sukelia teisinį neaiškumą, kokie konkrečiai reikalavimai turėtų būti nenurašomi. Toks teisinis reguliavimas neatitinka teisinio tikrumo ir aiškumo reikalavimo, todėl, pareiškėjo nuomone, prieštarauja konstituciniam teisinės valstybės principui.

Abejodamas FABĮ pakeitimo įstatymo 13 straipsnio 5 dalies, pagal kurią FABĮ 29 straipsnio 7 dalyje (2021 m. birželio 29 d. redakcija) nustatytas teisinis reguliavimas taikomas ir iki šios nuostatos įsigaliojimo pradėtiems ir nebaigtiems fizinių asmenų bankrotams, atitiktimi konstituciniam teisinės valstybės principui, pareiškėjas teigia, kad joje įtvirtinta asmens padėtį bloginančio reguliavimo atgalinio veikimo galia. Papildomų reikalavimų, kurie nenurašomi baigus fizinio asmens bankroto procesą, nustatymas, pasak pareiškėjo, reiškia, kad fizinio asmens padėtis yra akivaizdžiai pabloginama, pažeidžiamas jo teisėtas interesas į anksčiau buvusių žinomų kaip nurašytinų skolinių įsipareigojimų nurašymą. Pripažinus, jog teisės norma, nustatanti, kad reikalavimai, kurie nenurašomi po bankroto proceso, taikomi ir anksčiau pradėtiems fizinių asmenų bankroto procesams, pareiškėjo nuomone, yra iškreipiamas ir fizinio asmens bankroto bylos iškėlimo prielaidų vertinimas. Pareiškėjo teigimu, baigus fizinio asmens bankroto procesą nenurašomi skoliniai įsipareigojimai  turi būti žinomi jau mokumo atkūrimo plano sudarymo metu, nes jame nustatoma, kokia tvarka kreditorių reikalavimai yra tenkinami. Atsižvelgiant į tai, nuostata, kuria keičiamas FABĮ 29 straipsnio 7 dalyje nustatytas nenurašomų kreditorių reikalavimų sąrašas, turėtų būti taikoma tik naujiems, po jos įsigaliojimo pradėtiems bankroto procesams. Priešingu atveju ne tik pažeidžiamas iš teisinės valstybės principo kylantis draudimas suteikti įstatymams atgalinio veikimo galią, akivaizdžiai pabloginama bankrutuojančio asmens padėtis, bet ir pažeidžiami teisinio aiškumo ir tikrumo reikalavimai.

Visą prašymo tekstą galima rasti Konstitucinio Teismo svetainėje, žr. https://lrkt.lt/~prasymai/11_2023.htm.

00
Teismų praktikos išaiškinimai
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą dėl vartotojo teisių apsaugos aiškinimo
2024-07-12, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Nuteistajam iki gyvos galvos neteisėtai neleista išvykti į tėvo laidotuves
2024-07-11, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Teisingumo Teismo sprendimas sujungtose bylose C-554/21, C-622/21, C-727/21
2024-07-11, Europos Sąjungos Teisingumo Teismas
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Vilniaus universiteto bendradarbiavimas dirbtinio intelekto srityje
2024-07-10, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba
2024-07-11
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Naujausios diskusijos
13:12
13:01
12:15
19:54
13:58
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti