Pradžia Savaitės apžvalga Teisės aktai Teismų praktika Mano
Prisijungimas
Šiandien portale
Kas ką veikia
Teisės aktai
Teismų praktika
Susipažinkite
 

android ios ios

Teisminė kontrolė ir viešojo administravimo efektyvumas – įžvalgos ir perspektyvos iš mokslinės-praktinės konferencijos
2024-05-10 , Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

2024 m. gegužės 10 d. Lietuvos Respublikos Seime vyko mokslinė-praktinė administracinės teisės konferencija „Teisminė kontrolė kaip esminis viešojo administravimo efektyvumo užtikrinimo elementas“, kurią organizavo Mykolo Romerio universiteto Teisės mokyklos Viešosios teisės institutas kartu su partneriais – Lietuvos Respublikos Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetu, Lietuvos vyriausiuoju administraciniu teismu (LVAT) ir Regionų administraciniu teismu. Ši konferencija skirta aptarti administracinės teisės ir proceso aktualijas bei paminėti administracinės justicijos Lietuvoje 25-tųjų metų sukaktį. Konferencijoje dalyvavo ir savo įžvalgomis dalinosi administracinių teismų teisėjai, teisininkai, politikai bei mokslininkai.

LVAT pirmininkė Skirgailė Žalimienė, tardama sveikinimo žodį, priminė administracinių teismų įsteigimo istorinius momentus, aptarė jų vietą ir paskirtį Lietuvos teismų sistemoje bei padėkojo visiems, prisidėjusiems prie administracinių teismų veiklos sėkmės. „Mūsų veiklos esmė yra prisidėti prie teisinės kultūros vystymo, remiantis nacionalinės teisės tradicijomis ir skatinant europietiškas vertybes, siekiant užtikrinti demokratijos principų, žmogaus teisių, įvairių požiūrių įvairovės, tolerancijos ir valdžių atskyrimo gerbimą. Administracinių teismų siekis puoselėti ir plėtoti asmens teisių efektyvios teisminės gynybos vertybes, atitinkančias Europos Sąjungos ir tarptautinės teisės standartus, visada buvo esminis prioritetas“ – teigė LVAT pirmininkė.

Konferencijos metu buvo aptarti aktualūs klausimai, be kita ko, susiję su teisminės kontrolės reikšme ir jos įtaka viešojo administravimo efektyvumui, administracinio teismo peržiūros ribomis. Taip pat renginio metu buvo diskutuota apie Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (ESTT) jurisprudencijos įtaką Lietuvos administracinės justicijos raidai, administracinius ginčus dėl viešojo administravimo subjektų neveikimo ar vilkinimo atlikti veiksmus, aptarta aktuali administracinių teismų praktika rinkimų bylose bei mokestinių ginčų nagrinėjimo ypatumai.

LVAT pirmininkė, pristatydama pranešimą „Europos Sąjungos Teisingumo Teismo praktikos įtaka Lietuvos administracinės justicijos raidai“ pažymėjo, jog vertinant ESTT praktikos įtaką Lietuvos administracinei justicijai būtina suvokti nacionalinio savitumo ir ES vertybių sąveiką bei diskutuoti apie Europos ir nacionalinių teisės normų konvergenciją. „Gebėjimas atsižvelgti į sparčiai besikeičiančius santykius visuomenėse, naujų su tokiais santykiais susijusių aspektų paisymas, vertinant ryšį su jiems taikytinos teisės nuostatomis, yra tokio teisingumo, kurį įtvirtina, saugo ir gina tiek ES teisė, tiek bendros valstybių narių konstitucinės tradicijos, užduotis. Praktika rodo, kad sprendžiant netgi iš pažiūros itin skirtingo pobūdžio ginčus viešojo ir privataus gyvenimo srityse teismui iškyla poreikis ieškoti balanso tarp skirtingų vertybių pagal ES teisę ir Lietuvos Respublikos konstitucines tradicijas.“ – savo pranešime teigė LVAT pirmininkė.

LVAT pirmininko pavaduotojas Ernestas Spruogis, pristatydamas pranešimą „Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo praktika rinkimų bylose kaip demokratijos garantas“, akcentavo pamatinę rinkimų reikšmę Lietuvos Respublikos Konstitucijos bei Lietuvos Respublikos prisiimtų tarptautinių įsipareigojimų požiūriu. „Laisvi, demokratiški rinkimai yra Lietuvos Respublikos konstitucinis imperatyvas ir konstitucinė tradicija, užtikrinanti demokratijos vertybę, kurios, pasak Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo, negali pakeisti net tauta, kaip teisėkūros subjektas.“ – teigė Ernestas Spruogis.

00
Teismų praktikos išaiškinimai
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą dėl vartotojo teisių apsaugos aiškinimo
2024-07-12, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas
Nuteistajam iki gyvos galvos neteisėtai neleista išvykti į tėvo laidotuves
2024-07-11, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Teisingumo Teismo sprendimas sujungtose bylose C-554/21, C-622/21, C-727/21
2024-07-11, Europos Sąjungos Teisingumo Teismas
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Vilniaus universiteto bendradarbiavimas dirbtinio intelekto srityje
2024-07-10, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas

Prenumeruoti Infolex savaitės apžvalgą

Kas savaitę gausite koncentruotą svarbiausių pokyčių teisėje ir teismų praktikoje apžvalgą, parengtą teisės ekspertų. Atsisakyti galite bet kada. Susipažinkite su Infolex privatumo politika.
Naujienlaiškis siunčiamas pirmadieniais. Jeigu naudojatės „Gmail“ paštu, prašome patikrinti katalogą „Šlamštas“ („Spam“) ir paspausti „Pranešti, kad tai ne šlamštas“ taip įtraukiant „Infolex“ į patikimų siuntėjų sąrašą.
Infolex paslaugos
Skaičiuoklės
Išeitinės išmokos
Žyminio mokesčio
Notarų paslaugų
Ligos išmokos
Dienpinigių skaičiuoklė
Advokato paslaugų
Kitos skaičiuoklės
Naujausios konsultacijos
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba
2024-07-11
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos
2024-07-10
Naujausios diskusijos
13:12
13:01
12:15
19:54
13:58
Naujausi darbo pasiūlymai
Rodyti visus >>
Įkelti naują „Siūlo darbą“ skelbimą >>
Įkelti naują „Ieško darbo“ skelbimą >>
registruotis prisijungti