Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Byloje spręsta dėl teismo nuosprendžio „res judicata“ galios
2024-04-24 , Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Juditos Grigelytės, VŽ foto

2024 m. balandžio 23 d. Lietuvos Aukščiausiajame Teisme išnagrinėta civilinė byla dėl įsiteisėjusio teismo nuosprendžio, kuriuo patenkintas civilinis ieškinys, res judicata (galutinis teismo sprendimas) galios.

Ieškinys dėl žalos atlyginimo nagrinėtoje byloje buvo pareikštas solidariesiems atsakovams R. J., I. J., A. M. ir I. V. Pirmosios instancijos teismas, nustatęs, kad tuo metu, kol buvo nagrinėjama ši civilinė byla, R. J. buvo priimtas ir įsiteisėjo apkaltinamasis teismo nuosprendis, kuriuo, be kita ko, buvo patenkintas baudžiamojoje byloje pareikštas civilinis ieškinys ir R. J. įpareigotas atlyginti ieškovei 575 015,38 Eur žalą, civilinę bylą R. J. nutraukė, o dėl kitų solidariųjų atsakovų atsakomybės sprendė iš esmės.

Kasaciniame skunde atsakovė I. V. įrodinėjo, kad jai iškelta civilinė byla turėjo būti nutraukta, kadangi ieškovės reikalaujamas žalos atlyginimas jau yra priteistas iš R. J. įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu baudžiamojoje byloje.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išaiškino, kad, atsižvelgiant į civilinio ieškinio baudžiamojoje byloje teisinį reglamentavimą, baudžiamojoje byloje nebuvo (ir negalėjo būti) sprendžiama, ar, be nuteistojo R. J., už ieškovei padarytą žalą solidariai atsakingais gali būti pripažinti ir kiti asmenys, kurie nebuvo kaltinami nusikalstamų veikų padarymu. Pagal CK 6.14 straipsnio 3 dalį, ieškinio pareiškimas vienam iš solidariųjų bendraskolių neatima iš kreditoriaus teisės pareikšti ieškinį kitiems bendraskoliams. Taigi, vien ta aplinkybė, kad žalos atlyginimas baudžiamojoje byloje priteistas tik iš vieno iš solidariųjų skolininkų, neatima iš kreditoriaus teisės reikalauti žalos atlyginimo iš kitų solidariųjų skolininkų civilinėje byloje, o teismui tokį reikalavimą nagrinėti iš esmės ir jį patenkinti.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas taip pat nurodė, kad tai nereiškia, jog ieškovės naudai gali būti vykdomas dvigubas žalos atlyginimo išieškojimas. Teismo sprendimas yra vientisas dokumentas, jį vykdant privalu įvykdyti ne tik rezoliucinėje dalyje išdėstytą nutarimą, bet ir laikytis motyvuojamojoje dalyje pateiktų išaiškinimų. Pirmosios instancijos teismo sprendime esant aiškiai nuorodai, kad iš R. J. nuosprendžiu priteista 575 015,38 Eur suma apima nagrinėjamoje byloje prašomą priteisti žalos atlyginimo sumą, nėra pagrindo sutikti su kasacinio skundo argumentu, kad šioje byloje priimti teismų procesiniai sprendimai sudaro nepagrįstas prielaidas vykdyti dvigubą išieškojimą ir dėl to yra neteisėti ir naikintini.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad, siekiant išvengti vykdymo procese galinčių kilti neaiškumų, pirmosios instancijos teismo rezoliucinė dalis patikslintina, nurodant, kad iš solidariųjų atsakovų I. V., I. J. ir A. M. priteista 437 614 Eur žalos atlyginimo suma išieškotina solidariai su žalos atlyginimo suma, priteista iš R. J. baudžiamojoje byloje. 

Bylos Nr. 3K-3-112-823/2024 (aktyvi nuoroda). Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Vieša teismų sprendimų paieška.

Cituojant arba kitaip platinant šią informaciją prašome nurodyti informacijos šaltinį.

Kontaktai žiniasklaidai:
Rimantė Kraulišė
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo
Pirmininko tarnybos atstovė ryšiams su visuomene
Mob. tel. 8 685 84863
El. p. email protected
www.lat.lt
www.teismai.lt

00
Teismų praktikos išaiškinimai
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą dėl vartotojo teisių apsaugos aiškinimo
2024-07-12, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Nuteistajam iki gyvos galvos neteisėtai neleista išvykti į tėvo laidotuves
2024-07-11, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Teisingumo Teismo sprendimas sujungtose bylose C-554/21, C-622/21, C-727/21
2024-07-11, Europos Sąjungos Teisingumo Teismas
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Vilniaus universiteto bendradarbiavimas dirbtinio intelekto srityje
2024-07-10, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba
2024-07-11
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Naujausios diskusijos
13:12
13:01
12:15
19:54
13:58
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti