Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Atmestas buvusio policijos pareigūno gynėjo kasacinis skundas dėl nepagrįsto nuteisimo už piktnaudžiavimą
2024-04-26 , Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Lietuvos Aukščiausiajame Teisme 2024 m. balandžio 24 d. išnagrinėta baudžiamoji byla, kurioje buvęs policijos pareigūnas M. R. nuteistas už piktnaudžiavimą, padarytą viršijant tarnybinius įgaliojimus (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 228 straipsnio 1 dalis ir 138 straipsnio 1 dalis). Piktnaudžiavimas pasireiškė tuo, kad M. R., kaip policijos pareigūnas atvykęs į įvykio vietą, neturėdamas faktinio ir teisinio pagrindo, panaudojo fizinį smurtą prieš policiją kvietusį E. T. ir padarė šiam nesunkų sveikatos sutrikdymą. Byloje nukentėjusiajam E. T. iš valstybės buvo priteista 3000 Eur neturtinei žalai atlyginti.

Byla buvo nagrinėjama pagal nuteistojo M. R. gynėjo, nukentėjusiojo E. T. atstovės ir prokuroro kasacinius skundus. Kreipdamasis į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą, nuteistojo M. R. gynėjas prašė panaikinti apeliacinės instancijos teismo apkaltinamąjį nuosprendį ir palikti galioti pirmosios instancijos teismo išteisinamąjį nuosprendį. Nukentėjusiojo atstovas prašė padidinti nukentėjusiajam E. T. priteistą neturtinės žalos atlyginimą iki 30 000 Eur, prokuroras prašė priteisti neturtinės žalos atlyginimą tiesiogiai iš nuteistojo M. R., o ne iš valstybės.

Išnagrinėjusi bylą teisėjų kolegija nuteistojo M. R. gynėjo kasacinį skundą atmetė motyvuodama tuo, kad apeliacinės instancijos teismas, panaikindamas pirmosios instancijos teismo išteisinamąjį nuosprendį ir priimdamas M. R. apkaltinamąjį nuosprendį, įrodymų vertinimo klaidų nepadarė ir tinkamai pritaikė baudžiamąjį įstatymą. Nuteistojo gynėjo kasacinio skundo teiginiai, kad M. R. panaudojo fizinį smurtą prieš E. T., nes šis priešinosi ir kėlė pavojų M. R. sveikatai, nepagrįsti, nes byloje nenustatytos jokios aplinkybės, kurios būtų reikalavusios, kad M. R. nedelsdamas panaudotų fizinį smurtą prieš E. T.

Atmesdama nukentėjusiojo E. T. atstovės kasacinį skundą, teisėjų kolegija padarė išvadą, kad nukentėjusiajam priteistas neturtinės žalos atlyginimo dydis nėra per mažas. Šioje byloje, kitaip nei nukentėjusiojo atstovės nurodomose Europos Žmogaus Teisių Teismo bylose, dėl policijos pareigūno M. R. elgesio buvo atliktas veiksmingas ikiteisminis tyrimas ir priimtas teismo nuosprendis, kuriuo M. R. nuteistas dėl įvykdytų nusikalstamų veikų. Be to, teisėjų kolegija atkreipė dėmesį, kad įvykio metu nukentėjusiojo E. T. elgesys nebuvo nepriekaištingas, nes jis be pagrindo kvietė policijos pareigūnus, o šiems atvykus, bendravo su šiais įterpdamas žeidžiančius keiksmažodžius ir pan.

Pasisakydama dėl prokuroro kasacinio skundo, teisėjų kolegija pažymėjo, kad, pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (BPK) 111 straipsnį, civilinis ieškinys gali būti priteistas ir iš materialiai už kaltininko veikas atsakingų organizacijų, taigi ir Lietuvos valstybės. Byloje M. R. yra nuteistas už tai, kad nusikalstamą veiką padarė piktnaudžiaudamas, viršydamas jam kaip valstybės tarnautojui suteiktus įgaliojimus, taigi, valstybė yra atsakinga už tai, kad valstybės tarnautojais būtų tik tinkamas asmenines savybes turintys ir tinkamai parengti tarnybinėms funkcijoms atlikti asmenys. Svarbu ir tai, kad asmenys, patyrę žalos dėl nusikalstamų valstybės tarnautojų veiksmų, padarytų pasinaudojant jų kaip valstybės tarnautojų įgaliojimais, gautų veiksmingą patirtos žalos atlyginimą, o tokia padėtis užtikrinama, kai žalą priteisiama atlyginti valstybei. Dėl to, priteisdamas nukentėjusiojo pareikštą civilinį ieškinį atlyginti Lietuvos valstybei, apeliacinės instancijos teismas esminių BPK pažeidimų nepadarė.

Bylos Nr. 2K-85-594/2024 (aktyvi nuoroda). Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Vieša teismų sprendimų paieška.

00
Teismų praktikos išaiškinimai
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą dėl vartotojo teisių apsaugos aiškinimo
2024-07-12, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Nuteistajam iki gyvos galvos neteisėtai neleista išvykti į tėvo laidotuves
2024-07-11, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Teisingumo Teismo sprendimas sujungtose bylose C-554/21, C-622/21, C-727/21
2024-07-11, Europos Sąjungos Teisingumo Teismas
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Vilniaus universiteto bendradarbiavimas dirbtinio intelekto srityje
2024-07-10, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba
2024-07-11
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Naujausios diskusijos
13:12
13:01
12:15
19:54
13:58
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti