Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Teismo pirmininkė dalyvavo ES 20-mečio plėtros minėjimo forume Europos Sąjungos Teisingumo Teisme
2024-05-06 , Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Gegužės 1–3 d. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkė Danguolė Bublienė dalyvavo teisėjų forume „Teisingumo Teismas mini 10 valstybių narystės Europos Sąjungoje 20-metį: naujas konstitucinis momentas Europai“, kuris vyko Europos Sąjungos Teisingumo Teisme (ESTT), Liuksemburge.

2004 m. gegužės 1 d. į Europos Sąjungą (ES) įstojus dešimčiai naujų valstybių, tarp jų ir Lietuvai, tai buvo didžiausia pagal gyventojų ir šalių skaičių Sąjungos plėtra, kuri praturtino ir jos teisinę erdvę. 

Forume, kuriame dalyvavo ES aukščiausiųjų teismų pirmininkai, nagrinėtos trys pagrindinės temos: pirmoji tema buvo skirta 20 metų patirčiai aptarti, pažymint 2004 m. plėtros aspektus ir dešimties naujųjų valstybių narių indėlį plėtojant ES teisę; antroji tema atskleidė, kaip to meto plėtra prisidėjo prie Sąjungos vertybių raidos teisiniame kontekste; paskutinė tema buvo skirta aptarti Sąjungos ekonominiam reguliavimui, susijusiam su plataus masto reformomis, kurių prireikė naujoms narėms integruojant ES teisę ir praktikas į nacionalinę teisę.

„Gerai žinoma, kad pati didžiausia paskata Lietuvai jungtis į vieningą Europą buvo taikos ir saugumo troškimas. Pastaruoju metu tikriau nei bet kada anksčiau jaučiame, kokia svarbi yra Europos taikos politika. Jau keliasdešimt metų Europoje viešpataujanti taika, tvirtos pastangos užkirsti kelią bet kokiai agresijai įrodo, kad ES tapo patikima jėga taikai išsaugoti ir palaikyti. Kalbant apie ES teisinę sistemą, ji tapo tvirta mūsų politinio gyvenimo dalimi. Kiekvienais metais ES priimami tūkstančiai teisės aktų daro esminę įtaką Lietuvos valstybei. Įvairių profesijų teisininkams atsivėrė naujos veikimo erdvės ir galimybės įgyvendinti teisingumą, ginti ir atstovauti, kitaip užtikrinti asmenų teises. Tarsi laiko ir nedaug prabėgo, tačiau jis atnešė didelių pokyčių, svarbiausia – naują mąstymą. Įveiktos senos dogmos, Europos teisė, kurios veikimas, taikymas ir aiškinimas yra unikalūs, tapo mūsų savastimi, praturtino mūsų nacionalinę teisinę sistemą, pakylėjo ją į naują kokybę. Lietuvos teismai ir teisėjai įsiliejo į darnią Sąjungos teismų ir teisėjų bendriją, kurioje procesinis dialogas, bet koks kitas bendradarbiavimas tapo neatsiejama būtinybe siekiant užtikrinti teisės viršenybę ir Sąjungos suteiktas žmonių teises“, – sakė Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkė D. Bublienė.

Lietuvos, kaip ir kitų naujųjų ES valstybių narių, teisėjai turiningai prisidėjo prie ES teisės taikymo ir aiškinimo. Per 20 metų (2004–2024 m.) 10 naujųjų ES valstybių teismai ESTT pateikė 1202 prašymus priimti prejudicinį sprendimą. Lietuvos teismai pateikė iš viso 107 prašymus. 

Su ESTT parengtu informacijos rinkiniu „Teisingumo Teismas mini dešimties valstybių narystės Europos Sąjungoje 20-metį: naujas konstitucinis momentas Europai“ galite susipažinti čia.

00
Teismų praktikos išaiškinimai
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą dėl vartotojo teisių apsaugos aiškinimo
2024-07-12, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Nuteistajam iki gyvos galvos neteisėtai neleista išvykti į tėvo laidotuves
2024-07-11, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Teisingumo Teismo sprendimas sujungtose bylose C-554/21, C-622/21, C-727/21
2024-07-11, Europos Sąjungos Teisingumo Teismas
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Vilniaus universiteto bendradarbiavimas dirbtinio intelekto srityje
2024-07-10, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba
2024-07-11
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Naujausios diskusijos
13:12
13:01
12:15
19:54
13:58
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti