Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Priimtas nagrinėti prašymas įvertinti Seimo laikinosios tyrimo komisijos, tyrusios galimą neteisėtą poveikį 2019 m. Prezidento rinkimams, sudarymo konstitucingumą
2024-05-08 , Konstitucinis Teismas
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Konstitucinis Teismas priėmė nagrinėti pareiškėjos Seimo narių grupės prašymą ištirti, ar Konstitucijos 67 straipsniui (su 2022 m. balandžio 21 d. pakeitimu), 73 straipsnio 3 daliai, 76 straipsniui, 118 straipsnio (2003 m. kovo 20 d. redakcija) 3 daliai, konstituciniams teisinės valstybės, atsakingo valdymo, valdžių padalijimo principams, Žvalgybos kontrolierių įstatymo 1 straipsnio 1 daliai, 3 straipsnio 1 daliai, 4 straipsnio 3 punktui neprieštarauja Seimo 2023 m. spalio 31 d. nutarimas Nr. XIV-2215 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios tyrimo komisijos galimo neteisėto informacijos apie asmenis rinkimo ir panaudojimo, galimo neteisėto poveikio žvalgybos ir kitų teisėsaugos institucijų veiklai, galimo kišimosi į 2019 metų Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų procesą, galimos neteisėtos paramos šiai rinkimų politinei kampanijai, galimų pranešėjų teisių pažeidimų, galimos neteisėtos įtakos įvedant sankcijas Baltarusijos Respublikai parlamentiniam tyrimui atlikti sudarymo“ (su 2024 m. kovo 10 d. pakeitimu) (toliau – Seimo 2023 m. spalio 31 d. nutarimas).

Pareiškėjos teigimu, ginčijamu Seimo 2023 m. spalio 31 d. nutarimu sudarytai Seimo laikinajai tyrimo komisijai (toliau – Komisija) pavedama vykdyti ombudsmeno – žvalgybos kontrolieriaus įgaliojimus. Pasak pareiškėjos, Seimo 2023 m. spalio 31 d. nutarimo priėmimo dieną žvalgybos kontrolieriaus institucija jau veikė, tad Seimas turėjo visas galimybes su nurodytais klausimais kreiptis į žvalgybos kontrolierių ir gauti atitinkamas išvadas, pats neperžengdamas savo kompetencijos ribų ir nedubliuodamas žvalgybos kontrolieriaus funkcijų.

Pareiškėja taip pat teigia, kad Seimo 2023 m. spalio 31 d. nutarime įvardijamų veikų tyrimo perdavimas Komisijai tirti, tokiu būdu eliminuojant prokuratūrą, gali būti vertinamas kaip politinis spaudimas jai vykdyti tyrimus tuomet, kai tam nėra objektyvaus ir teisėto pagrindo.

Remdamasi oficialiąja konstitucine doktrina, pagal kurią Seimas gali sudaryti Seimo laikinąją tyrimo komisiją tik pakankamai apibrėžtam valstybinės reikšmės klausimui ištirti, pareiškėja teigia, kad Seimo 2023 m. spalio 31 d. nutarime nesuformuluotas Komisijai pavedamas ištirti konkretus valstybinės svarbos klausimas, o klausimai, kuriuos Seimas suformulavo Komisijai, yra tendencingi, suformuluoti siekiant ne surinkti informaciją ar nustatyti tiesą, o leisti tirti konkrečius politiniu požiūriu Seimo politinei daugumai aktualius 2019 m. Respublikos Prezidento rinkimų aspektus, siekiant daryti politinį poveikį vienam iš 2024 m. vyksiančių Respublikos Prezidento rinkimų kandidatų.

Be to, pareiškėjos nuomone, Komisijai pavesto atlikti parlamentinio tyrimo objektas tiek tirtinų subjektų, tiek klausimų apimties atžvilgiu yra apibrėžtas pernelyg plačiai ir abstrakčiai, o klausimų formuluotės leidžia komisijai pačiai nusistatyti tyrimo objektą, taip galimai nukrypstant nuo nutarimo tikslų.

Visą prašymo tekstą galima rasti Konstitucinio Teismo svetainėje, žr. https://lrkt.lt/~prasymai/6_2024.htm.

00
Teismų praktikos išaiškinimai
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą dėl vartotojo teisių apsaugos aiškinimo
2024-07-12, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Nuteistajam iki gyvos galvos neteisėtai neleista išvykti į tėvo laidotuves
2024-07-11, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Teisingumo Teismo sprendimas sujungtose bylose C-554/21, C-622/21, C-727/21
2024-07-11, Europos Sąjungos Teisingumo Teismas
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Vilniaus universiteto bendradarbiavimas dirbtinio intelekto srityje
2024-07-10, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba
2024-07-11
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Naujausios diskusijos
13:12
13:01
12:15
19:54
13:58
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti