Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Didžiausios 2004 m. plėtros 20-metis – Europos Sąjungos kelias į vienybę
2024-05-06 , Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas

2024 m. gegužės 3 d. Europos Sąjungos Teisingumo Teisme (ESTT) iškilmingai paminėtas 10 valstybių narystės Europos Sąjungoje 20-metis ir Europos Sąjungos Teisingumo Teismo organizuotoje konferencijoje pranešimą skaitė Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) pirmininkė Skirgailė Žalimienė.

ESTT organizuotos konferencijos „10‑ies valstybių narystės Europos Sąjungoje 20‑metis: naujas konstitucinis momentas Europai“ metu išsamiai aptarta šios istorinės sukakties svarba. 2004 m. gegužės 1 d. į Europos Sąjungą (ES) įstojo Čekija, Estija, Kipras, Latvija, Lenkija, Lietuva, Malta, Slovakija, Slovėnija ir Vengrija, įtvirtindamos savo viltis ir ambicijas dalyvauti bendrosios Europos projekte. Tai buvo išskirtinis momentas ES istorijoje, suartinantis Rytų ir Vakarų Europą bendram konstituciniam projektui. Konferencijoje buvo svarstomos įvairios temos, apimančios 2004 m. plėtros įtaką ES, jos vertybėms ir teisės sistemai. Kokiais aspektais ši plėtra lėmė ES kaip „vertybių Sąjungos" raidą ir jos kaip bendros teisės sistemos tapatybę, su kokiais iššūkiais susidūrė šios valstybės narės integruodamosi į ES ekonomiką ir derindamos nacionalinės teisės nuostatas su ES standartais – šiais ir kitais klausimais savo įžvalgomis ir pranešimais konferencijos metu dalinosi iškilūs teisininkai, politikai ir diplomatai.

Pirmoji konferencijos sesija buvo skirta aptarti ES plėtros istoriją ir įvertinti teisminės kontrolės vaidmenį. Antrosios sesijos metu dėmesys buvo skirtas Europos vertybėms, nurodytoms ES sutarties 2 straipsnyje, ir jų įtakai teismų praktikai bei nacionalinių teismų atliekamai šių vertybių saugojimo ir puoselėjimo funkcijai. Trečiosios sesijos metu vertintas ES ekonominis reguliavimas ir jo poveikis naujųjų valstybių narių ekonomikai bei jos modernizavimui ir nacionalinių reguliavimo institucijų vaidmuo šiame procese.

Konferencijos antroje sesijoje pranešimą skaitė LVAT pirmininkė Skirgailė Žalimienė. „Minėdami šią sukaktį, prisimename kelionę, kurią kartu pasirinkome, įveikdami iššūkius ir švęsdami laimėjimus. Per pastaruosius dvidešimt metų mus vedė vienybė, solidarumas ir įsipareigojimas Europos vertybėms. Tokios vertybės kaip demokratija, teisinė valstybė ir pagarba žmogaus teisėms yra mūsų Europos Sąjungos pagrindas, lemiantis mūsų veiksmus ir sprendimus. Nacionalinis teismas yra šių vertybių sergėtojas, užtikrinantis ES teisėje apibrėžtų teisių apsaugą. Prisidėjau prie Lietuvos teisės derinimo su ES teise dirbdama Europos teisės departamente, o dabar jau penkiolika metų, būdama LVAT teisėja, tiesiogiai ir netiesiogiai taikau ES teisę. Tikiu, kad Europos vertybės yra Lietuvos žmonių mintyse ir širdyse. Lietuvos žmonės, sukaupę sudėtingos istorinės patirties ir šiandien esantys taip arti karo Ukrainoje, vertina ir žino europietiškų vertybių kainą“ – teigė LVAT pirmininkė. Pristatydama LVAT praktikos pavyzdžius, iliustruojančius teisingumo vykdymą pagal ES teisę ir bendras valstybių narių konstitucines tradicijas, Skirgailė Žalimienė pažymėjo, jog teisingas ginčų išsprendimas įmanomas tik tuo atveju, jeigu bus vadovaujamasi pamatinių, ES ir valstybių narių nacionalines teisės sistemas grindžiančių vertybių, nurodytų ES sutarties 2 straipsnyje, balansu.

00
Teismų praktikos išaiškinimai
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą dėl vartotojo teisių apsaugos aiškinimo
2024-07-12, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Nuteistajam iki gyvos galvos neteisėtai neleista išvykti į tėvo laidotuves
2024-07-11, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Teisingumo Teismo sprendimas sujungtose bylose C-554/21, C-622/21, C-727/21
2024-07-11, Europos Sąjungos Teisingumo Teismas
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Vilniaus universiteto bendradarbiavimas dirbtinio intelekto srityje
2024-07-10, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba
2024-07-11
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Naujausios diskusijos
13:12
13:01
12:15
19:54
13:58
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti