Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Sprendimas uždrausti užsieniečiui atvykti į Lietuvos Respubliką 1 metus dėl nesumokėtos 70 eurų baudos – neproporcingas
2024-04-22 , Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas

Draudimas atvykti: esant duomenims, jog užsienietis, kuris neturi teisės gyventi Lietuvos Respublikoje, nėra sumokėjęs paskirtos baudos, Migracijos departamentui pripažįstama diskrecija spręsti, ar konkrečiu atveju yra būtina uždrausti užsieniečiui atvykti, tačiau toks sprendimas turi būti priimamas atsižvelgus į faktines aplinkybes ir vadovaujantis viešojo administravimo principais.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) 2024 m. balandžio 18 d. išnagrinėjo ginčą tarp užsieniečio ir Migracijos departamento. Užsienietis ginčijo Migracijos departamento sprendimą, kuriuo jam uždrausta atvykti į Lietuvos Respubliką 1 metus. LVAT tenkino užsieniečio skundą ir panaikino ginčytą sprendimą.

Migracijos departamentas priėmė sprendimą, nes užsienietis Kauno teritorinės muitinės nutarimu buvo pripažintas kaltu padaręs administracinį nusižengimą, numatytą Administracinių nusižengimų kodekso 436 straipsnio 6 dalyje (Pavojingųjų krovinių vežimo automobilių keliais ar su tuo susijusios veiklos reikalavimų pažeidimas), ir jam skirta administracinė nuobauda – 70 eurų bauda, kurios užsienietis per nustatytą laikotarpį nesumokėjo.

Užsienietis, nesutikdamas su Migracijos departamento sprendimu, teismui paduotame skunde laikėsi pozicijos, jog šis sprendimas yra formalus ir neproporcingas. Užsienietis teigė, jog jis elgėsi sąžiningai, nes buvo įsitikinęs, jog skirtą baudą sumokėjo, tačiau mokėjimas nebuvo identifikuotas.

LVAT, įvertinęs pareiškėjo argumentus, pirmiausia pažymėjo, jog teisinis reguliavimas nustato Migracijos departamento diskreciją, o ne privalomą elgesio variantą spręsti dėl draudimo atvykti sprendimo priėmimo. Tačiau išnagrinėjęs ginčo faktines ir teisines aplinkybes, LVAT užsieniečio ginčytame sprendime nenustatė motyvų, kurie pagrįstų būtinybę šiuo konkrečiu atveju uždrausti užsieniečiui atvykti į Lietuvos Respubliką. Byloje nebuvo surinkta duomenų, patvirtinančių tai, jog užsienietis anksčiau būtų pažeidęs atvykimo ar buvimo Lietuvos Respublikoje sąlygas, sistemingai Lietuvos Respublikoje nesilaikęs teisės aktų reikalavimų ir (ar) nemokėjęs teisės aktų nustatyta tvarka paskirtų administracinių nuobaudų (piniginių baudų).

Byloje vadovautasi nuoseklia LVAT praktika, kurioje pripažįstama, jog reikalavimas, kad individualus administracinis aktas būtų adekvatus, aiškus, apima ir šio akto priėmimo pagrindimą proporcingumo principo požiūriu. Administraciniai aktai, kuriais sprendžiami asmens teisių ir pareigų klausimai, visais atvejais turi būti ne tik pagrįsti įstatymais, bet asmeniui taikomi jo teisių apribojimai turi atitikti siekiamus teisėtus ir visuotinai svarbius tikslus, taikomos priemonės turi būti proporcingos pagrįstiems administravimo tikslams, jos neturi varžyti asmens akivaizdžiai labiau, negu reikia šiems tikslams pasiekti.

Administracinė byla Nr. eA-1432-602/2024.

00
Teismų praktikos išaiškinimai
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą dėl vartotojo teisių apsaugos aiškinimo
2024-07-12, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Nuteistajam iki gyvos galvos neteisėtai neleista išvykti į tėvo laidotuves
2024-07-11, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Teisingumo Teismo sprendimas sujungtose bylose C-554/21, C-622/21, C-727/21
2024-07-11, Europos Sąjungos Teisingumo Teismas
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Vilniaus universiteto bendradarbiavimas dirbtinio intelekto srityje
2024-07-10, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba
2024-07-11
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Naujausios diskusijos
13:12
13:01
12:15
19:54
13:58
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti