Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Apeliacinis teismas: didelio masto cigarečių kontrabanda vykdyta veikiant organizuota grupe
2024-04-24 , Lietuvos apeliacinis teismas
Vladimiro Ivanovo, VŽ.lt

Lietuvos apeliacinis teismas paskelbė sprendimą daugiau nei 250 tomų sudėtingoje byloje, kurioje kaltinimai dėl nusikalstamo susivienijimo organizavimo, vadovavimo ir dalyvavimo jo veikloje, cigarečių kontrabandos ir neteisėto disponavimo jomis, korupcinio pobūdžio bei kitų nusikalstamų veikų buvo pareikšti 32 asmenims, iš kurių 30 – nuteisti už padarytus nusikaltimus. Nuteistiesiems paskirtos laisvės atėmimo bausmės ir baudos, taip pat solidariai priteista atlyginti beveik 6,7 mln. Eur žalą valstybei bei konfiskuotos pinigų sumos, atitinkančios nusikaltimų metu naudotų vilkikų ir puspriekabių vertę ar vertės dalį.

Išnagrinėtoje baudžiamojoje byloje buvo paduota 20 apeliacinių skundų (prokuroro, nuteistųjų ir jų gynėjų), kuriais prašoma kai kuriuos nuteistuosius išteisinti dėl visų, o kai kuriuos – dėl dalies veikų, taip pat prašoma dėl dalies veikų bylą nutraukti, suėjus apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senaties terminui. Kai kuriuose skunduose keliami klausimai ir dėl paskirtų bausmių, turto konfiskavimo, civilinio ieškinio ir kt.

Apeliacinio teismo teisėjų kolegija nusprendė, kad byloje nėra neginčijamų įrodymų, patvirtinančių nuteistųjų dalyvavimą nusikalstamame susivienijime. Byloje nenustatyti nusikalstamam susivienijimui būtini ilgalaikiai, nuolatiniai, glaudūs ir tvirti dalyvių ryšiai, taip pat ir kiti galimi nusikalstamo susivienijimo požymiai: hierarchinė struktūra, drausmės ir subordinacijos palaikymas, periodiniai dalyvių pasitarimai, dalijimasis pelnu, bendrai kaupiamos lėšos (bendra kasa), skirtos nusikaltimams daryti ir kitiems susivienijimo veiklos bei jo narių poreikiams tenkinti.

Apeliacinio teismo vertinimu, nuteistieji veikė ne kaip nusikalstamas susivienijimas, o kaip organizuota grupė, kurios nariai buvo pasiskirstę užduotimis tik darydami konkrečius nusikaltimus, todėl apygardos teismo nuosprendžio dalis, kuria nutiestieji pripažinti dalyvavę nusikalstamame susivienijime, panaikinta, pripažįstant juos veikus organizuota grupe.

Kai kuriuos nuteistuosius apeliacinės instancijos teismas išteisino dėl cigarečių kontrabandos ir neteisėto disponavimo jomis, neįrodžius, kad jie dalyvavo darant šiuos nusikaltimus. Taip pat kai kuriems nuteistiesiems (ne nusikaltimų organizatoriams), atsižvelgus į jų asmenybes, vaidmenį darant nusikaltimus ir ilgai trukusį baudžiamąjį procesą, laisvės atėmimo bausmės pakeistos baudomis arba sumažintos pirmosios instancijos teismo skirtos baudos.

Perkvalifikavus nusikalstamas veikas, Apeliacinio teismo nuosprendžiu nusikaltimų organizatoriams Marjanui Taraškevičiui paskirta galutinė subendrinta 10 metų laisvės atėmimo bausmė ir 3 766 Eur bauda, o Vincentui Mačiulaičiui – galutinė subendrinta 14 metų 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė ir 24 479 Eur bauda.

Be to, panaikinta apygardos teismo nuosprendžio dalis, kuria iš nuteistųjų, dalyvavusių darant nusikaltimus, konfiskuota vilkikų ir puspriekabių vertę ar dalį vertės atitinkanti suma.

„Konfiskuotino turto vertė išieškoma tik tada, kai nėra galimybės ar netikslinga turtą konfiskuoti natūra. Kol vyko ikiteisminis tyrimas ir bylos nagrinėjimas pirmosios instancijos teisme, transporto priemonėms nebuvo taikytas laikinas nuosavybės teisės apribojimas, jos nebuvo išsaugotos ir nebėra galimybės jų konfiskuoti natūra, todėl atsakomybės našta dėl pareigūnų neveikimo bei pertekliniai turto suvaržymai negali būti perkelti nuteistiesiems“, – pažymėjo Apeliacinio teismo teisėjų kolegija.

Šis Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendis baudžiamojoje byloje Nr. 1A-9-851/2024 įsiteisėja jo priėmimo dieną, tačiau per tris mėnesius nuo paskelbimo dienos kasacine tvarka gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

 

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:
Venta Valčackienė
Lietuvos apeliacinio teismo
pirmininko padėjėja ryšiams su visuomene
Tel. (8 70) 663273, mob. 8 675 47 477
El. p. [email protected]

00
Teismų praktikos išaiškinimai
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą dėl vartotojo teisių apsaugos aiškinimo
2024-07-12, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Nuteistajam iki gyvos galvos neteisėtai neleista išvykti į tėvo laidotuves
2024-07-11, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Teisingumo Teismo sprendimas sujungtose bylose C-554/21, C-622/21, C-727/21
2024-07-11, Europos Sąjungos Teisingumo Teismas
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Vilniaus universiteto bendradarbiavimas dirbtinio intelekto srityje
2024-07-10, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba
2024-07-11
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Naujausios diskusijos
13:12
13:01
12:15
19:54
13:58
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti